kobieta w brązowym swetrze
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Monofobia, czyli lęk przed sobą lub samotnością

Autofobii towarzyszą zazwyczaj nieprzyjemne objawy fizjologiczne, takie jak duszności, nudności, bezdech, uczucie suchości w ustach czy palpitacja serca.

Autofobii towarzyszą zazwyczaj nieprzyjemne objawy fizjologiczne, takie jak duszności, nudności, bezdech, uczucie suchości w ustach czy palpitacja serca.

Czym jest autofobia

Fobie są zaburzeniami nerwicowymi, objawiającymi się silnymi, uporczywymi napadami przerażenia i strachu przed rozmaitymi sytuacjami, zjawiskami, przedmiotami, substancjami. Zazwyczaj lęki te nie mają żadnych racjonalnych podstaw, a wywołuje je doznany uraz czy przeżycie psychiczne.

 

Autofobia (zwana także monofobią) dotyczy kontaktów międzyludzkich. To chorobliwy lęk przed samym sobą lub samotnością. Psychiatrzy kojarzą ją także z nienawiścią, wręcz wstrętem do własnej osoby, skrajnym niezadowoleniem z siebie i silną złością. Autofobia oznacza również silną niechęć do grupy, do której człowiek należy, objawia się chociażby nienawiścią do własnej grupy etnicznej. Osoba cierpiąca na to zaburzenie po wczesnym traumatycznym wydarzeniu cierpi na chorobliwy lęk przed samotnością. Próbuje więc na siłę zdobyć przyjaciół, jednak przez swoją nachalność i narzucanie się wszystkich odstrasza. Jeszcze bardziej cierpi, zamyka się w sobie, a kontakt z drugim człowiekiem nie zostaje nawiązany.

Leczenie autofobii

Jeśli autofobia wywołuje bardzo intensywny, nieuzasadniony lęk i panikę, zakłócając normalne funkcjonowanie, wówczas powinniśmy zasięgnąć porady terapeuty, który w leczeniu wspomoże nas środkami farmaceutycznymi lub hipnozą. W leczeniu pomaga odrzucenie negatywnych myśli, techniki relaksacyjne, lepsze poznanie choroby, grupy dyskusyjne. W przypadku ataku warto przypomnieć sobie trudną sytuację z przeszłości, która wywołała silny lęk, który okazał się nieuzasadniony i nic się nie stało. 

odwrócona plecami kobieta
Flickr/martin/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Czy to jeszcze zwykłe przemęczenie, czy już nerwica?
Objawy nerwicy można czasami pomylić z innymi schorzeniami. Sprawdź czy symptomy do ciebie pasują i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.

Objawy nerwicy można czasami pomylić z innymi schorzeniami. Sprawdź czy symptomy do ciebie pasują i dowiedz się, jak sobie z nimi radzić.   Zaburzenia nerwicowe można podzielić na kilka rodzajów, w związku z tym trudno jednoznacznie określić listę objawów. Potocznie mianem nerwicy nazywa się ogół stanów, związanych z napięciem, przeciążeniem i niepokojem. Cztery podstawowe objawy nerwicy Antoni Kępiński wyróżnił cztery obawy osiowe nerwic: lęk, zaburzenia wegetatywne, „błędne koło” i egocentryzm. Lęk, który przybiera różne postacie. Może ujawniać się nagle z dużą intensywnością lub towarzyszyć choremu cały czas, a przy tym trudno określić, czego konkretnie się obawiamy. Zaburzenia wegetatywne – to reakcje organizmu, który próbuje odreagować wewnętrzne rozstrojenie. Pojawiają się problemy z łaknieniem, zaburzenia snu, ból głowy i serca, problemy żołądkowe oraz zaburzenia życia seksualnego. Tak zwane błędne koło nerwicy jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów – polega na tym, że zaburzenie wywołuje kłucie w piersiach i arytmię. W wyniku przyspieszonego pulsu wzmaga się lęk, a ten jeszcze bardziej przyspiesza tętno. Wywołuje to jeszcze większy lęk i większe tempo bicia serca. Egocentryzm nerwicowy polega na koncentracji na swoich dolegliwościach. Chory próbuje nieustannie angażować innych w swoje problemy i zwrócić na siebie uwagę. Dodatkowe objawy nerwicy W zależności od rodzaju nerwicy, możemy mieć do czynienia dodatkowo z innymi symptomami. W przypadku nerwicy natręctw oprócz podstawowych objawów, jest obecna także obecność nieustannie powracających uporczywych myśli lub czynności przymusowych, czyli obsesji lub kompulsji. Nerwicę lękową charakteryzuje bardzo mała pewność siebie, nadmierna wrażliwość na opinię otoczenia i niskie poczucie własnej wartości. Nerwicy...

zaciekawiona kobieta
Flickr/Francisco Osorio/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Nerwica natręctw – jakie są objawy i jak ją leczyć?
Nerwica natręctw uważana jest za jedno z zaburzeń cywilizacyjnych – szybkie tempo życie i stres mogą znaleźć ujście jako czynności i myśli kompulsywne. Na czym dokładnie polega nerwica natręctw?

Nerwica natręctw uważana jest za jedno z zaburzeń cywilizacyjnych – szybkie tempo życie i stres mogą znaleźć ujście jako czynności i myśli kompulsywne. Na czym dokładnie polega nerwica natręctw?   Nerwica natręctw fachowo nazywana jest zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi . Objawia się występowaniem natrętnych myśli i czynności, czyli obsesji i kompulsji. Czasem używa się też określenia „syndrom anankastyczny”. Objawem jest obsesyjne mycie rąk, sprzątanie, obawa przed utratą kontroli nawet nad najdrobniejszymi sprawami. Objawy nerwicy natręctw Cechą wspólną zaburzeń nerwicowych są tzw. objawy osiowe, do których zalicza się stany lękowe, zaburzenia wegetatywne, egocentryzm i nerwicowe błędne koło. Manifestuje się to poprzez nieuzasadniony lęk, depresyjne nastroje, poczucie bezradności, autoagresję i poczucie, że świat jest zniekształcony.   Oprócz dolegliwości psychicznych, można zaobserwować również tak zwane somatyzowanie, czyli objawianie się choroby w ciele poprzez duszności, nadmierną potliwość, drżenie rąk, ból serca. Osoba chora jest świadoma postępującej choroby, jednak nie jest w stanie zatrzymać irracjonalnych myśli czy zachowań. Typowe jest to, że im mocniej osoba walczy z objawami nerwicy , tym są one silniejsze. Nadmierne skupienie na natręctwach tylko wzmaga objawy, wywołując efekt błędnego koła . Jak wyglądają natręctwa? Natrętne czynności to na przykład obsesyjne mycie rąk, symetryczne ustawianie przedmiotów, przesadna dbałość o higienę otoczenia, kilkukrotne sprawdzanie zamkniętych drzwi czy zakręconego kranu. Osoba chora czuje wewnętrzny przymus do wykonania określonej czynności. Zaniechanie go wywołuje paniczny lęk. Oprócz tego pojawiają się także natrętne myśli i wyobrażenia, których nie można powstrzymać. W amerykańskim serialu „Girls” główna...

kobieta samotna na ławce
©astrosystem/Fotolia
Styl życia
Boję się samotności – 5 wskazówek jak to pokonać
Strach przed samotnością dopada nie tylko osoby, które nie mają obecnie partnera. Czasami jest jedynym powodem, dla którego pozostaje się w związku, który w rzeczywistości wcale nie jest szczęśliwy.

Strach przed samotnością dopada nie tylko osoby, które nie mają obecnie partnera. Czasami jest jedynym powodem, dla którego pozostaje się w związku, który w rzeczywistości wcale nie jest szczęśliwy. Skąd bierze się strach przed samotnością? Źródłem strachu przed samotnością jest przede wszystkim niska samoocena – poczucie, że nie jest się wystarczająco wartościową osobą, by budzić czyjeś zainteresowanie i uczucia. Osoba o niskim poczuci własnej wartości nie wierzy, że ktoś będzie chciał być z nią i ją kochać.   Czasami ten strach wzbudzają sami bliscy. Często rodzina wywołuje presję, ponieważ według nich wszyscy wokół są już dawno po ślubie, już się spodziewają dziecka, natomiast my wciąż jesteśmy sami. Niestety, zdarza się, że ludzie czują tak duży strach przed samotnością, że angażują się w relacje z niewłaściwymi osobami. Taki związek tylko w niewielkim stopniu redukuje ten strach, ponieważ w dalszym ciągu partnerzy są w nim samotni . W skrajnych przypadkach jeden z partnerów jeszcze pogłębia strach podkreślając, że tylko on jest w stanie kochać drugą osobę tak, jak na to zasługuje, natomiast nigdy nikt inny nie dostrzeże w niej tego, co dostrzega on. Jak sobie radzić ze strachem przed samotnością 1. Znajdź sobie hobby – po pierwsze odwróci twoją uwagę od negatywnych myśli, a poza tym, szczególnie gdy jest to hobby wymagające interakcji z innymi, pomoże ci poznać kogoś, kto będzie dzielił twoje pasje. Nawet jeśli nie będzie to przyszły partner, to być może znajdziesz tam przyjaciół.   2. Spędzaj czas ze sobą pozytywnie – to nie jest czas, żeby się użalać i narzekać. Spędzając czas w samotności na samoużalaniu się warunkujesz siebie jak Pawłow psy w słynnym eksperymencie. Tylko że ty zamiast ślinić się na dźwięk dzwonka, od razu robisz się smutna na samą myśl o tym, że...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner