Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
uśmiechnięta nastolatka
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Burza hormonalna – wszystko co powinnaś wiedzieć o swoim cyklu

Często nie zdajemy sobie sprawy jakie niesamowite zmiany zachodzą w naszym organizmie podczas cyklu menstruacyjnego. Cykl miesiączkowy trwa zwykle około 28 dni i składa się z fazy przedowulacyjnej i fazy ciałka żółtego.

Często nie zdajemy sobie sprawy jakie niesamowite zmiany zachodzą w naszym organizmie podczas cyklu menstruacyjnego. Cykl miesiączkowy trwa zwykle około 28 dni i składa się z fazy przedowulacyjnej i fazy ciałka żółtego.

 

Cykl menstruacyjny kobiety może trwać od 21 do 35 dni i dzielimy go na dwie fazy:

 • przedowulacyjną (estrogenową) – związaną z dojrzewaniem komórki jajowej. W tej fazie mają miejsce wszelkie zmiany w długości cyklu;
 • fazę ciałka żółtego (progesteronową) – od owulacji (czyli uwolnienia dojrzałej komórki jajowej).

Faza przedowulacyjna

Faza przedowulacyjna, nazywana inaczej estrogenową lub folikularną. Jej długość ma charakter zmienny, różny u każdej kobiety oraz zmienia się wraz z wiekiem. Dzieli się ona na dwa okresy: niepłodności względnej oraz płodności.

 

Pierwszy dzień miesiączki (czyli pierwszy dzień cyklu) jest okresem niepłodności względnej. Nie wydziela się wówczas śluz szyjkowy a szyjka macicy jest twarda, nisko położona i zamknięta. Środowisko w drogach rodnych kobiety ma kwaśny odczyń uniemożliwiający przedostanie się chorobotwórczych ustrojów co również oznacza, że zabójczo działa na plemniki.

 

Po tej fazie następuje okres płodności, w którym wzrost estrogenów powoduje ponowne rozrastanie się błony śluzowej, dzięki czemu zapłodnione jajeczko będzie miało odpowiednie środowisko do rozwoju. Szyjka macicy mięknie, otwiera się i unosi ku górze. Wysoki poziom estrogenów stwarza przyjazne (zasadowe) środowisko dla plemników poprzez wydzielanie śluzu – co fachowo nazywane jest płodnym śluzem szyjkowym, dzięki któremu mogą one przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni. Pęcherzyki jajnikowe pierwotne zostają pobudzone do dojrzewania wraz ze wzrostem TSH we krwi. Dalsza produkcja estrogenów powoduje, że na pęcherzyk dominujący (tylko on ulegnie jajeczkowaniu i w nim znajdować się będzie dojrzała komórka jajowa) zostaje wybrany ten z największą zawartością tych hormonów. Pod wpływem swoistej burzy hormonów dojrzały pęcherzyk wraz z komórką jajową pęka, a komórka jajowa opuszcza jajnik i zaczyna się przemieszczać po macicy.

Faza ciałka żółtego (lutealna)

Faza ta rozpoczyna się, gdy pęknięty pęcherzyk jajnikowy (czyli pęcherzyk Graafa) zamienia się w ciałko żółte, które wydziela gównie progesteron. Pod wpływem tego hormonu macica się obniża, twardnieje i zamyka tzw. czopem śluzowym, który odnawiany jest co 3 dni, aby uniemożliwić plemnikom przedostanie się do swojego wnętrza. Po zaczopowaniu macicy następuje faza tzw. fizjologicznej niepłodności.

 

Pod wpływem dalszego wydzielania progesteronu dochodzi do rozpulchnienia błony śluzowej macicy, czyli tzw. endometrium, które zaczyna być zaopatrywane w substancje odżywcze i tlen przez rozrastające się w nim naczynia krwionośne. Przygotowywane jest w ten sposób środowisko do implantacji, czyli zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej.

 

W tym momencie istnieją dwie możliwości:

 • Jeżeli doszło do zapłodnienia, wówczas temperatura ciała kobiety ulega nieznacznemu podwyższeniu, i utrzymuje się na takim poziomie przez pierwsze trzy miesiące ciąży. Po implantacji jajeczka organizm zaczyna produkować hormon ciążowy (o nazwie gonadotropina kosmówkowa – hCG), co pobudza pusty pęcherzyk do dalszej produkcji estrogenu i progesteronu. Dzięki tym hormonom błona śluzowa macicy nie ulega złuszczeniu do momentu rozwinięcia łożyska będącego w stanie utrzymać ciążę.
 • Jeżeli nie doszło do zapłodnienia, poziom progesteronu spada i błona śluzowa zaczyna obumierać, ulegać złuszczeniu i rozpoczyna się kolejny cykl menstruacyjny. 
   

   

 • W badaniach okazało się, że masz nieprawidłowy poziom hormonów? Sprawdź, czym się zajmuje i co leczy endokrynolog.
 • Twoje miesiączki stały się nieregularne lub całkowicie zanikły? Dowiedz się, jak stres wpływa na okres.
 • Spóźnia ci się okres i nie wiesz, dlaczego? Zobacz, jakie są inne przyczyny braku okresu niż ciąża.

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Para ubrana na biało odczytuje z testu ciążowego wynik pozytywny
©Antonioguillem/Fotolia
Styl życia
Monitorowanie cyklu menstruacyjnego: kiedy są największe szanse na ciążę?
Cykl menstruacyjny składa się z 4 faz: menstruacyjnej, pęcherzykowej, owulacyjnej i lutealnej. Największe szanse na zajście w ciążę występują w fazie owulacyjnej (około 14. dnia cyklu) i w fazie pęcherzykowej (pomiędzy miesiączką a owulacją).

Cykl menstruacyjny składa się z 4 faz: menstruacyjnej, pęcherzykowej, owulacyjnej i lutealnej. Największe szanse na zajście w ciążę występują w fazie owulacyjnej (około 14. dnia cyklu) i w fazie pęcherzykowej (pomiędzy miesiączką a owulacją). Każda kobieta, która chce zajść w ciążę powinna uważnie obserwować swój cykl miesiączkowy . Wzorcowo trwa on średnio 28 dni, ale w normie mieszczą się cykle od 21 do 35 dni . Faza krwawienia miesięcznego – bardzo niskie szanse na zajście w ciążę Cykl menstruacyjny zaczyna się w pierwszym dniu miesiączki. Dochodzi wówczas do złuszczania błony śluzowej macicy i następuje krwawienie. Kobieta w fazie menstruacyjnej może odczuwać bóle brzucha i spadek nastroju. Szanse na zajście w ciążę podczas krwawienia miesięcznego są bardzo niskie, bliskie zeru. Zdarza się to tylko w przypadku nieregularnych lub bardzo krótkich cykli. Faza pęcherzykowa (folikularna, proliferacyjna) – dobre szanse na poczęcie Druga faza cyklu miesiączkowego to faza pęcherzykowa zwana również folikularną lub proliferacyjną . Trwa około 9-11 dni. Jest to okres, w którym błona śluzowa macicy odbudowuje się i przygotowuje na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Dojrzewa wtedy pęcherzyk Graffa wydzielający estrogeny. Hormony pobudzają do produkcji płodny śluz szyjkowy. W fazie pęcherzykowej śluz staje się gęsty i rozciągliwy . Plemniki mają możliwość przeżyć w nim aż do momentu owulacji. Szanse na zajście w ciążę w fazie folikularnej są więc dobre w drugiej części tej fazy – na 2-3 dni przed owulacją. Faza owulacyjna – najlepszy czas na zajście w ciążę Faza owulacyjna cyklu menstruacyjnego to czas, kiedy pęcherzy Graffa pęka i uwalnia komórkę jajową do jajowodu. W przypadku książkowego, 28-dniowego cyklu, owulacja następuje 14....

kobieta trzyma się za brzuch
©Andrey Popov/fotolia
Styl życia
Plamienie owulacyjne jest tak niewielkie, że czasem się go nie zauważa
Plamienie owulacyjne występuje z powodu nagłej zmiany poziomu hormonów płciowych. Wydzielina może mieć brązową, ciemnoczerwoną lub różową barwę. Plamienie owulacyjne jest bardzo skąpe i trwa 1 lub 2 dni.

Plamienie owulacyjne występuje z powodu nagłej zmiany poziomu hormonów płciowych. Wydzielina może mieć brązową, ciemnoczerwoną lub różową barwę. Plamienie owulacyjne jest bardzo skąpe i trwa 1 lub 2 dni. Kiedy występuje plamienie owulacyjne? Plamienie w środku cyklu może być plamieniem owulacyjnym i nie powinno wówczas niepokoić. Zwykle trwa 1 do 2 dni i jest bardzo skąpe, często niezauważalne. Przyczyny plamienia owulacyjnego Przyczyną plamienia owulacyjnego jest znaczny i szybki spadek poziomu estrogenów, przez co złuszcza się błona śluzowa macicy. Innym powodem takiego plamienia może być samo uwolnienie komórki jajowej – pęknięcie pęcherzyka, w którym komórka powstaje i dojrzewa, i z którego jest potem uwalniana . Plamienie owulacyjne wystąpi wówczas, gdy strzępki jajowodu zassą razem z komórką jajową tę odrobinę krwi. Zatem odpowiedź na pytanie czy „Plamienie owulacyjne występuje przed czy po owulacji?” odpowiedź brzmi: po. Jak wygląda plamienie owulacyjne? Wydzielina okołoowulacyjna ma postać przezroczystego i obfitego śluzu. Natomiast plamienie owulacyjne można zauważyć pod postacią smug różowych, czerwonych bądź brązowych. Kolorowe domieszki są tak niewielkie, że zwykle to po prostu ślad na bieliźnie . Nie każda kobieta i nie w każdym cyklu doświadcza plamienia owulacyjnego. Plamienie a ciąża Plamienie poza miesiączką jest możliwe także wtedy, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w ścianie macicy i natrafia na naczynie krwionośne. Jeśli podczas implantacji naczynie to pęknie, występuje plamienie z dróg rodnych. Łatwo pomylić je z plamieniem owulacyjnym.

uśmiechnięta kobieta
Flickr/Josef Seibel/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Prosty sposób na obliczenie dni płodnych
Dni niepłodne to stała faza cyklu, która zwykle przypada na 14 dzień po jego zakończeniu. Rozdrażnienie i brak ochoty na seks to symptomy oznaczające, że zaczęły się dni niepłodne

Dni niepłodne to stała faza cyklu, która zwykle przypada na 14 dzień po jego zakończeniu. Rozdrażnienie i brak ochoty na seks to symptomy oznaczające, że zaczęły się dni niepłodne   Dni niepłodne to okres, w trakcie którego nie ma fizjologicznej możliwości, aby kobieta zaszła w ciążę. W każdym cyklu menstruacyjnym – niezależnie od długości jego trwania – jest 14 dni niepłodnych. Obliczenie tego czasu jest możliwe w przypadku regularnych cykli. U kobiet, których cykle są nieregularne, takie wyliczenie jest możliwe jedynie po dłuższej obserwacji cykli (ok. 6 miesięcy). Jak obliczyć dni niepłodne? Cykl menstruacyjny kobiet ma trzy fazy: względnej bezpłodności, płodności i ponownie względnej bezpłodności . Kobieta w swoim życiu jest płodna tylko przez 4% czasu.   Pierwsza faza bezpłodności to czas przed owulacją. Jej długość jest uzależniona od czasu, w którym dojrzewa pęcherzyk Graafa. Przy krótkich cyklach, dni płodne mogą rozpocząć się już podczas miesiączki, w przypadku cykli 28 dniowych, czas krwawienia jest zwykle okresem niepłodnym.   Trzecia faza cyklu, czyli druga faza niepłodności u kobiet, rozpoczyna się w chwili obumarcia komórki jajowej. Początek jej wystąpienia przypada na 14 dzień przed zakończeniem cyklu (a więc 14 dzień przed rozpoczęciem kolejnej miesiączki) i trwa do końca cyklu, czyli do końca trwania menstruacji.   Wraz z pierwszym dniem miesiączki rozpoczyna się kolejny cykl, to znaczy, że należy rozpocząć liczenie od początku. Występowanie dni niepłodnych jest uzależnione od długości cyklu, im dłuższy cykl, tym później występują dni niepłodne. Jest to stała faza cyklu. Jeśli przyjmiemy, że krwawienie rozpoczyna się 25 września, to według obliczeń 11 września miało nastąpić jajeczkowanie. Objawy dni...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner