Dynia jako zdrowy składnik
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

5 produktów bogatych w magnez: otręby, kakao, pestki dyni, migdały i kasza gryczana

Naturalny magnez jest niezbędny dla prawidłowej pracy organizmu. Niedobór tego pierwiastka powoduje skurcze mięśni, problemy ze snem oraz nerwowość. Dzienne zapotrzebowanie na magnez osoby dorosłej wynosi 300-400 mg. Sportowcy, diabetycy, osoby długotrwale narażone na stres, kobiety w ciąży i młodzież mogą potrzebować większej dawki magnezu. Jego najlepsze źródło znajduje się w pożywieniu (w przeciwieństwie do tabletek, z których jedynie niewielka część pierwiastka wchłania się do organizmu).

Naturalny magnez jest niezbędny dla prawidłowej pracy organizmu. Niedobór tego pierwiastka powoduje skurcze mięśni, problemy ze snem oraz nerwowość. Dzienne zapotrzebowanie na magnez osoby dorosłej wynosi 300-400 mg. Sportowcy, diabetycy, osoby długotrwale narażone na stres, kobiety w ciąży i młodzież mogą potrzebować większej dawki magnezu. Jego najlepsze źródło znajduje się w pożywieniu (w przeciwieństwie do tabletek, z których jedynie niewielka część pierwiastka wchłania się do organizmu).

Warto jeść następujące produkty bogate w magnez:

1. Otręby pszenne – 100 gramów to 490 mg magnezu

Otręby to źródło naturalnego magnezu, a także produkt, który szybko i na długo syci – za sprawą błonnika. Otręby zawierają wszystkie niezbędne składniki pokarmowe: węglowodany, białko, tłuszcze i witaminy.

 

2. Kakao – 100 gramów to 420 mg magnezu

Ziarno kakaowca uznawane jest za jedno z najlepszych na świecie źródeł naturalnego magnezu. Kakao doskonale uzupełni dietę w magnez, żelazo, cynk i miedź. Dzięki zawartości antyoksydantów (przeciwutleniaczy) chroni przed rakiem, chorobami skóry i wirusami.

 

3. Pestki dyni – 100 gramów to 262 mg magnezu

Niepełna szklanka pestek dyni (pepitas) dostarcza 100% dziennego zapotrzebowania na magnez. Nasiona są wprawdzie kaloryczne (556 kcal – 100 gramów), ale stanowią nieocenione źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pestki z dyni - źródło naturalnego magnezu – wpłyną korzystnie na zdrowie i urodę – poprawią stan włosów, paznokci, cery.

 

4. Migdały – 100 gramów to 296 mg magnezu

Migdały wpływają korzystnie na pracę mózgu i układu sercowo-naczyniowego. Ponadto usprawniają pracę jelit, wzbogacają dietę w składniki mineralne i witaminy. Zawarta w migdałach arginina zwiększa wydolność mięśni.

 

5. Kasza gryczana – 100 gramów to 218 mg magnezu

Kasza gryczana zawiera aż 10-16% białka. Aby w pełni korzystać z dobrodziejstw kaszy gryczanej, należy ją gotować bez woreczka (w ten sposób nie utracimy cennych wartości odżywczych) tak, by wchłonęła całą wodę (proporcja 1:2).

 

Najlepiej łączyć różne składniki, aby zapewnić dostateczną ilość magnezu oraz innych składników odżywczych.


Magnez a jedzenie - w jakim pożywieniu jest magnez ?
© bit24/Adobe Stock
Styl życia
Uniwersalny składnik diety - magnez. W czym jest magnez - produkty obfite w makroskładnik. Źródła magnezu w diecie - jadłospis dla każdego
Magnez to element żywienia o niezwykle ważnej funkcji względem organizmu. Decyduje o prawidłowej pracy takich układów, jak: sercowo-naczyniowy, nerwowy, mięśniowy. Magnez w żywności powinien stanowić nieodłączny składnik zbilansowanego jadłospisu.

Magnez to element żywienia o niezwykle ważnej funkcji względem organizmu. Decyduje o prawidłowej pracy takich układów, jak: sercowo-naczyniowy, nerwowy, mięśniowy. Magnez w żywności powinien stanowić nieodłączny składnik zbilansowanego jadłospisu.   Jednak gdzie występuje magnez? Co ma najwięcej magnezu? Te pytania dla niektórych wciąż pozostają bez wyjaśnienia. Tekst ten pozwoli Ci zapoznać się z najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi tego makroelementu. Magnez - czym jest, jaką pełni funkcję? Magnez to niezbędny składnik prawidłowo pracującego organizmu. Decyduje on o prawidłowym przebiegu ok. 300 procesów biochemicznych zachodzących w ciele. Do głównych funkcji tego makroelementu zaliczyć możemy: regulacja układu nerwowo-mięśniowego, warunkuje prawidłowy rytm serca, buduje kości i zęby, wzmacnia układ odpornościowy , warunkuje zdrowie psychiczne. Magnez - występowanie w naturze, źródła zwierzęce i roślinne Jest to element powszechnie występujący w pożywieniu. Na pytanie, co zawiera magnez, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż praktycznie każda kategoria spożywcza pochwalić się może wysoką zawartością tego pierwiastka. Magnez w jedzeniu to temat powszechnie znany, jednak dla niektórych osób pojęcie “ źródła magnezu w diecie ” wciąż jest nieznane.   Magnez - występowanie: orzechy i nasiona (orzech włoski, migdały), owoce (banan), warzywa (rukola, szpinak), rośliny strączkowe (bób, soczewica), produkty zbożowe (kasza gryczana, kiełki pszenicy). Czy magnez w jedzeniu wystarczy - rola suplementacji Warto pamiętać, że biodostępność tego składnika uwarunkowana jest stanem organizmu, poziomem odżywienia, czy spożywanym pokarmem, dlatego niekiedy zaleca się wprowadzenie...

Dziewczyna je sałatkę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jaka dieta pomoże w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów?
Zwyrodnienie stawów to choroba, w przebiegu której dochodzi do niszczenia chrząstki, pełniącej w stawach rolę amortyzatora. Jeśli przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów jest otyłość, dieta powinna być ukierunkowana przede wszystkim na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dieta w chorobie zwyrodnieniowej stawów powinna być bogata w produkty zawierające białko, żelazo, potas i magnez – składniki odpowiedzialne za siłę i prawidłową pracę mięśni.

Zwyrodnienie stawów to choroba, w przebiegu której dochodzi do niszczenia chrząstki, pełniącej w stawach rolę amortyzatora. Jeśli przyczyną choroby zwyrodnieniowej stawów jest otyłość, dieta powinna być ukierunkowana przede wszystkim na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dieta w chorobie zwyrodnieniowej stawów powinna być bogata w produkty zawierające białko, żelazo, potas i magnez – składniki odpowiedzialne za siłę i prawidłową pracę mięśni. Otyłość a choroba zwyrodnieniowa stawów Nieprawidłowa budowa tkanki chrzęstnej może być wrodzona i stanowić cechę dziedziczną. Jest to tzw. pierwotna postać choroby zwyrodnieniowej stawów. Oprócz postaci pierwotnej wyróżnia się też postać wtórną choroby, kiedy do zwyrodnienia stawów dochodzi wskutek przeciążenia, najczęściej wywołanego otyłością. Dieta osób, które cierpią na tę drugą postać choroby, powinna w pierwszej kolejności prowadzić do zrzucenia nadmiarowych kilogramów.   Należy ograniczyć liczbę dostarczanych z pożywieniem kalorii do ok. 1500 dziennie w przypadku kobiet i 2000 w przypadku mężczyzn. Niepożądane są zwłaszcza „puste” kalorie, których dostarczają słodycze, słodzone napoje oraz białe pieczywo. Należy spożywać też mniej tłuszczów zwierzęcych, nie licząc tłuszczu ryb, który korzystnie wpływa na zdrowie i stan kości. Dietę odchudzającą dobrze jest skonsultować z lekarzem, najlepiej dietetykiem. Mimo obniżonej kaloryczności powinna ona dostarczać wszystkich składników zapewniających zdrowe kości i prawidłowe funkcjonowanie mięśni: białka, potasu i magnezu . Produkty bogate w białko Białko jest podstawowym elementem budulcowym wszystkich tkanek organizmu, w tym także chrząstek stawów. Dieta w chorobie zwyrodnieniowej stawów...

Produkty bogate w magnez
© photka/Fotolia.com
Styl życia
Magnez w diecie: jaką odgrywa rolę
Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a w szczególności układu sercowo-naczyniowego. Stosowany jest jako środek profilaktyczny i leczniczy. Warto zadbać o odpowiedni poziom magnezu w organizmie, gdyż wpływa na rozkurczanie mięśni i stan kości. Jego niedobór w diecie może spowalniać proces odchudzania.

Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a w szczególności układu sercowo-naczyniowego. Stosowany jest jako środek profilaktyczny i leczniczy. Warto zadbać o odpowiedni poziom magnezu w organizmie, gdyż wpływa na rozkurczanie mięśni i stan kości. Jego niedobór w diecie może spowalniać proces odchudzania. Podstawowymi funkcjami jakie pełni magnez są:   zapewnienie sprawnego funkcjonowania układu naczyniowo-sercowego, wzmocnienie kości i zębów, wspomaganie rozkurczania mięśni. Magnez ma również znaczący wpływ na układ nerwowy, wspomaga właściwe funkcjonowanie szarych komórek. Pierwiastek ten poprawia trawienie , chroni organizm przed toksycznymi związkami.   Magnez a dieta Niewłaściwa dieta opierająca się na produktach bogatych w tłuszcze zwierzęce, cukier, na żywności wysokoprzetworzonej prowadzi do niedoboru magnezu w organizmie . Podobny skutek ma również stosowanie diet, które z zasady dostarczają do organizmu niewielką ilość kalorii. Niedobór magnezu zaburza pracę insuliny. Tkanka mięśniowa nie reaguje na sygnały wysyłane przez insulinę i tym samym przestaje wychwytywać glukozę zawartą w krwi. Zbyt duża ilość glukozy zamiast trafić do tkanki mięśniowej trafić może do komórek tłuszczowych, powodując przybieranie na wadze .   Źródła magnezu: 490 mg – kiełki pszenicy, 270 mg – migdały, 267 mg – orzechy nerkowca, 229 mg – mąka gryczana, 175 mg – orzechy ziemne, 37 mg – gotowana fasola, 36 mg – czosnek, 35 mg – rodzynki, 35 mg – zielony groszek. Średnie dzienne zapotrzebowanie na magnez dorosłej kobiety do 30. roku życia to 255 mg, po 30. roku życia – 265 mg. W przypadku mężczyzn zapotrzebowanie jest większe i wynosi 330 mg – do 30. roku życia i 350 mg po 30. roku życia. Odpowiednia dawka magnezu...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner