leki i witaminy
Pixabay/Mizianitka/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia

Główne objawy przedawkowania magnezu

Nadmiar magnezu to hipermagnezemia. Przedawkowanie magnezu należy do zjawisk rzadkich, ale jest niezwykle niebezpieczne dla naszego organizmu i negatywnie wpływa na zdrowie. Dlatego należy być ostrożnym w stosowaniu tego suplementu.

Nadmiar magnezu to hipermagnezemia. Przedawkowanie magnezu należy do zjawisk rzadkich, ale jest niezwykle niebezpieczne dla naszego organizmu i negatywnie wpływa na zdrowie. Dlatego należy być ostrożnym w stosowaniu tego suplementu.

Co to znaczy przedawkowanie magnezu?

Magnez jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest budulcem kości i odpowiada za proces krzepnięcia krwi i skurczu sercowego. Poza tym to katalizator wielu enzymów. Nadmiar magnezu występuje wtedy, jeśli za dużo spożywamy tego suplementu w tabletkach, czy płynie.

Przyczyny przedawkowania magnezu

Do najczęstszych przyczyn przedawkowania magnezu należy stosowanie leków zawierających magnez, głównie przez osoby chorujące na niewydolność nerek. Jeśli chorujesz na nadczynność tarczycy, ilość magnezu w organizmie również może być zwiększona. Nadmiar magnezu występuje także podczas chorób nowotworowych, gdyż na skutek zmian nowotworowych w organizmie zmienia się przemiana magnezu. Jeśli jego czynnik jest zwiększony we krwi, oznacza to wzmożenie choroby. Przedawkowanie magnezu może wystąpić też u niemowląt, bo często podaje się im przygotowane na wodzie napoje mleczne, zawierające dużą ilość zjonizowanego magnezu. Następnym powodem nadmiaru magnezu może być spożywanie zbyt dużych jego dawek z suplementami witaminowo-mineralnymi.

Skutki przedawkowania magnezu

Skutki nadmiaru magnezu są różne. Zależy to od tego, jak dużo tego pierwiastka znajduje się w naszym organizmie. Najczęstsze dolegliwości to zaparcia, zatrzymanie moczu, zawroty głowy, bóle brzucha i skurcze, biegunka, nudności, zaczerwienienie skóry, osłabienie organizmu, ból w klatce piersiowej, niedociśnienie, kłopoty z oddychaniem, arytmia serca, zatrzymanie krążenia, śpiączka, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.

Dzienna dawka magnezu

1. niemowlęta – 40-60 mg,

2. dzieci od 2-10 lat – 80-70 mg,

3. chłopcy i dziewczęta od 11-14 lat – 280 mg,

4. chłopcy i dziewczęta od 15-18 lat – 350 mg,

5. kobiety w ciąży – 320 mg,

Stosowanie magnezu w większych dawkach (powyżej 600 mg) może wywołać biegunkę, spowodować osłabienie i zaburzyć oddychanie.

Jak leczyć przedawkowanie magnezu?

Leczenie nadmiaru magnezu zależne jest od ilości tego pierwiastka w organizmie. Jeśli mamy zbyt dużą dawkę magnezu lekarz może zastosować płukanie żołądka bądź płyny dożylne. Kiedy przedawkowanie jest łagodne, prawdopodobnie zostaną nam przepisane leki przeczyszczające. Specjalista, w obawie przed innymi schorzeniami, może zlecić badania specjalistyczne.

 

Odpowiednie dawki magnezu przyczyniają się do syntezy białek w organizmie. Ponadto, magnez uczestniczy w przekazywaniu sygnałów w układzie nerwowym, chroni przed chorobami układu krążenia i ma działanie uspokajające.


Źródła magnezu
© ratmaner/Fotolia.com
Styl życia
Na niedobór magnezu pomoże dieta i leki. Uzupełniając magnez pamiętaj o potasie!
Przyczyną niskiego poziomu magnezu w organizmie jest najczęściej dieta uboga w makroelementy, stresujący tryb życia i stosowanie używek. Stężenie magnezu w organizmie jest ściśle powiązane z zawartością potasu, dlatego niedobór magnezu i potasu niemal zawsze występują razem.

Przyczyną niskiego poziomu magnezu w organizmie jest najczęściej dieta uboga w makroelementy, stresujący tryb życia i stosowanie używek. Stężenie magnezu w organizmie jest ściśle powiązane z zawartością potasu, dlatego niedobór magnezu i potasu niemal zawsze występują razem.   Magnez wpływa na pracę układu nerwowego, polepsza pracę szarych komórek i wzmacnia mięśnie. Jak uzupełnić niedobór magnezu w organizmie Skutki niedoboru magnezu mogą być dotkliwe dla całego organizmu, zwłaszcza dla pracy mózgu , serca i mięśni, dlatego warto dbać o jego regularne uzupełnianie. Naturalnym źródłem magnezu są produkty zbożowe, zwłaszcza kasza gryczana, kasza jęczmienna i ciemne pieczywo. Dużo jest go także w orzechach, warzywach strączkowych, kakao, czekoladzie i owocach morza. Magnez występuje też w rybach, szpinaku, bananach i żółtym serze. Źródłem magnezu jest także woda mineralna, a nawet woda z kranu, pod warunkiem, że jest „twarda” czyli o dużym stężeniu kationów wapnia.   Z jedzenia jesteśmy w stanie przyswoić jedynie 30-40% magnezu. Dlatego zaleca się dodatkowo suplementować niedobory magnezu środkami dostępnymi w aptece bez recepty. Przyczyny niedoboru magnezu Na niedobór magnezu szczególnie narażeni są studenci i osoby pracujące umysłowo , sportowcy, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz osoby żyjące w długotrwałym stresie.   Najczęstsze przyczyny niedoboru magnezu to: Niska zawartość magnezu w wodzie i glebie, Dieta bogata w składniki ograniczające wchłanianie magnezu, takie jak tłuszcze i fosforany, Restrykcyjne diety odchudzające , Długotrwały stres, Nadużywanie alkoholu, kawy i herbaty, Stosowanie leków zmniejszających wchłanianie magnezu, na przykład leki moczopędne, środki...

Nadmiar potasu
© Stasique/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny, objawy i leczenie nadmiaru potasu
Nadmiar potasu w organizmie (hiperkaliemia, hiperpotasemia) może być spowodowany m.in. zażywaniem niektórych leków. W przypadku hiperkaliemii nerki nie są w stanie pozbyć się nadmiaru pierwiastka z organizmu. Pojawia się mrowienie, osłabienie mięśni, a nawet dochodzi do ich porażenia.

Nadmiar potasu w organizmie (hiperkaliemia, hiperpotasemia) może być spowodowany m.in. zażywaniem niektórych leków. W przypadku hiperkaliemii nerki nie są w stanie pozbyć się nadmiaru pierwiastka z organizmu. Pojawia się mrowienie, osłabienie mięśni, a nawet dochodzi do ich porażenia.   Nadmiar potasu prowadzi co wielu schorzeń, a w ekstremalnych przypadkach nawet do śmierci. Najczęściej jest spowodowany przedawkowaniem leków i niewłaściwą suplementacją. Przyczyny hiperpotasemii Nadmiar potasu może być spowodowany zbyt dużą dawką pierwiastka dostarczaną wraz z pożywieniem do organizmu. Najczęściej jednak do hiperpotasemii dochodzi na skutek przedawkowania leków i suplementów. Przedawkowanie potasu może nastąpić z powodu przyjmowania leków stosowanych w terapii nadciśnienia tętniczego – mamy wówczas do czynienia z hiperkaliemią polekową. Do powstania hiperkaliemii mogą przyczyniać się choroby nerek, wrzody żołądka, zapalenie błony śluzowej jelit, częste przetaczanie krwi oraz żywienie dożylne. Wysokie stężenie potasu we krwi towarzyszy także sepsie. Objawy nadmiaru potasu Z hiperkaliemią mamy do czynienia, kiedy stężenie potasu w osoczu przekracza 5,5 mmol / l.   Nadmiar potasu mogą sygnalizować zaburzenia pracy układu: nerwowego - drętwienie kończyn, mrowienie, drgawki, apatia, mięśniowego - skurcze, porażenie mięśni , krążenia – zaburzenia pracy serca. Nadmiar potasu we krwi jest bardzo niebezpieczny. Stężenie większe niż 7 mmol/l jest wręcz śmiertelne. W grupie osób z takim lub wyższym poziomem potasu zaobserwowano śmiertelność na poziomie 35-67% . Leczenie nadmiaru potasu we krwi Leczenie hiperkaliemii zależy m.in. od stężenia potasu w organizmie i szybkości, z jaką postępuje choroba. Jeśli wyniki badania EKG nie...

kobieta pije coś z kubka
Pixabay/EME/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Pij kakao, żeby uzupełnić magnez
Kakao to smaczny sposób na uzupełnienie niedoboru magnezu. Kubek kakao dziennie pomoże nam w walce ze skutkami stresu i nadmiaru kofeiny.

Kakao to smaczny sposób na uzupełnienie niedoboru magnezu. Kubek kakao dziennie pomoże nam w walce ze skutkami stresu i nadmiaru kofeiny. Znaczenie magnezu dla funkcjonowania organizmu Magnez jest bardzo ważny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Bierze udział w podstawowych procesach życiowych już na poziomie komórkowym. Uczestniczy w transporcie komórkowym, syntezie DNA, buduje kości, odpowiada za kurczliwość mięśni i wpływa na działanie układu nerwowego. Magnez reguluje między innymi biologiczną reakcję organizmu na stres, „uspokajając” hipokamp, część mózgu odpowiedzialną za uwalnianie hormonów stresu. Objawy niedoboru magnezu Do najczęściej występujących objawów niedoboru magnezu należą skurcze i drżenie mięśni, tiki , np. drgająca powieka lub warga, drażliwość, obniżony nastrój, niewspółmierne do sytuacji reagowanie na stres. Nawet jeśli w codziennych posiłkach dostarczamy sobie odpowiednich dawek magnezu (ok. 250 mg na dobę), to na ogół wchłania się tylko pewna jego część. Picie kawy, herbaty, napojów gazowanych oraz spożywanie białego pieczywa, słodyczy i alkoholu może skutecznie zablokować przyswajanie tego minerału przez organizm. Jak przeciwdziałać niedoborom magnezu? Najlepiej zacząć od zmiany diety, uzupełnienia jej w produkty bogate w magnez, np. kakao. Kakao jako bogate źródło magnezu Dla wszystkich wielbicieli kakao mamy teraz dwie wiadomości: dobrą i złą. Dobra jest taka, że jedna łyżka, czyli 10 dag, gorzkiego, sypkiego kakao dostarcza aż 45 g magnezu . Zła jest taka, że biały cukier, którym zazwyczaj słodzimy ten napój, utrudnia przyswajanie magnezu. Jeśli kakao koniecznie musi mieć dla ciebie słodki smak, posłodź go naturalnym miodem.   Kakao możesz przygotować z mleka krowiego, które też...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik