Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
intermittent fasting
©julien tromeur/Fotolia
Styl życia

Zasady diety Intermittent fasting. W oknie żywieniowym możesz jeść, co chcesz

W diecie IF brak zaleceń, co do ilości i jakości zjadanych pokarmów po okresie postu. Ogranicza nas jedynie zdrowy rozsądek i czas 8 godzin okna żywieniowego.

W diecie IF brak zaleceń, co do ilości i jakości zjadanych pokarmów po okresie postu. Ogranicza nas jedynie zdrowy rozsądek i czas 8 godzin okna żywieniowego.

Na czym polega dieta intermittent fasting?

Intermittent fasting (okresowa głodówka) to dieta, która opiera swe podstawowe założenia na tym, że:

1. Zaczynasz dzień od kawy i idziesz na intensywny trening na czczo.

2. Około południa zjadasz pierwszy posiłek.

3. Jesz do syta, bez żadnych reguł, bilansowania, ważenia składników czy liczenia kalorii przez 8 godzin - to właśnie jest okno żywieniowe - do około 20. U kobiet proporcje ulegają zmianie i pościć powinny przez 14 godzin na dobę.

4. Pościsz przez 16 godzin do następnego śniadania w południe. Ciało odpoczywa od trawienia, produkcji enzymów, hormonów.

5. W godzinach postu pijesz jedynie wodę (nawet 3,5 litra w ciągu dnia) z ewentualnym dodatkiem potasu, izotoniki, herbatę i niesłodzoną kawę (dopuszczalna jest niewielka ilość mleka i stevia).

Okresowy post wymusza na ludzkim ciele sięgnięcie do własnych rezerw, w tym momencie zaczyna się spalanie podskórnego tłuszczu. Nie ma więc ryzyka, że w nocy organizm wykorzysta komórki mięśniowe do przeprowadzenia procesów metabolicznych. Rośnie również wrażliwość insulinowa, czyli jesteśmy wtedy mniej podatni na odkładanie zapasów tłuszczu.

Menu na diecie IF

Bezpośrednio po treningu najlepszy będzie posiłek oparty na dużej ilości białka, nie węglowodanów. Trzeba zachować zasady zdrowego żywienia, postawić na gotowanie na parze, grillowanie, pieczenie, zrezygnować z przetworzonej mąki, rafinowanych węglowodanów, smażenia, niezdrowych tłuszczów, słodyczy, cukru. Ważne jest włączenie do codziennych dań awokado, oleju kokosowego, oliwy, masła, orzechów, nasion, pestek. Planujmy kilka mniejszych wartościowych posiłków do zjedzenia w ciągu okna żywieniowego, nie podjadajmy między nimi. W efekcie najemy się znacznie szybciej, nie będziemy przejadać się ani jeść na zapas, co pozytywnie odbije się na aktywności mózgowej oraz ogólnym poziomie energii życiowej.

Wady diety z okresowymi głodówkami, czyli intermittent fasting

Przeciwnicy IF zarzucają jej nieodpowiedzialność w odniesieniu do ogólnie przyjętych zasad zdrowego odżywiania. Przy okresowych głodówkach zachodzi ryzyko:

  • spowolnienia przemiany materii wskutek codziennych okresów jedzenia wszystkiego przeplatanych długimi godzinami poszczenia;
  • niebezpieczeństwa osłabienia wskutek intensywnego wysiłku fizycznego na czczo;
  • porannych bólów głowy, zaburzenia koncentracji, obniżenia umysłowej aktywności;
  • przytycia w wyniku jedzenia bez umiaru.

 

Dlatego w rzeczywistości w diecie Intermitted fasting nie powinno się sobie pozwalać na wszystko - o fast foodach, lodach, gazowanych napojach lepiej zapomnieć.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
dziewczyna centymetrem mierzy brzuch
©blackday/fotolia
Styl życia
Dieta hCG – ekspresowe odchudzanie czy wyniszczanie organizmu?
Dieta hCG budzi wiele kontrowersji – w niektórych budzi grozę, dla innych oznacza nadzieję na szczupłą sylwetkę. Została opracowana przez amerykańskiego endokrynologa Simeonsa. Główne jej założenie polega na tym, że hormon hCG, obecny u kobiet w ciąży, może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Hormon ten podaje się równocześnie ze stosowaniem rygorystycznej diety.

Dieta hCG budzi wiele kontrowersji – w niektórych budzi grozę, dla innych oznacza nadzieję na szczupłą sylwetkę. Została opracowana przez amerykańskiego endokrynologa Simeonsa. Główne jej założenie polega na tym, że hormon hCG, obecny u kobiet w ciąży, może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Hormon ten podaje się równocześnie ze stosowaniem rygorystycznej diety. Założenia diety hCG Dieta hCG daje błyskawiczne efekty dzięki połączeniu diety 500 kcal i podawaniu hormonu hCG. Jest to hormon produkowany przez łożysko ciężarnej kobiety, stosowany w leczeniu niepłodności i zaburzeniach miesiączkowania. Stosowany jest też przez mężczyzn, głównie kulturystów, dla podniesienia poziomu testosteronu w organizmie . Kilka lat temu stosowało się przede wszystkim zastrzyki z tym hormonem , obecnie dostępny jest w formie tabletek i kropel.   Pomysł tej diety opiera się na obserwacji dr Simeonsa, że hormon hCG utrzymuje strukturalny tłuszcz i mięśnie w stanie nietkniętym, jako paliwo wykorzystując tzw. anormalne rezerwy tłuszczu. Dlatego tłuszcz traci się z tych obszarów ciała, gdzie jest nam zbędny – brzucha, pośladków, ud, ramion czy twarzy. Przebieg diety hCG Dieta składa się z kilku etapów – pierwszy, początkowy to oczyszczenie wątroby i jelit, drugi, właściwy – trwa 23 lub 40 dni – to czas spektakularnego spadku wagi. Ostatni etap to realizacja zaleceń dietetyka, aby utrzymać osiągnięty efekt.   Hormon hCG podawany jest od początku kuracji, w dawce 125-200 jednostek. Ograniczenie do 500 kcal dziennie stosowane jest od drugiego etapu diety . Pokarmy powinny być przede wszystkim bogate w białko, które wzmaga efekt odchudzający, ponieważ do jego strawienia potrzebujemy większej ilości energii. Ograniczyć należy przyjmowanie tłuszczów i węglowodanów. Efekty diety hCG Dieta ta budzi szeroki sprzeciw, szczególnie wśród...

Garście
Pixabay/niekverlaan/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Dieta garstkowa: zjedz tyle, ile zmieścisz w dłoni
Dieta garstkowa zrewolucjonizowała styl życia osób, które próbują zrzucić zbędne kilogramy. Polega na zjedzeniu posiłku z ilości, która zmieści się na dłoni. Bogata w wartości odżywcze porcja powinna składać się z produktów zbożowych, białkowych i warzyw lub zamiennie owoców. Stosując tę dietę powinniśmy jeść 5 razy dziennie, pijąc przy tym minimum 2 litry wody.

Dieta garstkowa zrewolucjonizowała styl życia osób, które próbują zrzucić zbędne kilogramy. Polega na zjedzeniu posiłku z ilości, która zmieści się na dłoni. Bogata w wartości odżywcze porcja powinna składać się z produktów zbożowych, białkowych i warzyw lub zamiennie owoców. Stosując tę dietę powinniśmy jeść 5 razy dziennie, pijąc przy tym minimum 2 litry wody. Zasady diety dr Lewitt Dr Lewitt przedstawiła podstawy diety garstkowej w autorskiej książce „Dieta garstkowa. 140 przepisów na zdrowie”, gdzie wyjaśnia podstawowe zasady odchudzania tą metodą. Są to m.in.:   1. Jedzenie pięciu pełnowartościowych posiłków w ciągu dnia. 2. Jeden posiłek składa się z takiej ilości jedzenia, które zmieści się na dłoni. 3. Każdy posiłek składa się z: produktu zbożowego – ryż , makaron, kasze, produktu białkowego – jaja, twaróg, chude, drobiowe mięso, warzyw (np. sałata, pomidor, ogórek, brokuł) lub owoców (np. pomarańcze, jabłko, grejpfrut). 4. Jedzenie posiłków co 3 godziny. 5. Ostatni posiłek jedzony 2-3 godziny przed snem. 6. Picie dużej ilości wody – ok. 2 litrów dziennie. 7. Rezygnacja z tłuszczów zwierzęcych – tłuste mięso, smalec, kremy w ciastach, sosy na bazie śmietany. Jakie posiłki na diecie garstkowej? Według dr Lewitt powinniśmy zjadać 5 zdrowych, pełnowartościowych posiłków, które przygotujemy w ciągu 15-30 minut. Jedynymi z najważniejszych produktów, pojawiających się w przepisach autorki książki „Dieta garstkowa. 140 przepisów na zdrowie” są kasze. W diecie garstkowej polecane są przede wszystkim: kasza jaglana, gryczana i pęczak. Wybór warzyw i owoców zależy od pory roku i od dostępności ich na...

Zegar na talerzu
© Andrey Kuzmin/Fotolia.com
Styl życia
Dieta z oknem żywieniowym – czas posiłków i czas postu
Dieta z oknem żywieniowym – Intermitten Fasting (IF), polega na okresowej głodówce. Dieta nie określa co, a kiedy możemy jeść. Okno żywieniowe ma trwać od 4 do 8 godzin. W przypadku kobiet, można je wydłużyć do 10 godzin.

Dieta z oknem żywieniowym – Intermitten Fasting (IF), polega na okresowej głodówce. Dieta nie określa co, a kiedy możemy jeść. Okno żywieniowe ma trwać od 4 do 8 godzin. W przypadku kobiet, można je wydłużyć do 10 godzin. Główne założenia diety z oknem żywieniowym Dieta z oknem żywieniowym polega na takim sposobie żywienia, w którym wszystkie posiłki jedzone są w odgórnie założonym przedziale czasu tzw. oknie jedzeniowym. Poza tymi sztywnymi granicami, nie można dostarczać do organizmu żadnych kalorii. Doba zostaje więc podzielona na dwie części – pierwsza część to okno żywieniowe, a druga post. Jeżeli założymy, że okno żywieniowe ma trwać 6 godzin a pierwszy posiłek zjemy o 10:00, wówczas ostatnią dawkę kalorii należy dostarczyć do organizmu o 16:00 . W czasie postu od posiłków należy pić dużo wody. Dopuszczalne jest także picie herbaty i kawy z niewielką ilością mleka. Wskazana jest także rezygnacja ze słodzenia napojów cukrem lub zastąpienie cukru np. stewią . Dieta IF nie określa co można jeść, precyzuje jedynie czas, w którym posiłki mogą być zjadane. Plany żywieniowe w diecie z oknem Odchudzająca dieta z oknem żywieniowym ma kilka planów żywieniowych. Ma to wpływać na funkcjonalność i atrakcyjność diety. Do najpopularniejszych należą Eat Stop Eat oraz Leangains.   Eat Stop Eat – plan ten polega na całkowitym poszczeniu przez jeden lub dwa dni tygodniowo. W pozostałe dni można jeść posiłki według normalnego rytmu.   Leangains – to tryb żywieniowy, który polega na 16-godzinach postu i 8-godzinach przewidzianych na jedzenie posiłków. W przypadku kobiet plan ten może wynosić 14 godzin postu i 10 godzin jedzenia. Zgodnie z tym trybem należy zrezygnować z jedzenia śniadań o poranku . Osoby, które uprawiają poranny jogging lub inną aktywność fizyczną zmuszone są więc ćwiczyć na czczo....

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner