kobieta startująca do biegu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

TBC – trening całego ciała w rytm muzyki

TBC to metoda ćwiczeń dla osób, które dopiero rozpoczynają uprawianie sportu. Treningi są bardzo lekkie, mimo to skutecznie spalają tkankę tłuszczową, zwłaszcza na udach i brzuchu. TBC jest jedną z najbardziej relaksujących form aktywności fizycznej, bo ćwiczenia wykonywane są przy energetycznej muzyce, która – tak samo jak wysiłek – wyzwala endorfiny.

TBC to metoda ćwiczeń dla osób, które dopiero rozpoczynają uprawianie sportu. Treningi są bardzo lekkie, mimo to skutecznie spalają tkankę tłuszczową, zwłaszcza na udach i brzuchu. TBC jest jedną z najbardziej relaksujących form aktywności fizycznej, bo ćwiczenia wykonywane są przy energetycznej muzyce, która – tak samo jak wysiłek – wyzwala endorfiny.

Co to jest TBC?

TBC, czyli Total Body Conditioning to ćwiczenia, mające na celu modelowanie całego ciała. Na trening składają się kilkunastominutowa rozgrzewka, godzinny trening w rytm muzyki oraz seria ćwiczeń rozciągających na koniec. W zasadniczej części TBC wykonuje się proste układy choreograficzne, które pobudzają kolejno wszystkie mięśnie – od barków po łydki. Wiele zależy od kolejności ćwiczeń i ich różnorodności, dlatego najlepiej zaczynać treningi TBC pod okiem doświadczonego trenera, który pokaże, w jaki sposób pobudzać mięśnie, aby ich nie nadwyrężyć i nauczy korzystania z dodatkowych sprzętów tj. hantli, gum czy stepów.

Efekty TBC

TBC to trening aerobowy i wzmacniający. Poprawia kondycję i wydolność oddechową, dodaje sił mięśniom i kościom, rzeźbi sylwetkę i pozwala pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej (w ciągu jednego treningu można spalić do 600 kcal). Oprócz tego TBC sprawia, że efektywniej zaczyna pracować układ krążenia, dzięki czemu skóra staje się lepiej ukrwiona i bardziej elastyczna. Rezultaty ćwiczeń widoczne są po kilku tygodniach, o ile treningi idą w parze ze zdrową dietą. Najlepiej zaczynać od 2 serii w ciągu tygodnia, w miarę wzmacniania kondycji można zwiększyć liczbę treningów do 5.

Trening TBC: dla kogo?

TBC przynosi dobre efekty zwłaszcza w walce z cellulitem i obwisłymi fałdami na brzuchu po ciąży. Często decydują się na niego również seniorzy, ponieważ nie wymaga dużej sprawności i kondycji fizycznej, a ćwiczenia, które się na niego składają nie są skomplikowane ani forsujące. Z tego samego powodu na trening TBC mogą sobie pozwolić także kobiety w niezaawansowanej ciąży i osoby ze zwyrodnieniami kręgosłupa, zwłaszcza, że można dostosować tempo i obciążenia do własnych możliwości. Wszystkie te zalety TBC sprawiają, że jest on jednym z najchętniej wybieranych rodzajów treningu dla osób rozpoczynających ćwiczenia. W ten sposób swoją przygodę z fitnessem zapoczątkowała także Ewa Chodakowska, która podkreśla, że aby trening był efektywny, trzeba stale podnosić sobie poprzeczkę, bo organizm szybko przyzwyczaja się do regularnie uprawianej formy aktywności fizycznej. 


Kobieta na przyrządzie
©lekcej/Fotolia
Styl życia
Jak ćwiczyć na orbitreku, czyli jak wprawić w ruch całe ciało
Aby ćwiczyć na orbitreku musisz wiedzieć, jak z niego poprawnie korzystać. Przed treningiem na tym urządzeniu powinno się wykonać rozgrzewkę, a następnie ćwiczyć przez co najmniej pół godziny, aby wprawić w ruch prawie wszystkie partie mięśniowe.

Aby ćwiczyć na orbitreku musisz wiedzieć, jak z niego poprawnie korzystać. Przed treningiem na tym urządzeniu powinno się wykonać rozgrzewkę, a następnie ćwiczyć przez co najmniej pół godziny, aby wprawić w ruch prawie wszystkie partie mięśniowe.   Orbitrek (fachowo nazywany trenażerem eliptycznym) to ogólnorozwojowy przyrząd do ćwiczeń często spotykany na siłowni. Praca na nim angażuje mięśnie całego ciała, ponieważ wykonuje się na nim ruch eliptyczny. Wydaje się, że ćwiczenie na orbitreku jest podobne do uprawiania joggingu, jednak jest bezpieczniejsze dla stawów. Ręce opierają się na ruchomych uchwytach, a nogi stoją na stabilnych, podłużnych podstawach. Jest alternatywnym przyrządem dla bieżni i polecany jest osobom, które miały (bądź mają) problem ze stawami nóg : stawem skokowym, stawem kolanowym, stawem biodrowym.   Ćwiczenie na orbitreku jest o wiele bezpieczniejsze dla układu kostno-stawowego niż jogging .   Ćwiczysz na orbitreku, aby schudnąć i spalić tłuszcz? Wykorzystaj kod promocyjny Reebok i kup wygodne obuwie do ćwiczeń.   Jak ćwiczyć na orbitreku: zasady Orbitrek wprawia w ruch większość mięśni. Dzięki temu masz pewność, że spalanie tkanki tłuszczowej będzie równomierne na całym ciele. Trening na orbitreku ćwiczy mięśnie: ramion, brzucha, pleców, pośladków, nóg, a w szczególności czterogłowe i dwugłowe ud.   Ćwiczenia na orbitreku powinny znaleźć się na stałe w treningu osoby, która planuje spalić tkankę tłuszczową. Powinna jednak trzymać się pewnych zasad: Ćwicząc na orbitreku należy kontrolować tętno – właściwy jego poziom, pozwalający na spalanie tkanki tłuszczowej, to 70-80% maksymalnego tętna . Oblicza się je we...

kobieta z piłką do ćwiczeń
©Monika Olszewska/Fotolia
Styl życia
TBC – jak ćwiczyć w domu?
Ćwiczenia TBC można wykonywać w fitness klubie lub w domu. Najważniejsze są regularność i dobra rozgrzewka. Intensywność ćwiczeń można dostosować do własnych możliwości, a tempo dyktuje muzyka. Dobrze przeprowadzony trening TBC pobudza kolejno wszystkie mięśnie i kończy się ćwiczeniami rozciągającymi.

Ćwiczenia TBC można wykonywać w fitness klubie lub w domu. Najważniejsze są regularność i dobra rozgrzewka. Intensywność ćwiczeń można dostosować do własnych możliwości, a tempo dyktuje muzyka. Dobrze przeprowadzony trening TBC pobudza kolejno wszystkie mięśnie i kończy się ćwiczeniami rozciągającymi. TBC – nieforsujące i bezpieczne ćwiczenia Serie treningowe układane są przez trenerów do konkretnej muzyki i w zależności od kondycji fizycznej całej grupy. TBC może być naprawdę łagodnym treningiem, jeśli decydują się na niego seniorzy lub kobiety ciężarne. Pomocne są wtedy zwłaszcza piłki, na których można usiąść i rozciągać tylko górne partie ciała. Dla osób o większej kondycji przeznaczone są trudniejsze ćwiczenia, np. układy choreograficzne wykonywane w podskokach. Trening TBC najbezpieczniej wykonywać w pierwszych tygodniach tylko 2 razy, zwłaszcza jeśli podejmują się go osoby, które wcześniej nie uprawiały sportu. Kiedy poprawa kondycji zacznie być zauważalna, można ćwiczyć częściej, nawet do 5 razy w ciągu tygodnia. Jak przygotować się do treningu TBC? Trening TBC powinna poprzedzać kilkunastominutowa rozgrzewka, dzięki której efektywność ćwiczeń będzie większa, a ryzyko kontuzji – mniejsze. Można ją przeprowadzić w formie aerobowej choreografii tanecznej. Wystarczy stanąć w rozkroku (nogi na szerokość bioder), a następnie rytmicznie, zgodnie z tempem muzyki, dostawiać jedną nogę do drugiej, podnosząc przy tym ręce z obciągniętymi palcami, które stykają się ponad głową. Po minucie można zmienić ruch rąk na imitujący kształt litery T, starając się przy tym, aby łopatki łączyły się ze sobą. Potem zamiast dostawiać do siebie nogi, można uginać je w kolanach i w tym czasie przyciągać do siebie ręce ugięte pod kątem prostym tak, by łokcie stykały się ze sobą. Warto rozciągnąć też mięśnie palców i...

dziewczyna uprawia crossfit
©aerogondo/Fotolia
Styl życia
Crossfit – zalety intensywnych ćwiczeń
Crossfit to ćwiczenia ogólnorozwojowe, które angażują do pracy wszystkie mięśnie. Cały trening trwa 15-20 minut i powinien być poprzedzony dziesięciominutową rozgrzewką.

Crossfit to ćwiczenia ogólnorozwojowe, które angażują do pracy wszystkie mięśnie. Cały trening trwa 15-20 minut i powinien być poprzedzony dziesięciominutową rozgrzewką. Crossfit – na czym polega? Crossfit to system ćwiczeń intensywnych, ogólnorozwojowych, które angażują do pracy mięśnie różnych części ciała, np. ud, pośladków, brzucha, czy nóg. Ćwiczenia składają się z 3-4 serii, a cały trening trwa około 15-20 minut . Podczas zajęć można wykonywać przysiady, pompki, brzuszki, skoki na skakance, czy podciągnięcia. Po wykonaniu jednej serii ćwiczeń zaleca się zrobienie jednominutowej przerwy. Crossfit – zalety ćwiczeń Crossfit jest systemem ćwiczeń, które mają dużo zalet. Przede wszystkim trening jest różnorodny, co sprawia, że nie nudzi się zbyt szybko. Dzięki temu też rzeźbi sylwetkę w sposób równomierny i zrównoważony. Ze względu na intensywność ćwiczeń trening poprawia kondycję oraz wydolność organizmu . Crossfit modeluje sylwetkę i wzmacnia mięśnie Regularne wykonywanie ćwiczeń modeluje sylwetkę i wzmacnia mięśnie brzucha , ud, pośladków i nóg. Ponadto, reguluje braki równowagi i poprawia gibkość mięśni. Crossfit poprawia kondycję, koordynację ruchową i samopoczucie Crossfit oprócz tego, że poprawia wygląd sylwetki, także przyczynia się do lepszej kondycji , koordynacji ruchowej, a co najważniejsze poprawy samopoczucia. Krótki czas i różnorodność ćwiczeń Kolejną zaletą ćwiczeń jest ich krótki czas wykonywania. Trening trwa około 15-20 minut i wystarczy go wykonywać 2-3 razy w tygodniu, by po miesiącu zauważyć pierwsze efekty . Oprócz tego zajęcia można urozmaicić przeróżnymi ćwiczeniami, dzięki czemu trening nie jest nudny. Różnorodność miejsc trenowania Trening nie wymaga specjalnych sprzętów, dlatego ćwiczenia crossfit można wykonywać wszędzie: w domu,...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner