Party Stories
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Luiza "Hotel Paradise 3"
Małgorzata Rozenek w białym garniturze
chłopiec nieśmiały
©Agatalina/fotolia
Styl życia

Jak wyleczyć dziecko z nieśmiałości?

Nieśmiałość dotyka na pewnym etapie rozwoju każde dziecko, ale u tych najmłodszych nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Moment przełomowy w życiu malucha stanowią pierwsze dni w przedszkolu.

Nieśmiałość dotyka na pewnym etapie rozwoju każde dziecko, ale u tych najmłodszych nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Moment przełomowy w życiu malucha stanowią pierwsze dni w przedszkolu.

 

Dziecko idąc do przedszkola po raz pierwszy styka się z tak szerokim gronem obcych mu osób – to próba jego charakteru i test na to, jak radzi sobie z zachowaniami społecznymi.

Kiedy nieśmiałość dziecka staje się problemem?

Jeśli dziecko w wieku przedszkolnym ma problem z asymilacją, to już znak, że potrzebuje pomocy rodzica. Nie można liczyć na to, że nieśmiałość przejdzie dziecku sama. Jeżeli maluch nie nabędzie umiejętności społecznych w momencie, kiedy ma do tego najlepsze warunki, z czasem będzie mu tylko trudniej. Nieśmiałość jest barierą, która może ograniczać człowieka od wczesnego dzieciństwa do końca życia, a przez to utrudniać mu osiąganie spełnienia – zarówno prywatnego, jak i zawodowego.

Rozmawiaj z dzieckiem

Problemu nieśmiałości nie da się skutecznie rozwiązać bez rozmowy z dzieckiem. Staraj się traktować malucha jak równego sobie rozmówcę – dziel się z nim swoimi doświadczeniami, opowiadaj o własnym dzieciństwie, buduj wzajemne zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, aby dziecko wiedziało, że jest dla ciebie ważne i ma w tobie oparcie.

Walcz z lękiem

Źródłem nieśmiałości są różnego rodzaju lęki – przed niezrozumieniem, krytyką czy ośmieszeniem się. Wynikają one bardzo często z błędów w wychowaniu. Na rozwój dziecka niekorzystnie wpływa zarówno wyręczanie go we wszystkich czynnościach, jak i stawianie przed nim zbyt dużych wymagań. Maluch nie może się bać samodzielnego dokonywania wyborów ani mieć ciągłego poczucia, że zawiedzie rodzica i zostanie za to ukarany. Samodzielność ma ogromny wpływ na poczucie własnej wartości, tak samo jak pochwały, które ośmielają dziecko do podejmowania nowych wyzwań.

Nie naciskaj na dziecko

Zdecydowanie najgorszą metodą radzenia sobie z nieśmiałością jest naciskanie na dziecko. To pogłębia jego lęki. Popychanie dziecka do nawiązywania kontaktów na siłę przynosi skutek odwrotny do zamierzonego – maluch zaczyna odbierać asymilowanie się z grupą jako coś negatywnego. Fatalne skutki ma też porównywanie swojej pociechy z innymi dziećmi. Sprawia to, że malec czuje się gorszy, przez co jeszcze trudniej mu zbliżyć się do rówieśników. Kluczem do rozwiązania problemu nieśmiałości są cierpliwość, subtelność i systematyczność starań rodzica.

Dawaj dobry przykład

Najszybszą drogą do ośmielenia dziecka jest eksponowanie przed nim własnej śmiałości. Okres dzieciństwa to czas, kiedy to ty stanowisz dla swojej pociechy wzór do naśladowania. Wykorzystaj to i próbuj przy swoim dziecku nawiązywać spontaniczne rozmowy z sąsiadami, obcymi ludźmi w autobusie czy w supermarkecie. Zabieraj dziecko w miejsca, gdzie ma okazję poznać wielu rówieśników, zapraszaj też do domu jak najwięcej znajomych, a na spotkaniach w szerszym gronie poproś, by maluch wyrecytował wierszyk lub zaśpiewał piosenkę. Jeśli widzisz, że twoja pociecha nie chce bawić się z innymi dziećmi, sam włącz się do zabawy. To sprawi, że prędzej czy później brzdąc się przełamie.

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Mężczyzna zasłania swoją twarz.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Nieśmiałość – poznaj jej przyczyny
Nieśmiałość to cecha, która powoduje trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Osoby nieśmiałe nie wykazują inicjatywy, a wycofują się z niekomfortowej dla siebie sytuacji.

Nieśmiałość to cecha, która powoduje trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Osoby nieśmiałe nie wykazują inicjatywy, a wycofują się z niekomfortowej dla siebie sytuacji. Niska samoocena i brak wiary we własne siły Główną przyczyną nieśmiałości jest niska samoocena i brak wiary we własne siły. Przyczyn nieśmiałości można też szukać w przeszłości i w tym, co osobie nieśmiałej się przytrafiło. Wygórowane oczekiwania rodzicielskie Zdarza się, że rodzice wymagają od swojego dziecka zbyt wiele, a przekazany dziecku obraz tego, jak powinno się zachowywać i jakie powinno być stanowi podłoże do oceny własnej osoby. Kiedy maluch ma poczucie, że daleko mu do ideału preferowanego przez rodziców zniechęca się do aktywności. Dlatego zbyt wygórowane oczekiwania rodzicielskie względem dziecka, ograniczanie go przez liczne zakazy i nakazy, a także brak konsekwencji wychowawczej rodziców są również powodami pojawienia się nieśmiałości . Słaby układ nerwowy Przyczyn nieśmiałości należy też szukać w układzie nerwowym. Cechy typowe dla nieśmiałości są charakterystyczne dla słabego układu nerwowego człowieka. Osoby, które szybciej się męczą, przeżywają przez dłuższy czas niepowodzenia i przykre stany emocjonalne , a także te które rezygnują z działania mają słaby układ nerwowy. Inne powody nieśmiałości Inne czynniki wywołujące nieśmiałość to odczuwanie niepokoju pośród obcych ludzi, brak kontroli nad własnymi przeżyciami, a także możliwość dziedziczenia nieśmiałości po przodkach. Niekiedy też nieśmiałość pojawia się u dzieci, których rodzice mają niższy status społeczno-materialny. Dziecko wstydzi się niższego statusu materialnego, który przejawia się tym, że ma ono gorsze ubrania niż rówieśnicy, czy przez to, że jego rodzice nie mają pracy.   Poznałaś wspaniałego...

rozkojarzona kobieta
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak pokonać uczucie nieśmiałości?
Najczęstszym problemem osób nieśmiałych jest to, że brakuje im pewności siebie i wiary we własne siły. Niestety, tylko nieliczne osoby walczą ze swoim problemem. Nieśmiałość można pokonać na kilka sposobów.

Najczęstszym problemem osób nieśmiałych jest to, że brakuje im pewności siebie i wiary we własne siły. Niestety, tylko nieliczne osoby walczą ze swoim problemem. Nieśmiałość można pokonać na kilka sposobów. Jak przestać być nieśmiałym? 1. Ustalenie sytuacji – pierwszą rzeczą przy pokonaniu nieśmiałości jest ustalenie, w jakich sytuacjach czujemy się nieśmiali. Niektóre osoby obawiają się komunikacji międzyludzkiej, a inne przemówień publicznych . Za to wśród grupy przyjaciół są duszą towarzystwa. Dlatego najważniejszą rzeczą podczas tego kroku jest ustalenie, w jakich sytuacjach i czego się obawiasz. Kiedy ustalisz konkretną przyczynę nieśmiałości, zastanów się jak możesz temu zaradzić.   2. Aktor – niestety, osoby nieśmiałe bardzo często przeżywają niepowodzenia społeczne i uważają, że są gorsze od innych. Nie zauważają mocnych stron, tylko skoncentrowane są na słabościach. Dlatego wyobraź sobie, że jesteś aktorem i odegraj rolę, która najbardziej peszy i wywołuje uczucie nieśmiałości . Im dłużej będziesz przedstawiał tę rolę, tym szybciej nauczysz się zapobiegać wstydowi. Dodatkowo zacznij na głos chwalić samego siebie i przekonuj o wartości jaką posiadasz. Przypomnij sobie sukcesy i mocne strony.   3. Przełamanie lodów – zacznij nawiązywać kontakt z sąsiadką, panią w sklepie, na spacerze w parku, czy ludźmi w autobusie. Zapytaj choćby o godzinę lub porozmawiaj o pogodzie. Kiedy zorientujesz się, że rozmowa z obcymi osobami nie wywołuje nieśmiałości, wykorzystaj to na spotkaniu towarzyskim . Podejdź do osoby, która stoi pod ścianą i rozpocznij z nią rozmowę.   4. Przygotuj materiały – jeśli masz wygłosić publiczne przemówienie zrób sobie notatki i czytaj je na głos stojąc przed...

mama z synkiem
© Alena Ozerova/Fotolia.com
Styl życia
Dziecko trzeba nie tylko zapisać do przedszkola, ale i je do niego przygotować
Aby zapisać dziecko do przedszkola, należy w wybranej placówce złożyć wniosek o przyjęcie malca. Zawiera on dane dziecka i jego rodziców. Dziecko trzeba przygotować do tej nowej sytuacji, rozmawiając z nim i ucząc samodzielności.

Aby zapisać dziecko do przedszkola, należy w wybranej placówce złożyć wniosek o przyjęcie malca. Zawiera on dane dziecka i jego rodziców. Dziecko trzeba przygotować do tej nowej sytuacji, rozmawiając z nim i ucząc samodzielności. Jak zapisać dziecko do przedszkola? Wybrać placówkę i złożyć w niej wniosek o przyjęcie Jeśli pojawiają się wątpliwości co do tego, jak zapisać dziecko do przedszkola , instrukcji i dat dotyczących rekrutacji należy szukać na stronie internetowej wybranej placówki. Należy też wziąć pod uwagę kryteria przyjęć i to, że niektóre dzieci mają pierwszeństwo przed innymi. Pierwszy etap rekrutacji polega na złożeniu wniosku o przyjęcie dziecka do danej placówki oraz dokumentów potwierdzających jego uprzywilejowaną pozycję w procesie rekrutacji. Pierwszeństwo mają dzieci z rodzin wielodzietnych , niepełnosprawne, mające niepełnosprawnego rodzica lub oboje niepełnosprawnych rodziców bądź niepełnosprawne rodzeństwo , dzieci wychowywane przez tylko jednego z rodziców oraz objęte pieczą zastępczą . Pod uwagę brane jest też miejsce zamieszkania dziecka – malec może uczęszczać do placówki na terenie gminy, w której mieszka. Większe szanse na przyjęcie do przedszkola mają te dzieci, których oboje rodzice pracują lub studiują dziennie albo gdy placówka jest położona najbliżej miejsca pracy jednego z rodziców bądź miejsca zamieszkania dziecka. Kryterium przyjęcia jest też to, czy rodzeństwo dziecka już uczy się w danym przedszkolu i czy maluch wcześniej chodził do żłobka. Czasem pod uwagę bierze się też dochód rodziców. Złożone dokumenty są rozpatrywane i ogłaszana jest lista osób przyjętych. Od decyzji można się odwołać. Jak przygotować dziecko do przedszkola? Wytłumaczyć mu nową sytuację i przedstawić fakty...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner