Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
rozkojarzona kobieta
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak pokonać uczucie nieśmiałości?

Najczęstszym problemem osób nieśmiałych jest to, że brakuje im pewności siebie i wiary we własne siły. Niestety, tylko nieliczne osoby walczą ze swoim problemem. Nieśmiałość można pokonać na kilka sposobów.

Najczęstszym problemem osób nieśmiałych jest to, że brakuje im pewności siebie i wiary we własne siły. Niestety, tylko nieliczne osoby walczą ze swoim problemem. Nieśmiałość można pokonać na kilka sposobów.

Jak przestać być nieśmiałym?

1. Ustalenie sytuacji – pierwszą rzeczą przy pokonaniu nieśmiałości jest ustalenie, w jakich sytuacjach czujemy się nieśmiali. Niektóre osoby obawiają się komunikacji międzyludzkiej, a inne przemówień publicznych. Za to wśród grupy przyjaciół są duszą towarzystwa. Dlatego najważniejszą rzeczą podczas tego kroku jest ustalenie, w jakich sytuacjach i czego się obawiasz. Kiedy ustalisz konkretną przyczynę nieśmiałości, zastanów się jak możesz temu zaradzić.

 

2. Aktor – niestety, osoby nieśmiałe bardzo często przeżywają niepowodzenia społeczne i uważają, że są gorsze od innych. Nie zauważają mocnych stron, tylko skoncentrowane są na słabościach. Dlatego wyobraź sobie, że jesteś aktorem i odegraj rolę, która najbardziej peszy i wywołuje uczucie nieśmiałości. Im dłużej będziesz przedstawiał tę rolę, tym szybciej nauczysz się zapobiegać wstydowi. Dodatkowo zacznij na głos chwalić samego siebie i przekonuj o wartości jaką posiadasz. Przypomnij sobie sukcesy i mocne strony.

 

3. Przełamanie lodów – zacznij nawiązywać kontakt z sąsiadką, panią w sklepie, na spacerze w parku, czy ludźmi w autobusie. Zapytaj choćby o godzinę lub porozmawiaj o pogodzie. Kiedy zorientujesz się, że rozmowa z obcymi osobami nie wywołuje nieśmiałości, wykorzystaj to na spotkaniu towarzyskim. Podejdź do osoby, która stoi pod ścianą i rozpocznij z nią rozmowę.

 

4. Przygotuj materiały – jeśli masz wygłosić publiczne przemówienie zrób sobie notatki i czytaj je na głos stojąc przed lustrem. Powtarzanie tego ćwiczenia na pewno spowoduje, że staniesz się pewniejszy siebie w tym co robisz. Takie samo ćwiczenie możesz zastosować przed rozmową kwalifikacyjną czy przed randką.

 

5. Koniec z krytyką – osoby nieśmiałe mają zaniżoną samoocenę i uważają, że wszyscy wokół je krytykują. To nieprawda. Dlatego zbadaj sytuację i nie nadinterpretuj rzeczywistości. Przecież to, że ktoś nieprzyjaźnie spojrzał w twoim kierunku, nie musi oznaczać, że jesteś krytykowany. Może druga osoba ma gorszy dzień bądź pokłóciła się z bliskimi, a ty akurat znalazłeś się na jej linii wzroku?

 

6. Stop porównaniom – osoby nieśmiałe zazwyczaj porównują się do lepszych od siebie, a co gorsza, starają się ich naśladować. Powoduje to utratę poczucia własnej wartości i pewności siebie. Przestań się tak zachowywać i wypisz na kartce swoje zalety i mocne strony. Przecież na pewno jesteś lepszy w niejednej rzeczy od wybranego „ideału”.

 
Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Mężczyzna zasłania swoją twarz.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Nieśmiałość – poznaj jej przyczyny
Nieśmiałość to cecha, która powoduje trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Osoby nieśmiałe nie wykazują inicjatywy, a wycofują się z niekomfortowej dla siebie sytuacji.

Nieśmiałość to cecha, która powoduje trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Osoby nieśmiałe nie wykazują inicjatywy, a wycofują się z niekomfortowej dla siebie sytuacji. Niska samoocena i brak wiary we własne siły Główną przyczyną nieśmiałości jest niska samoocena i brak wiary we własne siły. Przyczyn nieśmiałości można też szukać w przeszłości i w tym, co osobie nieśmiałej się przytrafiło. Wygórowane oczekiwania rodzicielskie Zdarza się, że rodzice wymagają od swojego dziecka zbyt wiele, a przekazany dziecku obraz tego, jak powinno się zachowywać i jakie powinno być stanowi podłoże do oceny własnej osoby. Kiedy maluch ma poczucie, że daleko mu do ideału preferowanego przez rodziców zniechęca się do aktywności. Dlatego zbyt wygórowane oczekiwania rodzicielskie względem dziecka, ograniczanie go przez liczne zakazy i nakazy, a także brak konsekwencji wychowawczej rodziców są również powodami pojawienia się nieśmiałości . Słaby układ nerwowy Przyczyn nieśmiałości należy też szukać w układzie nerwowym. Cechy typowe dla nieśmiałości są charakterystyczne dla słabego układu nerwowego człowieka. Osoby, które szybciej się męczą, przeżywają przez dłuższy czas niepowodzenia i przykre stany emocjonalne , a także te które rezygnują z działania mają słaby układ nerwowy. Inne powody nieśmiałości Inne czynniki wywołujące nieśmiałość to odczuwanie niepokoju pośród obcych ludzi, brak kontroli nad własnymi przeżyciami, a także możliwość dziedziczenia nieśmiałości po przodkach. Niekiedy też nieśmiałość pojawia się u dzieci, których rodzice mają niższy status społeczno-materialny. Dziecko wstydzi się niższego statusu materialnego, który przejawia się tym, że ma ono gorsze ubrania niż rówieśnicy, czy przez to, że jego rodzice nie mają pracy.   Poznałaś wspaniałego...

Dziewczyna i chłopak siedzą na kanapie
©anetlanda/Fotolia
Styl życia
4 kroki, by ośmielić niepewnego siebie mężczyznę
Jeśli podoba ci się nieśmiały mężczyzna, postaraj się go lepiej poznać. Uśmiechaj się do niego, rozpocznij neutralną rozmowę i zdobądź jego zaufanie. Bądź wobec mężczyzny lojalna, ale nie nachalna. Następnie daj mu przejąć inicjatywę i pozwól się zaprosić na randkę.

Jeśli podoba ci się nieśmiały mężczyzna, postaraj się go lepiej poznać. Uśmiechaj się do niego, rozpocznij neutralną rozmowę i zdobądź jego zaufanie. Bądź wobec mężczyzny lojalna, ale nie nachalna. Następnie daj mu przejąć inicjatywę i pozwól się zaprosić na randkę.   Niepewny siebie mężczyzna może mieć problem z uwodzeniem płci pięknej. Z tego powodu wszelkie próby poznania się lub zaproszenia na pierwszą randkę mogą wyjść z inicjatywy kobiety. 1. Uśmiechaj się do nieśmiałego mężczyzny Uśmiech jest idealnym i niezobowiązującym sygnałem sympatii. Jeśli więc poznasz mężczyznę, który jest małomówny i sprawia wrażenie zakłopotanego, uśmiechnij się do niego delikatnie i szczerze. W ten sposób sprawisz wrażenie osoby pogodnej i uczciwej. Unikaj nachalnego wpatrywania się w mężczyznę, gdyż takim zachowaniem jedynie go zniechęcisz. Zbyt nachalny, nieszczery uśmiech często oznacza złe intencje, a te bardzo łatwo wyczuć. Uśmiechaj się do mężczyzny tylko w sytuacji, gdy wasze spojrzenia się spotkają. 2. Zacznij rozmowę z nieśmiałym mężczyzną Nieśmiali mężczyźni często nie wiedzą, od czego zacząć rozmowę . Nie chcą sprawiać wrażenia natrętnych lub boją się, że powiedzą coś głupiego. W takiej sytuacji możesz pierwsza odezwać się do nieśmiałego mężczyzny. Na początku zadaj mu niezobowiązujące pytanie, które dotyczy okoliczności, w jakiej się znajdujecie. Na domówce możesz zapytać skąd zna gospodarzy lub czym się zajmuje. Dobrym sposobem jest również rozpoczęcie rozmowy na jakiś neutralny temat, na przykład pogody, hobby, muzyki. Unikaj mówienia o kwestiach spornych i drażliwych, czyli polityce lub religii. Być może mężczyzna ma zupełnie inne poglądy od twoich, a to już prosta droga do sporów i wzajemnej niechęci. 3. Bądź cierpliwa...

chłopiec nieśmiały
©Agatalina/fotolia
Styl życia
Jak wyleczyć dziecko z nieśmiałości?
Nieśmiałość dotyka na pewnym etapie rozwoju każde dziecko, ale u tych najmłodszych nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Moment przełomowy w życiu malucha stanowią pierwsze dni w przedszkolu.

Nieśmiałość dotyka na pewnym etapie rozwoju każde dziecko, ale u tych najmłodszych nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Moment przełomowy w życiu malucha stanowią pierwsze dni w przedszkolu.   Dziecko idąc do przedszkola po raz pierwszy styka się z tak szerokim gronem obcych mu osób – to próba jego charakteru i test na to, jak radzi sobie z zachowaniami społecznymi. Kiedy nieśmiałość dziecka staje się problemem? Jeśli dziecko w wieku przedszkolnym ma problem z asymilacją, to już znak, że potrzebuje pomocy rodzica. Nie można liczyć na to, że nieśmiałość przejdzie dziecku sama . Jeżeli maluch nie nabędzie umiejętności społecznych w momencie, kiedy ma do tego najlepsze warunki, z czasem będzie mu tylko trudniej. Nieśmiałość jest barierą, która może ograniczać człowieka od wczesnego dzieciństwa do końca życia, a przez to utrudniać mu osiąganie spełnienia – zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Rozmawiaj z dzieckiem Problemu nieśmiałości nie da się skutecznie rozwiązać bez rozmowy z dzieckiem. Staraj się traktować malucha jak równego sobie rozmówcę – dziel się z nim swoimi doświadczeniami, opowiadaj o własnym dzieciństwie, buduj wzajemne zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, aby dziecko wiedziało, że jest dla ciebie ważne i ma w tobie oparcie . Walcz z lękiem Źródłem nieśmiałości są różnego rodzaju lęki – przed niezrozumieniem, krytyką czy ośmieszeniem się. Wynikają one bardzo często z błędów w wychowaniu. Na rozwój dziecka niekorzystnie wpływa zarówno wyręczanie go we wszystkich czynnościach, jak i stawianie przed nim zbyt dużych wymagań . Maluch nie może się bać samodzielnego dokonywania wyborów ani mieć ciągłego poczucia, że zawiedzie rodzica i zostanie za to ukarany. Samodzielność ma ogromny wpływ na poczucie...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner