Kobieta ze złamanym sercem
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia

5 etapów cierpienia po zakończeniu związku

Złamanemu sercu towarzyszy ból i uczucie braku zrozumienia ze strony otoczenia. Niezależnie od tego, jak długo trwał związek, trzeba czasu, aby wrócić do równowagi. Nie ma recepty na złamane serce, ale to doświadczenie wzmacnia i może skutkować pozytywnymi zmianami w życiu.

Złamanemu sercu towarzyszy ból i uczucie braku zrozumienia ze strony otoczenia. Niezależnie od tego, jak długo trwał związek, trzeba czasu, aby wrócić do równowagi. Nie ma recepty na złamane serce, ale to doświadczenie wzmacnia i może skutkować pozytywnymi zmianami w życiu.

 

Ból, który jest związany z rozstaniem, wpływa na zachowanie człowieka i jego relacje z otoczeniem, a także na samopoczucie. Można wskazać pięć faz cierpienia, przez które przechodzi osoba po rozstaniu. By powrócić do normalnego trybu życia, warto pozwolić sobie na przeżycie wszystkich etapów świadomie.

Kasia gotuje z Polki.pl: kluseczki gnocchi ze szpinakiem

Etap pierwszy: karuzela uczuć

Na początku, tuż po rozstaniu, doskwiera złe samopoczucie. Wydaje się, że życie wymknęło się spod kontroli. Na tym etapie często osoby zarzekają się, że nigdy nikogo nie pokochają i nikomu nie zaufają. Rozmowa z przyjacielem nie przynosi efektów. Na tym etapie ważne, by pozwolić sobie na smutek i gniew. Warto dać ujście negatywnym emocjom i nie hamować płaczu, jeśli ma przynieść ulgę.

Etap drugi: rozmowa

Pierwsze dni po rozstaniu najczęściej spędza się z dala od towarzystwa. Na drugim etapie jednak osoba samotna zaczyna poszukiwać kontaktu i pocieszenia u innych. Przyjaciele nie są w stanie udzielić odpowiedzi na pytanie: dlaczego doszło do rozstania i jak wyleczyć złamane serce. Jednakże sama rozmowa z bliską osobą przynosi ulgę. Być może znajomi mają doświadczenia związane z rozstaniem, więc mogą być źródłem cennych wskazówek.

Etap trzeci: światło w tunelu

Na tym etapie najgorszy czas osoba po rozstaniu ma już za sobą. Zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że pewien etap w jej życiu dobiegł końca. Nie powinno się to jednak wiązać z czarnymi, negatywnymi myślami. Wręcz przeciwnie: trzeba z nadzieją spoglądać w przyszłość. Nowy etap w życiu warto zacząć od realizacji marzeń i potrzeb. Zdrowy egoizm jest wskazany. Nawet niewielkie sukcesy mogą być źródłem radości.

Etap czwarty: pożegnanie z przeszłością

Wraz z upływającym czasem ból zmniejsza się. Pojawia się chęć poznawania nowych ludzi i otwartość na kolejny związek. Zanim jednak dojdzie do randek, warto upewnić się, że wspomnienia z przeszłości nie będą mieć wpływu na nową relację. Niektórzy psycholodzy radzą, by wszystkie rzeczy związane z byłym partnerem umieścić w jednym pudełku. Warto uporządkować zdjęcia w komputerze i zawartość skrzynki mailowej czy odbiorczej w telefonie. Najlepiej usunąć wspólne fotografie i maile. To pozwoli odciąć się od wspomnień i z czystą kartą rozpocząć nowy etap w życiu.

Etap piąty: nowe życie

Na tym etapie cierpienia osoba uczy się postrzegać rozstanie i związany z nią ból jako doświadczenie życiowe. Dostrzega się błędy, które miały miejsce w związku. To czas, aby zainwestować w siebie i rozwijać zainteresowania. Warto otworzyć się na nowe znajomości.

 

Dwie dłonie i złamane srce
© WavebreakmediaMicro/Fotolia.com
Styl życia
6 sposobów na złamane serce
Nieodwzajemniona miłość jest źródłem smutku. Niezależnie od wieku i płci potrzeba czasu, aby pogodzić się z sytuacją. Naukowcy z Uniwersytetu Columbia, badając mózg, potwierdzili, że rozstanie sprawia ból psychiczny, ale i fizyczny.

Nieodwzajemniona miłość jest źródłem smutku. Niezależnie od wieku i płci potrzeba czasu, aby pogodzić się z sytuacją. Naukowcy z Uniwersytetu Columbia, badając mózg, potwierdzili, że rozstanie sprawia ból psychiczny, ale i fizyczny.   Według terapeutki Rachel Sussman, powrót do równowagi po rozstaniu obejmuje zdrowienie, czyli fazę rozpaczy, poszukiwanie wsparcia, zrozumienie, czyli akceptację przyczyn rozstania , oraz transformację, czyli przemianę w osobę świadomą swojej wartości. Jak poradzić sobie ze złamanym sercem? Po pierwsze, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że ból w wyniku złamanego serca jest naturalny i należy dać sobie czas na rozpaczanie z tego powodu. Nie warto jednak postrzegać zakończonego związku jako porażki. Każda relacja damsko-męska niesie bowiem ze sobą doświadczenia, które czynią człowieka mądrzejszym. Zakończony związek jest pretekstem do przemyśleń i wyciągnięcia wniosków. Warto zastanowić się: dlaczego związek zakończył się rozstaniem? Dzięki temu w przyszłości błędy nie będą powielane. Może okazać się, że obiektem zainteresowania są nieodpowiednie osoby. Informacje o pożądanych wartościach, preferowanym typie związku czy nieakceptowanych cechach będą pomocne w przyszłości. Po rozstaniu nie szukaj łatwego pocieszenia Po drugie, nie warto przejmować się samotnością , ponieważ to, jaka jest wartość człowieka, zależy od tego, kim jest, nie zaś od tego, z kim przebywa i kto znajduje się w jego najbliższym otoczeniu. Nie warto również szukać pocieszenia w używkach (alkoholu, przypadkowych kontaktach seksualnych ), które negatywnie wpływają na zdrowie. To przejaw obwiniania siebie o rozstanie. Złamane serce uleczą nowe przeżycia Po trzecie, po zerwaniu warto otworzyć się na nowe relacje i doświadczenia. Bycie singlem nie oznacza konieczności zamknięcia się w domu. Wręcz...

smutna kobieta siedząca na schodach
© eldarnurkovic/Fotolia.com
Styl życia
Bolesne rozstania – jak sobie poradzić po zerwaniu?
Rozstanie z chłopakiem zawsze wiąże się z silnymi negatywnymi emocjami. Jak każda strata, także i ta wymagać będzie przejścia przez kilka etapów: tęsknotę i żal, smutek i pustkę, po których dopiero można na nowo układać życie uczuciowe.

Rozstanie z chłopakiem zawsze wiąże się z silnymi negatywnymi emocjami. Jak każda strata, także i ta wymagać będzie przejścia przez kilka etapów: tęsknotę i żal, smutek i pustkę, po których dopiero można na nowo układać życie uczuciowe.   Jeśli nie pogodziłaś się jeszcze całkiem z rozstaniem, nie myśl o nowym związku. Daj sobie czas na uspokojenie i wyciszenie. Od razu po rozstaniu – wyrzuć z siebie emocje Niezależnie od tego, czyja była decyzja o zerwaniu, rozstanie z chłopakiem zawsze jest trudne. Zupełnie naturalne są smutek i rozżalenie, jakie się po nim pojawiają. Nie tłum w sobie emocji, ponieważ dzięki temu nie znikną, a tylko będą dłużej ci towarzyszyć. Spróbuj znaleźć jakiś sposób na ich rozładowanie. Możesz np. spotkać się z przyjaciółką lub przyjacielem, którzy cię wysłuchają bez dawania nikomu nieprzydatnych porad typu „weź się w garść”. Obecność kogoś, kto zrozumie twój żal, jest bardzo ważna, tak jak wyrzucanie z siebie negatywnych emocji. Pamiętaj jednak, żeby robić to w pewnych granicach – pisanie na portalach społecznościowych o rozstaniu z chłopakiem czy też wypisywanie na jego profilu niepochlebnych komentarzy to bardzo zły pomysł. W sytuacji, gdy jest w tobie dużo gniewu, który musi mieć jakieś ujście, spróbuj znaleźć sposób, który nie zaszkodzi nikomu i nie przedstawi ciebie w złym świetle. Emocje możesz rozładować: przelewając je na papier, pisząc w pamiętniku lub choćby na pojedynczych kartkach papieru, które możesz potem zniszczyć; ćwicząc – gniew sprawia, że jesteś pełna energii, więc wykorzystaj ją i wybierz się na jogging albo fitness ; podczas ćwiczeń organizm zacznie wydzielać endorfiny, a to na pewno sprawi, że poczujesz się lepiej; wykonując jakąkolwiek fizyczną...

para siedząca i pijąca kawę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Dlaczego on chce do mnie wrócić? Tęsknota, nuda i chęć zmiany
Myślisz, że to romantyczne – rozstania i powroty. Chce do ciebie wrócić, bo wreszcie do niego dotarło, że jesteś kobietą jego życia i popełnił błąd, rozstając się z tobą. A co jeśli kieruje im coś innego? Jakie może mieć jeszcze powody?

Myślisz, że to romantyczne – rozstania i powroty. Chce do ciebie wrócić, bo wreszcie do niego dotarło, że jesteś kobietą jego życia i popełnił błąd, rozstając się z tobą. A co jeśli kieruje im coś innego? Jakie może mieć jeszcze powody?   1. Tęskni za tobą – oprócz powodu, dla którego zerwał, ogólnie za tobą tęskni. Czasami to kobieta zrywa, ponieważ nie odpowiadało jej to, w jaki sposób była traktowana. Każdy zna powiedzenie, że nie docenia się czegoś, dopóki się tego nie straci . Niestety niektórzy mężczyźni nie doceniają swoich partnerek tak, jak powinni, dopóki są razem z nimi. Jak tylko się rozstają, dociera do nich, jaki skarb stracili. 2. Wie, że go przyjmiesz z powrotem – twój były zna ciebie lepiej niż ci się wydaje. Powtarzasz, że stracił cię na dobre, ale... wystarczy jeden telefon  i twoje serce znów mocniej bije. Wykorzystałaś siły, żeby się pozbierać po rozstaniu, brak ci energii, by pilnować furtki, która powinna być dla niego zamknięta. 3. Nudzi się – dlatego musisz być ostrożna, zanim rzucić się w ramiona swojemu byłemu. Być może po prostu chce miło spędzić czas, a jego znajomi są zajęci? Zobaczysz, że te spotkania szybko przerodzą się w randkowanie . Nie pozwalaj na zbytnie spoufalanie się i popędzanie cię z podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Nie pomyl jego znudzenia z chęcią powrotu do poważnego związku z tobą. 4. Nie ma nikogo innego wokół – jeśli twój były nie znalazł nowej dziewczyny, nie zdziw się, gdy twój telefon zacznie dzwonić. Większość ludzi nie lubi samotności, a szukanie kogoś nowego i rozpoczynanie całej gry od nowa jest czasochłonne i pracochłonne . Szybciej i łatwiej wrócić do byłej. A może myśli, że skoro byliście kiedyś razem, to możecie zostać...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik