Bukiet ślubny z różowych róż
Pixabay/condesign/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Fleszstyle

Bukiet ślubny, czyli najważniejsza ozdoba wesela

Wybierając bukiet ślubny, należy wziąć pod uwagę wiele czynników – krój sukienki, figurę panny młodej oraz osobiste upodobania i charakter nowożeńców.

Wybierając bukiet ślubny, należy wziąć pod uwagę wiele czynników – krój sukienki, figurę panny młodej oraz osobiste upodobania i charakter nowożeńców.

 

Wiązanki ślubne przybierają coraz rozmaitsze kształty. Z każdym sezonem floryści zaskakują nowymi pomysłami. Znajdź bukiet pasujący do ciebie.

Co będzie trendem w sukniach ślubnych w nowym sezonie? Viola Piekut twierdzi, że podkreślona talia i plecy! Co jeszcze?

Kwiaty do bukietu

Ślubowi, jak każdemu przełomowemu dniowi w życiu, towarzyszą liczne przesądy, między innymi związane z bukietem ślubnym. Jeden z nich mówi, że w wiązance nie powinny znaleźć się :

 • róże, ponieważ są cierniste i mogą sprowadzić cierpienie;
 • wrzosy, zapowiadające łzy;
 • lilie i kalie (inaczej cantedeskia), kojarzone z wiązankami nagrobnymi i śmiercią;

Według tradycji warto wybrać:

 • goździki, symbol czystej miłości;
 • irysy, wróżące dobre zdrowie;
 • fiołki, symbol wierności.

Polecane są także konwalie, stokrotki, kamelie i niezapominajki. Warto jednak podchodzić do tego z dystansem, ponieważ nie sposób przestrzegać wszystkich ślubnych przesądów, a o wyborze kwiatów decyduje również pora roku, dostępność i trwałość kwiatów.

 

Wiązanka ślubna musi wytrzymać około 3-4 godzin bez wody (chyba, że w bukiecie florysta ukryje małe pojemniczki na wodę). Do najbardziej odpornych kwiatów należą storczyki, wspomniana kalie, frezje, goździki i gerbery.

 

Wybór uzależnia się również od miesiąca, ze względu na sezonowość występowania niektórych kwiatów, a co za tym idzie, ich cenę. Przez cały rok dostępne są róże, frezje, gerbery, kalie, storczyki i goździki. W czasie sezonu ślubnego popularne jest wplatanie do bukietu sezonowych kwiatów:

 • marzec – irysy, tulipany;
 • kwiecień – narcyzy, tulipany, hiacynty, wczesne odmiany magnolii;
 • maj – piwonie, anemony, jaskry, hortensje;
 • czerwiec – alstremerie, eustomy, cynie, na początku miesiąca dostępne są jeszcze jaskry i piwonie;
 • lipiec – goździki, słoneczniki, kończy się sezon na anemony;
 • sierpień – hortensje, stefanotisa, magnolia;
 • wrzesień - alstremerie, cynie, słoneczniki, gipsówka;
 • październik – aksamitki, cynie, dalie, wrzos, jarzębina.

Rodzaje bukietów

Floryści wyróżniają zasadniczo 3 podstawowe rodzaje bukietów: klasyczny, kaskadowy i oryginalny.

Bukiet klasyczny, inaczej klasyczny biedermeier, to najbardziej tradycyjna forma bukietu. Ma kolisty kształt, dzięki czemu pasuje do większości sukni.

Bukiet kaskadowy wygląda, jakby kwiaty elegancko spływały z rąk. Dzięki wydłużonej linii kwiatowej optycznie wysmuklają pannę młodą. To sprawia, że wiązanki kaskadowe bardzo dobrze współgrają z dopasowanymi i niezbyt zdobnymi sukniami.

Bukietem oryginalnym nazywane są wszystkie wiązanki, które nie należą do wyżej wymienionych kategorii. Kwiaty mogą być ułożone w symetryczne wzory lub w symbole.

Popularnymi wzorami oryginalnych bukietów ślubnych są:

 • Bukiet ślubny wachlarz, jak nazwa wskazuje, to kwiaty ułożone w kształcie wachlarza. Komponuje się z koronkowymi sukniami, ale dodaje uroku także prostszym.
 • Wiązanka ślubna kameliowa (glamelia) przypomina kształtem jeden duży kwiat kamelii. Pasuje do wszystkich rodzajów sukni.
 • Bukiet ślubny berło jest wykonywany z kwiatów o długich łodygach. Pasuje do nowoczesnych sukienek.
 • Wiązanka ślubna polna skomponowana jest z ułożonych luźno kwiatów. Sprawia wrażenie świeżo zerwanych z łąki kwiatów. Wygląda efektownie przy skromnych, prostych sukniach ślubnych.
 • Bukiet-torebka – w kształcie damskiej torebki, np. kopertówki.
 • Bukiet-mufka, czyli w kształcie części garderoby, tunelu, który ogrzewa dłonie.
 • Bukiet pomander. Pomander dosłownie oznacza „bursztynowe jabłko”, nazywano tak kuliste kompozycje ziół, noszone na szyi jako perfumy i jednocześnie zapobiegające infekcjom. Obecnie nazywa się tak kuliste kwiatowe dekoracje ze sznurkiem lub wstążką.
 • Bukiet-sierp – w kształcie półksiężyca.
 • Bukiet-rożek – kwiaty są umieszczone na bazie w kształcie rożka, można powiedzieć, że kształtem przypomina lody w waflu duńskim.

Bukiet ślubny a sylwetka

Zawsze ważna jest podstawowa zasada estetyki, czyli właściwe proporcje. Wielki bukiet może odwrócić uwagę od drobnej panny młodej, która będzie go trzymała w dłoniach. Z kolei skromny bukiet w rękach krępej pani niepotrzebnie podkreśli jej krągłości.

Kolor, akcesoria i ozdoby bukietu

Kolor kwiatów w bukiecie ślubnym powinien być dopasowany do koloru sukni, a także motywu przewodniego wesela. Zdecydowanie lepiej wygląda, gdy do udekorowania kościoła i sali weselnej użyta jest ta sama paleta barw. Obecnie królują kompozycje barwne i intensywne, dodatkowo ozdobione perełkami, piórkami, małymi owocami i suszonymi kwiatami. Mogą bardzo uatrakcyjnić bukiet, ale wszystko w granicach rozsądku! Bukiet ślubny jest bardzo ważną ozdobą panny młodej, ale nie może jej przyćmić i odwrócić uwagę gości weselnych od głównej bohaterki dnia.

 

Przede wszystkim trzeba zadbać o komfort – ślub sam w sobie jest bardzo stresującym wydarzeniem. Czasem nie warto dokładać sobie problemów na przykład z właściwym ułożeniem i trzymaniem bukietu i lepiej wybrać klasyczną i wygodną opcję.


Kwiaty weselne
© glisic_albina/Fotolia.com
Styl życia
Kwiaty na ślub i wesele o każdej porze roku
Kwiaty na ślub i weselę będą kosztowały nawet cztery razy mniej, jeśli zdecydujemy się na rośliny sezonowe. Popularnymi kwiatami ślubnymi są oprócz róż i tulipanów, także kalie, narcyzy, frezje, hortensje, peonie i irysy.

Kwiaty na ślub i weselę będą kosztowały nawet cztery razy mniej, jeśli zdecydujemy się na rośliny sezonowe. Popularnymi kwiatami ślubnymi są oprócz róż i tulipanów, także kalie, narcyzy, frezje, hortensje, peonie i irysy.   Kwiaty na ślub przydadzą się do bukietów oraz wystroju kościoła. Na przyjęciu weselnym z kolei rośliny zdobią przede wszystkim bukiety na stołach. 4 zasady, jak wybierać kwiaty na ślub i wesele Jeśli stoliki są okrągłe, na każdym powinien znaleźć się jeden bukiet. Jeżeli zaś podłużne, należy pamiętać o tym, że minimalna liczba kompozycji, to jeden bukiet na 10 osób .   1. Sezonowe kwiaty na wesele to strzał w dziesiątkę – są tańsze (np. cena za różę we wrześniu może być nawet cztery razy wyższa niż w sierpniu ) i dają możliwość stworzenia nieszablonowego bukietu. 2. Dobrym pomysłem jest wybór jednego gatunku kwiatów . 3. Lepiej kierować się własnym gustem niż trendami. 4. Pięknie prezentują się nawet pojedyncze kwiatki, szczególnie słonecznik, peonia, amarylis lub róża. Przykładowe gatunki tańszych i droższych kwiatów na ślub i wesele Do droższych gatunków kwiatów zaliczają się niektóre róże, tulipany poza sezonem, hortensja, kalie, plumerie, storczyki, piwonie, jaskry. Tańszym wyborem będą gerbery, goździki, lewkonie, frezje. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na rozrzutność finansową , powinny przemyśleć wybór bukietów wypełnionych mniejszą liczbą kwiatów, uzupełnionych o zielone liście i gąbki.   Tańszym rozwiązaniem jest także wybór roślin sezonowych: w styczniu warto wybrać między innymi hipeastrum, goździki i margerytki, w lutym : akacje, gerbery, irysy, frezje, w marcu : lwie paszcze,...

Jakie kwiaty na Dzień Kobiet
© Syda Productions/Fotolia.com
Styl życia
Goździki, róże czy tulipany – które kwiaty na Dzień Kobiet wybrać do bukietu?
Kwiaty na Dzień Kobiet dostaje się niemal na całym świecie, odkąd święto obchodzone 8 marca zyskało status międzynarodowy. Są wyrazem pamięci, oddania i adoracji. Mają znaczenie symboliczne, dzięki któremu można wyrazić uczucia bez używania słów.

Kwiaty na Dzień Kobiet dostaje się niemal na całym świecie, odkąd święto obchodzone 8 marca zyskało status międzynarodowy. Są wyrazem pamięci, oddania i adoracji. Mają znaczenie symboliczne, dzięki któremu można wyrazić uczucia bez używania słów.   Marcowe święto ma swój pierwowzór w starorzymskich Matronaliach, podczas których kobiety z naręczami kwiatów podążały do świątyń, by złożyć ofiarę Junonie – bogini macierzyństwa. Od swoich mężów zaś otrzymywały rozmaite podarki. Kwiaty na Dzień Kobiet: gatunki i symbolika Wybór kwiatów, które kupujemy na Dzień Kobiet , powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, komu chcemy je wręczyć. Czerwone róże oznaczają płomienne uczucie, można więc obdarować nimi żonę, narzeczoną czy dziewczynę, ale nie mamę, dla której lepiej wybrać białe gerbery (hołd) albo różowe tulipany (troska). Do uniwersalnych kwiatów na Dzień Kobiet należą storczyki (doskonałość), hiacynty (bezinteresowność, stałość i gorliwość), frezje (szacunek), a także goździki (oddanie). Te ostatnie w świadomości Polaków zapisały się jako nierozerwalnie związane z obchodami 8 marca, bo w PRL-u kwiaciarnie zdominowane były właśnie przez goździki. Na niektóre gatunki kwiatów trzeba szczególnie uważać. Hortensje kojarzone są z wyniosłością i obojętnością, a żonkile z zazdrością i nieodwzajemnioną miłością. Pewne ryzyko niesie za sobą kupowanie kwiatów w kolorze żółtym – wręczenie kobiecie takiego bukietu może skutkować posądzeniem o chęć zerwania znajomości. Kwiaty na Dzień Kobiet: kwiaciarnia czy poczta kwiatowa? Aby skomponować samodzielnie skomponować bukiet i udekorować je według własnego uznania, trzeba wybrać się na targ lub do kwiaciarni. Jednak...

Kwiaty na balkonie
Pixabay/Hans/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak wybrać kwiaty na słoneczny balkon?
Nie wszystkie rośliny doniczkowe lubią słoneczne stanowisko. Kwiaty na balkon, który oferuje niewiele cienia, muszą dobrze znosić dużą dawkę promieni słonecznych.

Nie wszystkie rośliny doniczkowe lubią słoneczne stanowisko. Kwiaty na balkon, który oferuje niewiele cienia, muszą dobrze znosić dużą dawkę promieni słonecznych. Zwieszające się kwiaty na balkon Najpopularniejszymi kwiatami na balkon są petunie i ich bardziej zwieszające się odmiany, czyli surfinie. Surfinie wyglądają efektownie zwłaszcza w wiszących doniczkach. Do podwieszanych pojemników można zasadzić również kwitnące całe lato pelargonie oraz przypominające miniaturowe słoneczniki - sanwitalie. Do wiszących doniczek można zasadzić również lobelie, które mają kwiaty w kolorach od białego, przez różowy, do fioletowego i niebieskiego. W podobnej kolorystyce występują werbeny, mające drobne kwiatki zebrane w dekoracyjne, gęste kuliste kwiatostany. Wyjątkowy kształt ma inny kwiat doniczkowy idealny do wiszących koszyków – scewola. Kwiaty przypominają wachlarz, najczęściej są jasnofioletowe lub białe. Kwiaty doniczkowe na balkon Oprócz zwieszających się kwiatów, na słonecznym balkonie dobrze będą czuły się także inne kwiaty doniczkowe, na przykład lantana. To zawsze zielony półkrzew, którego kwiaty zmieniają kolor z żółtego przez pomarańczowy do czerwonego. Przy odpowiedniej pielęgnacji kwitnie bardzo obficie. W podobnej kolorystyce jest szałwia błyszcząca – intensywnie czerwone kwiaty są zebrane na szczytach pędów, oraz żółto-pomarańczowe aksamitki, które dodatkowo intensywnym zapachem odstraszają szkodniki. Bardzo nasłonecznione stanowisko lubi także osteospermum, czyli stokrotka afrykańska. Większą różnorodność kolorystyczną można uzyskać sadząc bratki i cynie. W przypadku balkonów i tarasów parterowych, warto przemyśleć pnącza, na przykład tunbergię oskrzydloną, która pnie się na poręcze...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner