Party Stories
Dwójka dzieci idzie ulicą
©sabine hürdler/Fotolia
Styl życia

Bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły – 10 podstawowych porad dla rodziców

Bezpieczeństwo dzieci na drodze w dużej mierze zależy od rodziców. Dobrze, gdy opiekunowie uczą dzieci zasad ruchu drogowego, ograniczonego zaufania do obcych, chodzenia w odblaskach i proszenia o pomoc w sytuacji zagrożenia.

Bezpieczeństwo dzieci na drodze w dużej mierze zależy od rodziców. Dobrze, gdy opiekunowie uczą dzieci zasad ruchu drogowego, ograniczonego zaufania do obcych, chodzenia w odblaskach i proszenia o pomoc w sytuacji zagrożenia.

 

Dziecko 7 letnie może chodzić po ulicach tylko pod opieką osoby co najmniej 10 letniej.

10 porad dla rodziców, które zwiększą bezpieczeństwo dziecka na drodze

Rodzice, którzy decydują się na samodzielne chodzenie dziecka do szkoły powinni pamiętać o kilku zasadach. Przestrzeganie ich, zwiększy bezpieczeństwo malucha na ulicy.

  • Przez pierwsze 2 tygodnie nauki odprowadzaj dziecko do szkoły. W trakcie drogi pokazuj mu najbezpieczniejszą trasę i zwróć uwagę, czy malec potrafi pokonać ją sam. Przy okazji upewnij się, czy nie lepiej iść drogą dłuższą, ale za to np. lepiej oświetloną.
  • Naucz dziecko podstawowych zasad ruchu drogowego, np. zatrzymywania się na czerwonym świetle.
  • Pamiętaj o odblaskach, dzięki nim dziecko będzie widoczne na drodze nawet, gdy będzie ciemno. Odblaski najlepiej umieścić na plecaku lub kurtce.
  • Podaj dziecku swój numer telefonu, by mogło się z tobą skontaktować.
  • Ustal dokładne godziny zakończenia lekcji w szkole.
  • Dopilnuj, aby dziecko przechowywało klucze od domu w miejscu niewidocznym dla wzroku obcych, np. w kieszeni kurtki lub w plecaku.
  • Naucz dziecko otwierać i zamykać kluczem drzwi wejściowe od domu.
  • Pieniądze, jakie nosi przy sobie dziecko powinny wystarczyć na kupienie picia lub kanapki. Nie ma potrzeby noszenia przez malucha większej sumy pieniędzy.
  • Wyczul dziecko na obcych. Wytłumacz, by nie rozmawiało z nieznajomymi, nie przyjmowało od nich prezentów, ani nie bawiło się ze zwierzątkami nieznajomych. To częsty wabik przestępców

Wyjaśnij dziecku, że w sytuacji kiedy poczuje się zagrożone, powinno prosić o pomoc innych oraz – jeśli tylko to możliwe - do domu wracało w grupie rówieśników. 


 
  • Jaką książkę wybrać dla dziecka? Sprawdź!

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Dziewczynka z kokardą na głowie zjada wafelka.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Kulturalne dziecko, czyli etykieta savoir vivre
Savoir vivre'u dla dzieci, czyli sztuki dobrego wychowania trudno jest nauczyć. Maluchy czerpią wzór od rodziców, a obecnie niewielu z nich uczy ich właściwych manier.

Savoir vivre'u dla dzieci, czyli sztuki dobrego wychowania trudno jest nauczyć. Maluchy czerpią wzór od rodziców, a obecnie niewielu z nich uczy ich właściwych manier. Savoir vivre dla dzieci – jak nauczyć malucha dobrych manier? Nauczyć dzieci zasad savoir vivre nie jest prostą sprawą, ale nie niemożliwą. Maluchy powinny wiedzieć jak się zachowywać na co dzień, w gościnie, czy podczas specjalnych okoliczności.   1. Używanie odpowiednich słów – dziecko powinno stosować słowa, takie jak proszę, dziękuję i przepraszam . Świadczy to o jego rodzicach, wychowaniu i kulturze malucha. Staraj się uczyć dziecko używać tych słów przy każdej nadarzającej się okazji, np. obdarowując je prezentem, wymagaj podziękowania, a za złe zachowywanie – przeprosin.   2. Zachowanie przy stole – naucz dziecko właściwego zachowania się przy stole. Podczas wspólnej kolacji zwracaj uwagę na to, aby maluch usiadł prosto i nie wstawał od stołu dopóki każdy nie zje.   3. Ustępowanie miejsc – podczas jazdy autobusem, bądź w kościele upomnij swoje dziecko, aby ustąpiło miejsca osobie starszej i wytłumacz, że wobec innych trzeba być zawsze uprzejmym i kulturalnym.   4. Witanie się i żegnanie – przy spotkaniu z sąsiadem, wchodzeniu do sklepu, do apteki, czy innych publicznych miejsc naucz dziecko za każdym razem mówić „Dzień dobry” i „Do widzenia”. Powinieneś uzmysłowić dziecku, by było miłe dla innych każdego dnia.   5. Nieprzeszkadzanie w rozmowie i niekomentowanie niczego – dziecko nie może przeszkadzać w rozmowie z dorosłymi i wtrącać się w zdania. Za każdym razem, jeśli dojdzie do takiej sytuacji wytłumacz maluchowi, że powinien poczekać, aż dorośli skończą rozmowę, a dopiero potem może się odezwać.   6. Przedstawianie się – jeśli malec dzwoni do kolegi bądź koleżanki i odbiera rodzic czy...

Dziecko na placu zabaw
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Agresja u dzieci, czyli jak okiełznać małego złośnika?
Agresja u dzieci staje się coraz powszechniejszą formą wyrażania negatywnych emocji, z którymi nie umieją sobie poradzić. Może, ale nie musi być oznaką rozpieszczenia – jej podłoże przede wszystkim tkwi w środowisku, w którym się wychowuje. To rodzice powinni brać odpowiedzialność za zachowania agresywne u ich dzieci – w wielu przypadkach to ich niekonsekwentny system nagród i kar oraz bark wyznaczonych granic prowadzą do wysokiego poziomu frustracji u malucha, a co za tym idzie – agresji.

Agresja u dzieci staje się coraz powszechniejszą formą wyrażania negatywnych emocji, z którymi nie umieją sobie poradzić. Może, ale nie musi być oznaką rozpieszczenia – jej podłoże przede wszystkim tkwi w środowisku, w którym się wychowuje. To rodzice powinni brać odpowiedzialność za zachowania agresywne u ich dzieci – w wielu przypadkach to ich niekonsekwentny system nagród i kar oraz bark wyznaczonych granic prowadzą do wysokiego poziomu frustracji u malucha, a co za tym idzie – agresji.   Agresja u dzieci objawia się w trzech formach: czynność – bicie, szarpanie, podstawianie nogi; słowo – wyzywanie, wyśmiewanie, przeklinanie; autoagresji – szczególny rodzaj agresji, gdzie nadawcą i adresatem agresywnych zachowań jest ten sam człowiek i występuje często przy zaburzeniach lub chorobach osobowościowych. Jak radzić sobie z agresją u dzieci? Jest wiele sposobów na okiełznanie małego złośnika. Najważniejsze, aby dostosować metody do jego poziomu intelektualnego, sposobu uczenia się i postrzegania otoczenia. Oto kilka wskazówek: 1. Wyznacz granice – jeżeli trzymasz się konsekwentnie granic postępowania dziecka i jest ono świadome, co może zrobić, a czego unikać, to z małym prawdopodobieństwem będzie robić to z premedytacją. Unikniesz wywoływania frustracji u malucha. 2. Stabilny system nagród i kar – tylko konsekwencja w nagradzaniu i karaniu wywoła u dziecka pewne i stabilne pojmowanie zasad w domu i poza nim. Świadome „robienie na złość” to nie jest już zachowanie agresywne, a technika manipulacyjna bądź wywieranie wpływu. 3. Rozmowa – wyrażanie uczuć (szczególnie negatywnych) i dyskutowanie o nich to klucz do sukcesu. Dziecko, które jest bardziej świadome własnych odczuć, nie będzie od razu reagować agresywnie. Gdy pomożemy dziecku bardziej refleksyjnie spojrzeć na własne przeżycie, to...

Dzieci czytające książki
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Nauka czytania dla dzieci metodą całowyrazową
Nauka czytania dla dzieci metodą Domana opiera się na założeniu, że czytanie to funkcja mózgu, a nie umiejętność, dlatego można czytać już mając np. trzy lata.

Nauka czytania dla dzieci metodą Domana opiera się na założeniu, że czytanie to funkcja mózgu, a nie umiejętność, dlatego można czytać już mając np. trzy lata.   Glenn Doman to lekarz, który początkowo zajmował się tylko dziećmi z uszkodzonym mózgiem. Ucząc je mówić i pisać w sposób niekonwencjonalny, zdał sobie sprawę, że innowacyjne metody nauki można zastosować także u dzieci zdrowych. Jego książka „Jak nauczyć małe dziecko czytać?” stała się światowym bestsellerem. Rewolucja w czytaniu, czyli metoda Domana Nauka czytania metodą Domana opiera się na pokazywaniu dziecku kart o długości 107 mm i szerokości 600 mm z określonym zestawem słów w jednej tematyce, np. zwierzęta. Na każdej karcie powinno znajdować się jedno słowo, napisane drukowanymi literami. Karty do czytania metodą wyrazową można kupić lub wykonać samemu. Warto przeczytać książkę „Jak nauczyć małe dziecko czytać?” oraz/lub poprosić o pomoc placówkę, która uczy dzieci czytać metodą całowyrazową. Zadaniem rodzica jest ekspozycja (krótkie demonstrowanie) kart dziecku. Słowa należy czytać wyraźnie i głośno, maksymalnie skupiając uwagę malucha.   Ekspozycja jednej karty powinna trwać zaledwie ułamek sekundy. Dziecko zapamiętuje wyrazy wzrokowo i słuchowo. Im częściej ćwiczenie będzie powtarzane, tym lepiej, należy natomiast pilnować, aby dziecko nie było zniechęcone, np. nie przerywać mu zabawy w celu ekspozycji, czy nie pokazywać kart, kiedy jest głodne. Nauka czytania metodą Domana opiera się na ważnej zasadzie – skończ zabawę, zanim zechce skończyć ją dziecko. Systematyczność jest gwarancją powodzenia metody. Jeżeli rodzic nie jest w stanie regularnie pokazywać dziecku kart z napisami, to i tak jest duża szansa, że maluch po jednym roku nauki opanuje około 250 słów. Umiesz liczyć na palcach? Naucz dziecko tabliczki...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner