Dzieci czytające książki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Nauka czytania dla dzieci metodą całowyrazową

Nauka czytania dla dzieci metodą Domana opiera się na założeniu, że czytanie to funkcja mózgu, a nie umiejętność, dlatego można czytać już mając np. trzy lata.

Nauka czytania dla dzieci metodą Domana opiera się na założeniu, że czytanie to funkcja mózgu, a nie umiejętność, dlatego można czytać już mając np. trzy lata.

 

Glenn Doman to lekarz, który początkowo zajmował się tylko dziećmi z uszkodzonym mózgiem. Ucząc je mówić i pisać w sposób niekonwencjonalny, zdał sobie sprawę, że innowacyjne metody nauki można zastosować także u dzieci zdrowych. Jego książka „Jak nauczyć małe dziecko czytać?” stała się światowym bestsellerem.

Kasia gotuje z Polki.pl: jak obrać granat

Rewolucja w czytaniu, czyli metoda Domana

Nauka czytania metodą Domana opiera się na pokazywaniu dziecku kart o długości 107 mm i szerokości 600 mm z określonym zestawem słów w jednej tematyce, np. zwierzęta. Na każdej karcie powinno znajdować się jedno słowo, napisane drukowanymi literami. Karty do czytania metodą wyrazową można kupić lub wykonać samemu. Warto przeczytać książkę „Jak nauczyć małe dziecko czytać?” oraz/lub poprosić o pomoc placówkę, która uczy dzieci czytać metodą całowyrazową. Zadaniem rodzica jest ekspozycja (krótkie demonstrowanie) kart dziecku. Słowa należy czytać wyraźnie i głośno, maksymalnie skupiając uwagę malucha.

 

Ekspozycja jednej karty powinna trwać zaledwie ułamek sekundy. Dziecko zapamiętuje wyrazy wzrokowo i słuchowo. Im częściej ćwiczenie będzie powtarzane, tym lepiej, należy natomiast pilnować, aby dziecko nie było zniechęcone, np. nie przerywać mu zabawy w celu ekspozycji, czy nie pokazywać kart, kiedy jest głodne. Nauka czytania metodą Domana opiera się na ważnej zasadzie – skończ zabawę, zanim zechce skończyć ją dziecko. Systematyczność jest gwarancją powodzenia metody. Jeżeli rodzic nie jest w stanie regularnie pokazywać dziecku kart z napisami, to i tak jest duża szansa, że maluch po jednym roku nauki opanuje około 250 słów.


Czytanie książek
© Kurmyshov/Fotolia.com
Styl życia
Nauka szybkiego czytania metodą Glenna Domana
Nauka szybkiego czytania metodą Glenna Domana daje o wiele lepsze efekty niż czytanie fonetyczne (polegające na nauce liter, później sylab, a na końcu wyrazów i głośnym ich wymawianiu). Opiera się na czytaniu od razu całych wyrazów.

Nauka szybkiego czytania metodą Glenna Domana daje o wiele lepsze efekty niż czytanie fonetyczne (polegające na nauce liter, później sylab, a na końcu wyrazów i głośnym ich wymawianiu). Opiera się na czytaniu od razu całych wyrazów.   Nauka czytania globalnego sprawia, że czytamy w tempie naturalnym, tj. około 1000 słów na minutę. Dorosły Polak czyta przeciętnie 200 słów na minutę, a zatem znacznie poniżej możliwości swojego mózgu. Nauka czytania metodą Glenna Domana – podstawowe informacje Nauka czytania metodą Glenna Domana to inaczej nauka metodą czytania globalnego . Glenn Doman to amerykański fizjoterapeuta, który początkowo pracował tylko z dziećmi z upośledzeniem mózgowym. Efekty nauki czytania przeszły jego najśmielsze oczekiwania, dlatego edukację rozszerzył także na dzieci zdrowe. Nauka szybkiego czytania od 3. roku życia Naukę czytania można rozpocząć już od pierwszych dni życia dziecka. Maluch uczy się nieświadomie, wystarczy stworzyć mu środowisko bogate w bodźce. Nauka polega na prezentowaniu dziecku kart A4, na których zapisane są drukowanymi literami wyrazy. Należy w bardzo szybkim tempie wymawiać napisane słowo i pokazywać następne. Czynność tę możemy wykonywać dwa razy dziennie, z każdym dniem stopniowo zwiększając liczbę słów. Ważne są powtórki, np. we wtorek oprócz nowych słów, należy przypomnieć wyrazy poznane w poniedziałek. Dziecko nieświadomie je zapamiętuje. W praktyce oznacza to, że dziecko pomimo tego, że nie zna liter, to potrafi przeczytać słowa. Nauka szybkiego czytania dzieci szkolnych Dzieci szkolne potrafią już czytać, więc metody globalnego czytania polegają na usprawnieniu rozumienia czytanego tekstu oraz kilkakrotnym przyspieszeniu tempa czytania. Najważniejszą zasadą jest czytanie ze wskaźnikiem, wyeliminowanie nawyku subwokalizacji zewnętrznej (wypowiadania słów pod nosem) i...

dziewczynka w szkole
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak szybko opanować tabliczkę mnożenia? Skuteczne sposoby
Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Dzięki cierpliwości, sumienności i pozytywnemu nastawieniu. Jeśli i to nie pomaga, można się wesprzeć kreatywnymi sposobami, które, co prawda, opierają się na metodzie pamięciowej, ale są dla dziecka znacznie przyjemniejsze niż tradycyjne powtarzanie tabliczki mnożenia. Dzięki nim nauka nie jest przykrym, monotonnym obowiązkiem, lecz dobrą zabawą.

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Dzięki cierpliwości, sumienności i pozytywnemu nastawieniu. Jeśli i to nie pomaga, można się wesprzeć kreatywnymi sposobami, które, co prawda, opierają się na metodzie pamięciowej, ale są dla dziecka znacznie przyjemniejsze niż tradycyjne powtarzanie tabliczki mnożenia. Dzięki nim nauka nie jest przykrym, monotonnym obowiązkiem, lecz dobrą zabawą . Nauka tabliczki mnożenia – praktyczne wskazówki Tylko bardzo zdolne dzieci są w stanie szybko opanować tabliczkę mnożenia bez pomocy i rodziców. Zadaniem rodziców jest przede wszystkim dbanie o to, by nauka była systematyczna. Dziecko może zrobić postępy nawet powtarzając tabliczkę mnożenia przez zaledwie kilka minut, ważne, by robiło to codziennie. Trzeba uzbroić się w cierpliwość – tabliczki mnożenia nie da się nauczyć w 3 dni , a nadmierne obciążanie dziecka może je tylko zniechęcić, tak samo jak wykrzykiwanie i krytykowanie. Matematyka nie może się kojarzyć z przykrym obowiązkiem, a sprzyja temu stres towarzyszący nauce i negatywne nastawienie rodzica, który sam zapamiętał naukę tabliczki mnożenia jako koszmar. Dziecko nie może czuć, że zadanie je przerasta, czemu zdecydowanie sprzyja zamknięcie w czterech ścianach z tabelą ciurkiem wypisanych liczb. Metody na tabliczkę mnożenia W bardzo prosty sposób można ułatwić dziecku naukę tabliczki mnożenia poprzez aktywizację zmysłów wzroku i słuchu, dzięki którym jesteśmy w stanie najwięcej zapamiętać. Jeśli chcesz, żeby uczyło się efektywniej: Poradź mu, żeby powtarzało tabliczkę mnożenia na głos – wtedy w zapamiętywaniu pomoże mu rym i rytm. Czyż odpowiedź, że „pięć razy pięć to dwadzieścia pięć” nie nasuwa się sama? Przygotuj duży tekturowy prostokąt i spinacze do prania. Dzięki nim pomożesz dziecku zrozumieć mechanizm mnożenia. To metoda dobra na początek, bo uczy...

Uśmiechnięta dziewczynka z umalowanymi dłońmi.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Tabliczka mnożenia przez 9 na palcach
Tabliczka mnożenia na palcach to ciekawa zabawa dydaktyczna i szybki sposób na opanowanie obliczeń mnożenia przez 9. Dzieci poruszając palcami sprawnie opanowują algorytm i chętnie przekazują swoje umiejętności innym.

Tabliczka mnożenia na palcach to ciekawa zabawa dydaktyczna i szybki sposób na opanowanie obliczeń mnożenia przez 9. Dzieci poruszając palcami sprawnie opanowują algorytm i chętnie przekazują swoje umiejętności innym. Tabliczka mnożenia przez 9 na palcach krok po kroku 1. Wyciągnij przed siebie obie dłonie, odwróć je wnętrzem dłoni do góry i wyprostuj palce. 2. Każdy palec odpowiada jednej cyfrze od 1 do 10 (palce u lewej dłoni od kciuka do małego palca to cyfry od 1 do 5, a palce u prawej dłoni od małego palca do kciuka to cyfry od 6 do 10). 3. Jeżeli chcesz pomnożyć 9x5 należy zgiąć mały palec u lewej dłoni (zgięty palec oznacza cyfrę przez którą chcemy pomnożyć liczbę 9). 4. Wyprostowane palce, które znajdują się po lewej stronie palca zagiętego są dziesiątkami (1 palec = 10). Palce, które są po prawej stronie zagiętego palca to jedności (1 palec = 1). 5. Po zagięciu małego palca u lewej dłoni, po jego lewej stronie zostały wyprostowane cztery palce, co daje nam wartość 40. Po prawej stronie zgiętego małego palca lewej ręki zostało wyprostowanych 5 palców, czyli wartość 5. W sumie daje to wynik 45. 9x5=45. Przykłady tabliczki mnożenia przez 9 na palcach  Jeżeli chcemy pomnożyć 9x3 należy zgiąć trzeci, środkowy palec lewej dłoni. Po lewej stronie zgiętego palca zostały dwa wyprostowane palce, czyli wartość 20. Po prawej stronie zgiętego palca zostało 7 wyprostowanych palców, czyli wartość 7. W sumie 27. 9x3=27.    Jeżeli chcemy pomnożyć 9x8 należy zgiąć ósmy palec, czyli środkowy palec prawej ręki. Po lewej stronie zgiętego palca zostało siedem palców, czyli wartość 70. Po prawej stronie zgiętego palca zostały 2 palce, czyli wartość 2. W sumie 72. 9x8=72.    Jeżeli chcemy pomnożyć 9x6 należy zgiąć mały palec prawej ręki. Po lewej stronie zgiętego palca zostało pięć palców,...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik