Mężczyzna gra na harmonijce ustnej
Pixabay/YS-Park/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Pamięć długotrwała – 5 sposobów na jej polepszenie

Pamięć dzieli się na trzy rodzaje: krótkotrwałą, ultrakrótkotrwałą i długotrwałą. Ta ostatnia ma trzy odmiany: proceduralną (odpowiadającą za wyuczone czynności, np. prowadzenie samochodu, pisanie na komputerze), semantyczną (kodującą wyrazy i odpowiedzialną za kojarzenie faktów) oraz epizodyczną (rejestruje wydarzenia z przeszłości, w których braliśmy udział). Pamięć długotrwałą należy ćwiczyć niezależnie od wieku.

Pamięć dzieli się na trzy rodzaje: krótkotrwałą, ultrakrótkotrwałą i długotrwałą. Ta ostatnia ma trzy odmiany: proceduralną (odpowiadającą za wyuczone czynności, np. prowadzenie samochodu, pisanie na komputerze), semantyczną (kodującą wyrazy i odpowiedzialną za kojarzenie faktów) oraz epizodyczną (rejestruje wydarzenia z przeszłości, w których braliśmy udział). Pamięć długotrwałą należy ćwiczyć niezależnie od wieku.

Rozmowa z bliskimi sposobem na trening pamięci długotrwałej

Podczas rozmowy wspomina się różne wydarzenia oraz weryfikuje informacje. Brak kontaktów towarzyskich sprzyja pogorszeniu się pamięci długotrwałej.

Pamięć długotrwałą poprawia nauka nowych wyrazów

Zapisz się na kurs języka obcego, albo poucz się nowych słówek w języku, który już znasz. Nowe bodźce poprawiają pamięć długotrwałą.

Kasia gotuje z Polki.pl: domowe hamburgery

Zdolności manualne a pamięć długotrwała

Pamięć długotrwałą znacznie poprawią czynności manualne: szycie, szydełkowanie, rysowanie, malowanie, wycinanie, wyklejanie, rzeźbienie, ugniatanie. Warto ćwiczyć rysowanie obiema rękami (w ten sposób uaktywnimy obie półkule, dzięki czemu zapamiętywanie będzie przebiegało szybciej i sprawniej).

Wyrzuć karteczki do kosza – to wróg pamięci długotrwałej

Zamiast wszystko skrzętnie zapisywać, np. listę zakupów, warto zacząć zapamiętywać, co jest potrzebne. Na początku może to być trudne, ale zamiast złościć się, po prostu trzeba iść jeszcze raz do sklepu. Po miesiącu można zauważyć znaczną poprawę pamięci długotrwałej.

Sen wpływa na pamięć długotrwałą

Przyjmuje się, że człowiek powinien spać około 8 godzin na dobę. Bardzo ważna jest jakość snu – oglądanie telewizji przed zaśnięciem warto zamienić na słuchanie muzyki relaksacyjnej. Osoby, które uprawiają sport (zwłaszcza, jeśli jest to aktywność na świeżym powietrzu), śpią głębiej, dzięki czemu budzą się bardziej wypoczęte.

 

zadowolona dojrzała kobieta na tle ogrodu
Flickr/Gareth Williams/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Jak działa reminiscencja poprawiająca pamięć na starość?
W okresie dojrzałości powracają wspomnienia z młodości. Reminiscencja dotyczy zwykle wydarzeń pozytywnych lub neutralnych. Wspomnienia sprzed lat są zwykle bardziej żywe niż pamięć niedawnych wydarzeń.

W okresie dojrzałości powracają wspomnienia z młodości. Reminiscencja dotyczy zwykle wydarzeń pozytywnych lub neutralnych. Wspomnienia sprzed lat są zwykle bardziej żywe niż pamięć niedawnych wydarzeń. ​ Czym jest reminiscencja? Termin „reminiscencja” został wprowadzony w 1913 roku przez P. B. Ballarda. Uczony zakładał, że o reminiscencji może być mowa wtedy, gdy po dłuższym czasie przypominamy sobie podobną liczbę elementów jak wtedy, gdy czas pomiędzy zdarzeniem a przypomnieniem nie jest długi. Wówczas po dłuższym czasie pojawiają się nawet dodatkowe szczegóły. Istnieje także inne rozumienie tego pojęcia, które obejmuje przypominanie sobie większej liczby szczegółów później niż gdybyśmy je odtwarzali bezpośrednio, tuż po tym, gdy miały miejsce. Tym terminem nazywa się również proces przypominania sobie w okresie dojrzałym, po 50. roku życia, dużej liczby wydarzeń z czasów młodości (wieku od 11. do 35. roku życia). Dlaczego na starość najlepiej pamiętamy młodość? Osoby w podeszłym wieku z większą precyzją potrafią wspominać wydarzenia, które miały miejsce w odległej przeszłości, na przykład w czasach ich młodości, i te sprzed roku. Jednym z powodów takiej sytuacji jest fakt, że w tym czasie miały miejsce ich „pierwsze razy” – na przykład pierwszy raz się zakochali, zdali pierwszy ważny dla nich egzamin, urodziło się ich pierwsze dziecko czy też wzięli ślub. To zestaw ważnych zdarzeń w życiu człowieka, które mają konkretne daty realizacji. Po upływie tych wszystkich pierwszych razów ludzie przechodzą do etapu stabilnego życia bez tak spektakularnych i godnych zapamiętania wydarzeń. Jak działa reminiscencja? Za długotrwałą pamięć odpowiada część mózgu zwana hipokampem. Zawiera ona informacje i fakty,...

kobieta na podłodze
©vadymvdrobot/fotolia
Styl życia
Szare komórki – mózg możesz ćwiczyć podobnie jak mięśnie
Szare komórki to komórki nerwowe kory mózgowej. Aby pobudzić je do pracy należy zadbać o synchronizację lewej i prawej półkuli. Tak, jak ćwiczenia fizyczne usprawniają pracę mięśni, tak na szare komórki wpływa zarówno aktywność fizyczna, jak i intelektualna.

Szare komórki to komórki nerwowe kory mózgowej. Aby pobudzić je do pracy należy zadbać o synchronizację lewej i prawej półkuli. Tak, jak ćwiczenia fizyczne usprawniają pracę mięśni, tak na szare komórki wpływa zarówno aktywność fizyczna, jak i intelektualna. Szare komórki – 3 sposoby na zwiększenie efektywności pracy mózgu Szare komórki można i warto ćwiczyć . Każda nowa rzecz, której się uczymy, pobudza mózg do aktywności. Niektóre czynności są szczególnie godne polecenia.   Aktywność fizyczna Aktywność fizyczna sprawia, że do komórek nerwowych dostarczana jest większa ilość tlenu, dzięki czemu mózg sprawniej pracuje. Szczególnie godne polecenia są ćwiczenia aerobowe : bieganie, jazda na rowerze, pływanie, aerobik. Siatkówka i koszykówka poprawiają spostrzegawczość i orientację przestrzenną . Za królową wśród ćwiczeń usprawniających szare komórki, uznawana jest joga – niektórzy naukowcy uważają to jednak za kłamstwo i chwyt marketingowy.   Mnemotechniki Techniki pamięciowe zmuszają szare komórki do wydajnej pracy , dzięki czemu zapobiegają demencji starczej (zaburzeniom funkcji poznawczych, które zwykle postępują wraz z wiekiem). Istnieje wiele mnemotechnik, które opierają się na tworzeniu tzw. żywego obrazu: zakładki osobiste, pokój rzymski, technika słów zastępczych, zakładki liczbowe, GSP (Główny System Pamięciowy). Każda z nich opiera się na ćwiczeniu wyobraźni – tworzeniu obrazów, które są kolorowe, dynamiczne i szczegółowe .   Kilkuminutowe ćwiczenia manualne Proste i nieczasochłonne ćwiczenia, które wpływają na synchronizację obu półkul mózgowych, to: rysowanie ósemek w powietrzu (lewą ręką w kierunku odwrotnym niż w prawą), pisanie inną ręką niż zwykle, naprzemienne dotykanie lewym łokciem prawego kolana i prawym łokciem lewego kolana .  

dziewczyna przypomina wydarzenia
©jozsitoeroe/fotolia
Styl życia
Pamięć semantyczna – wiedza o faktach
Pamięć semantyczna, inaczej pamięć noetyczna, zwana także kulturalną lub pamięcią faktów, jest jednym z dwóch rodzajów pamięci deklaratywnej. Dotyczy wiedzy o faktach i otaczającym świecie – elementy te należą do pamięci długotrwałej. Pamięć semantyczna może ulec uszkodzeniu, np. z powodu choroby.

Pamięć semantyczna, inaczej pamięć noetyczna, zwana także kulturalną lub pamięcią faktów, jest jednym z dwóch rodzajów pamięci deklaratywnej. Dotyczy wiedzy o faktach i otaczającym świecie – elementy te należą do pamięci długotrwałej. Pamięć semantyczna może ulec uszkodzeniu, np. z powodu choroby. Pamięć semantyczna – przykład Pamięć semantyczna odnosi się do znajomości suchych faktów bez uwzględniania kontekstu, np. miejsca, czasu, uczestników. Do pamięci semantycznej zaliczymy np. wiedzę, że w Lublinie znajduje się Brama Krakowska, ale już wszystkie wspomnienia z nią związane będą domeną pamięci epizodycznej (drugiego rodzaju pamięci deklaratywnej) . Pamięć semantyczna – najważniejsze cechy Pamięć semantyczna to inaczej znajomość faktów. Dotyczy rozumienia pojęć i asocjacji (skojarzeń, łączliwości) między nimi, np. z pojęciem meble wiążą się: biurko, fotel, krzesło, stół, łóżko, a mleko powiązane jest z twarogiem, jogurtem itd. Mózg na zasadzie podobieństw grupuje informacje w zbiory, nadając im etykietki. O pamięci semantycznej warto wiedzieć także, że: dotyczy faktów historycznych i politycznych; obejmuje reguły matematyczne, wygląd roślin, zwierząt i przedmiotów codziennego użytku; osobista pamięć semantyczna obejmuje dane osobiste, nazwy szkół, miejsca pracy; nauka szkolna polega najczęściej na wprowadzaniu pojęć do pamięci semantycznej.   Pamięć semantyczną mogą upośledzać różne formy demencji starczej, np. choroba Alzheimera . Objawy początkowe Alzheimera obejmują: nieustanne poszukiwanie słów oraz zmiany nastroju i osobowości.  Jak zapobiegać chorobie Alzheimera ? Pamięć autobiograficzna wpływa na kształtowanie osobowości – odpowiada za inteligencję emocjonalną.  Pamięć autobiograficzna: czym jest ? Choroba Alzheimera rozwija się powoli, stopniowo...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik