Szczaw jest rośliną wieloletnią, osiągająca długość od 100 do 200 cm. Najczęściej rośnie przy stawach i rzekach, na glebach wilgotnych. Roślina posiada łodygę o czerwono-zielonym zabarwieniu i kwitnie w lecie, w lipcu i w sierpniu.

Reklama

Szczaw – pielęgnacja i uprawa w ogrodzie

Szczaw jest rośliną, której pielęgnacja i uprawa jest bardzo łatwa. Jedynie co 4 lata należy przesadzać roślinę, poza tym wystarczy jej regularne podlewanie i ochrona przed ślimakami.

Sadzenie szczawiu w ogrodzie

Szczaw jest rośliną, która lubi dużo światła i jest odporna na mróz. Gleba powinna by wilgotna, żyzna, przepuszczalna i bogata w żelazo. Glebę można użyźnić stosując na nią obornik i najlepiej robić to wczesną jesienią, jeszcze przed zasianiem szczawiu.

Szczaw jest odporny na mróz, dlatego też można rozmnażać roślinę przez nasiona, które są siane prosto do gruntu na wiosnę bądź przez podział porą jesienną. Wiosną należy nawieźć ziemię najlepiej fosforem, azotem i potasem.

Zobacz także

Pielęgnacja szczawiu w ogrodzie

Należy odchwaszczać, przerywać i rozsadzać roślinę. Zaleca się też pozbywania się pędów kwiatostanu szczawiu. Odstępy pomiędzy sadzonkami powinny wynosić około 30 cm. Szczaw należy też ochraniać przed ślimakami, gdyż roślina jest na nie podatna.

Szczaw trzeba podlewać regularnie, a dzięki temu liście będą soczyste. Pierwsze zbiory są już w 12 tygodniu po zasianiu rośliny.

Szczaw – właściwości i zastosowanie

Szczaw zawiera wiele cennych składników, takich jak witaminy C, A, błonnik, żelazo, potas, czy kwas foliowy. Jest rośliną wykorzystywaną w kuchni, a także jako napar na problemy z nerkami, wątrobą, czyraki i owrzodzenia. W kuchni z liści rośliny latem i jesienią przygotowuje się zupę szczawiową o kwaskowatym smaku. Liście doskonale nadają się też do sosów i sałatek. Należy jednak ograniczać potrawy przygotowywane ze szczawiu, ponieważ jego nadmiar wywołuje choroby nerek i odwapnienie kości.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama