bio

 • Wiek:
  48 lat
 • Data urodzenia:
  16 maja 1972
 • Pochodzi z:
  Kraków
 • Znany/a z...:
  Prezydent Polski
 • Zawód:
  polityk
 • Wzrost:
  182cm
 • Znak zodiaku:

Andrzej Duda - obecny prezydent Polski, wybrany w drugiej turze wyborów prezydenckich w maju 2015 roku, w których wygrał z Bronisławem Komorowskim. Pochodzący z Krakowa absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego zaangażował się w życie polityczne w partii Unia Wolności, a następnie zasilił szeregi polityków Prawa i Sprawiedliwości. Prywatnie Andrzej Duda od ponad dwudziestu lat jest żonaty - jego żoną jest Agata Kornhauser-Duda. Mają córkę Kingę. Mało kto wie, że obecny Prezydent Polski na studiach interesował się narciarstwem alpejskim.

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych decyzji prezydenta w pierwszym roku urzędowania było ułaskawienie ministra-koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Zrobił to, choć Kamiński nie był jeszcze skazany prawomocnym wyrokiem.

Jednak najwięcej emocji wzbudziło nie przyjęcie przez prezydenta ślubowania od wybranych przez sejm poprzedniej kadencji sędziów Trybunału Konstytucyjnego. To rozpoczęło kryzys polityczny wokół trybunału, który odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce.

 

Dlaczego jest nazywany Adrianem?

Prezydent przez długi czas był postrzegany jako wierny sojusznik rządu PiS, do tego stopnia, że zyskał sobie przydomek "notariusza", który podpisuje wszystko to, co przegłosuje zdominowany przez PiS Sejm i Senat. W satyrycznym serialu "Ucho prezesa" przedstawiono go jako Adriana, który czeka przed gabinetem na to, aż prezes (w domyśle Jarosław Kaczyński) łaskawie wpuści go do środka. Jego wizerunek zmienił się w lipcu 2017, kiedy to najpierw zawetował ustawę o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, dającą PiS-owi większą kontrolę nad samorządami, a potem dołożył dwa weta kluczowych dla rządzących ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. To spowodowało konlikt na linii prezydent-minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.