Alicja Bachleda-Curuś

Alicja Bachleda-Curuś to aktorka, która zawdzięcza swoją popularność roli Zosi w filmowej adaptacji "Pana Tadeusza". Jednak jej kariera aktorska nie ogranicza się wyłącznie do polskiego podwórka. W 2009 r. zagrała główną rolę u boku Colina Farrella w filmie "Ondine". Udział w międzynarodowych produkcjach zapewnił jej sławę za oceanem. Mimo to aktorka występuje także w polskich filmach, takich jak "Pitbull. Niebezpieczne kobiety" czy "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach". Sprawdź, jak wygląda jej życie prywatne.

Imię: Alicja

Nazwisko: Bachleda-Curuś

Nazwisko panieńskie: Bachleda-Curuś

Pseudonim: brak

Wzrost: 168 cm

Data urodzenia: 12.05.1983 r.

Znak zodiaku: byk

Zawód: aktorka i piosenkarka

Osoby - związki: - były partner Marcin Gortat

- aktorka przez kilka lat spotykała się z koszykarzem, jednak ich związek nie przetrwał próby czasu i zakończył się rozstaniem w 2018 r.; - były partner Colin Farrell - para zagrała wspólnie w filmie "Ondine", a ich związek trwał od 2008 do 2011 r.; - były partner Piotr Woźniak-Starak - z tragicznie zmarłym producentem filmowym aktorka była w związku od 2003 do 2005 r.

Rodzice: geolog Tadeusz Bachleda-Curuś i Lidia Bachleda-Curuś

Dzieci: syn Henry Tadeusz Farrell (ur. 2009 r.)

Rodzeństwo: brat Tadeusz Bachleda-Curuś

BIO: Alicja Bachleda-Curuś: aktorka i piosenkarka. Pochodzi z góralskiej rodziny, jednak urodziła się i pierwsze lata życia spędziła w Meksyku, gdzie jej ojciec pracował jako geolog. Ukończyła szkołę średnią w Krakowie, a następnie kształciła się w Lee Strasberg Theatre and Film Institute w Nowym Jorku. Początkowo wiele wskazywało na to, że wybierze karierę muzyczną. Pod koniec lat 90. wygrywała festiwale piosenki dziecięcej w Krakowie, Częstochowie, Tucholi, Będzinie i Krakowie. Gościła również na festiwalach zagranicznych w Bułgarii, Chorwacji, Niemczech i we Włoszech. Wydała 2 kasety magnetofonowe: "Sympatyczne sny" i "Nie załamuj się/Minuta fantazji". Jej debiutancki album studyjny "Klimat" ujrzał światło dzienne w 2001 r., jednak ostatecznie zdecydowała się na rozwijanie kariery aktorskiej. W 1999 r. zagrała w filmie Andrzeja Wajdy "Pan Tadeusz". Rola Zosi przyniosła jej popularność oraz ogromną sympatię publiczności. Następnie zagrała w "Syzyfowych pracach", a potem rozpoczęła międzynarodową karierę. Występowała w filmach niemieckich, irlandzkich i amerykańskich. Przełomem okazała się główna rola w filmie "Ondine" (2009), za którą zyskała uznanie środowiska aktorskiego i publiczności za oceanem. Na planie poznała też ojca swojego dziecka Colina Farrella. Od tamtej pory występowała przede wszystkim w USA, jednak można było zobaczyć ją także w polskich produkcjach, takich jak "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach" oraz "Pitbull. Niebezpieczne kobiety".

Znana ze: swojej wyjątkowej urody oraz zdolności aktorskich, które pomogły jej zrobić międzynarodową karierę. W 2010 r. znalazła się na 6. miejscu rankingu Forbes pod względem wartości reklamowej. Można było oglądać ją w reklamach marek: Lirene, Procter&Gamble czy Heineken. Oprócz tego wzięła udział w spocie promującym miasto Kraków, a także w kampanii społecznej Fundacji DKMS, która zajmuje się aktywnym poszukiwaniem dawców szpiku kostnego.

Funkcja w filmie:
 • aktorka w filmie "Pan Tadeusz" (1999);
 • aktorka w serialu "Syzyfowe prace" (2000);
 • aktorka w filmie "Z miłością nie wygrasz" (2001);
 • aktorka w serialu "Na dobre i na złe" (2002-2004);
 • aktorka w filmie "Handel" (2007);
 • główna rola w filmie "Ondine" (2009);
 • aktorka w filmie "Bitwa pod Wiedniem" (2012);
 • aktorka w filmie "The American Side" (2014);
 • aktorka w filmie "The Girl Is in Trouble" (2015);
 • aktorka w filmie "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach" (2016);
 • aktorka w filmie "Pitbull. Niebezpieczne kobiety" (2016).


 • Płyta:"Sympatyczne sny" (1993);"Nie załamuj się/Minuta fantazji" (1995);"Klimat" (2001).

  Książki: brak

  Nagrody:Tygrys TV jako najpopularniejsza gwiazda telewizyjna młodego pokolenia według czytelników "Tele Tygodnia" (2003);Nagroda za najlepszą rolę kobiecą w filmie "Handel" na Vallarta Film Festival w Meksyku (2007);Nagroda za najlepszą rolę kobiecą w filmie "Handel" na Festiwalu Filmowym w Bostonie (2007);Róża Gali w kategorii Najlepszy debiut (2007);Diamentowy Klaps Filmowy na Festiwalu Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane (2016).

  Link Instagram: @alicjabc


  Link FB: @alicjabachledacurus
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index