smutna kobieta siedząca na schodach
© eldarnurkovic/Fotolia.com
Styl życia

Bolesne rozstania – jak sobie poradzić po zerwaniu?

Rozstanie z chłopakiem zawsze wiąże się z silnymi negatywnymi emocjami. Jak każda strata, także i ta wymagać będzie przejścia przez kilka etapów: tęsknotę i żal, smutek i pustkę, po których dopiero można na nowo układać życie uczuciowe.

Rozstanie z chłopakiem zawsze wiąże się z silnymi negatywnymi emocjami. Jak każda strata, także i ta wymagać będzie przejścia przez kilka etapów: tęsknotę i żal, smutek i pustkę, po których dopiero można na nowo układać życie uczuciowe.

 

Jeśli nie pogodziłaś się jeszcze całkiem z rozstaniem, nie myśl o nowym związku. Daj sobie czas na uspokojenie i wyciszenie.

Od razu po rozstaniu – wyrzuć z siebie emocje

Niezależnie od tego, czyja była decyzja o zerwaniu, rozstanie z chłopakiem zawsze jest trudne. Zupełnie naturalne są smutek i rozżalenie, jakie się po nim pojawiają. Nie tłum w sobie emocji, ponieważ dzięki temu nie znikną, a tylko będą dłużej ci towarzyszyć. Spróbuj znaleźć jakiś sposób na ich rozładowanie. Możesz np. spotkać się z przyjaciółką lub przyjacielem, którzy cię wysłuchają bez dawania nikomu nieprzydatnych porad typu „weź się w garść”. Obecność kogoś, kto zrozumie twój żal, jest bardzo ważna, tak jak wyrzucanie z siebie negatywnych emocji. Pamiętaj jednak, żeby robić to w pewnych granicach – pisanie na portalach społecznościowych o rozstaniu z chłopakiem czy też wypisywanie na jego profilu niepochlebnych komentarzy to bardzo zły pomysł. W sytuacji, gdy jest w tobie dużo gniewu, który musi mieć jakieś ujście, spróbuj znaleźć sposób, który nie zaszkodzi nikomu i nie przedstawi ciebie w złym świetle. Emocje możesz rozładować:

  • przelewając je na papier, pisząc w pamiętniku lub choćby na pojedynczych kartkach papieru, które możesz potem zniszczyć;
  • ćwicząc – gniew sprawia, że jesteś pełna energii, więc wykorzystaj ją i wybierz się na jogging albo fitness; podczas ćwiczeń organizm zacznie wydzielać endorfiny, a to na pewno sprawi, że poczujesz się lepiej;
  • wykonując jakąkolwiek fizyczną pracę – może generalne porządki w mieszkaniu albo duże ręczne pranie;
  • oddając się aktywności artystycznej, np. malując – ekspresja w tak kreatywny sposób ma jednocześnie działanie terapeutyczne i pozwala na wyciszenie.

Nie bądź dla siebie surowa w tym czasie i daj sobie przyzwolenie na smutek, jaki cię dopada.

Zapełnij pustkę po związku

Kiedy miną najsilniejsze emocje, przychodzi pora na uspokojenie się i wyciszenie. Podczas gdy na początku na pewno targały tobą silne emocje, to teraz ich miejsce zaczyna zajmować apatia i poczucie pustki. Spróbuj temu zapobiec, znajdując sobie ciągle zajęcie. Zaplanuj cały wolny czas, żeby nie myśleć o rozstaniu. Mogą to być spotkania ze znajomymi, tymczasowy wir pracy, nadrabianie lektur czy seriali.

Po każdym rozstaniu z chłopakiem zaczyna się nowy etap

Rozstanie z chłopakiem z pewnością mogło sprawić, że masz teraz poczucie wywrócenia życia do góry nogami. W momencie, gdy już wydaje ci się, że ochłonęłaś, spróbuj po prostu... iść dalej. Pójście naprzód nie musi, a nawet nie powinno, oznaczać wejścia jak najszybciej w kolejny związek. Szukając kogoś, kto zastąpi miejsce byłego partnera, będziesz nie w porządku nie tylko wobec drugiej osoby, ale także i wobec siebie. Związki budowane na jeszcze nieprzepracowanych problemach z poprzedniego rzadko są szczęśliwe. Krok naprzód polega na zobaczeniu szerszej perspektywy. Rozstanie to co prawda koniec jakiegoś etapu w życiu, ale po nim przyjdą kolejne.

 

Kobieta ze złamanym sercem
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
5 etapów cierpienia po zakończeniu związku
Złamanemu sercu towarzyszy ból i uczucie braku zrozumienia ze strony otoczenia. Niezależnie od tego, jak długo trwał związek, trzeba czasu, aby wrócić do równowagi. Nie ma recepty na złamane serce, ale to doświadczenie wzmacnia i może skutkować pozytywnymi zmianami w życiu.

Złamanemu sercu towarzyszy ból i uczucie braku zrozumienia ze strony otoczenia. Niezależnie od tego, jak długo trwał związek, trzeba czasu, aby wrócić do równowagi. Nie ma recepty na złamane serce, ale to doświadczenie wzmacnia i może skutkować pozytywnymi zmianami w życiu.   Ból, który jest związany z rozstaniem, wpływa na zachowanie człowieka i jego relacje z otoczeniem, a także na samopoczucie. Można wskazać pięć faz cierpienia, przez które przechodzi osoba po rozstaniu. By powrócić do normalnego trybu życia, warto pozwolić sobie na przeżycie wszystkich etapów świadomie. Etap pierwszy: karuzela uczuć Na początku, tuż po rozstaniu, doskwiera złe samopoczucie. Wydaje się, że życie wymknęło się spod kontroli. Na tym etapie często osoby zarzekają się, że nigdy nikogo nie pokochają i nikomu nie zaufają. Rozmowa z przyjacielem nie przynosi efektów. Na tym etapie ważne, by pozwolić sobie na smutek i gniew. Warto dać ujście negatywnym emocjom i nie hamować płaczu, jeśli ma przynieść ulgę. Etap drugi: rozmowa Pierwsze dni po rozstaniu najczęściej spędza się z dala od towarzystwa. Na drugim etapie jednak osoba samotna zaczyna poszukiwać kontaktu i pocieszenia u innych. Przyjaciele nie są w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie: dlaczego doszło do rozstania i jak wyleczyć złamane serce . Jednakże sama rozmowa z bliską osobą przynosi ulgę. Być może znajomi mają doświadczenia związane z rozstaniem, więc mogą być źródłem cennych wskazówek. Etap trzeci: światło w tunelu Na tym etapie najgorszy czas osoba po rozstaniu ma już za sobą. Zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że pewien etap w jej życiu dobiegł końca. Nie powinno się to jednak wiązać z czarnymi, negatywnymi myślami. Wręcz przeciwnie: trzeba z nadzieją spoglądać w przyszłość. Nowy etap w życiu warto zacząć od realizacji marzeń i potrzeb. Zdrowy egoizm jest...

czy warto się rozstać i wrócić do siebie?
©lassedesignen/Fotolia
Styl życia
Czy warto wracać do byłego? Rozstanie to nie zawsze koniec związku
Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki - mówi powiedzenie. W życiu jednak bywa różnie – rozstania i powroty się zdarzają nie tylko w związkach nieformalnych, ale także w małżeństwach. Nie jest to sytuacja bez wyjścia. Czasami jest to po prostu okazja do nabrania dystansu, przemyślenia pewnych spraw i zmiany.

Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki - mówi powiedzenie. W życiu jednak bywa różnie – rozstania i powroty się zdarzają nie tylko w związkach nieformalnych, ale także w małżeństwach. Nie jest to sytuacja bez wyjścia. Czasami jest to po prostu okazja do nabrania dystansu, przemyślenia pewnych spraw i zmiany. Przede wszystkim – szczera rozmowa Zanim podejmiecie spontanicznie jakąkolwiek decyzję, szczerze porozmawiajcie o tym, co się wydarzyło od momentu, kiedy się rozstaliście. Czy coś się zmieniło, czy rozstanie czegoś was nauczyło, wyciągnęliście jakieś wnioski? W końcu rozstaliście się nie bez powodu. Minęło pierwsze zauroczenie, a po przerwie znów czujecie to radosne podniecenie? Nie możecie serwować sobie rozstań i powrotów za każdym razem, kiedy dopadnie was rutyna. On zerwał? Czemu więc chce wrócić – powody mogą być różne i czasem mniej romantyczne niż „dotarło do mnie jak bardzo cię kocham”? To brutalne, ale może po prostu nie ma nikogo innego ciekawszego w jego otoczeniu? W końcu - czy jesteście pewni swoich uczuć? Jeśli nie umiecie do końca określić, co do siebie czujecie, nie angażujcie się bardziej. Zaoszczędzicie sobie przyszłych przykrości. Wróciłaś do byłego – i co dalej? Na jakich zasadach do siebie wracacie? Chcecie kontynuować od momentu, w którym przerwaliście czy też zacząć wszystko od nowa? Jeśli to drugie, musicie (mimo że to trudne) spróbować zapomnieć o złych chwilach - wyciągnijcie z nich wnioski, ale nie rozpamiętujcie i nie wracajcie do nich. Gdy chce się iść do przodu, nie można cały czas oglądać się do tyłu. Wypominanie rzeczy z przeszłości, brzydko mówiąc – pranie starych brudów - nie pomoże wam zbudować pełnego zaufania w związku. Wspólna praca nad związkiem Nawet jeśli to z...

para siedząca i pijąca kawę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dlaczego on chce do mnie wrócić? Tęsknota, nuda i chęć zmiany
Myślisz, że to romantyczne – rozstania i powroty. Chce do ciebie wrócić, bo wreszcie do niego dotarło, że jesteś kobietą jego życia i popełnił błąd, rozstając się z tobą. A co jeśli kieruje im coś innego? Jakie może mieć jeszcze powody?

Myślisz, że to romantyczne – rozstania i powroty. Chce do ciebie wrócić, bo wreszcie do niego dotarło, że jesteś kobietą jego życia i popełnił błąd, rozstając się z tobą. A co jeśli kieruje im coś innego? Jakie może mieć jeszcze powody?   1. Tęskni za tobą – oprócz powodu, dla którego zerwał, ogólnie za tobą tęskni. Czasami to kobieta zrywa, ponieważ nie odpowiadało jej to, w jaki sposób była traktowana. Każdy zna powiedzenie, że nie docenia się czegoś, dopóki się tego nie straci . Niestety niektórzy mężczyźni nie doceniają swoich partnerek tak, jak powinni, dopóki są razem z nimi. Jak tylko się rozstają, dociera do nich, jaki skarb stracili. 2. Wie, że go przyjmiesz z powrotem – twój były zna ciebie lepiej niż ci się wydaje. Powtarzasz, że stracił cię na dobre, ale... wystarczy jeden telefon  i twoje serce znów mocniej bije. Wykorzystałaś siły, żeby się pozbierać po rozstaniu, brak ci energii, by pilnować furtki, która powinna być dla niego zamknięta. 3. Nudzi się – dlatego musisz być ostrożna, zanim rzucić się w ramiona swojemu byłemu. Być może po prostu chce miło spędzić czas, a jego znajomi są zajęci? Zobaczysz, że te spotkania szybko przerodzą się w randkowanie . Nie pozwalaj na zbytnie spoufalanie się i popędzanie cię z podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Nie pomyl jego znudzenia z chęcią powrotu do poważnego związku z tobą. 4. Nie ma nikogo innego wokół – jeśli twój były nie znalazł nowej dziewczyny, nie zdziw się, gdy twój telefon zacznie dzwonić. Większość ludzi nie lubi samotności, a szukanie kogoś nowego i rozpoczynanie całej gry od nowa jest czasochłonne i pracochłonne . Szybciej i łatwiej wrócić do byłej. A może myśli, że skoro byliście kiedyś razem, to możecie zostać...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner