Siedząca kobieta w jeansach
Pixabay/Unsplash/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Zarażenie glistą ludzką – jak może do niego dojść?

Glista ludzka to pasożyt, którym można się zarazić, jeśli nie przestrzega się zasad higieny. Z jaj, które dostaną się do układu pokarmowego, wylęgają się pasożyty, które żerując w ludzkim organizmie, osłabiają go.

Glista ludzka to pasożyt, którym można się zarazić, jeśli nie przestrzega się zasad higieny. Z jaj, które dostaną się do układu pokarmowego, wylęgają się pasożyty, które żerując w ludzkim organizmie, osłabiają go.

Czym jest glista ludzka i jakie są objawy zakażenia?

Glista ludzka to pasożyt zamieszkujący jelito cienkie i żywiący się nabłonkiem jelita i obecną w nim treścią jelitową. Ma walcowaty kształt i od 10 do 40 cm długości. Pasożyt ten jest przyczyną glistnicy, choroby, do której objawów należą:

 • nadmierne pobudzenie nerwowe,
 • bóle brzucha,
 • ból gardła,
 • wzdęcia,
 • problemy ze snem,
 • zaparcia,
 • wysypka,
 • brak apetytu,
 • niedowaga,
 • duszności,
 • gorączka.

Jak dochodzi do zakażenia glistnicą?

Samica glisty ludzkiej składa ok. 200 000 jaj na dobę. Wraz z kałem są one wydalane z organizmu na zewnątrz, tam w glebie lub w wodzie rozwijają się larwy glisty. Do zakażenia dochodzi w momencie, kiedy jajeczka z larwami glisty dostają się do układu pokarmowego człowieka. Można się zarazić przez jedzenie brudnymi rękami, picie nieprzegotowanej wody z jajami glisty, spożywanie niemytych owoców i warzyw, brak higieny w kontaktach ze zwierzętami (na których sierści mogą znajdować się jaja glisty). Dzieci w wieku 3-10 lat, które są najczęstszymi żywicielami glisty ludzkiej, często zarażają się nią w piaskownicy.

Kasia gotuje z Polki.pl: ciasto z budyniem i jabłkami

Jak uniknąć zakażenia glistą ludzką?

Łatwiej jest zapobiegać zakażeniu glistą ludzką niż je leczyć. W związku z tym przestrzegaj następujących zasad:

 • dbaj o higienę: myj ręce po skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem (nawet jeśli to tylko przekąska);
 • dokładnie myj przed jedzeniem warzywa i owoce, w pozostającej na nich ziemi mogą znajdować się jaja z larwami glisty;
 • nie pij nieprzegotowanej wody z kranu;
 • regularnie odrobaczaj swoje zwierzęta, myj ręce po zabawie z nimi;
 • zabezpiecz ścieki ogrodowe;
 • w oknach zainstaluj siatki zapobiegające dostaniu się do środka owadów przenoszących jaja glisty;
 • pilnuj, żeby dzieci podczas zabawy w piaskownicy nie dotykały dłońmi ust i od razu po zabawie myły ręce.

Młoda kobieta leży na łóżku i trzyma się za bolący brzuch.
©denis_vermenko/Fotolia.com
Styl życia
Nicienie – przyczyny, objawy zakażenia, leczenie
Nicienie – przyczyny, objawy zakażenia, leczenie

Nicienie to pasożyty układu pokarmowego , którymi mogą się zarazić zarówno dzieci, jak i dorośli. Najczęstszą przyczyną zakażenia jest nieodpowiednia higiena i nieostrożność. Jak rozpoznać charakterystyczne objawy zakażenia nicieniami ? Poznaj sposoby na pozbycie się pasożytów z organizmu. Co to są nicienie? Do grupy nicieni zalicza się pasożyty o charakterystycznym kształcie ciała . Jest ono wydłużone i składa się z trzech warstw: oskórka, nabłonka i warstwy mięśniowej. Długość ciała jest zróżnicowana pod względem długości, w zależności od gatunku osiągają one od 3 mm do 40 cm długości. Organizm oparty jest na szkielecie typu hydraulicznego - pływ wypełnia jamę ciała i podtrzymuje masę mięśniową. Charakterystyczną cechą jest brak układu oddechowego, wymiana gazowa zachodzi całą powierzchnią ciała. Rodzaje nicieni - pasożyty jelit Glista ludzka - nicień pasożytujący w jelicie cienkim. Człowiek jest jedynym żywicielem glisty, a jej okres życia wynosi 12-18 miesięcy. Zakażenie tym pasożytem prowadzi do chorób, takich jak: glistnica lub askarioza. Tęgoryjec dwunastnicy - występują w jelicie cienkim, najczęściej odcinku dwunastnicy . Postacie dorosłe tego rodzaju nicieni mogą bytować w organizmie człowieka nawet 15 lat. Tęgoryjec wywołuje ankylostomozę oraz nekatorozę.  Węgoryjek jelitowy również występuje w jelicie cienkim. Pasożytuje zarówno w organizmie człowieka, jak i innych zwierząt: psów, kotów i małp. Zakażenie prowadzi do choroby zwanej węgorczycą. Włosogłówka ludzka jest pasożytem bytującym w jelicie grubym człowieka, a także małp. Dorosłe samice są w stanie złożyć w organizmie nawet do 14 000 jaj. Odżywiają się one krwią żywiciela, w którym mogą żyć do 5 lat. Owsik ludzki - bytuje w...

dzieci bawiące się w piaskownicy
©shangarey/Fotolia
Styl życia
Pasożyty u dzieci: skąd się biorą owsiki, tasiemiec, glista ludzka, czy lamblie
Przyczyny pasożytów u dzieci mogą być różne. Dziecko może zarazić się w przedszkolu, piaskownicy lub biorąc do buzi brudne ręce. Niezależnie od przyczyny trzeba się ich jak najszybciej pozbyć.

Przyczyny pasożytów u dzieci mogą być różne. Dziecko może zarazić się w przedszkolu, piaskownicy lub biorąc do buzi brudne ręce. Niezależnie od przyczyny trzeba się ich jak najszybciej pozbyć. Owsiki Owsica, czyli zarażenie jajami owsików to choroba brudnych rąk. Poprzez dłonie brane do buzi, jaja owsików trafiają do jelit i tam wylęgają się dorosłe osobniki. Choroba może rozwijać się kilka tygodni, samice wypełzają przez odbyt pozostawiając za sobą jajeczka. Dziecko czuje świąd, drapie się i przenosi palcami jajeczka wprost do buzi. Maluch w ten sposób zaraża sam siebie. Przyczyną zarażenia może być także wdychanie jaj owsika (pozostałych na zasłonach czy pościeli, przemieszczających się razem z kurzem). Tasiemiec Przyczyną zarażenia się tasiemcem jest jedzenie niedogotowanego mięsa , które pochodzi z niepewnego źródła. Aby nie zarazić siebie i dziecka tasiemcem należy zawsze dokładnie myć ręce po kontakcie z surowym mięsem, zdezynfekować lub wyparzyć deskę i nóż. Lamblie Zarazić się lambliami można jedząc niedomyte warzywa lub wkładając do buzi ręce brudne od ziemi. Otorbione pasożyty wydalane są w kale i podczas korzystania z tej samej toalety – ryzyko infekcji rośnie. Glista ludzka Jaja glisty są zjadane przez dziecko, które bawi się np. w piaskownicy zanieczyszczonej odchodami i nie myje rąk. Jaja glisty przechodzą z jelit do krwi, wylęgające się z nich larwy osiadają na narządach, a gdy powracają do jelit – dojrzewają.

dziecko siedzące po turecku
©wckiw/Fotolia
Styl życia
Objawy pasożytów u dzieci - owsiki, tasiemiec, glista ludzka, czy lamblie
Objawy pasożytów u dzieci to nie tylko te, które łatwo rozpoznać, jak drapanie czy wiercenie się. Owsiki wywołują zgrzytanie zębami w nocy, a glista ludzka ataki kaszlu.

Objawy pasożytów u dzieci to nie tylko te, które łatwo rozpoznać, jak drapanie czy wiercenie się. Owsiki wywołują zgrzytanie zębami w nocy, a glista ludzka ataki kaszlu.   Czasem obecność pasożytów w organizmie dziecka może prowadzić do powstawania alergii. Owsiki – objawy Dziecko zarażone owsikami nie ma apetytu. Oprócz tego maluszek drapie się, jego sen jest nerwowy. Do charakterystycznych objawów można zaliczyć także właśnie objawy nerwowości – wiercenie się, obgryzanie paznokci, zgrzytanie zębami. Dziecko zarażone owsicą narzeka także na bóle głowy i brzuszka , a dziewczynki dodatkowo mogą skarżyć się na pieczenie pochwy. Lamblie – objawy Objawami sugerującymi obecność lamblii w organizmie dziecka mogą być: bóle brzucha, wzdęcia, cuchnący stolec o gąbczastej strukturze, brak chęci do jedzenia, biegunki. Czasem mogą pojawiać się także wysypki na skórze oraz stany podgorączkowe. Objawy glisty ludzkiej Zarażenie dziecka glistą ludzką objawia się między innymi: alergiczną wysypką, bólem brzucha, brakiem apetytu, wymiotami. Oprócz dolegliwości stricte odnoszących się do układu pokarmowego, o obecności glisty ludzkiej mogą świadczyć także: kaszel, niespokojny, przerywany sen i rozdrażnienie. Objawy tasiemca Jeśli dziecko nagle zaczęło tracić na wadze, skarży się na bóle brzucha i nudności, bardzo możliwe, że jest zarażone tasiemcem. Tasiemiec w organizmie nie daje innych objawów , można go jednak rozpoznać dzięki małym fragmentom członów tasiemca, które są wydalane wraz z kałem. Przypominają małe, białe prostokąty.

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik