Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
Bieganie zimą
© pressmaster/Fotolia.com
Styl życia

Bieganie latem, zimą i w deszczu – trudne warunki to nie przeszkoda

Do biegania latem, zimą i w deszczu trzeba mieć odzież termoaktywną i buty zapewniające nodze komfort pod względem temperatury. Latem lepiej wybrać przewiewne obuwie, zimą – grubsze i z dużym bieżnikiem, a do biegania w deszczu założyć buty, których nie szkoda zniszczyć.

Do biegania latem, zimą i w deszczu trzeba mieć odzież termoaktywną i buty zapewniające nodze komfort pod względem temperatury. Latem lepiej wybrać przewiewne obuwie, zimą – grubsze i z dużym bieżnikiem, a do biegania w deszczu założyć buty, których nie szkoda zniszczyć.

 

Mówi się, że nie ma złej pogody do biegania, może być tylko zły strój. Aby komfortowo biegać w trudnych warunkach atmosferycznych trzeba dobrać strój termoaktywny dostosowany do pory roku. Biegając w deszczu, trzeba zabezpieczyć zabrany ze sobą telefon i sprzęt elektroniczny. Najlepiej zrobić to poprzez użycie specjalnego pokrowca lub przynajmniej woreczka foliowego. Wygodne są woreczki strunowe, z których telefon nie wysunie się podczas ruchu. Jeśli używa się elektronicznego pulsometru, przed bieganiem w deszczu trzeba sprawdzić w instrukcji, czy jest on wodoodporny.

Bieganie latem: jak uchronić się przed udarem słonecznym i otarciami?

 • Przy bieganiu latem szczególnie ważne jest panowanie nad temperaturą ciała, by uniknąć udaru słonecznego. Jego objawy to m.in. nagłe zmęczenie, ból, zawroty głowy i nudności.

 

 • Przede wszystkim trzeba unikać biegania w pełnym słońcu. O wiele lepiej trenować wczesnym rankiem, np. między godz. 5. a 6., lub późnym wieczorem, gdy słońce zachodzi, np. ok. godz. 20. Warto też chłodzić się, polewając ciało wodą w trakcie biegu.

 

 • Latem nie potrzeba też tak dużej rozgrzewki, wystarczy zaledwie 5 minut, a w upalne dni bieg powinien być krótszy niż zwykle. Najlepiej ograniczyć wysiłek poprzez połączenie biegu z szybkim marszem, uprawiając marszobieg. Polega on na bieganiu i maszerowaniu na zmianę przez cały trening.

 

 • Oprócz tego ważne jest nawadnianie podczas treningu. Podczas biegania w lecie organizm o wiele szybciej się odwadnia, dlatego trzeba pić więcej płynów niż zwykle podczas ćwiczeń. Najlepiej regularnie co kilka minut pić kilka małych łyków wody, zanim jeszcze pojawi się pragnienie.

 

 • Aby uniknąć otarć, należy do biegania latem zakładać przystosowane do wysokiej temperatury ubrania. Powinna to być odzież, która szybko wysycha i odprowadza pot, np. z rhovylonu, rhovyl’asu, coolmaxu, thermolite’u czy polarsoft stretchu; lepiej unikać bawełny, która chłonie wodę i staje się ciężka, mokra i zimna. Do biegania w lecie przydają się leginsy, bo dzięki nim da się uniknąć otarć na wewnętrznych stronach ud. Bardzo ważna jest też ochrona głowy. Latem należy zakładać czapkę (najlepiej z daszkiem) lub chustę. Nie tylko zapobiegną one spływaniu potu po twarzy, ale też ochronią głowę przed przegrzaniem na słońcu. Warto zadbać też o ochronę dla oczu, zakładając sportowe okulary.

 

 • Przed treningiem trzeba zabezpieczyć skórę kremem z filtrem minimum 20 SPF. Jest to niezbędne zwłaszcza wtedy, gdy biega się latem w środku dnia.

Bieganie zimą: jak biegać, by się nie przeziębić i nie nabawić kontuzji?

 • Odpowiednia do biegania w zimie jest temperatura nie niższa niż -10, maksymalnie -15°C. Rozgrzewkę trzeba wykonać w domu, a najlepiej także w domu zrobić rozciąganie po treningu. Ma to duże znaczenie dla mięśni.

 

 • Jak biegać zimą i nie zachorować? Używając odpowiedniej odzieży i obuwia, a także prawidłowo oddychając. Wdech przez nos, wydech przez usta – dzięki tej zasadzie powietrze zdąży się ogrzać, nim trafi do dolnych dróg oddechowych.

 

 • Na trening trzeba ubrać się na cebulkę w kilka cienkich warstw. Najlepiej, by wszystkie były wykonane z materiałów odprowadzających wilgoć i zatrzymujących ciepło. Niezbędne minimum to bielizna termoaktywna.

 

 • Do biegania w zimie przydaję się czapka z polaru albo cieńsza, jeśli temperatura nie jest bardzo niska. Bardzo ważne są też rękawiczki i szalik. Mróz w połączeniu z potem może mocno zmrozić delikatną skórę dłoni i nieprzyjemnie chłodzi gardło, sprzyjając przeziębieniu. Chronić trzeba również twarz, używając tłustego kremu albo specjalnego kremu dla sportowców.

 

 • Buty do biegania zimą powinny być grubsze niż te, których używa się latem. Poza tym najlepiej, by miały duży bieżnik. Opcjonalnie można powczepiać w nie wkręty, które zwiększą stabilność na śliskiej i mokrej nawierzchni.

Bieganie w deszczu: ubranie jest kluczowe

 • Ubranie do biegania w deszczu powinno być z tkaniny odprowadzającej wodę i pot, a także regulującej temperaturę ciała. Najlepszym wyborem jest bielizna i odzież termoaktywna. W zimne dni warto nałożyć też cienką kurtkę. Doskonałym rozwiązaniem na bieganie w deszczu jest założenie kilku cienkich warstw ubrań.

 

 • Do biegania w deszczu przydaje się też czapka z daszkiem. Nie tylko osłoni głowę, ale i zwiększy widoczność, bo deszcz nie będzie padał bezpośrednio na twarz.

 

 • Do biegania w deszczu lepiej wybierać takie buty, których nie szkoda zniszczyć. Dobrym sposobem jest założenie starej pary. Warto przed treningiem zabezpieczyć stopy wazeliną w tych miejscach, w których mogą powstać otarcia. Po powrocie do domu buty trzeba wysuszyć. Nie powinno się kłaść ich bezpośrednio obok źródeł ciepła ani suszyć suszarką. Sprawdzoną metodą jest włożenie do środka gazet albo silikonu absorbującego wilgoć.

 

 • Sprzęt używany do biegania w deszczu musi być dobrze zabezpieczony, np. pokrowcem albo dodatkowo folią. Najlepiej zrezygnować podczas takiego treningu z używania słuchawek.

 

Istotną kwestią jest też zadbanie o własne bezpieczeństwo. Widoczność w czasie opadów deszczu znacznie spada, dlatego jeśli na trasie biegu są przejścia dla pieszych czy pobocza uczęszczanych przez auta dróg, warto założyć np. opaskę i kamizelkę odblaskową, by być widocznym dla kierowców.


 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Para uprawia jogging
© Kzenon/Fotolia.com
Styl życia
Bieganie dla początkujących krok po kroku – czego potrzebujesz, by zacząć biegać
Plan treningowy biegania dla początkujących polega na stopniowym zwiększaniu czasu trwania biegów oraz naprzemiennym wykonywaniu marszu i truchtu. Nie można tego ominąć, gdyż budowanie formy wymaga czasu i nie przyspieszą tego najlepsze buty do biegania, pulsometry lub inne gadżety do biegania.

Plan treningowy biegania dla początkujących polega na stopniowym zwiększaniu czasu trwania biegów oraz naprzemiennym wykonywaniu marszu i truchtu. Nie można tego ominąć, gdyż budowanie formy wymaga czasu i nie przyspieszą tego najlepsze buty do biegania, pulsometry lub inne gadżety do biegania.   Choć bieganie wydaje się najprostszym sposobem na podjęcie aktywności fizycznej, trzeba się do niego przygotować. Żeby zacząć biegać potrzebne są przede wszystkim amortyzujące wstrząsy i wygodne buty oraz przemyślany plan treningowy. Jak zacząć bieganie – podstawowe zasady Wyznaczenie celu – konkretnie postawiony cel jest podstawą do tego, by ustalić sposób biegania . Inaczej będzie wyglądał plan treningowy dla osób, które przygotowują się do półmaratonu, a inaczej dla chcących poprawić swoją kondycję. Osoby odchudzające się powinny np. biegać na poziomie 60-70% tętna maksymalnego (HRmax), ponieważ wtedy wspomaga się metabolizm i zwiększa spalanie tłuszczów. Jest to bieg, podczas którego można rozmawiać bez zadyszki. Z kolei 70-85% HRmax to trening dla osób zaawansowanych, które chcą poprawić wytrzymałość biegową;   Spokojne początki – nie należy porywać się od razu na długie dystanse ani biegać w szybkim tempie. Nieprzyzwyczajony organizm potrzebuje czasu i stopniowego zwiększania wyzwań. Pierwszy bieg powinien trwać około 15 minut , by z czasem dojść do 45;   Wolne tempo – równie ważne jest zaczynanie od wolnego tempa. Bieganie to nie wyścigi, nie ma więc sensu oglądanie się na innych biegaczy , którzy nas wyprzedzają. Z czasem, gdy zwiększy się wydolność i siła mięśni, również szybkość biegania wzrośnie;   Rozgrzewka i rozciąganie – często się o tym zapomina, ale...

kobieta i mężczyzna uprawiają nordic walking
©baranq/Fotolia.com
Fleszstyle
Odzież do nordic walking – jak się ubrać na chodzenie z kijkami
Nordic walking, czyli chodzenie z kijkami, to aktywność ruchowa, z której można korzystać o każdej porze roku. Pogoda nie jest przeszkodzą w marszu, trzeba tylko wiedzieć jak się ubrać, aby nie przegrzać organizmu. Odzież do nordic walking składa się z 3 warstw: zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Zimą zakłada się wszystkie warstwy, latem wystarczy lekka bluzka termoaktywna.

Nordic walking, czyli chodzenie z kijkami, to aktywność ruchowa, z której można korzystać o każdej porze roku. Pogoda nie jest przeszkodzą w marszu, trzeba tylko wiedzieć jak się ubrać, aby nie przegrzać organizmu. Odzież do nordic walking składa się z 3 warstw: zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Zimą zakłada się wszystkie warstwy, latem wystarczy lekka bluzka termoaktywna.   Nordic walking jest szczególnie polecane dla osób o słabszej kondycji fizycznej lub cierpiących na ból stawów. Marsz z kijkami nie obciąża tak mocno kolan jak np. bieganie, a przy tym angażuje większość mięśni na ciele. Ponadto nordic walking jest doskonałym pomysłem na aktywność na świeżym powietrzu, dotlenienie się i poprawę samopoczucia. Bielizna, polary, bluzy i kurtki do nordic walking Podstawowe ubranie do nordic walking składa się z 3 warstw: bielizny termoaktywnej (wewnętrznej), polaru lub bluzy sportowej (środkowej) oraz kurtki przeciwdeszczowej (zewnętrznej). Bielizna termoaktywna – dba o termoregulację oraz uwalnia na zewnątrz nadmiar wilgoci. Założenie specjalnej cienkiej koszulki lub spodni termoaktywnych chroni ciało przed wyziębieniem, utrzymuje odpowiednią ciepłotę ciała oraz hamuje wydzielanie brzydkiego zapachu. Polary, bluzy sportowe – zakłada się na odzież termoaktywną, aby ochronić się przed wiatrem i zimnem. Kurtki przeciwdeszczowe – sprawdzają się w złe warunki atmosferyczne, np. śnieg, deszcz lub silny wiatr. Dzięki nim nie trzeba rezygnować ze spacerów nawet zimą czy jesienią. Najlepsze ubranie do nordic walking to kurtki softshelle lub tradycyjne wiatrówki. Ilość zakładanych warstw odzieży sportowej zależy od warunków pogodowych. Zimą, aby zapewnić odpowiednią temperaturę ciała należy założyć wszystkie trzy, natomiast latem wystarczy zwiewna...

Buty do biegania na nogach kobiety.
©william87/Fotolia
Styl życia
Jak dobrać buty do biegania stosownie do płci, wagi, podbicia, podłoża biegowego i rodzaju biegu
Jak dobrać buty do biegania stosownie do płci, wagi, podbicia, podłoża biegowego i rodzaju biegu

Dobór butów zależy od kilku czynników: tego po jakim podłożu biegamy – asfalcie czy w terenie, jaki mamy kształt stopy: supinującą, pronującą czy neutralną. Czy mają służyć do treningów, czy startów w zawodach   Nie wiesz jak dobrać buty do biegania? W kilku krokach podpowiadamy jak dobrać buty do płci i wagi biegacza, motoryki ruchów i kształtu stóp a także rodzaju nawierzchni i przeznaczenia pod kątem startów lub treningów. Jak dobrać buty ze względu na rodzaj stopy? Rozróżniamy trzy rodzaje stopy: z pronacją, z supinacją i neutralną . Stopa z pronacją podczas biegu, przenosi ciężar ciała na jej wewnętrzną krawędź. Obuwie dla takiej stopy to typ motion-control, który w wewnętrznej części buta ma wstawki stabilizujące. Dzięki nim stopa jest poprawnie ułożona w bucie i zabezpieczona przed nadmiernym nawracaniem. Stopa z supinacją przenosi ciężar ciała na krawędź zewnętrzną i nie zapewnia prawidłowej amortyzacji podczas biegu. Najlepsze obuwie dla supinatora to typ cushioned, o dużej amortyzacji. W stopie neutralnej ruch wykonywany jest w linii prostej, a ciężar ciała rozkłada się równomiernie. Dla takich stóp przeznaczone jest obuwie z systemem stability. W takim obuwiu mogą biegać także osoby z supinacją. Test na rodzaj stopy Aby poznać swój rodzaj stopy możemy przeprowadzić test mokrej stopy. Potrzebujemy miski z wodą i kartki papieru. Stopę wkładamy do wody i odciskamy mokre odbicie na papierze. Jeśli mokry ślad przedstawia całą stopę, bez przewężenia w części środkowej, świadczy to o niskim podbiciu lub płaskostopiu i pronacji. Mokry ślad złożony z dwóch oddzielonych części, pięty i śródstopia, lub połączonych wąskim paskiem wskazuje na wysokie podbicie i supinację. Odbicie stopy neutralnej ma niewielkie wcięcie na środku odbicia, a pasek łączący obydwie części ma szerokość od 3-5 cm. Rodzaj stopy można...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner