Napar z kminku podaje się bardzo małym dzieciom i niemowlętom, gdy cierpią z powodu gazów i kolki. Także dorośli mogą stosować herbatę z kminku, znacznie poprawi pracę jelit i zlikwiduje ból spowodowany skurczem mięśni w obrębie układu pokarmowego.

Reklama

Zwalczanie niestrawności naparem z kminku

Napar przyrządza się z 1 łyżeczki ziaren kminku i szklanki wrzątku. Po 10 minutach zaparzania jest gotowy do picia. Powinno się wypijać szklankę takiej „herbaty” kwadrans po posiłku. Kminek w formie naparu pobudza wydzielanie żółci i zwiększa naturalne ruchy jelit, poprawia pracę trzustki. Stosuje się go także w przypadkach bolesnego skurczu w obrębie układu pokarmowego.

Dzięki naparowi z kminku o wiele lepiej do organizmu wchłaniają się substancje odżywcze z pokarmów. Szczególnie dobrze napar z kminku sprawdzi się w leczeniu wzdęć i gazów. Likwiduje on nadmiar gazów i przyspiesza przemianę materii. Dzięki temu zwiększa też apetyt.

Kminek na pasożyty

Pasożyty układu pokarmowego takie jak owsiki, glista i włosogłówka mogą być groźne dla zdrowia, dlatego czym prędzej należy się ich pozbyć. Warto też stosować kuracje profilaktyczne przeciwko pasożytom. W tym celu należy pić napar z kminku, który może być przyrządzony z mieszanki kminku i innych ziół.

Zobacz także

Np. napar z kminku, waleriany i omanu wielkiego zabija robaki gnieżdżące się w jelitach, oczyszcza organizm i poprawia odporność. Wystarczy 1 łyżkę ziół parzyć przez około 10 minut w szklance wrzątku i wypić trzy razy dziennie przed posiłkami. Kuracja powinna trwać dwa tygodnie i zostać powtórzona po miesiącu.

Wpływ kminku na serce, układ nerwowy i drogi oddechowe

Napar z kminku poprawia pracę serca, pobudza krążenie obwodowe, a także polepsza działanie układu nerwowego. Stosuje się go też w leczeniu górnych i dolnych dróg oddechowych. W tym w zapaleniu zatok przynosowych i zapaleniu oskrzeli, a nawet płuc. Napar z kminku działa wykrztuśnie dzięki temu, że rozrzedza wydzielinę zalegającą w dolnych i górnych drogach oddechowych.

Wpływa również na regulację obfitości miesiączek i ich regularność. Oprócz tego poprawia pracę nerek, zwiększając przepływ krwi przez te narządy. Napar z kminku działa moczopędnie. Mogą go stosować także kobiety, które podczas karmienia piersią wytwarzają zbyt mało pokarmu.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama