Ojciec czyta książkę dzieciom
©Monkey Business/fotolia
Styl życia

Książka a wiek dziecka – rady dla rodziców

Chcąc kupić książkę dziecku, powinniśmy poznać jego zainteresowania, hobby, to co lubi, i jakie ma marzenia.

Chcąc kupić książkę dziecku, powinniśmy poznać jego zainteresowania, hobby, to co lubi, i jakie ma marzenia.

 

Dzięki regule „stop” czytanie może okazać się przyjemną nauką. Jeśli dziecko zaczytując się w ulubionej lekturze, trafi na nieznane dla siebie słowo, powinno wstrzymać czytanie i poprosić rodzica o jego wyjaśnienie.

Jaką książkę wybrać dla dziecka?

Dobra książka dla dziecka nie musi być światowym bestsellerem i zdobywcą wielu nagród. Dobra książka to taka, która zainteresuje dziecko. Przed zakupem warto więc poznać zainteresowania malucha, czego chce się nauczyć, a także w jakim kierunku chce się rozwijać. Nie zawsze to, co dorosłym podobało się w dzieciństwie, przypadnie do gustu dziecku. Książka, którą kupimy, powinna być napisana przede wszystkim przystępnym językiem.

Książki a wiek dziecka

Dla maluchów poniżej drugiego roku życia książka powinna być duża, wydrukowana na grubych, tekturowych kartkach, pełna ilustracji i kontrastujących ze sobą kolorów. Na rynku coraz częściej pojawiają się pozycje pobudzające dziecięce zmysły – strony o zróżnicowanej fakturze, zapachowe, a nawet udźwiękowione.

 

Przedszkolak jest już na tyle duży, że można zaproponować mu książki, w których występuje tekst pisany dużą czcionką, ilustrowany obrazkami. Tematyką powinny nawiązywać do otoczenia i zachęcać do jego odkrywania. Warte uwagi są pozycje edukacyjne – uczące liter, cyfr, gatunków zwierząt czy roślin. Starszakom warto zaproponować tytuły, w których prezentowane są różne sytuacje i problemy międzyludzkie. Pozwoli rozwinąć to w dzieciach umiejętności społeczne i komunikacyjne.

 

Dla uczniów podstawówki warto kupować książki z większą ilością tekstu, niekoniecznie obfitujące w ilustracje. Ich tematyka powinna nawiązywać do np. podstawowych zjawisk czy elementów życia codziennego. Szkoła to także czas, kiedy dziecko zaczyna kształtować swoje upodobania względem konkretnych gatunków literackich. Warto zachęcać je do czytania ulubionych książek i podsuwać nowe. Można też czytać wspólnie z dzieckiem np. z podziałem na role.

 

Młodzieży z gimnazjum i liceum warto proponować tytuły, które odnoszą się bezpośrednio do ich codziennych kłopotów i rozterek. W tym wieku sprawdza się więc literatura faktu, biografie, pamiętniki, a także ze względu na upodobania - książki fantastyczne, historyczne czy science-fiction.

Porady dla rodziców

Wybierając książkę dla dziecka, warto wybrać się razem z nim do biblioteki. Widząc zainteresowanie rodzica pozycjami znajdującymi się na półkach, dziecko przejmuje i kształtuje własną ciekawość. Dodatkowo im więcej książek w otoczeniu malucha, tym większa szansa, że po którąś sięgnie. Warto tłumaczyć mu również, że czytanie to nie obowiązek, a przyjemność która poszerza horyzonty i wiedzę, która może się przydać na każdym etapie życia.


 

Dzieci czytające książki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Nauka czytania dla dzieci metodą całowyrazową
Nauka czytania dla dzieci metodą Domana opiera się na założeniu, że czytanie to funkcja mózgu, a nie umiejętność, dlatego można czytać już mając np. trzy lata.

Nauka czytania dla dzieci metodą Domana opiera się na założeniu, że czytanie to funkcja mózgu, a nie umiejętność, dlatego można czytać już mając np. trzy lata.   Glenn Doman to lekarz, który początkowo zajmował się tylko dziećmi z uszkodzonym mózgiem. Ucząc je mówić i pisać w sposób niekonwencjonalny, zdał sobie sprawę, że innowacyjne metody nauki można zastosować także u dzieci zdrowych. Jego książka „Jak nauczyć małe dziecko czytać?” stała się światowym bestsellerem. Rewolucja w czytaniu, czyli metoda Domana Nauka czytania metodą Domana opiera się na pokazywaniu dziecku kart o długości 107 mm i szerokości 600 mm z określonym zestawem słów w jednej tematyce, np. zwierzęta. Na każdej karcie powinno znajdować się jedno słowo, napisane drukowanymi literami. Karty do czytania metodą wyrazową można kupić lub wykonać samemu. Warto przeczytać książkę „Jak nauczyć małe dziecko czytać?” oraz/lub poprosić o pomoc placówkę, która uczy dzieci czytać metodą całowyrazową. Zadaniem rodzica jest ekspozycja (krótkie demonstrowanie) kart dziecku. Słowa należy czytać wyraźnie i głośno, maksymalnie skupiając uwagę malucha.   Ekspozycja jednej karty powinna trwać zaledwie ułamek sekundy. Dziecko zapamiętuje wyrazy wzrokowo i słuchowo. Im częściej ćwiczenie będzie powtarzane, tym lepiej, należy natomiast pilnować, aby dziecko nie było zniechęcone, np. nie przerywać mu zabawy w celu ekspozycji, czy nie pokazywać kart, kiedy jest głodne. Nauka czytania metodą Domana opiera się na ważnej zasadzie – skończ zabawę, zanim zechce skończyć ją dziecko. Systematyczność jest gwarancją powodzenia metody. Jeżeli rodzic nie jest w stanie regularnie pokazywać dziecku kart z napisami, to i tak jest duża szansa, że maluch po jednym roku nauki opanuje około 250 słów. Umiesz liczyć na palcach? Naucz dziecko tabliczki...

Ojciec z dziećmi
© goodluz/Fotolia.com
Styl życia
Starsze dziecko zazdrosne o młodsze. Co robić, by starszak nie poczuł się odrzucony
Narodziny drugiego dziecka często wywołują zazdrość u starszego rodzeństwa. Aby starszak nie czuł się odrzucony, warto codziennie poświęcać mu czas, np. przez wspólną zabawę. Czytanie razem bajek o dzieciach, które mają braciszka lub siostrzyczkę pozwoli dziecku oswoić się z nową sytuacją.

Narodziny drugiego dziecka często wywołują zazdrość u starszego rodzeństwa. Aby starszak nie czuł się odrzucony, warto codziennie poświęcać mu czas, np. przez wspólną zabawę. Czytanie razem bajek o dzieciach, które mają braciszka lub siostrzyczkę pozwoli dziecku oswoić się z nową sytuacją.   Kiedy pojawia się drugie dziecko, rodzice nie poświęcają już starszemu tyle czasu, co wcześniej. Malec buntuje się, obraża i chce na siłę zwrócić na siebie uwagę w bardzo natarczywy sposób. To najczęstsze objawy zazdrości o młodsze rodzeństwo. Wspólne spędzanie czasu ze starszym dzieckiem Kiedy tata zajmuje się młodszą córeczką, wtedy mama może spędzić czas tylko ze starszym synkiem. Wspólne malowanie, układanie klocków, gotowanie czy spacer uspokoi malca. Dziecko poczuje się ważne , bo będzie miało mamę tylko dla siebie. Czas spędzony razem to też dobra okazja, żeby porozmawiać np. o ulubionej bajce oraz czasie spędzonym w przedszkolu lub szkole. Angażowanie starszego dziecka w opiekę nad młodszym Aby starsze dziecko nie poczuło się odepchnięte, warto angażować je w opiekę nad młodszym. Wystarczy poprosić o podanie pieluszki czy zasypki w czasie przewijania. Warto też pytać o opinię , np. „W jaki kolor śpioszków ubierzemy dzisiaj twoją siostrzyczkę?”. Czytanie książek razem z dzieckiem Kiedy pojawia się zazdrość o rodzeństwo, być może problem rozwiąże książka. Czytanie maluchowi bajki np. o chłopczyku, który czeka na siostrzyczkę , pomoże dziecku zrozumieć sytuację, w jakiej się znalazło. Po lekturze warto porozmawiać z dzieckiem o przeczytanej historii , o tym co zmieniło się w życiu bohatera bajki i jak się wtedy czuł.

Kobieta czyta swoim dzieciom bajkę.
©DeeMPhotography/Fotolia.com
Styl życia
Sekrety świadomego rodzicielstwa. Dlaczego warto czytać dzieciom bajki na dobranoc?
Opowiadanie bajek to nie tylko sposób na uśpienie dziecka. Te uniwersalne historie – znane każdemu pokoleniu – pomagają w wielostronnym rozwoju i kształtowaniu postaw malucha, przyczyniają się też do wzmacniania więzi pomiędzy nim a rodzicami.

Opowiadanie bajek to nie tylko sposób na uśpienie dziecka. Te uniwersalne historie – znane każdemu pokoleniu – pomagają w wielostronnym rozwoju i kształtowaniu postaw malucha, przyczyniają się też do wzmacniania więzi pomiędzy nim a rodzicami.   Jak dowodzą badania z 2007 roku , systematycznie wzrasta odsetek dorosłych, którzy czytają najmłodszym członkom rodziny. Ta budująca tendencja utrzymuje się do dziś, a ponad 50% uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej deklaruje, że opowiadano im bajki na dobranoc.   W czym bajki z książki są lepsze od animacji?   W telewizji coraz częściej można obejrzeć filmy animowane , które są adaptacjami znanych bajek. Nikt jednak nie powinien mieć wątpliwości, że seans filmowy nie zastąpi przeczytania dziecku książki . Telewizja bombarduje obrazami i dźwiękami, przez co zamiast angażować wyobraźnię, skłania jedynie do reakcji na bodźce wysyłane przez medium. Efektami spędzania czasu przed ekranem są rozkojarzenie i zatracenie umiejętności skupiania uwagi na szczególe, a w efekcie – niezdolność do analitycznej interpretacji świata. Czytanie, podobnie jak opowiadanie bajek dzieciom , daje wprost przeciwne skutki. Pobudza do myślenia, bo fantastyczny świat nie jest podany w formie gotowej, lecz trzeba go stworzyć siłą własnego intelektu. Tym samym wyzwala kreatywność i pomaga lepiej zrozumieć zależności przyczynowo-skutkowe zachodzące w świecie. Dziecko, słuchając bajek, utożsamia się z ich bohaterami, dzięki czemu nabywa wrażliwość i empatię oraz uczy się, jak rozwiązywać problemy. Historie te są przekazicielami uniwersalnych zasad moralnych i mają moc wpływania na postawy najmłodszych. Co więcej, ich poznawanie wzbogaca słownictwo, sprzyja szybszemu uczeniu się czytania oraz pisania, a także kształtuje nawyk sięgania po książkę. Opowiadanie bajek dzieciom, choć ma przede wszystkim działanie...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak