Zostać świadkową na ślubie to zaszczyt – ktoś obdarza nas szczególnym zaufaniem i wyraża głębokie uczucia. Należy pamiętać, że świadkowanie to również szereg obowiązków, które należy wypełnić przed ślubem oraz w jego trakcie. Świadkowa w miarę możliwości powinna służyć pomocą pannie młodej podczas wyboru sukienki ślubnej, oprawy florystycznej na stołach weselnych, ale również zorganizować wieczór panieński.

Reklama

Obowiązki świadkowej dzielą się na dwie części – przygotowania do ślubu i sam ślub. Zarówno w pierwszym, jak i drugim wypadku świadkowa ma dużo pracy do wykonania. Złożenie podpisu na dokumencie nie wystarczy, aby wypełnić swoją rolę na weselu. Dlatego wybór świadkowej oraz jej zgoda na tę rolę jest szczególnie ważne. Jeżeli ktoś z góry wie, że nie będzie miał możliwości wypełnić swojego obowiązku świadkowania, powinien grzecznie odmówić i uargumentować swoją decyzję.

Obowiązki świadkowej podczas przygotowań ślubnych

Jednym z najważniejszych zadań świadkowej jest pomoc w podejmowaniu decyzji przez pannę młodą w kwestii ubioru: sukni ślubnej i dodatków (welonu, butów, biżuterii, kurtki), makijażu i fryzury. Powinna również zainteresować się bukietem ślubnym – w niektórych regionach Polski do dziś funkcjonuje tradycja, że bukiet ślubny dla panny młodej i dla siebie zamawia oraz kupuje świadkowa. Może również wziąć udział (jeżeli zostanie o to poproszona):

  • w wyborze koloru przewodniego na weselu,
  • w przystrojeniu kościoła czy sali weselnej,
  • w wyborze zespołu weselnego, fotografa czy kamerzysty.

Zobacz także

Obowiązki świadkowej zależą od potrzeb panny młodej. Jeżeli potrzebuje ona towarzystwa podczas każdej wizyty w salonie sukien ślubnych, to nie powinno się jej odmawiać. Tak naprawdę głównym zadaniem świadkowej jest wsparcie panny młodej w trakcie przygotowań, służenie radą i dobrym słowem. To również tworzenie jej „strefy komfortu”, aby czuła, że całe przygotowania nie spoczywają wyłącznie na jej barkach i ma osobę, która zawsze pomoże.

Nie zapominajmy o jednym z przyjemniejszych obowiązków świadkowej – wieczorze panieńskim. Ten szalony, „ostatni” wieczór powinien zostać zorganizowany zawsze w konsultacji z panną młodą. Świadkowa musi wykazać się w tej sytuacji dużą umiejętnością organizacyjną – musi zaprosić najbliższe osoby z rodziny i znajomych, ustalić plan wieczoru, zebrać ewentualną zrzutkę na prezent i kupić go.

Obowiązki świadkowej w dniu ślubu

Wiele osób twierdzi, że dzień ślubu jest jednym z najbardziej stresujących dni w ich życiu. Dlatego świadkowa powinna towarzyszyć pannie młodej od samego rana – wspierać ją psychicznie, domykać ostatnie sprawy związane z obrzędem ślubu i organizacją wesela. Tuż przed ślubem świadkowa pomaga w ubieraniu się panny młodej i przygotowaniu do wyjścia z domu. Podczas ślubu i wesela do obowiązków świadkowej należy:

  • pilnowanie samopoczucia panny młodej,
  • poprawianie ubioru,
  • pomoc przy przyjmowaniu życzeń przez parę młodą (odbieranie od nich prezentów),
  • rozwiązywanie problemów podczas samego wesela związanych z organizacją czy gośćmi.

Obowiązki świadkowej a polskie zwyczaje i obyczaje

W wielu regionach Polski świadkowanie obarczone jest dodatkowymi rytuałami i obyczajami. Jest to m.in.:

  • danie pannie młodej w dniu ślubu czegoś nowego, pożyczonego i niebieskiego,
  • przygotowanie kotylionów weselnych dla wszystkich gości,
  • zbieranie pieniędzy na wózek dla dziecka razem ze świadkiem podczas oczepin.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama