Andrzej Duda

Andrzej Duda to polski polityk, doktor nauk prawnych oraz prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2015 roku pierwszy raz został wybrany na prezydenta. Zyskał wówczas poparcie 51,55%. W kolejnych wyborach prezydenckich również zwyciężył, tym razem poparciem 51,03%, i ponownie objął najwyższy urząd w Polsce. Jest wierzący i regularnie chodzi do kościoła. W 1994 roku poślubił Agatę Kornhauser. Rok później przyszła na świat ich córka, Kinga Duda.

Imię: Andrzej Sebastian

Nazwisko: Duda

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: -

Wzrost: 182 cm

Data urodzenia: 16.05.1972 r.

Znak zodiaku: byk

Zawód: prawnik

Osoby - związki:żona Agata Kornhauser-Duda (od 1994 r.)

Rodzice: Jan Tadeusz Duda i Janina Milewska-Duda

Dzieci: córka Kinga Duda (ur. 21.11.1995 r.)

Rodzeństwo: siostry: Anna Duda-Kękuś i Dominika Duda

BIO: Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. Studia wyższe ukończył w 1997 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim, na Wydziale Prawa i Administracji. Następnie podjął pracę w Katedrze Postępowania Administracyjnego, a kilka lat później także w Katedrze Prawa Administracyjnego. Doktorat z nauk prawnych uzyskał w 2005 roku i jeszcze w tym samym roku otworzył swoją kancelarię prawną. W 2006 roku został powołany przez Jarosława Kaczyńskiego na wiceministra sprawiedliwości. Dwa lata później decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego objął stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W 2010 roku Andrzej Duda otrzymał mandat radnego w Krakowie. Rok później wystartował w wyborach parlamentarnych z listy Prawa i Sprawiedliwości, po czym objął funkcjęWiceprzewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Następnie przez rok piastował stanowisko rzecznika prasowego w swojej partii. W 2014 roku otrzymał mandat posła do Parlamentu Europejskiego. 24 maja 2015 roku został wybrany prezydentem Polski, zyskując poparcie 51,55%. 2 lipca 2020 roku Andrzej Duda został po raz kolejny wybrany na ten urząd, otrzymując w drugiej turze poparcie 51,03%.

Znany z: zamiłowania do jazdy na nartach. O prezydencie głośno dyskutowano w 2015 roku, kiedy to ułaskawił byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego, a także 3 innych funkcjonariuszy służb specjalnych. Sprawa odbiła się dużym echem głównie ze względu na to, że pierwszy raz w historii doszło do ułaskawienia przez prezydenta osób, wobec których sąd nie wydał jeszcze prawomocnego wyroku. W 2020 roku Andrzej Duda wypowiedział się o szczepieniach na koronawirusa. Prezydent powiedział, że nie jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień. Wywołało to dyskusję w Okręgowej Izbie Lekarskiej, gdzie specjaliści uznali takie słowa za nie do przyjęcia, a wręcz szkodliwe dla obywateli Polski. Prezydent wówczas sprostował, że chodziło mu tylko o to, że szczepionki przeciw COVID-19 nie powinny być obowiązkowe, tak samo jak obecnie jest ze szczepionkami np. na grypę.

Funkcja w filmie:
 • Andrzej Duda wystąpił w filmie dokumentalnym pt. "Mgła", który opowiada o katastrofie w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. Film wyreżyserowała Joanna Lichocka i Maria Dłużewska.


 • Książki:"Interes prawny w polskim prawie administracyjnym", Wydawnictwo C.H. Book, 2008;"Andrzej Duda nasz prezydent", opracowanie zbiorowe, Wydawnictwo M, 2015;"Andrzej Duda - biografia prawdziwa", Jerzy Robert Nowak, Wydawnictwo 3DOM, 2018.

  Nagrody (najważniejsze): - Krzyż Wielki Orderu Zasługi; - Krzyż Wielki z Łańcuchem Orderu Lwa Białego; - Krzyż Wielki Orderu Zasługi z Łańcuchem i Złotopromienną Gwiazdą; - Krzyż Wielki Orderu Zbawiciela; - Order Stara Płanina; - Krzyż Wielki Orderu Białej Róży Finlandii; - Wielka Wstęga Orderu Leopolda; - Honorowa Odznaka GROM; - Krzyż Wielki Orderu Świętego Olafa; - Prometejska Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego; - Nagroda im. Lecha Kaczyńskiego.

  Link Instagram: @prezydent\_pl

  Link Facebook: @andrzejduda
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index