uśmiechnięta kobieta
©BillionPhotos.com/Fotolia
Styl życia

Pilot wycieczek. Co zrobić by nim zostać?

By zostać pilotem wycieczek trzeba ukończyć agroturystykę bądź kurs uprawniający do wykonywania tego zawodu.

By zostać pilotem wycieczek trzeba  ukończyć agroturystykę bądź kurs uprawniający do wykonywania tego zawodu.

Co zrobić by zostać pilotem wycieczek?

Po ukończeniu kursu na pilota wycieczek można przystąpić do egzaminu państwowego, a jego zdanie będzie się wiązało z nadaniem tytułu pilota wycieczek. Egzamin państwowy składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna z kolei dzieli się na pisemna i ustną. Po zdaniu tej pierwszej przechodzi się dopiero do części ustnej, podczas której losuje się pytania dotyczące architektury, krajobrazu i historii różnych miast.

 

W części teoretycznej trzeba też wykazać się wiedzą na temat pierwszej pomocy i psychologii. Następnie przechodzi się do części praktycznej, podczas której należy poprowadzić grupę turystyczną, a także rozpisać plan wycieczki dla zwiedzających. Po zdaniu obu części można odebrać dokument, który uprawnia do wykonywania zawodu.

Warunki do wykonywania zawodu pilota wycieczek

I etap – jeśli chcesz wykonywać zawód pilota wycieczek musisz mieć ukończone 18 lat, posiadać wykształcenie co najmniej średnie i zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Ponadto kandydat musi zdać egzamin zawodowy, odbyć szkolenia na pilota wycieczek i nie być karany. Ukończenie kursu dla kandydatów na pilotów wycieczek i zdanie egzaminu przed komisją marszałkowską obowiązywało do 2013 roku. Obecnie wymóg na licencję zniesiono.

Ile zarabia pilot wycieczek?

Pilot wycieczek według danych GUS-u średnio zarabia 3 270 złotych brutto. 


zadowolony pilot samolotu
©william87/Fotolia
Styl życia
Pilot samolotowy. Co należy zrobić, by zostać pilotem?
By wykonywać zawód pilota samolotu musisz posiadać licencję ATPL(A), którą uzyskasz na studiach lotniczych bądź na prywatnym kursie. Kurs na ATPL(A) to szkolenie zawodowych pilotów. Zanim jednak wykonasz taki kurs, musisz spełniać określone wymagania.

By wykonywać zawód pilota samolotu musisz posiadać licencję ATPL(A), którą uzyskasz na studiach lotniczych bądź na prywatnym kursie. Kurs na ATPL(A) to szkolenie zawodowych pilotów. Zanim jednak wykonasz taki kurs, musisz spełniać określone wymagania. Wymagania wobec kandydatów na pilota samolotu Studia dla pilotów samolotów oferuje Politechnika Rzeszowska i PWSZ w Chełmie . Zainteresowani zdobyciem zawodu pilota pasażerskiego powinni zdawać na egzaminie maturalnym na poziomie rozszerzonym matematykę, fizykę i język angielski, a potem dostać się na kierunek studiów związany z lotnictwem.   Przy przyjęciu na studia lotnicze dodatkową przewagą jest posiadanie licencji pilota turystycznego, czyli PPL. Kurs ten można zrobić po ukończeniu 16 lat.  Kurs na licencję ATPL Na początku swojej przygody z lotnictwem warto zrobić licencję PPL, na którą składa się egzamin z części teoretycznej, a potem egzamin z części praktycznej. Egzamin z części praktycznej odbywa się z Instruktorem Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej i trwa około dwóch godzin . Licencję PPL(A) można uzyskać po złożeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego, upoważnia ona do pilotowania samolotów turystycznych.   Osoby, które nie kończyły studiów lotniczych, mogą spróbować zdobyć licencję pilota pasażerskiego na kursie prywatnym. Nie jest to jednak tanie ani proste . Kurs teoretyczny, po którym można otrzymać licencję pilota samolotowego liniowego ATPL(A) zawiera szkolenia praktyczne, takie jak: szkolenia do lotów według wskazań przyrządów IR(A), szkolenia na maszynach wielosilnikowych MEP(L), a także szkolenie praktyczne do licencji zawodowego pilota samolotu.   By przystąpić do szkolenia praktycznego na zawodowego pilota samolotu należy posiadać zaświadczenie o ukończeniu kursu teoretycznego w zakresie ATPL(A) bądź CPL(A) oraz MEP(L). Ponadto trzeba też...

kobieta pilot
©olesyaturchuk/Fotolia
Styl życia
Pilot turystyczny. Lataj dzięki licencji PPL
By zostać pilotem rekreacyjnym trzeba posiadać licencję PPL. Kurs na pilota tyrystycznego kosztuje około 20 tys. złotych.

By zostać pilotem rekreacyjnym trzeba posiadać licencję PPL. Kurs na pilota tyrystycznego kosztuje około 20 tys. złotych.  Co należy zrobić, by zostać pilotem? Aby zostać pilotem turystycznego samolotu należy uzyskać licencję, potwierdzającą ukończenie kursów lotniczych (PPL) . Otrzymanie licencji wiąże się z przeprowadzeniem serii badań, dlatego osoby mające wadę wzroku, problemy ze słuchem, czy niezdrowe zęby nie mogą wykonać kursu na pilota turystycznego.  Jakie są podstawowe rodzaje licencji? Występują trzy podstawowe rodzaje licencji uprawniające do sterowania samolotem . PPL – licencja, która jest najmniej wymagająca i umożliwia latanie rekreacyjne, pod warunkiem, że pogoda jest sprzyjająca . Drugą podstawową licencją jest CPL. Ta licencja dotyczy już pilotów zawodowych, którzy latają samolotem w celach zarobkowych. Ostatnią z licencji samolotowych, uprawniającą do poruszania się maszynami osiągającymi masę blisko 6 ton i przewozu pasażerów jest licencja ATPL. Warunki, by otrzymać licencję PPL, czyli turystyczną Osoba, która chce zostać pilotem powinna posiadać wykształcenie minimum średnie, bądź być w trakcie nauki i posiadać zaświadczenie o niekaralności. W dodatku nie może mieć przeciwwskazań fizycznych i psychicznych. Jeśli o licencję turystyczną stara się osoba niepełnoletnia musi mieć zgodę prawnego opiekuna. By otrzymać licencję PPL, należy przejść kurs, który składa się z części teoretycznej i praktycznej i kończy się egzaminem. Koszt takiego kursu wynosi 20 tysięcy złotych .  Licencja PPL uprawnia do przyjęcia na studia lotnicze Osoby mające licencję PPL i dobre wyniki w nauce mogą ubiegać się o przyjęcie na studia (np. na Politechnikę Rzeszowską, czy do Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Powietrznych) i uzyskać tytuł zawodowego pilota . Można też zapisać się do prywatnych aeroklubów, by...

uśmiechnięci ratownicy medyczni
©Kzenon/Fotolia
Styl życia
Od czego zacząć, by zdobyć zawód ratownika medycznego?
Ratownikiem medycznym może zostać osoba, która ukończyła trzyletnie studia licencjackie i zdała egzamin państwowy. Do 2013 roku tytuł ratownika medycznego można było uzyskać po ukończeniu dwuletniego studium policealnego. Od 2014 roku do wykonywania zawodu upoważniają tylko studia licencjackie.

Ratownikiem medycznym może zostać osoba, która ukończyła trzyletnie studia licencjackie i zdała egzamin państwowy. Do 2013 roku tytuł ratownika medycznego można było uzyskać po ukończeniu dwuletniego studium policealnego. Od 2014 roku do wykonywania zawodu upoważniają tylko studia licencjackie.​ Ratownik medyczny – od czego zacząć? Osoby chcące spróbować swoich sił w ratownictwie medycznym powinny ubiegać się o przyjęcie na trzyletnie studia o kierunku ratownictwo medyczne. Studia przygotowują do pełnienia zawodu pod względem teoretycznym, jak i praktycznym i obejmują sześć semestrów. Jeszcze do 2013 roku można było uczęszczać do dwuletniej szkoły policealnej o takim samym kierunku i po jej ukończeniu pełnić zawód ratownika medycznego. Ministerstwo Edukacji Narodowej zamknęło kierunek ratownictwo medyczne w szkołach policealnych. Studia ratownictwa medycznego w trzy lata Nauka na studiach trwa sześć semestrów i kończy się uzyskaniem tytułu licencjata. Zajęcia na studiach przede wszystkim dotyczą teorii z dziedziny anatomii, czy psychologii . Praktyki studenci mogą odbywać w szpitalach, bądź innych służbach ratunkowych. Po ukończeniu studiów licencjackich należy przystąpić do egzaminu państwowego składającego się z części teoretycznej i praktycznej. Osoby, które pomyślnie zdadzą egzamin otrzymają dyplom uprawniający je do wykonywania zawodu ratownika medycznego . Wymagania wobec kandydata na ratownika medycznego Kandydat na ratownika medycznego powinien być zdrowy i spełniać określone warunki psychiczne, jak i fizyczne. Ratownik medyczny musi być osobą opanowaną, odporną na stres, a także spokojną . Ile zarabia ratownik medyczny? Ratownik medyczny według statystyk GUS-u zarabia mniej więcej 3000 złotych brutto miesięcznie. Prestiż, pieniądze, tradycja rodzinna - to główne powody do tego, by zostać lekarzem...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner