Metalowa konewka
© pemaphoto/Fotolia.com
Styl życia

Kiedy najlepiej podlewać ogród: rano czy wieczorem? Podlewanie a wzrost i zdrowie roślin

Wczesny ranek to najlepsza pora na podlewanie ogrodu. Nawadnianie jest wówczas najbardziej ekonomiczne (woda najwolniej paruje) i najbardziej przyjazne dla roślin.

Wczesny ranek to najlepsza pora na podlewanie ogrodu. Nawadnianie jest wówczas najbardziej ekonomiczne (woda najwolniej paruje) i najbardziej przyjazne dla roślin.

 

Panuje przekonanie, że rośliny najlepiej podlewać rano lub wieczorem. Należy unikać podlewania roślin przy wysokich temperaturach i nasłonecznieniu bo woda zbyt szybko paruje i nawet może szkodzić roślinom. Warto wiedzieć, jakie znaczenie ma pora podlewania dla roślin ogrodowych.

Podlewanie ogrodu - rano czy wieczorem

Rośliny w ogrodzie najlepiej podlewać wcześnie rano. Po podlaniu zdążą obeschnąć przed upałami. Woda dostarczona do korzeni w godzinach porannych będzie najlepiej wykorzystana do wytwarzania substancji odżywczych w procesie fotosyntezy. Zachodzi on bowiem w ciągu dnia, z udziałem światła. Z tego powodu popołudniowe lub wieczorne podlewanie nie będzie już tak korzystne dla roślin ogrodowych.

 

W przypadku gdy ogród bądź jego część jest silnie nasłoneczniona przez większość dnia, można podlać rośliny późnym popołudniem. Nie jest to jednak zbyt korzystne, ponieważ rośliny nie pobierają wtedy wody tak intensywnie, jak w ciągu dnia. Ale nadmiar wody pozostanie w glebie i zostanie wykorzystany następnego dnia.

 

Lepiej nie podlewać roślin późnym wieczorem, ponieważ woda nie zdąży wyschnąć przed zapadnięciem zmroku. Podlewanie wieczorem sprawia również, że wilgoć utrzymuje się długo i może powodować powstawanie chorób grzybowych.

 

Podlewanie roślin w ciągu dnia, kiedy jest największe nasłonecznienie, ale też najwyższa temperatura, nie jest dla nich korzystne. Dochodzi bowiem do zbyt szybkiej utraty wody przez jej parowanie z gleby i transpirację (parowanie wody z części roślin znajdujących się nad ziemią). Ponadto krople wody pozostające na powierzchni liści skupiają promienie słoneczne jak soczewki. Przez to może dojść do poparzenia rośliny.

Najczęściej popełniane błędy przy podlewaniu roślin

 • Podlewanie roślin silnym strumieniem wody. Może to uszkodzić liście i kwiaty. Rozdarte części roślin są bardziej narażone na choroby wywoływane przez grzyby. Najlepiej podlewać ogród automatycznym systemem nawadniania, w którym można zaprogramować częstotliwość i stałą porę dnia podlewania. Dzięki temu nie tracimy czasu na podlewanie a ogród jest podlewany również w sezonie urlopowym. Tryskacze i linie kroplujące dobrane do rodzaju roślin doprowadzą optymalną ilość wody wprost do gleby lub jak najbliżej niej - bez zbędnego oblewania roślin. Jeśli nie mamy automatycznego nawadniania, lepiej jest podlewać ogród konewką, wodą deszczową. Jest to czasochłonne, ale na pewno korzystnie wpłynie na kwitnienie i wygląd roślin.
 • Podlewanie tylko środkowej części korzeni. Rośliny ogrodowe mają rozwinięty system korzeni. Znajdują się one nie tylko pod łodygą. Należy podlewać także boczne korzenie.
 • Moczenie liści. Nie da się tego uniknąć całkowicie podczas podlewania, jednak należy uważać i o ile to możliwe, nie moczyć liści. Strumień wody należy skierować pod roślinę. Woda na liściach może powodować żółknięcie lub zwijanie się liści. Wpływa także na zwiększenie ryzyka rozwoju chorób grzybowych. Do tego lanie wody po liściach sprzyja parowaniu. Takie podlewanie jest bardzo nieekonomiczne i niezgodne z zasadami ekologii.
 • Podlewanie roślin w ciągu gorącego dnia. Istnieje przekonanie, że to w gorące dni rośliny najbardziej potrzebują wody. Niektórzy podlewają je więc w ciągu dnia. Jednak, kiedy świeci słońce, woda skupia jego promienie jak pryzmat i parzy roślinę. Im większa różnica występuje między temperaturą powietrza a wody, tym rośliny gorzej ją znoszą.
 • Rezygnacja z podlewania ogrodu po deszczu. Należy pamiętać, że rośliny czerpią wodę korzeniami, które są naprawdę głęboko w ziemi. Deszcz nie zawsze dociera aż do korzeni. Aby sprawdzić czy po opadach możemy nie podlewać roślin, można przeprowadzić test. Po deszczu wystarczy zrobić w ziemi niewielki otwór i zobaczyć, gdzie jest mokro. Jeśli woda nie dotarła do korzeni, należy podlać rośliny.

   

 • Ciepłolubne rośliny do ogrodu zimowego to bambusy, fuksje, bluszcze i oleandry. Rośliny do ogrodu zimowego.
 • Wejście do domu jest jego wizytówką. Pomysły na stylowe wejście do domu: zimowy ogród i weranda.
 • Szczaw jest rośliną, która ma szerokie zastosowanie w kuchni. Jak uprawiać szczaw w ogrodzie? 
 • Jagody goji są bogate w witaminy i białko. Właściwości jagód goji. Jak uprawiać jagody goji w ogródku?

zielony szczaw w ogrodzie
©Denis Gladkiy/Fotolia
Styl życia
Szczaw – uprawiaj go w swoim ogródku!
Szczaw jest rośliną wieloletnią, osiągająca długość od 100 do 200 cm. Najczęściej rośnie przy stawach i rzekach, na glebach wilgotnych. Roślina posiada łodygę o czerwono-zielonym zabarwieniu i kwitnie w lecie, w lipcu i w sierpniu.

Szczaw jest rośliną wieloletnią, osiągająca długość od 100 do 200 cm. Najczęściej rośnie przy stawach i rzekach, na glebach wilgotnych. Roślina posiada łodygę o czerwono-zielonym zabarwieniu i kwitnie w lecie, w lipcu i w sierpniu. Szczaw – pielęgnacja i uprawa w ogrodzie Szczaw jest rośliną, której pielęgnacja i uprawa jest bardzo łatwa . Jedynie co 4 lata należy przesadzać roślinę, poza tym wystarczy jej regularne podlewanie i ochrona przed ślimakami. Sadzenie szczawiu w ogrodzie Szczaw jest rośliną, która lubi dużo światła i jest odporna na mróz. Gleba powinna by wilgotna, żyzna, przepuszczalna i bogata w żelazo. Glebę można użyźnić stosując na nią obornik i najlepiej robić to wczesną jesienią, jeszcze przed zasianiem szczawiu .   Szczaw jest odporny na mróz, dlatego też można rozmnażać roślinę przez nasiona, które są siane prosto do gruntu na wiosnę bądź przez podział porą jesienną. Wiosną należy nawieźć ziemię najlepiej fosforem, azotem i potasem. Pielęgnacja szczawiu w ogrodzie Należy odchwaszczać, przerywać i rozsadzać roślinę. Zaleca się też pozbywania się pędów kwiatostanu szczawiu . Odstępy pomiędzy sadzonkami powinny wynosić około 30 cm. Szczaw należy też ochraniać przed ślimakami, gdyż roślina jest na nie podatna.   Szczaw trzeba podlewać regularnie, a dzięki temu liście będą soczyste. Pierwsze zbiory są już w 12 tygodniu po zasianiu rośliny. Szczaw – właściwości i zastosowanie Szczaw zawiera wiele cennych składników, takich jak witaminy C, A, błonnik, żelazo , potas, czy kwas foliowy . Jest rośliną wykorzystywaną w kuchni, a także jako napar na problemy z nerkami , wątrobą, czyraki i owrzodzenia. W kuchni z liści rośliny latem i jesienią przygotowuje się zupę szczawiową o kwaskowatym smaku. Liście doskonale nadają się też do sosów i sałatek. Należy jednak...

Podlewanie roślin
© wernerimages/Fotolia.com
Styl życia
W jaki sposób można podlewać rośliny w skrzynkach balkonowych
Aby zapewnić optymalne nawadnianie ziemi, w której rosną kwiaty, można wykorzystać zarówno gotowe, jak i domowe rozwiązania, np. automatyczną konewkę lub butelkę wetkniętą w ziemię.

Aby zapewnić optymalne nawadnianie ziemi, w której rosną kwiaty, można wykorzystać zarówno gotowe, jak i domowe rozwiązania, np. automatyczną konewkę lub butelkę wetkniętą w ziemię.   Należy pamiętać, że rośliny najbardziej lubią przefiltrowaną i odstaną (przynajmniej przez 12 godzin) wodę. Jak często podlewać rośliny doniczkowe na balkonie Rosnące na balkonie kwiaty należy podlewać co kilka dni. Nie powinno się tego robić zbyt często, ponieważ permanentny nadmiar wody jest dla roślin bardziej szkodliwy niż chwilowy jej brak. Zdecydowanie lepiej jest podlewać rośliny rzadziej, ale za to większą ilością wody niż często małą ilością. To, czy roślinę trzeba podlać, można rozpoznać, sprawdzając palcem wilgotność ziemi. Jeśli jest ona sucha, trzeba uzupełnić wodę. Częstszego podlewania wymagają rośliny rosnące na balkonie znajdującym się po stronie południowej i zachodniej, rzadszego – po stronie wschodniej i północnej. Częściej należy również nawadniać ziemię roślin rosnących pojedynczo w niewielkich doniczkach. Na częstotliwość podlewania wpływa także pogoda: kiedy na dworze jest sucho i gorąco, rośliny trzeba podlewać częściej niż wtedy, kiedy na zewnątrz panuje chłód, a powietrze jest wilgotne. Aby rośliny zdążyły wchłonąć wodę , należy podlewać je rano lub wieczorem, kiedy na dworze jest jeszcze stosunkowo chłodno. Jak wlewać wodę do doniczki Wodę należy lać niezbyt silnym, najlepiej odrobinę rozproszonym strumieniem, bezpośrednio do ziemi, w której rośnie kwiat . Nie wolno lać jej na liście ani na kwiaty rośliny , ponieważ może to spowodować infekcje grzybiczą. Krople wody, które pozostaną na liściach, rozgrzane promieniami słonecznymi mogą je ponadto uszkadzać i narażać na atak grzybów i bakterii. Jak podlewać rośliny balkonowe podczas urlopu Osoby, które wyjeżdżają na urlop, a...

Rośliny na balkonie
© lorenzobovi/Fotolia.com
Styl życia
Sadzenie roślin w skrzynkach i donicach balkonowych krok po kroku
Rośliny balkonowe sprzedawane są najczęściej w niewielkich, plastikowych doniczkach, zbyt małych, aby system korzeniowy rośliny mógł się swobodnie rozwinąć. Dlatego od razu po kupieniu takiej rośliny należy przesadzić ją do donicy o wielkości odpowiedniej dla danego kwiatka.

Rośliny balkonowe sprzedawane są najczęściej w niewielkich, plastikowych doniczkach, zbyt małych, aby system korzeniowy rośliny mógł się swobodnie rozwinąć. Dlatego od razu po kupieniu takiej rośliny należy przesadzić ją do donicy o wielkości odpowiedniej dla danego kwiatka.   Tylko właściwie zasadzona roślina ma szansę przetrwać na balkonie cały sezon. Oprócz odpowiedniej pojemności, donica powinna być także wystarczająco ciężka , żeby nie przewrócił jej wiatr. Jaką skrzynkę lub donicę wybrać dla roślin balkonowych Doniczki i skrzynki balkonowe powinny nie tylko wyglądać reprezentacyjnie, ale przede wszystkim zapewniać roślinie stabilność i umożliwiać jej prawidłowy wzrost. Jeśli z powodu braku koszy na donice mają one stanąć bezpośrednio na podłodze, powinny być na tyle ciężkie, aby nie przewrócił ich wiatr.   Średnica donicy i jej głębokość powinny odpowiadać wielkości systemu korzeniowego rośliny (lub roślin, jeśli w jednej skrzyni ma ich rosnąć więcej). Pelargonia powinna mieć np. ok. 20-25 cm wolnego miejsca. Oznacza to, że jeśli w jednej skrzyni chcemy posadzić obok siebie 3 sadzonki, jej długość powinna wynosić przynajmniej 60 cm, a szerokość 20 cm.   Donice i skrzynki plastikowe są lekkie, łatwe do przenoszenia, ale szybko się nagrzewają i szybko paruje z nich wilgoć. W sklepach dostępne są bardzo praktyczne donice plastikowe z systemem automatycznego nawadniania  i wskaźnikiem poziomu wody w zbiorniku magazynującym. Rośliny w takiej donicy wystarczy podlewać raz na tydzień, uzupełniając wodę w zbiorniku.   Donice ceramiczne – są ciężkie, ale nie nagrzewają się nadmiernie i dłużej utrzymują wilgoć gleby. Warstwa drenażowa w doniczce Drenaż z drobnych kamyków, keramzytu, kawałków porcelany, glinianych doniczek albo żwiru umożliwia odprowadzanie nadmiaru wody z ziemi...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner