bio

 • Wiek:
  53 lat
 • Data urodzenia:
  5 listopada 1967
 • Zawód:
  wokalistka
 • Wzrost:
  175cm
 • Znak zodiaku:
Kayah (właściwie Katarzyna Magda Szczot) - urodzona w Warszawie wokalistka, autorka tekstów i producent muzyczny. Założycielka wytwórni płytowej Kayax. Kayah jest zdobywczynią największej liczby opolskich SuperJedynek w historii Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Karierę muzyczną rozpoczęła w 1984 roku nawiązując współpracę z Kotskiem Yoriadisem. Dwa lata później można ją było usłyszeć w utworze "Mówię ci, że...", który nagrała wspólnie z zespołem Tilt. W 1988 roku wydała swój debiutancki utwór pt. "Córeczko", z którym zadebiutowała na festiwalu polskiej piosenki w Opolu. Rok później nagrała debiutancki album "Kayah", który potem doczekał się wersji anglojęzycznej. Współpracowała też z takimi wykonawcami jak Atrakcyjny Kazimierz, De Mono czy Obywatel G.C. Rok 1993 przyniósł jej zwycięstwo w konkursie o Bursztynowego Słowika podczas festiwalu w Sopocie. Kolejna płyta w repertuarze artystki, a pierwsza autorska - pierwszy album zawierał utwory napisane dla innej wokalistki - ukazała się w 1995 roku. Największym hitem płyty "Kamień" był utwór "Fleciki". Album zyskał miano złotej płyty, a Kayah została nominowana do Fryderyka w kategorii najlepsza wokalistka roku. Kolejny album - "Zebra" - odniósł wielki sukces komercyjny, a piosenki, które się na nim znalazły, m.in. "Na językach" i "Supermenka" nuciła cała Polska. Płyta dwukrotnie pokryła się platyną, a ceremonia rozdania Fryderyków 2007 została zdominowana przez Kayah, która zgarnęła cztery statuetki dla: kompozytora roku, autora roku, album roku pop oraz wokalistki roku. Kayah kontynuowała świetną passę albumem "Kayah i Bregović" nagranym razem z bałkańskim muzykiem Goranem Bregoviciem. Płyta została jednym z największych bestsellerów polskiej fonografii. Sprzedała się w liczbie ponad 700 tysięcy egzemplarzy i uzyskała status diamentowej płyty. Krążek cieszył się popularnością także poza granicami kraju. Album przyniósł wokalistce kolejne Fryderyki, a także cztery Superjedynki na festiwalu w Opolu. Kolejnymi płytami artystki były "JakaJakayah" i "Stereo Typ". W międzyczasie Kayah śpiewała z takim artystkami jak Cesaria Evora czy wyprodukowała kilka utworów na płycie Ewa Bem. W 2005 roku zaśpiewana wspólnie z Krzysztofem Kiljańskim piosenka "Prócz ciebie, nic" otrzymała Fryderyka w kategorii piosenka roku. W kolejnych latach Kayah skupiła się na działalności producenckiej wydając m.in. płyty Marii Peszek czy formacji Zakopower. Była też pierwszym polskim artystą, który zaśpiewał koncert z cyklu MTV Unplugged. Wydany w 2009 roku kolejny album artystki pt. "Skała" już w pierwszym dniu sprzedaży uzyskał status złotej płyty. Kolejną złota płytą w dorobku Kayah był nagrany z towarzyszeniem instrumentów smyczkowych album "Kayah & Royal Quartet". Razem z Renatą Przemyk nagrała też płytę z własnymi interpretacjami piosenek z Kabaretu Starszych Panów, a 2011 roku zasiadła w fotelu jurora w pierwszej edycji programu "The Voice of Poland". Nie był to jej debiut w podobnym programie, wcześniej można ją było zobaczyć w polsatowskiej "Fabryce gwiazd".

Kayah prywatnie

W 1988 roku Kayah wyszła za mąż za Rinke Rooyensa. W tym samym roku urodziła syna Rocha. Choć w 1999 roku małżeństwo otrzymało Srebrne Jabłko, nagrodę przyznawaną przez czytelników miesięcznika "Pani" dla najwspanialszych polskich par, Kayah i Rinke rozstali się w 2002 roku, a wzięli rozwód kilka lat później w 2010 roku. Kayah spotykała się też z muzykami Sebastianem Karpielem-Bułecką oraz Pako Sarrem.