kobieta pije coś z kubka
Pixabay/EME/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Pij kakao, żeby uzupełnić magnez

Kakao to smaczny sposób na uzupełnienie niedoboru magnezu. Kubek kakao dziennie pomoże nam w walce ze skutkami stresu i nadmiaru kofeiny.

Kakao to smaczny sposób na uzupełnienie niedoboru magnezu. Kubek kakao dziennie pomoże nam w walce ze skutkami stresu i nadmiaru kofeiny.

Znaczenie magnezu dla funkcjonowania organizmu

Magnez jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Bierze udział w podstawowych procesach życiowych już na poziomie komórkowym. Uczestniczy w transporcie komórkowym, syntezie DNA, buduje kości, odpowiada za kurczliwość mięśni i wpływa na działanie układu nerwowego. Magnez reguluje między innymi biologiczną reakcję organizmu na stres, „uspokajając” hipokamp, część mózgu odpowiedzialną za uwalnianie hormonów stresu.

Objawy niedoboru magnezu

Do najczęściej występujących objawów niedoboru magnezu należą skurcze i drżenie mięśni, tiki, np. drgająca powieka lub warga, drażliwość, obniżony nastrój, niewspółmierne do sytuacji reagowanie na stres. Nawet jeśli w codziennych posiłkach dostarczamy sobie odpowiednich dawek magnezu (ok. 250 mg na dobę), to na ogół wchłania się tylko pewna jego część. Picie kawy, herbaty, napojów gazowanych oraz spożywanie białego pieczywa, słodyczy i alkoholu może skutecznie zablokować przyswajanie tego minerału przez organizm. Jak przeciwdziałać niedoborom magnezu? Najlepiej zacząć od zmiany diety, uzupełnienia jej w produkty bogate w magnez, np. kakao.

Kasia gotuje z Polki.pl: wigilijne śledzie

Kakao jako bogate źródło magnezu

Dla wszystkich wielbicieli kakao mamy teraz dwie wiadomości: dobrą i złą. Dobra jest taka, że jedna łyżka, czyli 10 dag, gorzkiego, sypkiego kakao dostarcza aż 45 g magnezu. Zła jest taka, że biały cukier, którym zazwyczaj słodzimy ten napój, utrudnia przyswajanie magnezu. Jeśli kakao koniecznie musi mieć dla ciebie słodki smak, posłodź go naturalnym miodem.

 

Kakao możesz przygotować z mleka krowiego, które też zawiera magnez. W 100 g mleka znajduje się ok. 11 mg magnezu. Jeśli wolisz kakao w wersji wegańskiej, na mleku sojowym, nie straci ono wcale na zawartości magnezu, wręcz przeciwnie. W 100 g mleka sojowego znajduje się ok. 25 mg magnezu.

 

Kubek kakao przygotowany z jednej łyżki proszku i 200 g mleka krowiego pokryje prawie 1/3 twojego dziennego zapotrzebowania na magnez. Zatem jeśli potrzebujesz intensywnej kuracji magnezowej, możesz zacząć ją od porannego kubka kakao.


Dynia jako zdrowy składnik
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
5 produktów bogatych w magnez: otręby, kakao, pestki dyni, migdały i kasza gryczana
Naturalny magnez jest niezbędny dla prawidłowej pracy organizmu. Niedobór tego pierwiastka powoduje skurcze mięśni, problemy ze snem oraz nerwowość. Dzienne zapotrzebowanie na magnez osoby dorosłej wynosi 300-400 mg. Sportowcy, diabetycy, osoby długotrwale narażone na stres, kobiety w ciąży i młodzież mogą potrzebować większej dawki magnezu. Jego najlepsze źródło znajduje się w pożywieniu (w przeciwieństwie do tabletek, z których jedynie niewielka część pierwiastka wchłania się do organizmu).

Naturalny magnez jest niezbędny dla prawidłowej pracy organizmu. Niedobór tego pierwiastka powoduje skurcze mięśni, problemy ze snem oraz nerwowość. Dzienne zapotrzebowanie na magnez osoby dorosłej wynosi 300-400 mg. Sportowcy, diabetycy, osoby długotrwale narażone na stres, kobiety w ciąży i młodzież mogą potrzebować większej dawki magnezu. Jego najlepsze źródło znajduje się w pożywieniu (w przeciwieństwie do tabletek, z których jedynie niewielka część pierwiastka wchłania się do organizmu). Warto jeść następujące produkty bogate w magnez: 1. Otręby pszenne – 100 gramów to 490 mg magnezu Otręby to źródło naturalnego magnezu, a także produkt, który szybko i na długo syci – za sprawą błonnika. Otręby zawierają wszystkie niezbędne składniki pokarmowe: węglowodany, białko, tłuszcze i witaminy.   2. Kakao – 100 gramów to 420 mg magnezu Ziarno kakaowca uznawane jest za jedno z najlepszych na świecie źródeł naturalnego magnezu. Kakao doskonale uzupełni dietę w magnez, żelazo, cynk i miedź. Dzięki zawartości antyoksydantów (przeciwutleniaczy) chroni przed rakiem, chorobami skóry i wirusami.   3. Pestki dyni – 100 gramów to 262 mg magnezu Niepełna szklanka pestek dyni (pepitas) dostarcza 100% dziennego zapotrzebowania na magnez. Nasiona są wprawdzie kaloryczne (556 kcal – 100 gramów), ale stanowią nieocenione źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pestki z dyni - źródło naturalnego magnezu – wpłyną korzystnie na zdrowie i urodę – poprawią stan włosów, paznokci, cery.   4. Migdały – 100 gramów to 296 mg magnezu Migdały wpływają korzystnie na pracę mózgu i układu sercowo-naczyniowego. Ponadto usprawniają pracę jelit, wzbogacają dietę w...

Produkty bogate w magnez
© photka/Fotolia.com
Styl życia
Magnez w diecie: jaką odgrywa rolę
Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a w szczególności układu sercowo-naczyniowego. Stosowany jest jako środek profilaktyczny i leczniczy. Warto zadbać o odpowiedni poziom magnezu w organizmie, gdyż wpływa na rozkurczanie mięśni i stan kości. Jego niedobór w diecie może spowalniać proces odchudzania.

Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a w szczególności układu sercowo-naczyniowego. Stosowany jest jako środek profilaktyczny i leczniczy. Warto zadbać o odpowiedni poziom magnezu w organizmie, gdyż wpływa na rozkurczanie mięśni i stan kości. Jego niedobór w diecie może spowalniać proces odchudzania. Podstawowymi funkcjami jakie pełni magnez są:   zapewnienie sprawnego funkcjonowania układu naczyniowo-sercowego, wzmocnienie kości i zębów, wspomaganie rozkurczania mięśni. Magnez ma również znaczący wpływ na układ nerwowy, wspomaga właściwe funkcjonowanie szarych komórek. Pierwiastek ten poprawia trawienie , chroni organizm przed toksycznymi związkami.   Magnez a dieta Niewłaściwa dieta opierająca się na produktach bogatych w tłuszcze zwierzęce, cukier, na żywności wysokoprzetworzonej prowadzi do niedoboru magnezu w organizmie . Podobny skutek ma również stosowanie diet, które z zasady dostarczają do organizmu niewielką ilość kalorii. Niedobór magnezu zaburza pracę insuliny. Tkanka mięśniowa nie reaguje na sygnały wysyłane przez insulinę i tym samym przestaje wychwytywać glukozę zawartą w krwi. Zbyt duża ilość glukozy zamiast trafić do tkanki mięśniowej trafić może do komórek tłuszczowych, powodując przybieranie na wadze .   Źródła magnezu: 490 mg – kiełki pszenicy, 270 mg – migdały, 267 mg – orzechy nerkowca, 229 mg – mąka gryczana, 175 mg – orzechy ziemne, 37 mg – gotowana fasola, 36 mg – czosnek, 35 mg – rodzynki, 35 mg – zielony groszek. Średnie dzienne zapotrzebowanie na magnez dorosłej kobiety do 30. roku życia to 255 mg, po 30. roku życia – 265 mg. W przypadku mężczyzn zapotrzebowanie jest większe i wynosi 330 mg – do 30. roku życia i 350 mg po 30. roku życia. Odpowiednia dawka magnezu...

leki i witaminy
Pixabay/Mizianitka/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Główne objawy przedawkowania magnezu
Nadmiar magnezu to hipermagnezemia. Przedawkowanie magnezu należy do zjawisk rzadkich, ale jest niezwykle niebezpieczne dla naszego organizmu i negatywnie wpływa na zdrowie. Dlatego należy być ostrożnym w stosowaniu tego suplementu.

Nadmiar magnezu to hipermagnezemia. Przedawkowanie magnezu należy do zjawisk rzadkich, ale jest niezwykle niebezpieczne dla naszego organizmu i negatywnie wpływa na zdrowie. Dlatego należy być ostrożnym w stosowaniu tego suplementu. Co to znaczy przedawkowanie magnezu? Magnez jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest budulcem kości i odpowiada za proces krzepnięcia krwi i skurczu sercowego. Poza tym to katalizator wielu enzymów. Nadmiar magnezu występuje wtedy, jeśli za dużo spożywamy tego suplementu w tabletkach, czy płynie. Przyczyny przedawkowania magnezu Do najczęstszych przyczyn przedawkowania magnezu należy stosowanie leków zawierających magnez, głównie przez osoby chorujące na niewydolność nerek. Jeśli chorujesz na nadczynność tarczycy, ilość magnezu w organizmie również może być zwiększona. Nadmiar magnezu występuje także podczas chorób nowotworowych, gdyż na skutek zmian nowotworowych w organizmie zmienia się przemiana magnezu. Jeśli jego czynnik jest zwiększony we krwi, oznacza to wzmożenie choroby. Przedawkowanie magnezu może wystąpić też u niemowląt, bo często podaje się im przygotowane na wodzie napoje mleczne, zawierające dużą ilość zjonizowanego magnezu. Następnym powodem nadmiaru magnezu może być spożywanie zbyt dużych jego dawek z suplementami witaminowo-mineralnymi. Skutki przedawkowania magnezu Skutki nadmiaru magnezu są różne. Zależy to od tego, jak dużo tego pierwiastka znajduje się w naszym organizmie. Najczęstsze dolegliwości to zaparcia, zatrzymanie moczu, zawroty głowy, bóle brzucha i skurcze, biegunka , nudności, zaczerwienienie skóry, osłabienie organizmu, ból w klatce piersiowej, niedociśnienie, kłopoty z oddychaniem, arytmia serca, zatrzymanie krążenia, śpiączka, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Dzienna dawka magnezu 1. niemowlęta...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik