Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Surowy łosoś, awokado i orzechy na drewnianej desce.
©Syda Productions/Fotolia
Styl życia

Dieta 1200 kalorii – wady, zalety i zasady diety

Dieta 1200 kalorii polega na zastosowaniu w ciągu dnia takiego jadłospisu, który dostarczy do organizmu o 500 kalorii mniej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie (1700-1900). Według założeń diety 1200 kalorii po tygodniu stosowania można stracić około kilograma.

Dieta 1200 kalorii polega na zastosowaniu w ciągu dnia takiego jadłospisu, który dostarczy do organizmu o 500 kalorii mniej niż wynosi dzienne zapotrzebowanie (1700-1900). Według założeń diety 1200 kalorii po tygodniu stosowania można stracić około kilograma.

Fundamentalne zasady diety 1200

Dzienne spożycie kalorii u kobiet nie powinno być niższe niż 1200, a u mężczyzn 1500. W diecie 1200 kalorii około 15%-25% kalorii stanowią białka, 45%-65% węglowodany, a 20-35% tłuszcze. Należy spożywać 5 posiłków dziennie, w równych odstępach czasu.

 

Decydując się tę dietę należy ograniczyć ilość wypijanego alkoholu. Dieta odchudzająca powinna być skomponowana z warzyw i produktów pełnoziarnistych, które dostarczą złożonych węglowodanów. Ważne jest jedzenie roślin strączkowych i chudych białek (ryby, drób).

Dieta 1200 kalorii – zalety diety odchudzającej

Główną zaletą diety 1200 kalorii jest bezpieczna utrata zbędnych kilogramów. Utrata wagi następuje powoli, co pozwala uniknąć efektu jojo. Systematyczne spożywanie posiłków reguluje pracę układu pokarmowego.

Wady diety 1200 kalorii

Odchudzająca dieta 1200 kalorii może prowadzić do osłabienia, rozdrażnienia i zmęczenia. Ograniczenie kalorii często prowadzi do mniejszej ilości składników odżywczych dostarczanych do organizmu. Dieta ta wymaga dyscypliny i rygoru. Osoba będąca na diecie 1200 kalorii musi stale ważyć produkty i pilnować liczby kalorii w przygotowywanych posiłkach.

 

Diety 1200 kalorii nie powinny stosować osoby poniżej 18. roku życia. Nie jest zalecana w przypadku osób, które mają wysokie zapotrzebowanie kaloryczne oraz osób pracujących fizycznie. Przed rozpoczęciem stosowania diety należy skonsultować się z lekarzem. Dieta powinna być różnorodna, dlatego należy sięgać po różnorodne jadłospisy. W trakcie stosowania diety organizm jest pozbawiony dużej dawki energii, dlatego aktywność fizyczna w trakcie diety powinna być umiarkowana.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Na stole leży jabłko, obok zeszytu z notatkami.
©Pio Si/Fotolia.com
Styl życia
Dla kogo odpowiednie są diety 1000, 1200 i 1500 kalorii? Wady i zalety
Diety ograniczające przyjmowanie kalorii dają znaczne efekty w krótkim czasie. Dieta 1000 kcal jest dla osób, którym zależy na szybkim schudnięciu, jednak jest niebezpieczna dla zdrowia. Dieta 1200 kcal jest skierowana do osób otyłych. Natomiast dieta 1500 kcal jest dłuższym i wolniejszym procesem odchudzania, więc jest przeznaczona dla cierpliwych, którym nie zależy na szybkich efektach.

Diety ograniczające przyjmowanie kalorii dają znaczne efekty w krótkim czasie. Dieta 1000 kcal jest dla osób, którym zależy na szybkim schudnięciu, jednak jest niebezpieczna dla zdrowia. Dieta 1200 kcal jest skierowana do osób otyłych. Natomiast dieta 1500 kcal jest dłuższym i wolniejszym procesem odchudzania, więc jest przeznaczona dla cierpliwych, którym nie zależy na szybkich efektach.   Diety z wyznaczonym przedziałem dziennej dawki kalorii są dla osób, które lubią trzymać się określonych ram i zasad żywieniowych. Należy jednak pamiętać, że im mniejszy bilans kaloryczny , tym trudniej o dobre samopoczucie i zdrowy organizm.   Dieta 1000 kcal dla chcących schudnąć w szybkim czasie   Dieta 1000 kcal polega na dostarczaniu mniejszej liczby kalorii niż potrzebuje organizm. Dzięki tej metodzie tygodniowo przyjmuje się o około 7000 tys. mniej kcal, co powoduje utratę jednego kilograma. W kolejnych fazach organizm sam spala tkankę tłuszczową . Dieta 1000 kcal polega na jedzeniu 5 niskokalorycznych posiłków dziennie. Jadłospis składa się z chudego mięsa, warzyw, owoców ryb i kasz. Ta metoda jest wskazana dla osób, które chcą schudnąć w szybkim czasie i są bardzo wytrwałe w swoich postanowieniach. Dieta jest bardzo restrykcyjna, ponieważ należy dokładnie odmierzać porcje i nie przekraczać ilości wyznaczonych kalorii. Na dłuższą metę jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia .   Dieta 1200 kcal dla kobiet z otyłością lub nadwagą   Odchudzająca dieta 1200 kcal polega na dziennym przyswajaniu 1200 kalorii. Średni czas jej stosowania to 4 tygodnie. Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy pić codziennie minimum 2 litry niegazowanej wody oraz napary ziołowe . Dzięki temu organizm będzie nawodniony, a osoba będzie odczuwała mniejszy głód. Dieta...

Talerz z rybą i warzywami.
©koss13/Fotolia
Styl życia
Na czym powinna opierać się dieta odchudzająca przy niedoczynności tarczycy
Dieta odchudzająca przy niedoczynności tarczycy musi zawierać sole mineralne, takie jak: jod, selen, cynk i żelazo. Jej efekty zwiększy regularny wysiłek fizyczny.

Dieta odchudzająca przy niedoczynności tarczycy musi zawierać sole mineralne, takie jak: jod, selen, cynk i żelazo. Jej efekty zwiększy regularny wysiłek fizyczny.   Jednym z objawów niedoczynności tarczycy jest przybieranie na wadze. Choć często po unormowaniu pracy gruczołu tarczycy za pomocą leków waga ciała obniża się, w odchudzaniu może dodatkowo pomóc ograniczenie liczby kalorii w diecie. Nie może się to jednak odbywać kosztem ważnych dla organizmu wartości odżywczych. Jak walczyć z nadwagą przy niedoczynności tarczycy Niedobór hormonów tarczycy spowalnia metabolizm organizmu: spada temperatura ciała, pojawia się osłabienie i senność, a także ciągłe odczuwanie chłodu. Wiele osób chorych na niedoczynność tarczycy narzeka też na przybieranie na wadze bez żadnej wyraźniej przyczyny. Odchudzanie przy niedoczynności tarczycy wymaga ułożenia diety, która zawiera odpowiednio dużo jodu, żelaza, selenu i cynku , potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania gruczołu tarczycowego. Jednocześnie ważne jest ograniczenie kaloryczności posiłków tak, aby dzienny bilans energetyczny był ujemny, tzn. aby więcej kalorii spalało się podczas dobowej aktywności niż dostarczane było z pożywieniem. Efektywność odchudzania zwiększy też regularny wysiłek fizyczny. Dzienne zapotrzebowanie na sole mineralne i kalorie – jak rozsądnie ułożyć dietę odchudzającą Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na jod wynosi ok. 150 mg, na cynk 12-15 mg, na żelazo – 1-1,5 mg (należy jednak dostarczać ok. 10 mg żelaza dziennie z pożywieniem, ponieważ duża jego część nie wchłonie się), selen – 45 μg. Bogatymi źródłami tych soli mineralnych są m.in. ryby, mięso drobiowe i wołowe, jaja, oliwa z oliwek, orzechy włoskie i kiełki . Ich przyswajanie utrudniają natomiast: surowe kapusta, kalafior i brukselka, cukier, produkty z mąki pszennej, soja oraz...

Dieta wysokokaloryczna
© koss13/Fotolia.com
Styl życia
Dieta wysokokaloryczna, czyli jak jeść, żeby przytyć
Dieta wysokokaloryczna polega na przyjmowaniu większej liczby kalorii niż wskazuje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Głównym źródłem energii powinny być węglowodany i białko. Ważne, żeby dieta wysokokaloryczna była urozmaicona.

Dieta wysokokaloryczna polega na przyjmowaniu większej liczby kalorii niż wskazuje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. G łównym źródłem energii powinny być węglowodany i białko. Ważne, żeby dieta wysokokaloryczna była urozmaicona.   Inne menu będzie zawierała dieta wysokokaloryczna dla sportowców, inne posiłki będą przeznaczone dla osób chorych na raka, jeszcze inne - dla dzieci z niedowagą. Zasady diety wysokokalorycznej Dieta wysokokaloryczna (dieta na masę, dieta na przytycie) polega na zjadaniu większej liczby kalorii niż wymaga tego dzienne zapotrzebowanie kaloryczne (zwykle zjada się dodatkowe 500 kalorii). Najlepiej jeść 5-6 posiłków o stałych porach. Mimo, że w diecie wysokokalorycznej nie ma produktów zabronionych, to fast foody dopuszczalne są nie częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Najlepiej jednak w ogóle je wyeliminować z diety. Są niezdrowe, powodują odkładanie się cholesterolu i mogą doprowadzić do otłuszczenia organizmu. Dobrze, żeby źródłem kalorii były przede wszystkim węglowodany złożone : kasze, ryż brązowy, pełnoziarniste pieczywo. Na diecie wysokokalorycznej dobrym źródłem białka są produkty pochodzenia zwierzęcego. Przykładowy jadłospis na jeden dzień Menu najlepiej ustalić z dietetykiem. Na diecie wysokokalorycznej przyjmuje się zwykle około 3000 kalorii, ale liczbę tę należy traktować jedynie jako umowną (orientacyjną). Zapotrzebowanie energetyczne zależy bowiem od wielu czynników : płci, stylu życia, stanu zdrowia, wagi wyjściowej.   śniadanie : omlet usmażony z 3 jajek i 2 łyżek mleka 3,2% z dodatkiem szynki i groszku konserwowego lub sałatka z 2 jajek, 50 gramów żółtego sera, 50 gramów szynki, ogórka kiszonego i dwie kromki chleba z masłem; 2 śniadanie: ciastko francuskie lub owoce z cukrem i...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner