świadkowa z panną młodą
©furmananna/fotolia
Fleszstyle

Wieczór panieński i wybór sukni ślubnej, czyli zadania świadkowej

Zostać świadkową na ślubie to zaszczyt – ktoś obdarza nas szczególnym zaufaniem i wyraża głębokie uczucia. Należy pamiętać, że świadkowanie to również szereg obowiązków, które należy wypełnić przed ślubem oraz w jego trakcie. Świadkowa w miarę możliwości powinna służyć pomocą pannie młodej podczas wyboru sukienki ślubnej, oprawy florystycznej na stołach weselnych, ale również zorganizować wieczór panieński.

Zostać świadkową na ślubie to zaszczyt – ktoś obdarza nas szczególnym zaufaniem i wyraża głębokie uczucia. Należy pamiętać, że świadkowanie to również szereg obowiązków, które należy wypełnić przed ślubem oraz w jego trakcie. Świadkowa w miarę możliwości powinna służyć pomocą pannie młodej podczas wyboru sukienki ślubnej, oprawy florystycznej na stołach weselnych, ale również zorganizować wieczór panieński.

 

Obowiązki świadkowej dzielą się na dwie części – przygotowania do ślubu i sam ślub. Zarówno w pierwszym, jak i drugim wypadku świadkowa ma dużo pracy do wykonania. Złożenie podpisu na dokumencie nie wystarczy, aby wypełnić swoją rolę na weselu. Dlatego wybór świadkowej oraz jej zgoda na tę rolę jest szczególnie ważne. Jeżeli ktoś z góry wie, że nie będzie miał możliwości wypełnić swojego obowiązku świadkowania, powinien grzecznie odmówić i uargumentować swoją decyzję.

Obowiązki świadkowej podczas przygotowań ślubnych

Jednym z najważniejszych zadań świadkowej jest pomoc w podejmowaniu decyzji przez pannę młodą w kwestii ubioru: sukni ślubnej i dodatków (welonu, butów, biżuterii, kurtki), makijażu i fryzury. Powinna również zainteresować się bukietem ślubnym – w niektórych regionach Polski do dziś funkcjonuje tradycja, że bukiet ślubny dla panny młodej i dla siebie zamawia oraz kupuje świadkowa. Może również wziąć udział (jeżeli zostanie o to poproszona):

  • w wyborze koloru przewodniego na weselu,
  • w przystrojeniu kościoła czy sali weselnej,
  • w wyborze zespołu weselnego, fotografa czy kamerzysty.

 

Obowiązki świadkowej zależą od potrzeb panny młodej. Jeżeli potrzebuje ona towarzystwa podczas każdej wizyty w salonie sukien ślubnych, to nie powinno się jej odmawiać. Tak naprawdę głównym zadaniem świadkowej jest wsparcie panny młodej w trakcie przygotowań, służenie radą i dobrym słowem. To również tworzenie jej „strefy komfortu”, aby czuła, że całe przygotowania nie spoczywają wyłącznie na jej barkach i ma osobę, która zawsze pomoże.

 

Nie zapominajmy o jednym z przyjemniejszych obowiązków świadkowej – wieczorze panieńskim. Ten szalony, „ostatni” wieczór powinien zostać zorganizowany zawsze w konsultacji z panną młodą. Świadkowa musi wykazać się w tej sytuacji dużą umiejętnością organizacyjną – musi zaprosić najbliższe osoby z rodziny i znajomych, ustalić plan wieczoru, zebrać ewentualną zrzutkę na prezent i kupić go.

Obowiązki świadkowej w dniu ślubu

Wiele osób twierdzi, że dzień ślubu jest jednym z najbardziej stresujących dni w ich życiu. Dlatego świadkowa powinna towarzyszyć pannie młodej od samego rana – wspierać ją psychicznie, domykać ostatnie sprawy związane z obrzędem ślubu i organizacją wesela. Tuż przed ślubem świadkowa pomaga w ubieraniu się panny młodej i przygotowaniu do wyjścia z domu. Podczas ślubu i wesela do obowiązków świadkowej należy:

  • pilnowanie samopoczucia panny młodej,
  • poprawianie ubioru,
  • pomoc przy przyjmowaniu życzeń przez parę młodą (odbieranie od nich prezentów),
  • rozwiązywanie problemów podczas samego wesela związanych z organizacją czy gośćmi.

Obowiązki świadkowej a polskie zwyczaje i obyczaje

W wielu regionach Polski świadkowanie obarczone jest dodatkowymi rytuałami i obyczajami. Jest to m.in.:

  • danie pannie młodej w dniu ślubu czegoś nowego, pożyczonego i niebieskiego,
  • przygotowanie kotylionów weselnych dla wszystkich gości,
  • zbieranie pieniędzy na wózek dla dziecka razem ze świadkiem podczas oczepin.

Bukiet ślubny z różowych róż
Pixabay/condesign/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Fleszstyle
Bukiet ślubny, czyli najważniejsza ozdoba wesela
Wybierając bukiet ślubny, należy wziąć pod uwagę wiele czynników – krój sukienki, figurę panny młodej oraz osobiste upodobania i charakter nowożeńców.

Wybierając bukiet ślubny, należy wziąć pod uwagę wiele czynników – krój sukienki, figurę panny młodej oraz osobiste upodobania i charakter nowożeńców.   Wiązanki ślubne przybierają coraz rozmaitsze kształty. Z każdym sezonem floryści zaskakują nowymi pomysłami. Znajdź bukiet pasujący do ciebie. Kwiaty do bukietu Ślubowi, jak każdemu przełomowemu dniowi w życiu, towarzyszą liczne przesądy, między innymi związane z bukietem ślubnym. Jeden z nich mówi, że w wiązance nie powinny znaleźć się : róże, ponieważ są cierniste i mogą sprowadzić cierpienie; wrzosy, zapowiadające łzy; lilie i kalie (inaczej cantedeskia), kojarzone z wiązankami nagrobnymi i śmiercią; Według tradycji warto wybrać: goździki, symbol czystej miłości; irysy, wróżące dobre zdrowie; fiołki, symbol wierności. Polecane są także konwalie, stokrotki, kamelie i niezapominajki. Warto jednak podchodzić do tego z dystansem, ponieważ nie sposób przestrzegać wszystkich ślubnych przesądów, a o wyborze kwiatów decyduje również pora roku, dostępność i trwałość kwiatów.   Wiązanka ślubna musi wytrzymać około 3-4 godzin bez wody (chyba, że w bukiecie florysta ukryje małe pojemniczki na wodę). Do najbardziej odpornych kwiatów należą storczyki, wspomniana kalie, frezje, goździki i gerbery.   Wybór uzależnia się również od miesiąca , ze względu na sezonowość występowania niektórych kwiatów, a co za tym idzie, ich cenę. Przez cały rok dostępne są róże, frezje, gerbery, kalie, storczyki i goździki. W czasie sezonu ślubnego popularne jest wplatanie do bukietu sezonowych kwiatów: marzec – irysy, tulipany; kwiecień – narcyzy, tulipany, hiacynty, wczesne odmiany...

Przygotowania do ślubu
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co należy zrobić przed ślubem – przygotowania krok po kroku
Przygotowania do ślubu najlepiej rozpocząć rok przed uroczystością. W pierwszej kolejności należy zarezerwować termin w lokalu, u księdza, zamówić zespół, fotografa, kamerzystę, florystkę. Oczekiwanie na ślub będzie z pewnością mniej stresujące, jeśli sporządzimy listę niezbędnych do załatwienia spraw.

Przygotowania do ślubu najlepiej rozpocząć rok przed uroczystością. W pierwszej kolejności należy zarezerwować termin w lokalu, u księdza, zamówić zespół, fotografa, kamerzystę, florystkę. Oczekiwanie na ślub będzie z pewnością mniej stresujące, jeśli sporządzimy listę niezbędnych do załatwienia spraw. Przygotowania do ślubu – niezbędne formalności w 10 krokach Spotkanie rodziców - dobrze jest, aby w miłej atmosferze w trakcie zaręczyn lub po tej uroczystości rodzice zakochanych uzgodnili wizję ślubu. Ważne jest ustalenie budżetu ślubnego oraz sporządzenie listy gości. Rezerwacja terminów – należy wybrać miejsce, w którym odbędzie się wesele (porozmawiać na temat menu), zarezerwować datę u zespołu oraz porozmawiać z księdzem, czy interesujący parę młodą termin jest wolny. Ważny jest także wystrój kościoła, sali i samochodu, a także bukiety dla pani młodej i starszej druhny, należy więc spotkać się także z florystką. Koniecznie należy wybrać kamerzystę i fotografa, a także miejsce noclegu dla gości. Jeśli zależy nam na renomowanej fryzjerce i kosmetyczce, to datę należy zarezerwować nawet rok wcześniej. Kolejnym krokiem jest odbycie kursu przedmałżeńskiego oraz odwiedzenie Urzędu Stanu Cywilnego. W przypadku, gdy dla pary jest to pierwszy ślub w życiu, wystarczą dowody osobiste i skrócone akty urodzenia. Jeśli to powtórny ślub konieczny będzie także dokument potwierdzający rozwód (lub akt zgonu, w przypadku wdowców). Cudzoziemcy muszą mieć przy sobie także odpowiednie zaświadczenie ze swojego kraju, paszport i przetłumaczony akt urodzenia. Przyszli małżonkowie powinni wybrać stroje dla siebie wraz z dodatkami oraz zaplanować podróż poślubną (około pół roku przed ślubem). Wybór obrączek ślubnych, zaproszeń i świadków to kolejny krok w przygotowaniach ślubnych. Trzy miesiące przed ślubem należy...

Panna Młoda i druhny
© Aliaksei Smalenski/Fotolia.com
Fleszstyle
Najmodniejsze stylizacje weselne: sukienki dla świadkowej i druhen
Świadkowa pełni ważną rolę nie tylko na ślubie, ale również na weselu. Jej strój powinien być dostosowany do charakteru tej ważnej uroczystości, czyli elegancki i z klasą. Najlepiej sprawdzą się długie, zwiewne sukienki w pastelowych odcieniach. Kreację można dobrać także pod motyw i kolor przewodni wesela.

Świadkowa pełni ważną rolę nie tylko na ślubie, ale również na weselu. Jej strój powinien być dostosowany do charakteru tej ważnej uroczystości, czyli elegancki i z klasą. Najlepiej sprawdzą się długie, zwiewne sukienki w pastelowych odcieniach. Kreację można dobrać także pod motyw i kolor przewodni wesela.   Przed zakupem sukienki na wesele warto skonsultować wybór z panną młodą. Być może ma ona swoją własną wizję co do tego, jak powinna być ubrana jej świadkowa. Suknie na wesele dla świadkowej – czego nie zakładać? O ubiorze dla świadkowej mówi się często w kategoriach, czego nie wypada zakładać. Na ślub i wesele nie przychodzi się oczywiście w stroju codziennym czy nieprzystającym do powagi wydarzenia. Lepiej unikać wyzywających krojów, głębokich dekoltów i sukienek sięgających daleko przed kolano. Uważać należy także z kolorami kreacji. Tradycja mówi, że na ślub nie wypada przyjść w sukience czarnej lub białej. Pierwsza propozycja może wydawać się żałobna, z kolei biel jest tradycyjnie zarezerwowana dla panny młodej. Całkowitym faux pas jest założenie białej, długiej sukni do samej ziemi. Świadkowa nie powinna odciągać uwagi od głównej bohaterki wesela . Z tego powodu warto zrezygnować także z kreacji w krwistej czerwieni lub innym wyrazistym kolorze. Sukienki wieczorowe i wizytowe: najlepsza stylizacja na wesele Klasyczna stylizacja dla głównej druhny to długa, elegancka suknia. Najlepiej, żeby była zwiewna (np. z muślinowym dołem) i nie krępowała ruchów. Świadkowa ma podczas ślubu i wesela wiele obowiązków, dlatego powinna przede wszystkim poruszać się swobodnie. Kobiety, które lepiej czują się w krótkich sukienkach, mogą zdecydować się na fason sięgający lekko przed kolano . Prawdziwym hitem są także sukienki w stylu retro...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner