kobieta pilot
©olesyaturchuk/Fotolia
Styl życia

Pilot turystyczny. Lataj dzięki licencji PPL

By zostać pilotem rekreacyjnym trzeba posiadać licencję PPL. Kurs na pilota tyrystycznego kosztuje około 20 tys. złotych.

By zostać pilotem rekreacyjnym trzeba posiadać licencję PPL. Kurs na pilota tyrystycznego kosztuje około 20 tys. złotych. 

Co należy zrobić, by zostać pilotem?

Aby zostać pilotem turystycznego samolotu należy uzyskać licencję, potwierdzającą ukończenie kursów lotniczych (PPL). Otrzymanie licencji wiąże się z przeprowadzeniem serii badań, dlatego osoby mające wadę wzroku, problemy ze słuchem, czy niezdrowe zęby nie mogą wykonać kursu na pilota turystycznego. 

Jakie są podstawowe rodzaje licencji?

Występują trzy podstawowe rodzaje licencji uprawniające do sterowania samolotem. PPL – licencja, która jest najmniej wymagająca i umożliwia latanie rekreacyjne, pod warunkiem, że pogoda jest sprzyjająca. Drugą podstawową licencją jest CPL. Ta licencja dotyczy już pilotów zawodowych, którzy latają samolotem w celach zarobkowych. Ostatnią z licencji samolotowych, uprawniającą do poruszania się maszynami osiągającymi masę blisko 6 ton i przewozu pasażerów jest licencja ATPL.

Kasia gotuje z Polki.pl: ciasto francuskie z mięsem mielonym

Warunki, by otrzymać licencję PPL, czyli turystyczną

Osoba, która chce zostać pilotem powinna posiadać wykształcenie minimum średnie, bądź być w trakcie nauki i posiadać zaświadczenie o niekaralności. W dodatku nie może mieć przeciwwskazań fizycznych i psychicznych. Jeśli o licencję turystyczną stara się osoba niepełnoletnia musi mieć zgodę prawnego opiekuna. By otrzymać licencję PPL, należy przejść kurs, który składa się z części teoretycznej i praktycznej i kończy się egzaminem. Koszt takiego kursu wynosi 20 tysięcy złotych

Licencja PPL uprawnia do przyjęcia na studia lotnicze

Osoby mające licencję PPL i dobre wyniki w nauce mogą ubiegać się o przyjęcie na studia (np. na Politechnikę Rzeszowską, czy do Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Powietrznych) i uzyskać tytuł zawodowego pilota. Można też zapisać się do prywatnych aeroklubów, by ubiegać się o licencję liniową. Niestety, wiąże się to z ogromnymi kosztami, gdyż kurs na pilota zawodowego mogącego sterować największymi już maszynami, kosztuje 200 tysięcy złotych i trwa co najmniej 3 lata. 


zadowolony pilot samolotu
©william87/Fotolia
Styl życia
Pilot samolotowy. Co należy zrobić, by zostać pilotem?
By wykonywać zawód pilota samolotu musisz posiadać licencję ATPL(A), którą uzyskasz na studiach lotniczych bądź na prywatnym kursie. Kurs na ATPL(A) to szkolenie zawodowych pilotów. Zanim jednak wykonasz taki kurs, musisz spełniać określone wymagania.

By wykonywać zawód pilota samolotu musisz posiadać licencję ATPL(A), którą uzyskasz na studiach lotniczych bądź na prywatnym kursie. Kurs na ATPL(A) to szkolenie zawodowych pilotów. Zanim jednak wykonasz taki kurs, musisz spełniać określone wymagania. Wymagania wobec kandydatów na pilota samolotu Studia dla pilotów samolotów oferuje Politechnika Rzeszowska i PWSZ w Chełmie . Zainteresowani zdobyciem zawodu pilota pasażerskiego powinni zdawać na egzaminie maturalnym na poziomie rozszerzonym matematykę, fizykę i język angielski, a potem dostać się na kierunek studiów związany z lotnictwem.   Przy przyjęciu na studia lotnicze dodatkową przewagą jest posiadanie licencji pilota turystycznego, czyli PPL. Kurs ten można zrobić po ukończeniu 16 lat.  Kurs na licencję ATPL Na początku swojej przygody z lotnictwem warto zrobić licencję PPL, na którą składa się egzamin z części teoretycznej, a potem egzamin z części praktycznej. Egzamin z części praktycznej odbywa się z Instruktorem Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej i trwa około dwóch godzin . Licencję PPL(A) można uzyskać po złożeniu egzaminu teoretycznego i praktycznego, upoważnia ona do pilotowania samolotów turystycznych.   Osoby, które nie kończyły studiów lotniczych, mogą spróbować zdobyć licencję pilota pasażerskiego na kursie prywatnym. Nie jest to jednak tanie ani proste . Kurs teoretyczny, po którym można otrzymać licencję pilota samolotowego liniowego ATPL(A) zawiera szkolenia praktyczne, takie jak: szkolenia do lotów według wskazań przyrządów IR(A), szkolenia na maszynach wielosilnikowych MEP(L), a także szkolenie praktyczne do licencji zawodowego pilota samolotu.   By przystąpić do szkolenia praktycznego na zawodowego pilota samolotu należy posiadać zaświadczenie o ukończeniu kursu teoretycznego w zakresie ATPL(A) bądź CPL(A) oraz MEP(L). Ponadto trzeba też...

uśmiechnięta kobieta
©BillionPhotos.com/Fotolia
Styl życia
Pilot wycieczek. Co zrobić by nim zostać?
By zostać pilotem wycieczek trzeba ukończyć agroturystykę bądź kurs uprawniający do wykonywania tego zawodu.

By zostać pilotem wycieczek trzeba  ukończyć agroturystykę bądź kurs uprawniający do wykonywania tego zawodu. Co zrobić by zostać pilotem wycieczek? Po ukończeniu kursu na pilota wycieczek można przystąpić do egzaminu państwowego, a jego zdanie będzie się wiązało z nadaniem tytułu pilota wycieczek . Egzamin państwowy składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna z kolei dzieli się na pisemna i ustną. Po zdaniu tej pierwszej przechodzi się dopiero do części ustnej, podczas której losuje się pytania dotyczące architektury, krajobrazu i historii różnych miast.   W części teoretycznej trzeba też wykazać się wiedzą na temat pierwszej pomocy i psychologii. Następnie przechodzi się do części praktycznej, podczas której należy poprowadzić grupę turystyczną, a także rozpisać plan wycieczki dla zwiedzających. Po zdaniu obu części można odebrać dokument, który uprawnia do wykonywania zawodu . Warunki do wykonywania zawodu pilota wycieczek I etap – jeśli chcesz wykonywać zawód pilota wycieczek musisz mieć ukończone 18 lat, posiadać wykształcenie co najmniej średnie i zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. Ponadto kandydat musi zdać egzamin zawodowy, odbyć szkolenia na pilota wycieczek i nie być karany . Ukończenie kursu dla kandydatów na pilotów wycieczek i zdanie egzaminu przed komisją marszałkowską obowiązywało do 2013 roku. Obecnie wymóg na licencję zniesiono. Ile zarabia pilot wycieczek? Pilot wycieczek według danych GUS-u średnio zarabia 3 270 złotych brutto.  Należy posiadać licencję PPL , by zostać pilotem turystycznym . Dowiedz się więcej.  Osoba chcąca zostać pilotem samolotu, musi się wiele napracować. Sprawdź, jak zostać pilotem samolotu . 

Mężczyzna w biurze rozmawia przez telefon
© TonyRecena/Fotolia.com
Styl życia
Jak zostać syndykiem masy upadłościowej
Syndyk masy upadłościowej musi być wpisany na listę syndyków, prowadzoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Do wpisu niezbędne jest zdanie egzaminu państwowego i uzyskanie licencji zawodowej.

Syndyk masy upadłościowej musi być wpisany na listę syndyków, prowadzoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Do wpisu niezbędne jest zdanie egzaminu państwowego i uzyskanie licencji zawodowej.   O tym jak zostać syndykiem decyduje ustawa z 15 czerwca 2007 roku o licencji syndyka. Syndykiem masy upadłościowej może zostać osoba, która posiada wyższe wykształcenie, odpowiednie doświadczenie zawodowe, zdała egzamin państwowy przeprowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości w Warszawie oraz złożyła wniosek o wydanie licencji. Jak zostać syndykiem – warunki konieczne do spełnienia Aby móc ubiegać się o licencję syndyka upadłościowego należy: posługiwać się językiem polskim w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację i wykonywanie czynności leżących w kompetencjach syndyka; posiadać obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej ewentualnie państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym; odznaczać się stanem zdrowia pozwalającym na pełnienie powierzonych obowiązków; posiadać nieposzlakowaną opinię, pełnię praw do czynności prawnych oraz oświadczenie o niekaralności; nie być podejrzanym w sprawie z oskarżenia publicznego lub skarbowego; posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych z tytułem magistra; udokumentować zarządzanie majątkiem upadłego przedsiębiorstwa lub jego częścią przez okres 3 lat na przestrzeni ostatnich 15 lat przed ubieganiem się o licencję; nie figurować w rejestrze dłużników niewypłacalnych Krajowego Rejestru Sądowego; pozytywnie zdać egzamin przed Komisją Egzaminacyjną, powołaną przez Ministra Sprawiedliwości. Jak zostać syndykiem – egzamin państwowy i uzyskanie licencji syndyka Warunkiem koniecznym, który należy spełnić aby przystąpić do egzaminu, jest...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik