Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
dziewczyna centymetrem mierzy brzuch
©blackday/fotolia
Styl życia

Dieta hCG – ekspresowe odchudzanie czy wyniszczanie organizmu?

Dieta hCG budzi wiele kontrowersji – w niektórych budzi grozę, dla innych oznacza nadzieję na szczupłą sylwetkę. Została opracowana przez amerykańskiego endokrynologa Simeonsa. Główne jej założenie polega na tym, że hormon hCG, obecny u kobiet w ciąży, może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Hormon ten podaje się równocześnie ze stosowaniem rygorystycznej diety.

Dieta hCG budzi wiele kontrowersji – w niektórych budzi grozę, dla innych oznacza nadzieję na szczupłą sylwetkę. Została opracowana przez amerykańskiego endokrynologa Simeonsa. Główne jej założenie polega na tym, że hormon hCG, obecny u kobiet w ciąży, może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Hormon ten podaje się równocześnie ze stosowaniem rygorystycznej diety.

Założenia diety hCG

Dieta hCG daje błyskawiczne efekty dzięki połączeniu diety 500 kcal i podawaniu hormonu hCG. Jest to hormon produkowany przez łożysko ciężarnej kobiety, stosowany w leczeniu niepłodności i zaburzeniach miesiączkowania. Stosowany jest też przez mężczyzn, głównie kulturystów, dla podniesienia poziomu testosteronu w organizmie. Kilka lat temu stosowało się przede wszystkim zastrzyki z tym hormonem, obecnie dostępny jest w formie tabletek i kropel.

 

Pomysł tej diety opiera się na obserwacji dr Simeonsa, że hormon hCG utrzymuje strukturalny tłuszcz i mięśnie w stanie nietkniętym, jako paliwo wykorzystując tzw. anormalne rezerwy tłuszczu. Dlatego tłuszcz traci się z tych obszarów ciała, gdzie jest nam zbędny – brzucha, pośladków, ud, ramion czy twarzy.

Przebieg diety hCG

Dieta składa się z kilku etapów – pierwszy, początkowy to oczyszczenie wątroby i jelit, drugi, właściwy – trwa 23 lub 40 dni – to czas spektakularnego spadku wagi. Ostatni etap to realizacja zaleceń dietetyka, aby utrzymać osiągnięty efekt.

 

Hormon hCG podawany jest od początku kuracji, w dawce 125-200 jednostek. Ograniczenie do 500 kcal dziennie stosowane jest od drugiego etapu diety. Pokarmy powinny być przede wszystkim bogate w białko, które wzmaga efekt odchudzający, ponieważ do jego strawienia potrzebujemy większej ilości energii. Ograniczyć należy przyjmowanie tłuszczów i węglowodanów.

Efekty diety hCG

Dieta ta budzi szeroki sprzeciw, szczególnie wśród lekarzy.

 

Stosowanie tej diety może prowadzić do niedokrwistości, nadmiernej nerwowości i wahania nastrojów, niedoboru witamin i minerałów, wymiotów i nudności – zupełnie jak podczas ciąży, a także źle wpływa na funkcjonowanie gruczołów płciowych, mózgu oraz nerek. U niektórych mężczyzn stosowanie hormonu hCG powoduje wzrost gruczołów sutkowych – po prostu rosną im piersi! Ponadto dieta nie uczy prawidłowych nawyków żywieniowych.


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
produkty spożywcze na stole
©bit24/fotolia
Styl życia
Dieta przemienna – odchudzanie (prawie) bez wyrzeczeń
Dieta przemienna, czyli dieta 50/50, polega na tym, że jednego dnia stosujemy niemal ścisłą głodówkę – możemy zjeść do 500 kcal, jednak kolejnego dnia możemy jeść wszystko.

Dieta przemienna, czyli dieta 50/50, polega na tym, że jednego dnia stosujemy niemal ścisłą głodówkę – możemy zjeść do 500 kcal, jednak kolejnego dnia możemy jeść wszystko. Zasady diety przemiennej Zasady diety 50/50 są proste – jednego dnia jemy wszystko, na co mamy ochotę, nawet niezdrowe jedzenie, kolejnego – jemy jedynie 500 kcal. W ten sposób można skutecznie stracić zbędne kilogramy bez konieczności odmawiania sobie przyjemności, jednak tylko co drugi dzień . Dzień postny w diecie przemiennej Podczas stosowania głodówki 500 kcal można przyjmować w dowolnej postaci. Najlepiej, by były to produkty zdrowe, nie jest to jednak konieczne. Należy też dużo pić, przede wszystkim wody , aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Woda pomaga też przetrwać tę fazę. Dieta przemienna: dzień normalnego jedzenia W te dni można jeść właściwie wszystko, na co mamy ochotę. Jest jedna zasada – nie można się objadać. Jak w każdej zdrowej i zbilansowanej diecie, w ten dzień powinny być jedzone owoce i warzywa . Dieta przemienna: zalety i wady Ta dieta nie tylko prowadzi do utraty wagi. Obniża także ciśnienie krwi, redukuje objawy astmy, dobrze wpływa na serce. Pomaga redukować wolne rodniki. Po zaprzestaniu jej stosowania nie grozi nam efekt jo-jo.   Wadą jest oczywiście konieczność utrzymania głodówki co drugi dzień. W tym czasie możliwy jest spadek nastroju, osłabienie, zawroty głowy. Sport lepiej zostawić na dzień, w którym jemy normalnie, aby dodatkowo nie osłabiać organizmu . Wadą tej diety jest również to, że nie uczy zdrowych nawyków żywieniowych – jedzenie wszystkiego, również niezdrowych produktów, może w konsekwencji doprowadzić do problemów zdrowotnych. Naucz się zdrowego odżywiania. Dieta plaż południowych, South Beach , wyrabia dobre nawyki na całe życie. Szukasz skutecznej diety? Przeczytaj...

intermittent fasting
©julien tromeur/Fotolia
Styl życia
Zasady diety Intermittent fasting. W oknie żywieniowym możesz jeść, co chcesz
W diecie IF brak zaleceń, co do ilości i jakości zjadanych pokarmów po okresie postu. Ogranicza nas jedynie zdrowy rozsądek i czas 8 godzin okna żywieniowego.

W diecie IF brak zaleceń, co do ilości i jakości zjadanych pokarmów po okresie postu. Ogranicza nas jedynie zdrowy rozsądek i czas 8 godzin okna żywieniowego. Na czym polega dieta intermittent fasting? Intermittent fasting (okresowa głodówka) to dieta , która opiera swe podstawowe założenia na tym, że: 1. Zaczynasz dzień od kawy i idziesz na intensywny trening na czczo. 2. Około południa zjadasz pierwszy posiłek. 3. Jesz do syta, bez żadnych reguł, bilansowania, ważenia składników czy liczenia kalorii przez 8 godzin - to właśnie jest okno żywieniowe - do około 20. U kobiet proporcje ulegają zmianie i pościć powinny przez 14 godzin na dobę. 4. Pościsz przez 16 godzin do następnego śniadania w południe. Ciało odpoczywa od trawienia, produkcji enzymów, hormonów. 5. W godzinach postu pijesz jedynie wodę (nawet 3,5 litra w ciągu dnia) z ewentualnym dodatkiem potasu, izotoniki, herbatę i niesłodzoną kawę (dopuszczalna jest niewielka ilość mleka i stevia). Okresowy post wymusza na ludzkim ciele sięgnięcie do własnych rezerw, w tym momencie zaczyna się spalanie podskórnego tłuszczu. Nie ma więc ryzyka, że w nocy organizm wykorzysta komórki mięśniowe do przeprowadzenia procesów metabolicznych. Rośnie również wrażliwość insulinowa, czyli jesteśmy wtedy mniej podatni na odkładanie zapasów tłuszczu. Menu na diecie IF Bezpośrednio po treningu najlepszy będzie posiłek oparty na dużej ilości białka , nie węglowodanów. Trzeba zachować zasady zdrowego żywienia, postawić na gotowanie na parze, grillowanie, pieczenie, zrezygnować z przetworzonej mąki, rafinowanych węglowodanów, smażenia, niezdrowych tłuszczów, słodyczy, cukru. Ważne jest włączenie do codziennych dań awokado, oleju kokosowego, oliwy, masła, orzechów, nasion, pestek. Planujmy kilka mniejszych wartościowych posiłków do zjedzenia w ciągu okna żywieniowego, nie...

zdrowe produkty spożywcze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zasady diet „torebkowych”. Czy dieta torebkowa jest zdrowa?
Dieta VLCD polega na dostarczaniu do organizmu bardzo małej porcji energii. Produkty spożywane w diecie „torebkowej” to przetworzone i sproszkowane koktajle i zupy gotowe do spożycia po zalaniu wodą. Dieta VLCD jest niebezpieczna dla zdrowia, może powodować poważne spustoszenia i efekt jojo.

Dieta VLCD polega na dostarczaniu do organizmu bardzo małej porcji energii. Produkty spożywane w diecie „torebkowej” to przetworzone i sproszkowane koktajle i zupy gotowe do spożycia po zalaniu wodą. Dieta VLCD jest niebezpieczna dla zdrowia, może powodować poważne spustoszenia i efekt jojo. Dieta VLCD a dieta niskokaloryczna Różnica pomiędzy dietą niskokaloryczną a dietą VLCD polega na ilości dziennego spożycia kalorii. W diecie niskokalorycznej dobowy deficyt kalorii to 500-1000 kcal. Dieta VLCD, znana także jako dieta torebkowa, to rodzaj diety bardzo niskokalorycznej – Very Low Calorie Diet. Kaloryczność w diecie VLCD wynosi poniżej 800 kcal dziennie, podczas gdy zwykle spożywamy ok. 2500-3000 kcal dziennie . Produkty i zasady diet „torebkowych” VLCD Produkty w diecie VLCD to sproszkowane koktajle i zupy, które należy zalać lub zmiksować z wodą. Produkty te są niskokaloryczne i dostarczają bardzo małe porcje energii . Dieta torebkowa składa się z kilku faz. Przechodząc na radykalną dietą VLCD, szczególnie na pierwszym etapie, należy pić duże ilości wody. Zalecane jest wypijanie co najmniej 2 litrów wody dziennie. Na początku dobrze też ograniczać wysiłek fizyczny. Intensywne treningi powinny być rozpoczęte dopiero po zakończeniu pierwszego etapu diety VLCD. Ważną zasadą w dietach VLCD jest przebrnięcie przez każdy etap. Nie należy samodzielnie przedłużać poszczególnych faz . Niebezpieczeństwo diet VLCD: efekt jojo, zaparcia i problemy trawienne Diety VLCD mogą powodować poważne spustoszenia w organizmie. Mimo że diety VLCD mogą dawać efekty odchudzania w krótkim czasie, niosą ze sobą poważne ryzyko. Dieta VLCD może powodować niedobory pokarmowe. Na szczególne ryzyko narażone są osoby, które długo stosują dietę torebkową lub dowolnie przedłużają wybraną z faz diety. Specyfiką diety VLCD jest dostarczanie organizmowi niewielu...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner