Podczas ciąży skóra robi się cieńsza, jest bardziej wrażliwa, rozciąga się i częściej bywa przesuszona. Dlatego opalanie w ciąży może być niebezpieczne – grozi poparzeniami słonecznymi i powstawaniem zmian nowotworowych. Ponadto może być przyczyną udaru cieplnego i krwawienia z dróg rodnych.

Reklama

Opalanie w ciąży jest niebezpieczne dla skóry

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety po zapłodnieniu sprawiają, że skóra staje się bardziej podatna na negatywne działanie promieni UV. W efekcie niektóre zmiany skórne, jak np. pieprzyki, łatwiej mogą rozwinąć się w nowotwory, jeśli opalanie w ciąży będzie zbyt długie i intensywne. Poza tym uwrażliwiona i cienka skóra, która musi dostosowywać się do nowych kształtów i warunków, łatwiej się przebarwia. Pod wypływem słońca rozszerzają się naczynka krwionośne na skórze i mają skłonność do pękania, tworząc „pajączki”. Dlatego długie opalanie w ciąży nie jest zalecane, a każde wystawienie skóry na słońce powinno być poprzedzone aplikacją kremu z mocnym filtrem, np. SPF 30 lub SPF 50.

Opalanie w ciąży może być dodatkowym obciążeniem dla organizmu

Gdy ciężarna opala się, leżąc plackiem na plecach czy na boku, stwarza zagrożenie dla swego nienarodzonego dziecka. Zbyt długie przebywanie w pełnym słońcu może spowodować udar cieplny i wywołać krwawienie z dróg rodnych. Groźne jest też odwodnienie organizmu. Opalanie w ciąży może nasilać puchnięcie nóg, potęgować uczucie zmęczenia i zwiększać potliwość. Długie pozostawanie w jednej pozycji negatywnie wpływa również na kręgosłup, co może skutkować bólem pleców.

Możliwe skutki opalania w ciąży dla dziecka

Ciepło i promieniowanie ultrafioletowe niszczą kwas foliowy, który jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju dziecka już od pierwszych tygodni od zapłodnienia. Kwas foliowy odpowiada za rozwój układu nerwowego i za wykształcanie się i rozwój narządów wewnętrznych. Tym bardziej należy powstrzymać się od opalania w pierwszym trymestrze ciąży. Skutkiem niedoboru kwasu foliowego może być nawet bezmózgowie. Także przegrzanie może zwiększać ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka.

Minimalizowanie ryzyka podczas opalania w ciąży

Aby nie narażać ani siebie, ani dziecka, ciężarna powinna zrezygnować z długich kąpieli słonecznych. Bardzo ważne podczas opalania w ciąży jest unikanie przegrzania organizmu i ciągłe nawadnianie się. Konieczne jest też użycie kremu z filtrem UV. W miarę możliwości trzeba osłonić znamiona i zmiany skórne, które mogą zostać podrażnione przez słońce.

Zobacz także

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama