Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Leżąca dziewczynka
Pixabay/Greyerbaby/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Autyzm dziecięcy może objawiać się w rozmowie, zachowaniu lub zainteresowaniach

Szacuje się, że autyzm dotyczy około 50 tysięcy osób w Polsce, w tym aż 10 tysięcy dzieci. Autyzm dziecięcy zazwyczaj diagnozuje się około czwartego roku życia, choć pierwsze objawy mogą wystąpić już w wieku niemowlęcym. Objawy autyzmu można podzielić na trzy główne grupy – dotyczące interakcji społecznych, komunikacji oraz zachowania i zainteresowań.

Szacuje się, że autyzm dotyczy około 50 tysięcy osób w Polsce, w tym aż 10 tysięcy dzieci. Autyzm dziecięcy zazwyczaj diagnozuje się około czwartego roku życia, choć pierwsze objawy mogą wystąpić już w wieku niemowlęcym. Objawy autyzmu można podzielić na trzy główne grupy – dotyczące interakcji społecznych, komunikacji oraz zachowania i zainteresowań.

Objawy autyzmu dotyczące interakcji społecznych

Objawy dotyczące interakcji społecznych:

 • uboga mimika, szczególnie brak uśmiechu,
 • preferowanie samotności i brak zainteresowania innymi ludźmi,
 • bierność,
 • lęk i opór wobec kontaktów z innymi,
 • nieumiejętność włączania innych osób do zabawy,
 • brak umiejętności inicjowania rozmowy,
 • ograniczony kontakt wzrokowy,
 • brak empatii,
 • nieadekwatne zachowania niewerbalne – unikanie dotyku, grymasy, pozy, agresja i autoagresja.

 

Dziecko wykazujące takie objawy najchętniej przebywa we własnym towarzystwie, nie jest zainteresowane zabawami grupowymi – preferuje zabawy w samotności. Może odczuwać lęk i manifestować opór przed nawiązywaniem kontaktów z innymi lub też zachowywać się całkowicie obojętnie, biernie. Lęk może się też objawiać agresją, autoagresją i skłonnością do samookaleczania się – dziecko może przykładowo uderzać głową w ścianę. Najbardziej charakterystyczny jest brak kontaktu wzrokowego i brak odpowiedzi na uśmiech. Mimika ogólnie jest uboga, a jeśli pojawiają się grymasy, często są nieadekwatne do sytuacji. Dzieci autystyczne unikają przytulania i ogólnie jakiegokolwiek kontaktu fizycznego.

Objawy autyzmu dotyczące komunikacji

Objawy dotyczące komunikacji:

 • uboga ekspresja i nierozumienie mimiki innych osób,
 • brak reakcji na własne imię,
 • brak prób nawiązania kontaktu z innymi,
 • opóźniony rozwój mowy, echolalia, stereotypie słowne,
 • zmiany znaczenia słów,
 • ograniczone rozumienie poleceń,
 • nierozumienie metafor, sugestii, aluzji słownych – dosłowna interpretacja komunikatów.

 

Dzieci z zaburzeniami autystycznymi cechuje opóźniony rozwój mowy, który widoczny jest w powtarzaniu dźwięków, fraz lub całych zdań, wypowiedzianych przez kogoś innego (echolalie), nieumiejętności wyrażania się w sposób poprawny gramatycznie (np. mówienie o sobie w trzeciej osobie lub w bezokolicznikach), zmienianiu sensu słów. Autystycy mogą nie reagować na swoje imię i nie identyfikować się z nim. Nie są w stanie odczytywać ani stosować mowy niewerbalnej, czyli mimiki, gestów, odpowiedniego tonu głosu.

Objawy autyzmu dotyczące zachowania i zainteresowań

Objawy dotyczące zachowania i zainteresowań:

 • zachowania stereotypowe, manieryzmy ruchowe,
 • upośledzona zręczność manualna i ruchowa,
 • nietypowe zabawy,
 • nietypowe używanie przedmiotów, fascynacja nimi zamiast ludźmi,
 • nieprawidłowa odpowiedź na bodźce - nietypowe reakcje na smaki i dźwięki (nadwrażliwość)
 • brak reakcji na zimno, gorąco, ból,
 • trwanie w bezcelowych czynnościach,
 • tiki, apraksja (upośledzenie precyzyjnych celowych ruchów).

 

Dziecko może na przykład długo bawić się samochodem tylko kręcąc jego jednym kółkiem. Może spędzać godziny na wykonywaniu jednej czynności. Jeśli ma do dyspozycji zabawki, zamiast wykorzystać je do zabawy, woli je porozstawiać według pewnego systemu. Nie potrafi uczestniczyć w zabawach, które opierają się na wcielaniu w role, „na niby”– na przykład w dom, w sklep.

 

Może występować u niego nadwrażliwość na różne bodźce, u dzieci w wieku szkolnym typowy jest lęk przed wychodzeniem podczas przerwy na korytarz, między innymi z tego powodu, że panujący tam hałas jest dla nich nie do zniesienia. Z drugiej strony możliwa jest przeciwna reakcja i potrzeba „dobodźcowania się”, co jest widoczne jako włączanie bardzo głośno telewizora, mimo siedzenia tuż przed nim.

 

Trzeba pamiętać, że nasilenie objawów u różnych dzieci może być inne. Typowe jest też, że u autystyków niektóre zachowania z wiekiem mogą się cofnąć, inne natomiast pogłębić. Ze względu na podobne objawy, przez zdiagnozowaniem autyzmu wczesnodziecięcego należy wykluczyć inne choroby jak zespół Aspergera, zespół Retta, mutyzm wybiórczy, upośledzenie umysłowe, zespół stereotypii ruchowych, specyficzne zaburzenia mowy i języka czy schizofrenia.

dziecko zasłania oczy
Pixabay/kheinz/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Objawy autyzmu – jak wykryć go u niemowlaka?
Autyzm to jedno z najbardziej tajemniczych zaburzeń rozwojowych dzieci. O tym, jak rozpoznać objawy autyzmu przed trzecim rokiem życia, opowiada psycholog.

Autyzm to jedno z najbardziej tajemniczych zaburzeń rozwojowych dzieci. O tym, jak rozpoznać objawy autyzmu przed trzecim rokiem życia, opowiada psycholog.   Autyzm diagnozowany jest po trzecim roku życia , jednak najczęściej pierwsze objawy pojawiają się wcześniej. Niepokojące zachowania można dostrzec nawet u niemowlaków. Autyzm – objawy u niemowlaków Już w pierwszych miesiącach życia można zauważyć specyficzne zachowania, które mogą sugerować autyzm. Do niepokojących objawów należą problemy w nawiązywaniu kontaktu – brak podążania wzrokiem za mamą i brak zainteresowania jej twarzą . Problem z komunikacją jest znaczący także później: nie należy bagatelizować nieodwzajemniania uśmiechu, braku reakcji na inicjowanie kontaktu czy ewidentnego unikania przytulania przez najbliższych. Jednym z objawów autyzmu jest powtarzalność, tzw. stereotypie ruchowe – u niemowląt mogą się manifestować powtarzalnością pewnych ruchów dłońmi i palcami blisko twarzy.   Nie można postawić jednoznacznej diagnozy tylko na podstawie tych objawów. Należy je potraktować tylko jako sygnały ostrzegawcze i bodziec do obserwacji dziecka.   W najwcześniejszym okresie, do pierwszego roku życia, niepokoić powinien także brak reakcji na swoje imię – wskazuje psycholog Beata Tarnas-Nowicka – jednak kluczowy jest brak kontaktu wzrokowego i naśladowania mimiki matki. Autyzm – objawy w wieku poniemowlęcym Dzieci z autyzmem w tym wieku nie są zainteresowane nawiązywaniem kontaktu z innymi – nie tylko dorosłymi, ale i rówieśnikami. Gaworzenie czy pierwsze słowa nie służą zwróceniu na siebie uwagi ani nawiązaniu kontaktu. Dzieci sprawiają wrażenie żyjących w swoim własnym świecie , do którego nie chcą dopuścić innych. W dalszym ciągu...

Autyzm u dzieci
© dubova/Fotolia.com
Styl życia
Symptomy autyzmu – co powinno zaniepokoić rodziców
Najczęstsze objawy autyzmu u 3 latka to: brak zainteresowania ludźmi, typowymi zabawami, nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego, unikanie kontaktu fizycznego, niezręczność ruchowa, uporczywe powtórzenia wyrazów. Dzieci często nie tolerują zmian, obsesyjnie układają służące im jako zabawki przedmioty.

Najczęstsze objawy autyzmu u 3 latka to: brak zainteresowania ludźmi, typowymi zabawami, nieutrzymywanie kontaktu wzrokowego, unikanie kontaktu fizycznego, niezręczność ruchowa, uporczywe powtórzenia wyrazów. Dzieci często nie tolerują zmian, obsesyjnie układają służące im jako zabawki przedmioty.   Autyzm to inny sposób myślenia i postrzegania świata, będący całościowym zaburzeniem rozwoju. Czym jest autyzm Autyzm to nie choroba, a objawiające się w różny sposób spektrum zaburzeń. Taka sama diagnoza nie oznacza jednakowych objawów, zachowań i możliwości u każdego zdiagnozowanego – u jednych przebieg może być łagodny, a u innych determinować wszystkie sfery życia. U dzieci cierpiących na autyzm obserwuje się zaniki tkanki mózgowej. Mózgi osób cierpiących na autyzm są często cięższe i mają większą objętość niż mózgi osób zdrowych. Zaburzenie wiąże się ponadto z wyższym poziomem endorfin. Częściej dotyka chłopców niż dziewczynki. Przyczyny autyzmu Nie jest znana konkretna przyczyna, determinująca zapadanie na autyzm. Nie istnieje żaden gen ani pojedynczy czynnik warunkujący zaburzenie. Od lat prowadzone są natomiast badania nad elementami, które zwiększają ryzyko wystąpienia autyzmu. Zaburzenie znacznie częściej współwystępuje u bliźniąt jednojajowych. Istnieje też wyższe prawdopodobieństwo, że kolejne dziecko po autystycznym także będzie dotknięte zaburzeniem. W obrębie rodzin, w których zanotowano przypadki autyzmu, częściej obserwuje się cechy charakterystyczne dla zaburzenia (jest to zjawisko szerszego fenotypu autyzmu). Czy występuje związek pomiędzy autyzmem a szczepieniami Wielu rodziców nie szczepi swoich dzieci ze względu na podejrzenia, że szczepionki przyczyniają się do powstania spektrum zaburzeń...

Chłopiec stoi przy oknie
© dubova/Fotolia.com
Styl życia
Sześć objawów zespołu Aspergera
Zespół Aspergera jest jednym z zaburzeń ze spektrum autyzmu, co oznacza, że częściowo objawy się pokrywają, choć nie w całości. Po raz pierwszy zaburzenie to zostało opisane w latach 40. XX wieku przez austriackiego lekarza Hansa Aspergera.

Zespół Aspergera jest jednym z zaburzeń ze spektrum autyzmu, co oznacza, że częściowo objawy się pokrywają, choć nie w całości. Po raz pierwszy zaburzenie to zostało opisane w latach 40. XX wieku przez austriackiego lekarza Hansa Aspergera. Sześć objawów zespołu Aspergera 1. Zaburzenia funkcji społecznych Dziecko nie ochoty na nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, sprawia mu to dużą trudność. W towarzystwie reaguje nieadekwatnie, ponieważ nie potrafi dostosować się do zasad panujących w grupie.   2. Ograniczone zainteresowania Dziecko z zespołem Aspergera ma dość ograniczone aktywności i zainteresowania – ma ulubione zabawy, najczęściej samotne, którymi bardzo lubi się zajmować, nawet jeśli polega to na schematycznych powtarzalnych czynnościach. Nie wykazuje zainteresowania innymi aktywnościami. W towarzystwie chętnie opowiada o swoich ulubionych dyscyplinach, traci natomiast zainteresowanie rozmową, gdy temat się zmienia.   3. Powtarzające się zachowania rutynowe Dziecko z zespołem Aspergera ma tendencję do powtarzania pewnych czynności, rytuałów . Jeśli oglądasz „Teorię Wielkiego Podrywu” wystarczy się przyjrzeć Sheldonowi i jego rytuałom – siada zawsze w jednym miejscu kanapy, puka trzy razy w drzwi (nawet jeśli ktoś już te drzwi otworzył) i ma określony jadłospis przypisany do każdego dnia tygodnia.   4. Zaburzenia mowy i języka Sposób mówienia osób z zespołem Aspergera cechuje pedantyczność , przywiązywanie zbyt dużej wagi do poprawności językowej, czasami także echolalie.   5. Problemy z komunikacją niewerbalną Osoby z zespołem Aspergera nie rozumieją mowy ciała – także sami nie potrafią w odpowiedni sposób jej używać. Ich mimika jest uboga, zakres gestów bardzo ograniczony. Mają problem z utrzymywaniem kontaktu wzrokowego, a także z bliskim kontaktem...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner