kobieta stresuje się
©dragonstock/fotolia
Styl życia

Nerwica społeczna, czyli socjofobia: objawy, diagnostyka, leczenie

Socjofobia to coś więcej niż nieśmiałość. Choroba ta utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie i jest ciągłym źródłem cierpienia psychicznego. Ten rodzaj lęku dotyczy coraz większej części społeczeństwa i przez niektórych jest uznawany za jedną z chorób cywilizacyjnych.

Socjofobia to coś więcej niż nieśmiałość. Choroba ta utrudnia funkcjonowanie w społeczeństwie i jest ciągłym źródłem cierpienia psychicznego. Ten rodzaj lęku dotyczy coraz większej części społeczeństwa i przez niektórych jest uznawany za jedną z chorób cywilizacyjnych.

Czym jest socjofobia?

Socjofobia to zaburzenie psychiczne, które wywołuje silne stany lękowe podczas kontaktów z obcymi lub słabo znanymi ludźmi. Chory obawia się oceny ze strony innych, kompromitacji i poniżenia. Lęk powoduje u socjofoba przeświadczenie, że każda interakcja społeczna stawia go w centrum zainteresowania otoczenia, co w połączeniu z przekonaniem, że zawstydzenie jest widoczne dla innych, jeszcze bardziej nasila stres. Osoba z nerwicą społeczną zdaje sobie sprawę ze swojego problemu, nie jest jednak w stanie opanować lęku, co powoduje u niej cierpienie psychiczne i jest powodem wycofania z życia towarzyskiego. Człowiek nie może całkiem uciec od życia społecznego, socjofobowie muszą więc codziennie zmagać się z silnym stresem, który utrudnia im normalne funkcjonowanie.

Objawy socjofobii

Socjofobiczny lęk uaktywnia się nie tylko w momencie interakcji społecznej, może się pojawić na długo przed nią, w postaci tzw. lęku antycypacyjnego, czyli takiego, który towarzyszy samemu wyobrażeniu o potencjalnej sytuacji stresowej. Chory na nerwicę społeczną już na kilka dni przed ważnym spotkaniem czy wystąpieniem publicznym może odczuwać dolegliwości takie jak:

Kiedy przychodzi mu wystąpić przed dużą grupą, objawy jeszcze bardziej się nasilają, a stres nie pozwala wydobyć z siebie głosu. Nie należy jednak mylić socjofobii z nieśmiałością, którą momentami może przypominać. Fobia społeczna sprawia, że chorzy boją się wykonywać w obecności innych czynności, które przez resztę społeczeństwa uznawane są za zwyczajne. Mogą np. odczuwać lęk przed złożeniem podpisu w obecności urzędnika, zjedzeniem posiłku w restauracji, skorzystaniem z publicznej toalety czy rozmową przez telefon w towarzystwie drugiej osoby. Unikają wielu prozaicznych życiowych czynności,  odgradzają się murem od reszty społeczeństwa, które nie zawsze jest w stanie okazać im zrozumienie.

Diagnostyka socjofobii

Wstępną diagnostykę socjofobii można przeprowadzić w warunkach domowych, poprzez zrobienie ogólnodostępnego testu Liebowitza, który odróżnia fobię społeczną od zwykłej nieśmiałości. Pełna diagnoza nie jest jednak możliwa bez badania psychologicznego, a niekiedy także testów laboratoryjnych, ponieważ zaburzenie to może mieć podłoże nie tylko psychiczne, ale i somatyczne.

Leczenie socjofobii

Możliwe jest całkowite wyleczenie socjofobii, ale niewielu chorych zgłasza się do poradni, bo konfrontacja z lekarzem jest dla nich kolejnym bodźcem stresowym. Leczenie nerwicy społecznej odbywa się drogą terapii poznawczo-behawioralnej (łagodnego i stopniowego konfrontowania z bodźcami lękogennymi). Przy silnych zaburzeniach terapię uzupełnia się farmakologią – lekami antydepresyjnymi (z grupy SSRI), przeciwlękowymi i beta-blokerami niwelującymi fizyczne objawy, takie jak np. nadpotliwość.

Depresja maskowana
© Martinan/Fotolia.com
Styl życia
Nerwica – jak rozpoznać objawy i ją wyleczyć?
Nerwica – jak rozpoznać objawy i ją wyleczyć?

Stany lękowe to przypadłość, która coraz częściej dotyka miliony osób na całym świecie. Schorzenie to utrudnia normalne funkcjonowanie, a jego powodem najczęściej są nierozwiązane konflikty wewnętrzne. Rozpoznanie nerwicy lękowej jest niezwykle trudne. Jak rozpoznać objawy nerwicy i ją leczyć ? Nerwica lękowa - co to jest? Nerwica jest zespół lęku uogólnionego , który najczęściej dotyka osoby między 25 a 45 rokiem życia. Problem pojawia się gdy lęk uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, utrzymuje się przez długi czas i negatywnie wpływa na życie rodzinne i zawodowe. Osoby chore na nerwice są świadome, że lęk wynika z podłoża psychicznego, mimo to ciągle go odczuwają. Negatywne uczucia i emocje wpływają na siebie i bezustannie potęgują uczucie niepokoju. Bardzo trudno jest ocenić czy odczuwany lęk jest objawem nerwicy czy reakcją somatyczną ciała. Nerwica - charakterystyczne objawy Osób ze zdiagnozowaną nerwicą jest coraz więcej. Często ciężko jest stwierdzić czy chory ma objawy nerwicy czy innej choroby psychicznej lub fizycznej. Wiele osób w dzisiejszych czasach jest znerwicowanych, ale nie ma nerwicy. Charakterystyczne symptomy nerwicy : ciągły, nieuzasadniony lęk, koszmary, niepokój dotyczący codziennych czynności, bezsenność , zmęczenie, zaburzenia pamięci, fobie, ataki paniki, natręctwa. Często towarzyszą im również objawy fizyczne , takie jak: ból głowy, nadmierne pocenie się , mdłości, tiki nerwowe, suchość w ustach, problemy skórne, impotencja. Przyczyny zaburzeń lękowych Nerwica lękowa może mieć różnorodne podłoże. Specjaliście poszukują przyczyn choroby w: braku zaspokojeniu podstawowych potrzeb,...

Pies zasłania głowę łapą.
©Corinna/Fotolia.com
Styl życia
Pies niszczy meble i wyje, kiedy jest sam w domu? To może być lęk separacyjny!
Lęk separacyjny u psa najbardziej daje się we znaki tym, którzy przygarnęli czworonoga ze schroniska lub mają w domu szczeniaka. Zaburzenie to trudno zdiagnozować, bo u każdego zwierzęcia objawia się inaczej. Terapia lęku separacyjnego jest długotrwała, ale tylko dzięki niej pies ma szansę na normalne funkcjonowanie.

Lęk separacyjny u psa najbardziej daje się we znaki tym, którzy przygarnęli czworonoga ze schroniska lub mają w domu szczeniaka. Zaburzenie to trudno zdiagnozować, bo u każdego zwierzęcia objawia się inaczej.   Terapia lęku separacyjnego jest długotrwała, ale tylko dzięki niej pies ma szansę na normalne funkcjonowanie. Czym jest lęk separacyjny? Objawy Lęk separacyjny jest stanem emocjonalnym spowodowanym dużym przywiązaniem psa do właściciela. Kiedy pan wychodzi z domu, czworonóg wpada w histerię – biega w kółko i zaczyna robić rzeczy, które nie zdarzają mu się w obecności domowników. Niszczy przedmioty, załatwia swoje potrzeby na podłodze, wyje, piszczy, nie chce jeść. Objawy lęku separacyjnego mogą być różne , dlatego ciężko jednoznacznie orzec, czy zachowanie psa spowodowane jest akurat tym zaburzeniem. Nieleczony lęk separacyjny często kończy się oddaniem psa do schroniska, a niewłaściwe reakcje właścicieli pogłębiają jeszcze panikę u czworonogów, które ciesząc się z powrotu pana, nagle są karcone lub – co gorsze – bite. Problem jest trudny do rozwiązania, bo tkwi w psychice czworonoga . Aby stwierdzić u zwierzaka lęk separacyjny, warto zainstalować w domu kamerę, która nagra to, co dzieje się z nim po wyjściu właściciela. Lęk separacyjny u szczeniaka i u psa ze schroniska Lęk separacyjny u szczeniaka to naturalny etap rozwoju, który często przebiega prawie niezauważalnie, ale czasem przeradza się w trwałe zaburzenie. Mały psiak potrzebuje stałego kontaktu z panem – chodzi za nim krok w krok i czuje niepokój, kiedy nie ma go w pobliżu. Kiedy więc właściciel wychodzi na kilka godzin do pracy, u zwierzaka pojawia się obawa , że rozłąka nie jest tylko chwilowa i pan już do niego nie wróci. Lęk separacyjny to bardzo częste zaburzenie...

Dziewczyna na tle zieleni
Flickr/Laura D'Alessandro/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Osobowość borderline, czyli chwiejność emocjonalna i lęk przed odrzuceniem
Osobowość borderline to rodzaj zaburzenia osobowości charakteryzujący się występowaniem zachowań, które utrudniają społeczne przystosowanie się i funkcjonowanie wśród ludzi. Typowe dla zespołu borderline są na przykład chwiejność emocjonalna, niestabilny obraz siebie, lęk przed odrzuceniem i autoagresja.

Osobowość borderline to rodzaj zaburzenia osobowości charakteryzujący się występowaniem zachowań, które utrudniają społeczne przystosowanie się i funkcjonowanie wśród ludzi. Typowe dla zespołu borderline są na przykład chwiejność emocjonalna, niestabilny obraz siebie, lęk przed odrzuceniem i autoagresja. Czym jest borderline? Pojęcie zaburzenia osobowości z pogranicza (ang. Borderline Personality Disorder w skrócie BPD) zostało wprowadzone w połowie XX w. na określenie zespołu objawów łączących objawy psychotyczne (typowe np. dla schizofrenii ) i afektywne (występujące np. w przebiegu depresji ).   Najbardziej charakterystyczną cechą zachowania i sposobu myślenia osób z tym zaburzeniem osobowości jest obsesyjna potrzeba bliskości i odczuwanie przy tym lęku przed zatraceniem siebie w tej relacji lub porzuceniem. Silne napięcie emocjonalne odczuwane w tej sytuacji jest rozładowywane w destrukcyjny sposób: poprzez groźby, agresję, autoagresję (okaleczenie się), a nawet próby samobójcze. Osoby z osobowością typu borderline mają często skłonność do czarno-białego postrzegania rzeczywistości, w tym innych osób. Inni ludzie są przez nich albo idealizowani i bezkrytycznie uwielbiani, albo darzeni nienawiścią i pogardą.   Przyczyną wystąpienia tych zaburzeń osobowości może być wychowanie w rodzinie, w której matka była zimna i niedostępna emocjonalnie lub konfliktowa, a ojciec nieobecny psychicznie bądź fizycznie. Osoby z typem osobowości borderline często też były w dzieciństwie molestowane seksualnie lub doświadczały przemocy fizycznej. Jakie są objawy borderline? W obowiązującej w Polsce Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 borderline stanowi jeden z podtypów osobowości chwiejnej emocjonalnie. Żeby można było zdiagnozować to zaburzenie, u danej...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner