Mężczyzna biegnący po plaży
©razoomanetu/Fotolia
Styl życia

Trening biegacza: 40 minut biegu, które cię odchudzi

Nie trzeba nikogo przekonywać, że bieganie to zdrowy i skuteczny sposób na wyrzeźbienie sylwetki. Ta aktywność fizyczna pozwoli spalić tkankę tłuszczową, zamieniając ją na mięśniową – 40 minut biegu pozwoli spalić aż 500 kalorii.

Nie trzeba nikogo przekonywać, że bieganie to zdrowy i skuteczny sposób na wyrzeźbienie sylwetki. Ta aktywność fizyczna pozwoli spalić tkankę tłuszczową, zamieniając ją na mięśniową – 40 minut biegu pozwoli spalić aż 500 kalorii.

Od minuty do 40 minut biegu

Gdy stawiasz pierwsze kroki w sporcie, twój organizm nie jest przygotowany na wysiłek. Mimo że jogging daje świetne rezultaty w kształtowaniu sylwetki, to wymaga poświęcenia i dużej dawki motywacji. Pierwsze treningi rozpoczynaj od krótkich biegów, połączonych z marszem. Zwiększaj stopniowo etapy biegu i staraj się wytrzymać w nich jak najdłużej. Gdy osiągniesz 40 minut biegu bez przystawania, możesz śmiało stwierdzić, że zaczynasz być prawdziwym biegaczem.

Chcesz kupić markowe i wygodne buty do biegania? Wejdź na tę stronę i wykorzystaj Warsaw Sneaker Shop kupon rabatowy.

40 minut biegu: odległość i kalorie

Jeżeli osiągasz 40 minut ciągłego biegu w przeciętnym tempie, to znaczy, że jesteś w stanie przebiec ok. 8 kilometrów. Odległość ta jest jednak tylko statystycznym wynikiem, ponieważ każdy biegacz posiada własne, indywidualne tempo – jeden pobiegnie szybciej, inny wolniej. Ile potrafisz spalić podczas tego czasu, zależy przede wszystkim od twojej wagi i prędkości, z jaką biegniesz. Dla przykładu dla średniej prędkości biegu 10 km/h, podczas 40 minut biegu uzyskasz takie wyniki:

  • Osoba z wagą równą 50 kg spali 350 kalorii,
  • Osoba z wagą równą 60 kg spali 420 kalorii,
  • Osoba z wagą równą 70 kg spali 490 kalorii,
  • Osoba z wagą równą 80 kg spali 560 kalorii.

 

Pamiętaj, że do biegu każdy powinien się odpowiednio przygotować: buty sportowe, ubiór sportowy, przylegający do ciała (szczególnie spodnie). Zrezygnuj z twardego podłoża, m.in. asfaltu czy chodników, a wybieraj ścieżki polne. Nie zapominaj o nawadnianiu organizmu, powinieneś mieć przy sobie zawsze małą butelkę wody. Przed biegiem zrób krótką rozgrzewkę, a po joggingu daj sobie chwilę na ćwiczenia rozciągające mięśnie nóg. 

Jogging
© Lars Zahner/Fotolia.com
Styl życia
Slow jogging – sport dla każdego
Slow jogging, czyli bieganie w wolnym tempie to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym sport kojarzy się z ogromnym wysiłkiem i potem. Sport nie jest zbyt obciążający, dlatego mogą go wykonywać nawet osoby o słabej kondycji fizycznej.

Slow jogging, czyli bieganie w wolnym tempie to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym sport kojarzy się z ogromnym wysiłkiem i potem. Sport nie jest zbyt obciążający, dlatego mogą go wykonywać nawet osoby o słabej kondycji fizycznej.   Slow jogging stworzył japoński profesor Uniwersytetu Fukuoka - Hiroaki Tanaka. W 1995 roku Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Sportowej potwierdziło skuteczność slow joggingu. Jak zacząć slow jogging, czyli podstawowe zasady Slow jogging może uprawiać każdy, nawet osoby po 60. roku życia , które nigdy wcześniej nie ćwiczyły. Truchtanie nie obciąża stawów – to sport dla każdego. Szczegółowe zasady slow joggingu prof. Tanaka zawarł w książce o takim samym tytule. Oto najważniejsze z nich: 1. Przeciętna prędkość truchtu to 4-5 km/h – jest to tzw. tempo niko-niko, na tyle wolne, że osoba uprawiająca slow jogging może być wyprzedzana przez spacerowiczów . 2. Liczba kroków – w ciągu minuty należy wykonać około 180 kroków. 3. Lądowanie na śródstopiu – długość jednego kroku powinna stanowić 1/3 kroku przy lądowaniu na pięcie. 4. Regularny trening – slow jogging należy uprawiać minimum 3 razy w tygodniu. Można zacząć od 15 minut i stopniowo zwiększać czas truchtu do 30-50 minut. Buty do slow joggingu Buty do slow joggingu powinny być lekkie i mieć funkcję lekkiej amortyzacji pięty. Dzięki tego rodzaju butom stopa rusza się w naturalny sposób , jest stabilna, a podczas biegu angażowane są wszystkie mięśnie ciała. Efekty slow joggingu Slow jogging umożliwia poprawę kondycji fizycznej i intelektualnej, korzystnie wpływa na jakość i długość życia . Eksperyment przeprowadzony przez twórcę dyscypliny pokazał, że u osób, które uprawiały slow jogging regularnie przez 6 miesięcy, 3 razy w tygodniu, zwiększyła się liczba komórek mózgowych. Ile kalorii...

Ludzie ćwiczący na skakance
©denisfilm/Fotolia
Styl życia
Skakanka na odchudzanie – ile kalorii można spalić skakaniem?
Skakanie na skakance wpływa na wiele partii mięśni brzucha, ud, pośladków czy łydek i pobudza organizm do kolejnych zadań treningowych. Ma dodatkowo zbawienny wpływ na układ krążenia i wzmacnia proces odchudzania.

Skakanie na skakance wpływa na wiele partii mięśni brzucha, ud, pośladków czy łydek i pobudza organizm do kolejnych zadań treningowych. Ma dodatkowo zbawienny wpływ na układ krążenia i wzmacnia proces odchudzania.   Skakanie na skakance przez około 30 minut pozwoli spalić nawet do 300-400 kalorii (w trakcie 10 minut intensywnego treningu możesz spalić od 100 do 150 kalorii). Jeżeli trening będziesz powtarzać co najmniej 3 razy w tygodniu, to pozwoli spalić nawet aż do 1 200 kalorii tylko dzięki samym skokom . Nie powinieneś jednak traktować tego jako pojedynczego ćwiczenia – skakanie na skakance jest idealną formą rozgrzewki, która rozgrzeje mięśnie i stawy oraz przygotuje ciało do kolejnych zadań treningowych. Skakanie na skakance a odchudzanie Skakanie na skakance pozwoli w krótkim czasie spalić dużą liczbę kalorii. Nie jest to jednak jedyna zaleta tego ćwiczenia – przyśpiesza przemianę materii i zwiększa procesy metaboliczne. Należy również podkreślić, że samo odchudzanie zmniejsza ilość tkanki tłuszczowej, ale to ćwiczenia i intensywny trening wyrzeźbią sylwetkę. Szukasz komfortowych i wygodnych butów do skakania na skakance? Wejdź na tę stronę i wykorzystaj kod rabatowy Deichamann . Jak skakać na skakance: 1. Rozpocznij od prostych podskoków na dwóch złączonych nogach, co pomoże ci złapać równowagę (jeżeli dopiero zaczynasz). Skacz zawsze na luźnych kolanach , utrzymuj wyprostowaną postawę i trzymaj napięty brzuch. Zrób co najmniej 20-30 powtórzeń . 2. Zrób sobie chwilę przerwy – nie musi być długa (czasami wystarczy minuta), ale nie wolno siadać ani kłaść się na podłodze. W ramach relaksu wykonaj kilka rozciągających ćwiczeń. 3. Zrób kolejną serię skoków, jednak inaczej – podskakuj ze złączonymi...

kobieta ćwiczy na piłce
Flickr/Port of San Diego/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Poznaj ćwiczenia cardio!
Ćwiczenia cardio są jedną z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić dla swojego ciała. Dzięki systematycznemu treningowi można spalić zbędny tłuszcz, wysmuklić ciało, a przede wszystkim poprawić kondycję fizyczną. Dzięki systematyczności poprawia się praca serca i układu krążenia.

Ćwiczenia cardio są jedną z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić dla swojego ciała. Dzięki systematycznemu treningowi można spalić zbędny tłuszcz, wysmuklić ciało, a przede wszystkim poprawić kondycję fizyczną. Dzięki systematyczności poprawia się praca serca i układu krążenia. Trening cardio na odchudzanie Podczas długiego wysiłku organizm zaczyna czerpać energię z zapasów tłuszczu, co oczywiście powoduje ich spalanie. Kluczowe jest utrzymanie takiego poziomu intensywności ćwiczeń, by organizm mógł pokryć całkowicie zapotrzebowanie na tlen. Podczas zbyt intensywnego treningu uruchamiane są procesy beztlenowe, w czasie których nie następuje spalanie tłuszczu. Tętno powinno wynosić 60-70% tętna maksymalnego . Jak obliczyć tętno maksymalne? HR max (tętno maksymalne) = 220 – wiek Oznacza to, że dla osoby w wieku 20 lat HR max= 220 – 20, czyli 200. 200 x 0,6 = 120 300 x 0,7 = 140 Dwudziestoletnia osoba powinna więc utrzymywać w ciągu treningu tętno 120-140.   Samodzielna kontrola tętna nie jest łatwa, więc zdecydowanie wygodniej jest zaopatrzyć się w pulsometr – urządzenie to przypomina zegarek, ale pokazuje nam parametry naszego organizmu. Ceny zaczynają się już od 30 zł, a kończą na kilkuset. Do najprostszych pomiarów wystarczą jednak tańsze urządzenia. Jeśli celem jest schudnięcie, należy ćwiczyć od 20 do 40 minut co najmniej 3 razy w tygodniu . Aby zwiększyć i przyspieszyć efekt, warto połączyć ćwiczenia cardio z dietą i dodatkowymi ćwiczeniami.   Każdą sesję treningową należy zacząć od rozgrzewki, którą może być trucht w miejscu lub ćwiczenia rozciągające. Również na zakończenie wskazane jest wykonanie stretchingu. Do ćwiczeń cardio należy m.in. coraz popularniejszy jogging, ale także jazda na rowerze, aerobic , pływanie, aerobik wodny, pilates, ale tak naprawdę można wykonywać...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak