Dziecko je jabłko
©Picture-Factory/Fotolia
Styl życia

Owsik ludzki – jak wygląda cykl rozwojowy?

Owsik ludzki występuje u dzieci i osób starszych. Jest pasożytem trudnym do całkowitego usunięcia. Cykl rozwojowy owsika ludzkiego rozpoczyna się wraz z połknięciem jaj pasożyta. Jaja owsików mogą znajdować się na pożywieniu lub przedostać się do układu pokarmowego przez wkładanie do ust brudnych rąk.

Owsik ludzki występuje u dzieci i osób starszych. Jest pasożytem trudnym do całkowitego usunięcia. Cykl rozwojowy owsika ludzkiego rozpoczyna się wraz z połknięciem jaj pasożyta. Jaja owsików mogą znajdować się na pożywieniu lub przedostać się do układu pokarmowego przez wkładanie do ust brudnych rąk.

Czy jest owsik ludzki?

Owsik ludzki jest drobnym, białym nicieniem osiągającym długość około 1 cm. Pasożytuje on w jelicie grubym człowieka i wywołuje owsicę (inwazyjną chorobę pasożytniczą). Dolegliwość ta jest dosyć powszechna i dotyka przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Owsik ludzki dostaje się do organizmu przez połknięcie jaj, a czasem i wniknięcia larw w fałdy skórne występujące wokół odbytu.

Owsik ludzki – rozpoznanie choroby

Owsicę można rozpoznać poprzez badania kału na obecność jaj owsika ludzkiego. Badanie nazywa się testem taśmy celofanowej, gdyż przyłożenie lepkiej strony taśmy celofanowej do odbytu spowoduje przyklejenie się do niej jaj.

Kasia gotuje z Polki.pl: faworki na piwie

Owsik ludzki – objawy owsicy

Najczęstszym objawem owsicy jest swędzenie odbytu, przede wszystkim w nocy. Dodatkowo pojawia się bezsenność, niepokój bez powodu i brak apetytu. Niekiedy przy tych objawach pojawia się ból odbytnicy, wywołany przez zakażenie bakteryjne.

Owsik ludzki – cykl rozwojowy

Cykl rozwojowy owsika ludzkiego rozpoczyna się przez połknięcie jaj przez dziecko bądź osobę starszą. Jaja dostają się do organizmu po zjedzeniu zakażonego pokarmu (niemytych warzyw i owoców), lub po włożeniu brudnych rąk do buzi. Następnie w jelicie cienkim wylęgają się larwy i wędrują do jelita grubego (bądź wyrostka robaczkowego). Robaki dojrzewają po okresie 2-4 tygodni i giną po około 2 miesiącach. Kolejno samice przedostają się w pobliże odbytu i tam składają około 11000 tysięcy jaj. U kobiet jaja niekiedy składane są w przedniej części pochwy. Zarażeni dotykając krocza, bielizny czy odbytu gromadzą na rękach jajeczka. Niekiedy jajeczka owsika ludzkiego gromadzą się także na pościeli. Kiedy jaja z powrotem dostaną się do ust, cykl rozwojowy owsika ludzkiego powtarza się.

Owsik ludzki – profilaktyka

By zapobiec rozwojowi owsika ludzkiego należy przestrzegać zasad higieny osobistej (zmieniać pościel, bieliznę i myć ręce) i utrzymywać czystość w mieszkaniu. Osoby mające problemy z owsicą powinny spać w spodniach od piżamy i podmywać się letnią wodą codziennie rano. Osobom chorującym na owsicę zaleca się częste mycie rąk, podmywanie się po każdym skorzystaniu z toalety, a także częstą zmianę ręczników i pościeli. Dzieciom należy myć zabawki, dezynfekować przedmioty osobistego użytku, a paznokcie obcinać krótko, żeby zapobiegać przenoszeniu jaj owsika i powtórnemu zakażeniu.

 

Kilkuletnie dzieci - chłopiec i dziewczynka
Pixabay/bessi/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Objawy owsików u dzieci: swędzenie odbytu, moczenie w nocy, zgrzytanie zębami, brak apetytu i problemy z koncentracją
Owsica, określana potocznie chorobą brudnych rąk to choroba pasożytnicza wywołana przez owsiki. Chorują na nią wyłącznie ludzie, zwłaszcza dzieci. Nieumyte ręce, brudne owoce lub warzywa, zabawa palcami gumą do żucia, to raj dla owsików. Pasożyty najpierw obecne są w jelicie cienkim, skąd wędrują do jelita krętego i ślepego.

Owsica, określana potocznie chorobą brudnych rąk to choroba pasożytnicza wywołana przez owsiki. Chorują na nią wyłącznie ludzie, zwłaszcza dzieci. Nieumyte ręce, brudne owoce lub warzywa, zabawa palcami gumą do żucia, to raj dla owsików. Pasożyty najpierw obecne są w jelicie cienkim, skąd wędrują do jelita krętego i ślepego.   Do sześciu najczęstszych objawów owsików w ciele dziecka należą: 1. Swędzenie w okolicy odbytu to podstawowy objaw owsików Dzieci bardzo często budzą się w nocy, drapiąc okolice odbytu do tego stopnia, że powodują zaczerwienienia i rany. 2. Moczenie w nocy Owsiki u młodszych dzieci powodują moczenie się w nocy. Dzieje się tak dlatego, że w porze nocnej pasożyty są najbardziej aktywne – dorosłe samice owsików z jelita ślepego przedostają się w okolice krocza. 3. Problemy z koncentracją Dzieci mają kłopot ze skupieniem się, nie mogą usiedzieć w miejscu. Konsekwencją owsików jest gorsze zachowanie w domu i w szkole, niepokój. 4. Brak apetytu Nieodczuwanie głodu i związany z tym spadek wagi to kolejna oznaka obecności owsików. 5. Zgrzytanie zębami Zgrzytanie zębami to rzadszy objaw, który także może być spowodowany przez owsiki. 6. Objawy owsików występujące u dziewczynek U dziewczynek owsiki mogą spowodować infekcje bakteryjne: zapalenie pochwy, macicy i jajników. Leczenie owsików u dzieci Lekarz, aby potwierdzić diagnozę, najprawdopodobniej zleci badanie kału . Najskuteczniejszą metodą leczenia owsików jest podanie leków przeciwpasożytniczych, które przepisuje lekarz. Dawkę leków przyjmuje się nawet przez kolejne 28 dni, ponieważ lek zabija dorosłe osobniki, a część pasożytów mogła się jeszcze nie wykluć (znajdowały się w jelicie w formie...

Matka z dzieckiem jest na wizycie u lekarza
©WavebreakmediaMicro/Fotolia
Styl życia
Owsiki, glista, tasiemiec, lamblia, włosogłówka – robaki u dziecka
Wykryć robaki u dziecka pozwala badanie kału. Objawy obecności pasożytów w organizmie dziecka często są brane za wyraz innych chorób. Ból brzucha, brak apetytu, kaszel i katar mogą być interpretowane jako skutek infekcji bakteryjnej czy wirusowej. Natomiast charakterystycznym objawem owsicy jest świąd odbytu.

Wykryć robaki u dziecka pozwala badanie kału. Objawy obecności pasożytów w organizmie dziecka często są brane za wyraz innych chorób. Ból brzucha, brak apetytu, kaszel i katar mogą być interpretowane jako skutek infekcji bakteryjnej czy wirusowej. Natomiast charakterystycznym objawem owsicy jest świąd odbytu. Owsica – najpopularniejsza choroba pasożytnicza u dziecka Owsicę wywołują owsiki, czyli robaki osiągające nie więcej niż 1 centymetr długości . Zagnieżdżają się w jelitach, ale z czasem mogą wędrować. Charakterystycznym objawem zarażenia owsikami jest świąd odbytu. Samica wypełza tamtędy na zewnątrz, by złożyć jaja. Dzieje się to przeważnie wieczorem i nocą. Swędzenie może być tak silne i uporczywe, że uniemożliwia malcowi zaśnięcie . Robaki u dziecka można podejrzewać, kiedy ma ono kłopoty ze snem, jest niespokojne, drażliwe, nerwowe i boli je brzuch. Innymi objawami tego, że malec cierpi z powodu owsików, są obgryzanie paznokci, zgrzytanie zębami (zwłaszcza w nocy) czy bóle głowy.   U dziewczynek owsica może skutkować świądem sromu, pieczeniem i białymi upławami. Robaki u dziecka mogą powodować także anemię (poznać ją można po tym, że dziecko jest ciągle blade i zmęczone). Pełzające pasożyty czasem wywołują również nudności. Nieraz owsiki można zobaczyć w kale dziecka. Aby jednak potwierdzić diagnozę, potrzebny jest test laboratoryjny. Włosogłówka – robaki u dziecka powodujące trichuriozę Włosogłówka jest nicieniem żyjącym w jelitach, żywi się ludzką krwią. Może powodować nie tylko anemię, ale i trichuriozę – chorobę przypominającą w objawach wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Gdy włosogłówka rozprzestrzeni się w organizmie, może spowodować przykre dolegliwości. Owrzodzenie jelita grubego skutkuje częstymi wizytami w...

badane dziecko
©pzRomashka/Fotolia
Styl życia
Leczenie pasożytów u dzieci – owsiki, tasiemiec, glista ludzka, czy lambilie
Leczenie pasożytów u dzieci zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Odrobaczanie przeprowadza się zwykle na całej rodzinie, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że pozostali domownicy również są zarażeni.

Leczenie pasożytów u dzieci zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Odrobaczanie przeprowadza się zwykle na całej rodzinie, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że pozostali domownicy również są zarażeni. Owsiki – odrobaczanie Podejrzenie owsicy u dziecka zawsze należy skonsultować z pediatrą. Przepisane leki przyjmuje się do trzech dni, a po dziesięciu dniach kurację należy powtórzyć, aby mieć pewność, że także larwy zostały zlikwidowane.   Poza leczeniem ważnym procesem w odrobaczaniu dziecka jest dbanie o higienę i czystość w domu . Nie można dopuścić do rozprzestrzeniania się owsików. Pościel i piżamkę dziecka warto wygotować i uprasować. Należy także dbać o to, aby dziecko miało zawsze krótko przycięte paznokcie – utrudni to pasożytom przenoszenie się na dłoniach. Trzeba także pilnować, aby maluch się nie drapał (można mu nawet na noc zakładać rękawiczki z jednym palcem) i regularnie go podmywać. Lamblie – odrobaczanie W przypadku podejrzenia u dziecka zarażenia lambliami należy wykonać badanie krwi. Leczenie, tak jak w przypadku innych pasożytów, obejmuje całą rodzinę i trwa do 10 dni, w zależności od farmaceutyku, który przepisze lekarz. Glista ludzka – odrobaczanie Jeśli istnieje podejrzenie, że dziecko jest zarażone glistą ludzką , trzeba wykonać badanie kału, aby znaleźć w nim dorosłe osobniki, które zdążyły się wylęgnąć. Przypominają one małą, białą dżdżownicę. Kuracja przeciwko robakom trwa 3 dni, ale po dwóch tygodniach należy skontrolować efekty. Tasiemiec – odrobaczanie Leczenie zarażenia tasiemcem polega na przyjęciu jednej dawki leku. Dieta, aktywność fizyczna czy inne czynniki nie mają tutaj znaczenia. Najważniejszym etapem walki z tasiemcem jest wykrycie go w organizmie.   Ból brzucha, brak apetytu czy kaszel u dziecka często są interpretowane jako...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik