
Nadmiar magnezu to hipermagnezemia. Przedawkowanie magnezu należy do zjawisk rzadkich, ale jest niezwykle niebezpieczne dla naszego organizmu i negatywnie wpływa na zdrowie. Dlatego należy być ostrożnym w stosowaniu tego suplementu.
Co to znaczy przedawkowanie magnezu?
Magnez jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest budulcem kości i odpowiada za proces krzepnięcia krwi i skurczu sercowego. Poza tym to katalizator wielu enzymów. Nadmiar magnezu występuje wtedy, jeśli za dużo spożywamy tego suplementu w tabletkach, czy płynie.
Przyczyny przedawkowania magnezu
Do najczęstszych przyczyn przedawkowania magnezu należy stosowanie leków zawierających magnez, głównie przez osoby chorujące na niewydolność nerek. Jeśli chorujesz na nadczynność tarczycy, ilość magnezu w organizmie również może być zwiększona. Nadmiar magnezu występuje także podczas chorób nowotworowych, gdyż na skutek zmian nowotworowych w organizmie zmienia się przemiana magnezu. Jeśli jego czynnik jest zwiększony we krwi, oznacza to wzmożenie choroby. Przedawkowanie magnezu może wystąpić też u niemowląt, bo często podaje się im przygotowane na wodzie napoje mleczne, zawierające dużą ilość zjonizowanego magnezu. Następnym powodem nadmiaru magnezu może być spożywanie zbyt dużych jego dawek z suplementami witaminowo-mineralnymi.
Skutki przedawkowania magnezu
Skutki nadmiaru magnezu są różne. Zależy to od tego, jak dużo tego pierwiastka znajduje się w naszym organizmie. Najczęstsze dolegliwości to zaparcia, zatrzymanie moczu, zawroty głowy, bóle brzucha i skurcze, biegunka, nudności, zaczerwienienie skóry, osłabienie organizmu, ból w klatce piersiowej, niedociśnienie, kłopoty z oddychaniem, arytmia serca, zatrzymanie krążenia, śpiączka, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć.
Dzienna dawka magnezu
1. niemowlęta – 40-60 mg,
2. dzieci od 2-10 lat – 80-70 mg,
3. chłopcy i dziewczęta od 11-14 lat – 280 mg,
4. chłopcy i dziewczęta od 15-18 lat – 350 mg,
5. kobiety w ciąży – 320 mg,
Stosowanie magnezu w większych dawkach (powyżej 600 mg) może wywołać biegunkę, spowodować osłabienie i zaburzyć oddychanie.
Jak leczyć przedawkowanie magnezu?
Leczenie nadmiaru magnezu zależne jest od ilości tego pierwiastka w organizmie. Jeśli mamy zbyt dużą dawkę magnezu lekarz może zastosować płukanie żołądka bądź płyny dożylne. Kiedy przedawkowanie jest łagodne, prawdopodobnie zostaną nam przepisane leki przeczyszczające. Specjalista, w obawie przed innymi schorzeniami, może zlecić badania specjalistyczne.
Odpowiednie dawki magnezu przyczyniają się do syntezy białek w organizmie. Ponadto, magnez uczestniczy w przekazywaniu sygnałów w układzie nerwowym, chroni przed chorobami układu krążenia i ma działanie uspokajające.
- Jeśli brakuje ci magnezu, dowiedz się w jakich produktach jest najwięcej pierwiastka.
- Pierwiastki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Magnez wzmacnia kości i zęby.
- Najczęstsze objawy niedoboru magnezu to skurcze i drżenie mięśni. Jeśli masz niedobór magnezu, zacznij pić kakao.