Alek Baron

Baron wychowywał się w domu pełnym muzyki. Jego ojciec Piotr to uznany polski saksofonista jazzowy, nic więc dziwnego, że syn postanowił pójść w jego ślady. Aleksander ukończył I stopień szkoły muzycznej w klasie fortepianu, a II stopień w specjalizacji ojca, czyli saksofonie. W wieku 21 lat wspólnie z kolegami założył zespół Afromental, który zdobył dużą popularność w naszym kraju, współpracował też z zespołem Blog 27. Poznaj więcej informacji o Baronie.

Imię: Aleksander

Nazwisko: Milwiw-Baron

Pseudonim: Baron

Wzrost: 190 cm

Data urodzenia: 13 grudnia 1983 roku

Znak zodiaku: Strzelec

Zawód: kompozytor, gitarzysta, saksofonista, producent muzyczny

Osoby - związki:  Baron jest kawalerem, choć był już dwukrotnie zaręczony – w 2014 roku z Katarzyną Grabowską, a w 2017 roku z Czariną Russell. Spotykał się również z Aleksandrą Szwed, Julią Wieniawą, Blanką Lipińską i Sandrą Kubicką. Z tą ostatnią jest od 2021 roku i para obecnie jest razem.

Rodzice: Ewa Milwiw-Baron i Piotr Baron (znany polski saksofonista jazzowy)

Dzieci: brak

Rodzeństwo: brat Adam, siostra Maria

BIO: Aleksander Milwiw-Baron urodził się we Wrocławiu. Już we wczesnej młodości postanowił iść w ślady ojca, saksofonisty jazzowego i postawił na karierę muzyczną. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu I stopnia w klasie fortepianu i II stopnia w klasie saksofonu. Na dalszym etapie edukacji ukończył Uniwersytet Wrocławski.
W 2004 roku był jednym z założycieli zespołu Afromental, który gra muzykę z pogranicza rocka, hip-hopu i rapcore'u. Zespół po raz pierwszy wystąpił publicznie na I Przeglądzie Młodych Kapel „Gazety Olsztyńskiej”, a na Festiwalu Muzyki Młodzieżowej Gama w Kołobrzegu dotarł do jego Złotej Dziesiątki za interpretację piosenki „Bananowy song” zespołu VOX. Ten sam utwór przyniósł im wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie.
W 2006 roku Baron dołączył również do zespołu Blog 27. Jeszcze w listopadzie tego samego roku zdobyli Europejską Nagrodę Muzyczną MTV w kategorii najlepszy polski wykonawca. W tym samym okresie ukazał się teledysk zespołu do piosenki „Who I Am?”. W kolejnym roku Blog 27 zdobył nagrodę European Border Breakers Award (EBBA) i znalazł się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych europejskich wykonawców na podstawie statystyk opracowanych przez Billboard Information Group. Oprócz tego zespół wystąpił na finałowym koncercie TOPtrendy 2007. W kwietniu 2008 roku grupa wypuściła album „Before I’ll Die…”. Znajdujące się na nim utwory wykorzystano w serialu „39 i pół”, w którym wystąpił również Baron. Album dotarł do trzeciego miejsca listy sprzedaży płyt w Polsce i zyskał status złotej płyty. Niespodziewanie jeszcze w tym samym roku zespół został rozwiązany, kiedy jego liderka Tola Szlagowska wyjechała do USA do szkoły muzycznej.

Znany z: Baron znany jest z udziału w programach telewizyjnych. Wraz z Tomsonem, wokalistą zespołu Afromental, wziął udział w programach TVP2 „Bitwa na głosy” i „The Voice of Poland”, w których szlifował talenty wokalne uczestników.

Funkcja w filmie: Baron razem z zespołem Afromental wystąpił w 2009 roku w serialu „39 i pół”, gdzie zagrał samego siebie. Pojawił się również w telewizyjnym serialu „Drunk history – pół litra historii”.

Płyty:
Zespół Afromental:
- The Breakthru” (2007);
- złota płyta „Playing with Pop” (2009);
- złota płyta „The B.O.M.B.” (2011);
- Mental House” (2014);
- „5” (2019).
Z zespołem „Blog 27” Baron wydał album „Before I’ll Die…” (2008), który uzyskał status złotej płyty.

Książki: brak

Nagrody:
Nagrody dla zespołu Blog 27:
- MTV Europe Music Award w kategorii najlepszy polski artysta (2006);
- European Border Breakers Award (2007);
- Złote Koguty Teleranka w kategorii super idol (2008).
Zespół Afromental, którego Baron jest członkiem, również zdobywał nagrody, m.in.:
- Superjedynki w kategorii zespół roku (2009);
- nagroda w plebiscycie VIVA Comet Awards oraz Eska Music Awards w kategorii zespół roku (2010);
- nagroda w plebiscycie MTV EMA w kategorii najlepszy polski wykonawca (2010);
- nagroda w plebiscycie VIVA Comet Awards w kategorii zespół roku (2011);
- Eska Music Awards w kategorii wideoklip roku (2011);
- nagroda w plebiscycie TVP Polonia w kategorii artysta bez granic (2011).

Instagram: @alekbaron

Facebook: @baronaleksander
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index