Agata Duda

Agata Kornhauser-Duda to obecna pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej. Pełniąc tę zaszczytną funkcję, nie może wykonywać pracy zarobkowej, dlatego poświęca się działalności charytatywnej. Aktywnie wspiera działania organizacji niosących pomoc osobom znajdującym się w najtrudniejszej sytuacji.

Imię: Agata

Nazwisko: Kornhauser-Duda

Nazwisko Panieńskie: Kornhauser

Pseudonim: brak

Wzrost: 179 cm

Data urodzenia: 2.04.1972 r.

Znak zodiaku: baran

Zawód: Agata Duda z wykształcenia jest germanistką. W latach 1998-2015 uczyła języka niemieckiego w krakowskim liceum ogólnokształcącym. Jako pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej nie może wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Do jej obowiązków należą zadania reprezentacyjne, które związane są ze wspomaganiem prezydenta w trakcie pełnienia przez niego tej funkcji.

Osoby - związki: 21 grudnia 1994 roku Agata Kornhauser wyszła za mąż za Andrzeja Dudę i od tego dnia posługuje się dwuczłonowym nazwiskiem Kornhauser-Duda. Od 6 sierpnia 2015 r. Andrzej Duda sprawuje urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Rodzice: Ojcem Agaty Dudy jest Julian Kornhauser, profesor nauk humanistycznych, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest on również poetą, autorem książek dla dzieci, eseistą, a także znawcą i tłumaczem literatury serbskiej i chorwackiej. Julian Kornhauser jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, a do najważniejszych należy Złoty Krzyż Zasługi.Matką Agaty Dudy jest Alicja Wojna-Kornhauser z zawodu polonistka.

Dzieci: Agata i Andrzej Duda mają jedno dziecko, córkę Kingę. Urodziła się w 1995 roku w Krakowie. Z wykształcenia jest prawnikiem, specjalizuje się w obszarze prawa cywilnego. Przez pewien czas pracowała w Kancelarii Prezydenta RP jako doradca w sprawie reformy sądownictwa, ale szybko z tej posady zrezygnowała.

Rodzeństwo: Agata Kornhauser-Duda ma młodszego o 12 lat brata Jakuba, który jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Jagiellońskim. Poza tym jest uznanym eseistą, krytykiem literackim, poetą i tłumaczem.

BIO: Agata Kornhauser urodziła się w Krakowie, tam też ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego. Dalszym etapem jej edukacji były studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku filologia germańska. Pracę magisterską na temat teatrologii niemieckiego pisarza, publicysty i reżysera Horsta Bienka obroniła w 1997 roku. Po ukończeniu studiów pracowała w prywatnej firmie, ale już w 1998 roku została nauczycielką języka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Pracowała tam do końca roku szkolnego 2014/2015, a od sierpnia 2015 roku po wygranych wyborach prezydenckich przez swojego męża Andrzeja Dudę została pierwszą damą Rzeczypospolitej Polskiej. Jako pierwsza dama towarzyszy swojemu mężowi podczas podróży zagranicznych i oficjalnych uroczystości.

Znana z: Agata Kornhauser-Duda znana jest przede wszystkim z aktywnego udziału w akcjach charytatywnych. Pierwsza dama wspiera akcje społeczne, zwłaszcza te związane z edukacją.

Funkcja w filmie: brak

Płyta: brak

Książki: W 2015 r. została wydana biografia Agaty Dudy

"Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza dama Rzeczpospolitej", napisana przez Annę Nowak. Zgodnie z zapowiedzią autorki książka pozwala poznać prawdziwe oblicze pierwszej damy, jej codzienne życie, a także problemy i rozterki. Najważniejsze informacje o Agacie Dudzie znajdują się również w książce Aleksandry Szarłat "Pierwsze damy III Rzeczpospolitej".

Nagrody: Za działalność charytatywną Agata Kornhauser-Duda w 2018 roku otrzymała Medal Świętego Brata Alberta, który przyznawany jest osobom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy niepełnosprawnym. Ponadto została odznaczona belgijską Wielką Wstęgą Orderu Leopolda, norweskim Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi oraz fińskim Krzyżem Wielkim Orderu Białej Róży.

LINK Instagram: https://www.instagram.com/pierwszadama_akd/?hl=pl


Link FB:https://www.facebook.com/agata.duda.58511https://www.facebook.com/fanclubAgataDuda/https://www.facebook.com/agataduda.ksiazki.astrum/
Advertisement MPU index
Advertisement MPU index