kwiat-jagody-goji
Flickr/Kazuhiro Tsugita/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia

Dlaczego warto jeść i uprawiać jagody goji?

Jagody goji to odmiana czerwonej jagody. Krzewy rosną w Mongolii, Chinach i Tybecie, gdzie panuje klimat podzwrotnikowy i umiarkowany. Ich owoce mają średnicę 2 centymetrów. W Polsce dostępne są suszone jagody goji, które przypominają rodzynki.

Jagody goji to odmiana czerwonej jagody. Krzewy rosną w Mongolii, Chinach i Tybecie, gdzie panuje klimat podzwrotnikowy i umiarkowany. Ich owoce mają średnicę 2 centymetrów. W Polsce dostępne są suszone jagody goji, które przypominają rodzynki.

 

Warto zjadać nie więcej niż 10 gramów jagód goji każdego dnia, ponieważ ich nadmiar może skutkować problemami żołądkowymi. Owoce powinny być dojrzałe. Zjedzenie niedojrzałych jagód goji może skutkować zatruciem. Nie zaleca się jedzenia tych owoców kobietom w ciąży i karmiącym matkom. Ponadto jagody goji mogą wchodzić w reakcję z lekami podawanymi w leczeniu chorób układu krążenia i zakrzepicy.

Zalety jedzenia jagód goji

  • Są bogate w witaminy i minerały

Jagody goji są nazywane najzdrowszym składnikiem pożywienia, ponieważ zawierają wiele cennych substancji odżywczych, m. in. minerały i witaminy. Zawierają ponad 20 różnych pierwiastków , wśród których można wskazać cynk, wapń, miedź, selen i fosfor. Warto je jeść, ponieważ mają trzy razy więcej żelaza niż szpinak. Witaminy, których źródłem są jagody goji, to witamina E i witaminy z grupy B. Zawierają również aż 50 razy więcej witaminy C niż pomarańcze. Jagody goji mają dużo białka i prawie 20 aminokwasów.

  • Poprawiają funkcjonowanie organizmu

Wprowadzenie jagód goji do codziennego jadłospisu wpływa korzystnie na zmysł wzroku, ponieważ zawierają one luteinę, której organizm nie potrafi samodzielnie wytworzyć. Luteina gwarantuje komfort widzenia. Jagody goji mają też zeaksantynę, która chroni oczy przed promieniowaniem UV. Te owoce pobudzają produkcję hormonu wzrostu, który z roku na rok jest wytwarzany w mniejszych ilościach. Dlatego też jagody goji powinny jeść osoby dojrzałe. Dzięki tym owocom można poprawić także kondycję skóry. Jagody goji zawierają polisacharydy i kwasy tłuszczowe, które pobudzają produkcję kolagenu. Osoby, które mają problemy z trawieniem, powinny pić herbatę z jagód goji. Zdaniem Chińczyków, stosowanie tych owoców przez długi czas łagodzi bolesne miesiączkowanie.

  • Pomagają w walce z chorobami

Jedzenie jagód goji zaleca się osobom z reumatyzmem i chorobami stawów, ponieważ zawierają wapń wzmacniający kości. W krajach azjatyckich jagody goji są stosowane w leczeniu cukrzycy i do regulowania wysokiego poziomu cukru we krwi.

Uprawa jagód goji w przydomowym ogrodzie

Uprawa krzewów jagód goi nie jest praco- i czasochłonna, ponieważ jest to roślina odporna na złe warunki klimatyczne. Nie jest podatna na działanie bardzo niskich i wysokich temperatur oraz suszy. Siewki tej rośliny najlepiej zasadzić wiosną lub jesienią na żyznej glebie o kwaśnym odczynie w dobrze nasłonecznionym miejscu w ogrodzie. Można ją nawozić kompostem lub nawozami mineralnymi i organicznymi. Co roku na wiosną warto przycinać jej gałęzie, by dobrze się rozkrzewiła. Pierwsze owoce krzewu jagód goji pojawią się w październiku po upływie 2-3 lat od posadzenia. Zbiera się je, strząsając z krzewu, a następnie suszy. Świeżych jagód goji nie należy dotykać gołymi rękoma, ponieważ na skutek kontaktu z dłońmi zachodzi proces utleniania i jagoda zmienia kolor na czarny.


zielony szczaw w ogrodzie
©Denis Gladkiy/Fotolia
Styl życia
Szczaw – uprawiaj go w swoim ogródku!
Szczaw jest rośliną wieloletnią, osiągająca długość od 100 do 200 cm. Najczęściej rośnie przy stawach i rzekach, na glebach wilgotnych. Roślina posiada łodygę o czerwono-zielonym zabarwieniu i kwitnie w lecie, w lipcu i w sierpniu.

Szczaw jest rośliną wieloletnią, osiągająca długość od 100 do 200 cm. Najczęściej rośnie przy stawach i rzekach, na glebach wilgotnych. Roślina posiada łodygę o czerwono-zielonym zabarwieniu i kwitnie w lecie, w lipcu i w sierpniu. Szczaw – pielęgnacja i uprawa w ogrodzie Szczaw jest rośliną, której pielęgnacja i uprawa jest bardzo łatwa . Jedynie co 4 lata należy przesadzać roślinę, poza tym wystarczy jej regularne podlewanie i ochrona przed ślimakami. Sadzenie szczawiu w ogrodzie Szczaw jest rośliną, która lubi dużo światła i jest odporna na mróz. Gleba powinna by wilgotna, żyzna, przepuszczalna i bogata w żelazo. Glebę można użyźnić stosując na nią obornik i najlepiej robić to wczesną jesienią, jeszcze przed zasianiem szczawiu .   Szczaw jest odporny na mróz, dlatego też można rozmnażać roślinę przez nasiona, które są siane prosto do gruntu na wiosnę bądź przez podział porą jesienną. Wiosną należy nawieźć ziemię najlepiej fosforem, azotem i potasem. Pielęgnacja szczawiu w ogrodzie Należy odchwaszczać, przerywać i rozsadzać roślinę. Zaleca się też pozbywania się pędów kwiatostanu szczawiu . Odstępy pomiędzy sadzonkami powinny wynosić około 30 cm. Szczaw należy też ochraniać przed ślimakami, gdyż roślina jest na nie podatna.   Szczaw trzeba podlewać regularnie, a dzięki temu liście będą soczyste. Pierwsze zbiory są już w 12 tygodniu po zasianiu rośliny. Szczaw – właściwości i zastosowanie Szczaw zawiera wiele cennych składników, takich jak witaminy C, A, błonnik, żelazo , potas, czy kwas foliowy . Jest rośliną wykorzystywaną w kuchni, a także jako napar na problemy z nerkami , wątrobą, czyraki i owrzodzenia. W kuchni z liści rośliny latem i jesienią przygotowuje się zupę szczawiową o kwaskowatym smaku. Liście doskonale nadają się też do sosów i sałatek. Należy jednak...

©tl6781/Fotolia
Styl życia
Ogród zimowy – rośliny ciepło i zimnolubne
Rośliny do ogrodu zimowego, czyli oranżerii, powinny pasować do siebie pod względem wyglądu i wymagań środowiskowych. W ciepłym i nasłonecznionym ogrodzie dobrze sprawdzą się storczyki, oleandry i palmy, a w ogrodzie zacienionym skrzydłokwiaty, anturia i paprocie.

Rośliny do ogrodu zimowego, czyli oranżerii, powinny pasować do siebie pod względem wyglądu i wymagań środowiskowych. W ciepłym i nasłonecznionym ogrodzie dobrze sprawdzą się storczyki, oleandry i palmy, a w ogrodzie zacienionym skrzydłokwiaty, anturia i paprocie.   Ogród zimowy powinien stanowić całość. Wybierając rośliny do ogrodu zimowego , warto wcześniej określić styl w jakim chcemy go urządzić. Rośliny do nasłonecznionego ogrodu zimowego Dobierając rośliny do ogrodu zimowego na tarasie lub balkonie, powinniśmy wziąć pod uwagę temperaturę panującą wewnątrz , nasłonecznienie i położenie ogrodu względem stron świata. Większość oranżerii zlokalizowanych jest po południowej, południowo-zachodniej lub południowo-wschodniej stronie . W takich pomieszczeniach latem panuje temperatura powyżej 20°C. Zimą możemy regulować temperaturę i najlepiej utrzymywać ją wtedy na poziomie 10°C do 15°C. Wybierzmy do takiej oranżerii gatunki ciepłolubne, np. figowce, oleandry, krotony i zielistki. Rośliny do zacienionego ogrodu zimowego Jeżeli ogród zimowy zlokalizowany jest po słabo nasłonecznionej stronie północnej, będziemy musieli go dogrzewać do temperatury pokojowej i doświetlać . W takich ogrodach najlepiej sprawdzą się rośliny, które dobrze znoszą cień, np. bluszcze, kliwie, cissusy. Rośliny do ogrodu zimowego w stylu śródziemnomorskim Do oranżerii, w której zimą temperatura wynosi ok. 10°C, możemy wstawić palmy, fuksje i drzewka cytrusowe. Dobrze sprawdzą się także storczyki, paprotniki i oleandry. Rośliny o pięknych kwiatostanach to również Choisya ternata, bugenwilla gładka, kwiaty bielunia (datura) i gardenia jaśminowata . Doskonałym tłem dla kwiatów będą paprocie. Po ścianach ogrodu mogą wspinać się soczyście zielone bluszcze. W klimacie...

dom wolnostojacy
©lblechman/Fotolia
Styl życia
Dach, drzwi i szklana weranda w aranżacji wejścia do domu
Wejście do domu jest jego wizytówką. Można je stylowo zaaranżować, wykorzystując elementy architektoniczne takie jak dach czy przybudówka oraz drzwi, które pełnią funkcję praktyczną i dekoracyjną.

Wejście do domu jest jego wizytówką. Można je stylowo zaaranżować, wykorzystując elementy architektoniczne takie jak dach czy przybudówka oraz drzwi, które pełnią funkcję praktyczną i dekoracyjną. Dach ozdobą wejścia do domu Wejście do domu można zaaranżować, wykorzystując w tym celu zadaszenie. Będzie to praktyczna dekoracja, chroniąca przed deszczem, która wzbogaci wystrój architektoniczny budynku. Jeżeli nad wejściem nie ma balkonu czy osobnego daszku, to można tu zamontować dach płaski, łukowy, markizowy, jedno- lub wielospadowy. Innym rozwiązaniem jest drewniana pergola, którą często stosuje się wzdłuż wysuniętej do przodu bryły garażu znajdującej się obok wejścia do domu . Można też wybrać daszki nakładane, które stosuje się do obudowania dachów betonowych. To rozwiązanie doda nowoczesnej elegancji wejściu do starego domu. Duży wybór panuje również w materiałach: można wybrać płyty poliwęglanowe, akrylowe lub szkło. Szklana przybudówka Wejście do domu można zabudować szkłem, tworząc werandę. Szkło jest materiałem szczególnie polecanym w aranżacji wejścia usytuowanego od północy. Dobrze komponuje się z elementami metalowymi. Weranda zmienia architekturę budynku, zwiększa powierzchnię użytkową i ułatwia magazynowanie ciepła. Rodzaj wykorzystanego szkła, konstrukcji (drewnianej, aluminiowej, z PVC) ścian i zadaszenia przybudówki zależy od czasu użytkowania werandy, funkcji, jaką ma spełniać i warunków atmosferycznych, które panują w miejscu lokalizacji domu. Oszklona przybudówka może być także zimowym ogrodem, w którym hoduje się rośliny śródziemnomorskie. Można z niego korzystać niezależnie od pogody. Zmniejsza przenikanie hałasu do domu. Drzwi ozdobą domu Warto pomyśleć o zamontowaniu drzwi wejściowych o wymiarze większym niż standardowy (szerszych niż 90 centymetrów, wtedy otwór do wstawienia drzwi...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner