noworodek karmiony z butelki
© Robert Przybysz/Fotolia.com
Styl życia

Od apetytu i wielkości dziecka zależy, ile mleka wypija noworodek

Noworodek karmiony piersią wypija jednorazowo tyle mleka, ile potrzebuje. Natomiast dziecko karmione mlekiem modyfikowanym potrzebuje na początku 30 ml pokarmu. Karmienie butelką powinno być rzadsze niż przystawianie dziecka do piersi, ponieważ mleko modyfikowane jest bardziej sycące. Trzeba regulować to, ile mleka wypija noworodek karmiony butelką, trzymając się wskazówek podanych na opakowaniu.

Noworodek karmiony piersią wypija jednorazowo tyle mleka, ile potrzebuje. Natomiast dziecko karmione mlekiem modyfikowanym potrzebuje na początku 30 ml pokarmu. Karmienie butelką powinno być rzadsze niż przystawianie dziecka do piersi, ponieważ mleko modyfikowane jest bardziej sycące. Trzeba regulować to, ile mleka wypija noworodek karmiony butelką, trzymając się wskazówek podanych na opakowaniu.

Karmienie piersią noworodka

Noworodek karmiony piersią powinien być do niej przystawiany średnio co 3 godziny za dnia i co 4 godziny w nocy. Malec sam reguluje, ile mleka jest mu potrzebne. Młody układ pokarmowy dopiero się uczy, dlatego lepiej karmić dziecko częściej, a krócej. Dzięki temu organizm ma czas na strawienie pokarmu. To, ile mleka wypija noworodek karmiony piersią, zależy od jego wielkości i apetytu. Należy pamiętać, że dziecku do ukończenia 4 tygodni często się ulewa po posiłku, może też ono nieprawidłowo ssać. Z tych powodów karmienie powinno być częste, a jeśli malec nie przybiera prawidłowo na wadze, może być konieczna wizyta u pediatry.

Karmienie butelką noworodka

Jeśli dziecko w ciągu 4 pierwszych tygodni życia jest karmione butelką, potrzebuje w pierwszym tygodniu od 30 do 60 ml mleka modyfikowanego co 3 do 4 godzin. Przez kolejne 3 tygodnie powinno się zwiększać ilość pokarmu o 10 ml na tydzień. Jednak gdy maluch nie wypija wszystkiego z butelki, znaczy to, że to dla niego za dużo. Trzeba pamiętać, że mleko modyfikowane jest gęstsze niż mleko matki i lepiej zaspokaja głód. Bardzo ważne jest też to, by nie przekarmiać noworodka – zdecydowanie nie wolno karmić go na siłę. Metoda 30 ml plus 10 ml każdego tygodnia sprawdza się w pierwszym miesiącu życia dziecka. Natomiast potem to, ile mleka wypija noworodek, powinno być uzależnione od instrukcji podanej na opakowaniu pokarmu. W ciągu pierwszych 4 tygodni karmienie może być coraz rzadsze, zaczynając od częstotliwości co 2-3 godziny w pierwszym tygodniu, poprzez co 3 godziny w drugim i co 3-4 godziny w trzecim, aż do co 4 godziny w czwartym tygodniu życia.

 

Noworodek śpi
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Połykanie powietrza podczas karmienia powoduje ulewanie u noworodka
Ulewanie u noworodka jest naturalne i wiąże się z tym, że wpust żołądka nie jest dojrzały i nie może pełnić prawidłowo swojej funkcji.

Ulewanie u noworodka jest naturalne i wiąże się z tym, że wpust żołądka nie jest dojrzały i nie może pełnić prawidłowo swojej funkcji.   Czasem jednak może to być objawem choroby . Konsultacja z lekarzem jest konieczna, gdy dziecko nie przybiera prawidłowo na wadze, gdy marudzi podczas karmienia i ssie słabo, a także gdy ulewa się dużo płynu albo wypływa on pod ciśnieniem. Pozycja do karmienia przeciwko ulewaniu pokarmu Gdy dziecku się ulewa, znaczy to, że jadło zbyt szybko albo podczas ssania do brzuszka dostało się zbyt dużo powietrza. Dlatego ważne jest, żeby podczas karmienia pupa malucha była znacznie niżej niż główka i górna część tułowia. Powietrze w brzuszku powoduje ulewanie Na początku organizm matki nie wie, ile mleka potrzebuje maluch, dopiero po pewnym czasie dostosowuje produkcję pokarmu do potrzeb dziecka. Z tego powodu mleko wypływa pod ciśnieniem i w zbyt dużej ilości, by noworodek nadążył z jego połykaniem. Gdy występuje taki problem, doraźną pomocą może być odciągnięcie pokarmu przed karmieniem . Ważne jest też, by pamiętać o odbijaniu – co jakiś czas należy zrobić przerwę i zaczekać, aż dziecku się odbije, żeby powietrze nie zalegało i nie wypychało potem mleka na zewnątrz. Noworodek karmiony butelką powinien mieć smoczek z odpowiednio małą dziurką albo specjalną butelkę antykolkową. Zapobiegnie to połykaniu powietrza. Specjalne mleko na ulewanie u noworodka Ulewaniu pokarmu pomoże zapobiec specjalne mleko, które gęstnieje po dostaniu się do żołądka. To tzw. mleko antyrefluksowe. Dostępne są też wersje gęstniejące zaraz po przyrządzeniu. Możliwe jest również, żeby mleko zgęstniało samodzielnie w żołądku, pod wpływem działania kwasu żołądkowego. Stanie się tak dzięki odpowiedniej metodzie karmienia – ważne, by robić przerwy . Dzięki temu mleko w mniejszych ilościach zdąży...

noworodek z mamą
© fredmantel/Fotolia.comPhotographee.eu
Styl życia
Praktyczne wskazówki, jak karmić, kąpać, przewijać i usypiać noworodka
Noworodek powinien być karmiony piersią lub butelką co 3 godziny. Dziecko należy myć raz dziennie w ciepłej wodzie. Pieluszki zmienia się po każdym wypróżnieniu maleństwa.

Noworodek powinien być karmiony piersią lub butelką co 3 godziny. Dziecko należy myć raz dziennie w ciepłej wodzie. Pieluszki zmienia się po każdym wypróżnieniu maleństwa.   Okres noworodkowy to czas od urodzenia dziecka do ukończenia przez niego pierwszego miesiąca życia. Po powrocie z noworodkiem ze szpitala rodzice powinni nauczyć się opieki nad nim. Ważne jest przestrzeganie rytmu karmienia, spacerów, higieny i kąpieli noworodka o stałych porach dnia . Taki rytm ułatwia funkcjonowanie maleństwu i rodzicom. Karmienie noworodka Najlepszym pokarmem i napojem dla noworodka jest mleko matki. Karmienie jest też formą utulenia i uspokojenia maleństwa. Czasem zdarza się jednak, że karmienie piersią może przysparzać pewnych kłopotów. Przyczyną może być niewykształcony w pełni układ trawienny maleństwa, a reakcją dziecka na nowy pokarm może być kolka lub wysypka. Bywa też, że noworodek może mieć kłopot ze ssaniem (dotyczy to głównie wcześniaków). Problemem może też być niewystarczająca ilość pokarmu, którą można spróbować wyregulować piciem przez mamę dużej ilości płynów. Zwykle wszystkie te zaburzenia udaje się opanować z pomocą położnej, poradni laktacyjnej lub lekarza pediatry. Jeśli kłopoty się przedłużają, czasem konieczne bywa wprowadzenie mleka początkowego (modyfikowanego). Niezależnie od sposobu karmienia, jest kilka zasad, których należy przestrzegać. Zarówno przy karmieniu piersią, jak i butelką, noworodek powinien jeść co 2-4 godziny, również w nocy. Zwykle wystarczy skierować buzię dziecka do sutka lub ujścia butelki, by zaczęło ssać. Jeśli nie ssie, można odrobinę pokarmu wycisnąć do buzi dziecka i wsunąć głębiej sutek, żeby dziecko objęło w odpowiedni sposób pierś i nauczyło się ssać prawidłowo. Karmienie trwa zwykłe około pół godziny. Jeśli maleństwo odwraca głowę, daje tym samym...

Niemowlę w niebieskiej czapce leży na brzuchu .
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Mleko z piersi i z butelki, czyli karmienie mieszane
Karmienie mieszane polega na jednoczesnym karmieniu dziecka mlekiem z piersi i dokarmianiu mlekiem z butelki. Przejście na karmienie mieszane wymaga czasu. Organizm kobiety musi przystosować się do zmian, dlatego najlepiej wprowadzić określony stały schemat karmienia piersią i butelką.

Karmienie mieszane polega na jednoczesnym karmieniu dziecka mlekiem z piersi i dokarmianiu mlekiem z butelki. Przejście na karmienie mieszane wymaga czasu. Organizm kobiety musi przystosować się do zmian, dlatego najlepiej wprowadzić określony stały schemat karmienia piersią i butelką. Karmienie niemowląt – piersią, butelką i mieszane Znane są trzy sposoby karmienia noworodków.   Pierwszy sposób – wspierany przez WHO i UNICEF – to karmienie niemowlęcia wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia.   Drugim sposobem jest podawanie mleka modyfikowanego .   Trzecim sposobem jest kamienie mieszane, które polega na karmieniu dziecka piersią i podawaniu dodatkowo mleka z butelki. Ten typ karmienia zalecany jest zwykle w przypadku, gdy niemowlę mało przybywa na wadze. Decyzja o wprowadzeniu karmienia mieszanego często podejmowana jest łącznie z decyzją o powrocie mamy do pracy . Niekiedy wprowadzenie karmienia mieszanego może być konieczne ze względu na bolesny obrzęk piersi. Karmienie mieszane – najpierw pierś potem butelka Wprowadzając karmienie mieszane, mamy zwykle obawiają się, że dziecko przestanie ssać pierś i będzie jadło wyłącznie pokarm z butelki. Jedzenie z butelki jest łatwiejsze niż ssanie piersi, ponieważ wymaga od dziecka znacznie mniejszego wysiłku. Ssanie mleka z piersi polega na „wyciąganiu brodawki piersi”. Maluch przyciska brodawkę do podniebienia i stymulując ją językiem umożliwia wypływanie mleka. W przypadku karmienia butelką pokarm wydostaje się łatwiej, dlatego często maluchy, które spróbują tej techniki rezygnują z ssania piersi. Zdaniem doradców laktacyjnych, aby uniknąć odrzucenia piersi należy zachować pewien schemat karmienia. Karmienie należy rozpoczynać podając pierś, a dopiero później butelkę. Pierś proponujemy dotąd aż dziecko jej nie opróżni. W pokarmie matki znajdują się...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner