kobieta na ławce
Flickr/Tuan Le/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Styl życia

Pokonaj lęk przed odrzuceniem – 3 praktyczne porady

Lęk przed odrzuceniem zniechęca do zawierania nowych znajomości, flirtowania i randek. Jest mechanizmem obronnym, który wiąże się z doświadczeniami z dzieciństwa. Boryka się z nim wiele kobiet i mężczyzn.

Lęk przed odrzuceniem zniechęca do zawierania nowych znajomości, flirtowania i randek. Jest mechanizmem obronnym, który wiąże się z doświadczeniami z dzieciństwa. Boryka się z nim wiele kobiet i mężczyzn.

 

Unikanie bliskości jest mechanizmem obronnym. Strach przed akceptacją wiąże się z doświadczeniami z dzieciństwa. Unikanie bliskich relacji, lęk przed bliskością – to w rzeczywistości efekty lęku przed odrzuceniem. Jego korzenie znajdują się w pewniej formie odrzucenia doświadczonej w przeszłości (np. znęcanie, ale też nadopiekuńczość). Im wcześniej nastąpiło odrzucenie, tym większy jest problem z bliskością. Kiedy ktoś jako dziecko doświadczał miłości, zainteresowania i poczucia bycia potrzebnym nie będzie miał problemów z miłością i intymnością. Potrafi je odbierać, reagować na nie i odwzajemniać drugiej osobie. Osoba, która unika więzi z innymi, nie wierzy, że ktoś mógłby zaakceptować ją taką jaka jest.

1. Bądź pewna/y siebie i nie myśl o porażce

Projektowanie wyobrażonych negatywnych obrazów wpływa na pojawienie się lęku. Odnosisz wtedy wrażenie, że odrzucenie jest nieuniknione. Pewność siebie pozwoli ci panować nad sytuacją i nie myśleć o porażce. Nawet jeśli zrobisz pierwszy krok i rozpoczniesz znajomość, a druga strona nie podzieli twoich chęci i zostaniesz odrzucona/y, nie traktuj tego jako życiowej tragedii. Nie obwiniaj się i nie analizuj, co jest z tobą nie tak, że flirt zakończył się porażką. Każdy może mieć gorszy dzień. Poza tym, nie znasz upodobań drugiej osoby, być może po prostu nie byliście w swoim typie.

2. Jak zawrzeć znajomość: przygotuj się na odmowę i nie bój się jej

Boisz się rozpocząć rozmowę, bo od razu zaczynasz myśleć co poczujesz, gdy usłyszysz nie. Obawiasz się, że nie będziesz mieć ochoty już nigdy do nikogo się zbliżyć. Wiesz, że pojawi się upokorzenie i ból. Odmowa nie powinna gasić twojego pragnienia zainicjowania rozmowy.

 

Flirtowanie, randki i zawieranie znajomości to wbrew pozorom nie taka łatwa sprawa. To nieprawda, że jeśli ktoś odmówił ci zaproszenia na kawę to z pewnością daleko ci do ideału. Nie masz powodu do wstydu, takie sytuacje zdarzają się każdemu. Odmowa jest jedną z najczęstszych odpowiedzi przy pierwszych spotkaniach. Na początku znajomości trudno od razu komuś zaufać. Kolejne spotkania pozwalają przełamać tę barierę, dlatego nie panikuj i przede wszystkim nie rezygnuj. Naucz się reagować na odmowę. Jeżeli usłyszysz „nie jestem zainteresowana/y” nie dawaj po sobie poznać, że jesteś przygnębiona/y i w ogóle to czujesz się niczym dziecko, któremu zabrano lizaka. Uśmiechnij się i odpowiedz, np. „ok, trudno, miłego dnia”. W ten sposób elegancko zakończysz rozmowę, a nawet jeśli zobaczą cię znajomi, nie pomyślą, że dostałaś/eś kosza, tylko, że spotkałaś/eś kogoś znajomego.

3. Nie szukaj wymówki dla lęku przed odrzuceniem

Nie szukaj wymówek, które przekonają cię do tego, aby nie rozpoczynać znajomości. Wykręty typu: „Nie chciałam/em przerywać deseru”, „Na pewno chciał/a do kogoś zadzwonić”, itp. skutecznie cię zniechęcą. Najlepszym sposobem na pozbycie się takich wymówek jest szybkie działanie. Kiedy zobaczysz swój obiekt zainteresowania nie zastanawiaj się, nie szukaj powodów, które udowodnią ci, że nie warto podejść i rozpoczynać rozmowy. Nie pozwól, aby myśl – „pewnie i tak powie nie” zdążyła pojawić się w twojej głowie. Działaj szybko i zdecydowanie. Od momentu zobaczenia do wykonania pierwszych kroków, nie powinno minąć więcej niż 3-5 sekund. W ten sposób nie dasz swojemu mózgowi czasu na wymyślenie wymówki i skoncentrowanie się na obawie przed odrzuceniem.


Para trzymająca się za dłonie
Pixabay/Matlachu/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak radzić sobie z lękiem przed bliskością?
Lęk przed bliskością sprawia, że boimy się angażować w związki. Przyczyny lęku często mają źródło w dzieciństwie albo wynikają z poprzednich nieudanych związków z innymi ludźmi. Nie należy jednak traktować lęku przed bliskością jako czegoś normalnego. Bliskość nie musi boleć.

Lęk przed bliskością sprawia, że boimy się angażować w związki. Przyczyny lęku często mają źródło w dzieciństwie albo wynikają z poprzednich nieudanych związków z innymi ludźmi. Nie należy jednak traktować lęku przed bliskością jako czegoś normalnego. Bliskość nie musi boleć. Lęk przed bliskością – nazwij to, czego rzeczywiście się boisz Lęk przed bliskością w pewnym stopniu jest naturalny. Chroni przed wchodzeniem w związki, które mogą przynieść cierpienie. Jeśli jednak jest on irracjonalny, może odstraszać od głębszej relacji z osobą, którą uważamy za atrakcyjną i o której wiemy, że jest godna zaufania.   Różnica między lękiem  a strachem polega na tym, że lęk jest obawą przed czymś nieokreślonym, natomiast strach zawsze jest przed czymś konkretnym. Żeby poradzić sobie z lękiem, zidentyfikuj i nazwij przedmiot swojej obawy. Lęk zamieniony w strach jest łatwiejszy do przezwyciężenia. Zastanów się, która z wymienionych poniżej rzeczy w największym stopniu wzbudza u ciebie negatywne emocje: niechęć, złość, żal, poczucie winy, wstyd, chęć unikania lub ucieczki: Odrzucenie – kiedy tylko partner lepiej cię pozna, może uznać, że nie chce z tobą być. Porzucenie – kiedy nawiążesz z partnerem bliską więź, może on zmienić zdanie i zostawić cię. Zdrada – partner może poznać kogoś innego i wejść w nim intymną relację fizyczną lub psychiczną. Utrata własnej tożsamości – potrzeby partnera mogą okazać się ważniejsze niż twoje, twoje życie stanie się podporządkowane jego pasjom, aspiracjom, pracy, w praktycznych aspektach związku (wychowanie dzieci, gotowanie, urządzenie mieszkania) będzie on miał do powiedzenia więcej niż ty, będziecie utrzymywali bliższy kontakt z jego rodziną niż z twoją. Konieczność...

Mężczyzna siedzi nad wodą
Pixabay/Unsplash/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Przyczyny lęku przed bliskością: negatywne doświadczenia i syndrom DDA i DDD
Lęk przed bliskością może być powodem problemów w nawiązaniu i utrzymaniu satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. Rzutuje on zarówno na przyjaźń, jak i na miłość. Przyczyny lęku przed bliskością często są irracjonalne. Ich źródłem może być wychowanie lub wcześniejsze złe doświadczenia w relacjach z innymi.

Lęk przed bliskością może być powodem problemów w nawiązaniu i utrzymaniu satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. Rzutuje on zarówno na przyjaźń, jak i na miłość. Przyczyny lęku przed bliskością często są irracjonalne. Ich źródłem może być wychowanie lub wcześniejsze złe doświadczenia w relacjach z innymi. Unikający styl przywiązania przyczyną lęku przed bliskością Dzieciństwo jest źródłem wielu schematów, które przenosimy do dorosłego życia. Te najwcześniejsze doświadczenia często są głęboko zakorzenione w naszej psychice i nieświadomie stosujemy je w dorosłym życiu, mimo że nie zawsze są adekwatne do sytuacji. Jednym z przejawów przenoszenia schematu z relacji z rodzicami na relacje z przyjacielem lub partnerem jest właśnie lęk przed bliskością. Jego występowanie tłumaczy się nieprawidłowym wzorcem więzi między dzieckiem i jego opiekunem (najczęściej matką): unikającym stylem przywiązania .   Unikający styl przywiązania powstaje wtedy, kiedy dziecko jest odrzucane przez matkę i karane za każdą próbę nawiązania z nią bliskiego kontaktu, np. kiedy dziecko próbuje się przytulić, matka reaguje krzykiem lub nie odwzajemnia czułości. Dziecko uczy się wtedy ignorować matkę, powstrzymuje się od kolejnych prób zbliżenia się do niej. Może to prowadzić do społecznego wycofania, a nawet choroby sierocej. W dorosłym życiu takie osoby mają problem z budowaniem intymnej relacji opartej na zaufaniu. Często brak im inicjatywy w nawiązywaniu i podtrzymywaniu kontaktów, ich związki są krótkotrwałe i powierzchowne. Osoby takie mają też skłonność do poświęcania się pracy kosztem relacji z innymi ludźmi. Syndrom DDA lub DDD a zaburzenia przywiązania Innym przykładem wpływu dzieciństwa na umiejętność wchodzenia w bliskie relacje jest syndrom...

kobieta przechodzi lęki
©contrastwerkstatt/fotolia
Styl życia
Jak sobie radzić ze strachem przed śmiercią?
Lęk przed śmiercią to bardzo ważne doświadczenie egzystencjalne, które jest wpisane w istotę człowieczeństwa. Nie można więc całkowicie się go pozbyć, a jedynie spróbować się z nim oswoić.

Lęk przed śmiercią to bardzo ważne doświadczenie egzystencjalne, które jest wpisane w istotę człowieczeństwa. Nie można więc całkowicie się go pozbyć, a jedynie spróbować się z nim oswoić.   Konkretne metody radzenia sobie ze strachem proponują Tom Pyszczynski, Jeffa Greenberg i  Sheldon Solomon w opracowanej przez nich Teorii Opanowania Trwogi (Terror Management Theory). Skąd się bierze lęk przed śmiercią? Lęk przed śmiercią ma swoje biologiczne źródła – to niezbywalny i podstawowy element instynktu samozachowawczego. Naturalnym mechanizmem funkcjonowania człowieka jest unikanie potencjalnego zagrożenia i minimalizowanie ryzyka w sytuacjach ekstremalnych . Wiąże się to z biologicznie uwarunkowaną maksymalizacją szans zachowania gatunku. Zdolności intelektualne człowieka i jego umiejętność abstrakcyjnego myślenia sprawiają, że już w bardzo młodym wieku (ok. 10 roku życia) zyskuje pełną świadomość własnej przemijalności, co jest dla niego źródłem lęku. W pewnych warunkach (np. w obliczu utraty kogoś bliskiego czy uczestniczenia w groźnym wypadku) myśli o śmierci aktualizują się. Wówczas pojawia się konflikt egzystencjalny – myśli powodują strach, staramy się więc je wyprzeć, co sprawia, że jeszcze silniej atakują. U niektórych mogą nawet przybrać formę fobii. Lęk przed śmiercią a tanatofobia Towarzyszący każdemu człowiekowi strach przed śmiercią trzeba odróżnić od choroby – tanatofobii. Kiedy lęk przybiera nasiloną postać, może dawać objawy fizyczne, takie jak: przyspieszenie i spłycenie oddechu, przyspieszenie akcji serca, bóle i zawroty głowy, wzmożona potliwość, duszności, paraliż. Impulsem do aktywacji panicznego lęku może być przejście obok domu pogrzebowego czy nawet spotkanie osoby starszej. Tanatofobia...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy

Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!

Partner
Weleda
Newsy

Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!

Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy

Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!

Partner
Eva Longoria
Styl życia

Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!

Partner
Newsy

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner
Newsy

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner
Newsy

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy

Małgorzata Rozenek-Majdan

BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy

Julia Wieniawa

BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy

Katarzyna Cichopek

BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show

Hotel Paradise

BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show

Ślub od pierwszego wejrzenia

BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji

Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle

Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021

Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle

Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend

Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle

Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają

Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle

Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat

Anna Kusiak