Zespół niespokojnych nóg
© demphoto/Fotolia.com
Styl życia

Zespół niespokojnych nóg, czyli RLS

Zespół niespokojnych nóg to schorzenie polegające na niekontrolowanym poruszaniu nogami podczas spoczynku i nieustannej potrzebie ruchu. RLS dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Utrudnia zasypianie i spokojny sen w nocy.

Zespół niespokojnych nóg to schorzenie polegające na niekontrolowanym poruszaniu nogami podczas spoczynku i nieustannej potrzebie ruchu. RLS dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Utrudnia zasypianie i spokojny sen w nocy.

 

Zespół niespokojnych nóg (ang. Restless Leg Syndrome – RLS) znany jest także pod nazwą zespół Wittmaacka-Ekboma oraz choroba Ekboma. RLS pojawia się u 5-8% osób dorosłych.

Przyczyny zespołu niespokojnych nóg

Przyczyną RLS są często uwarunkowania genetyczne. Zespół niespokojnych nóg może być spowodowany zaburzeniami gospodarki żelaza lub niedoborem dopaminy (związku chemicznego odpowiadającego m.in. za napęd ruchowy, napięcie mięśni, procesy emocjonalne i wydzielanie hormonów). RLS może być też spowodowany cukrzycą, niewydolnością żylną i reumatoidalnym zapaleniem stawów. W szczególnej grupie ryzyka są kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku i osoby z niewydolnością nerek. Zespół schorzeń mogą wywołać także zażywane leki, np. leki przeciwdepresyjne i metoklopramid (lek o działaniu przeciwwymiotnym i pobudzającym perystaltykę jelit).

Objawy RLS – odczucie mrowienia w nogach, bezsenność, niepokój

Kryteria rozpoznania zespołu niespokojnych nóg dzielą się na grupę objawów podstawowych i dodatkowych.

 

Symptomy podstawowe:

  • odczucie „mrowienia” lub „ruchliwości” nóg, niemotywowane żadną wyraźną przyczyną;
  • częste wstawanie z łóżka w celu „rozruszania” nogi;
  • zwiększenie częstotliwości objawów w spoczynku i w godzinach nocnych.

 

Symptomy dodatkowe:

Leczenie zespołu niespokojnych nóg

Leczenie RLS opiera się na uzupełnieniu braków żelaza i zmianie trybu życia, polegającej na wykonywaniu ćwiczeń relaksacyjnych i unikaniu późnego spożywania posiłków. Zalecane jest także wykonywanie aktywności fizycznej przed snem, np. pływanie lub jazda na rowerze. Wszystkie te czynności mają zmniejszyć dolegliwość i poprawić jakość snu. W grupie czynności niefarmakologicznych znajduje się także unikanie produktów, które mogą nasilać objawy RLS lub je prowokować, np. alkohol, nikotyna i kofeina. Rozwiązaniem farmakologicznym jest zażywanie leków z rodziny antagonistów dopamin, wydawanych na receptę.

Zespół niespokojnych nóg w ciąży

RLS jest jednym z syndromów z jakimi zmagać się muszą niektóre kobiety w ciąży, ponieważ może być spowodowany niewydolnością żył i niedoborem żelaza. Kobiety w ciąży powinny unikać leczenia zespołu niespokojnych nóg, ponieważ zazwyczaj objawy samoistnie ustępują po porodzie.


Kobieta trzyma się za nogę, jakby ją coś bolało.
©Viacheslav Iakobchuk/Fotolia.com
Styl życia
Drżenie nóg – nie ignoruj tego objawu. RLS może zwiastować zaburzenia neurologiczne
Drżenia nóg są nieprzyjemną dolegliwością, która najczęściej wskazuje na zespół niespokojnych nóg. Diagnostyka choroby polega przede wszystkim na wykluczeniu zaburzeń neurologicznych i metabolicznych, którym często towarzyszy RLS.

Drżenia nóg są nieprzyjemną dolegliwością, która najczęściej wskazuje na zespół niespokojnych nóg. Diagnostyka choroby polega przede wszystkim na wykluczeniu zaburzeń neurologicznych i metabolicznych, którym często towarzyszy RLS.   Drżenie nóg jest niepokojącym objawem skłaniającym do wizyty u lekarza. Ta specyficzna dolegliwość najczęściej związana jest zaburzeniem o podłożu neurologicznym. Zespół niespokojnych nóg RLS, czyli zespół niespokojnych nóg jest jedną z częstszych przyczyn występowania u pacjenta drżenia nóg. Objawem towarzyszącym chorobie jest uczucie przymusu poruszania nogami oraz ruchy mimowolne . Pacjent odczuwa zmęczenie oraz ciężkość nóg , pojawiają się parestezje polegające na nieprzyjemnym uczuciu mrowienia. Dolegliwości nasilają się w ciągu nocy , co skutkuje bezsennością . Zespół niespokojnych nóg znacznie pogarsza jakość życia osoby chorej, która odczuwa ciągły niepokój w nogach. Wtórny zespół niespokojnych nóg RLS może występować pod dwoma postaciami: pierwotną oraz wtórną. Przyczyna pierwotnego zespołu zazwyczaj nie jest znana, a dotychczasowe badania naukowe wskazują na uwarunkowania genetyczne. Natomiast wtórny zespół niespokojnych nóg pojawia się wskutek istnienia innego schorzenia. Wtórny RLS może towarzyszyć różnym stanom, na przykład niedoborom żelaza , schyłkowej niewydolności nerek, stwardnieniu rozsianemu, chorobom reumatycznym oraz cukrzycy . Również ciąża, niewydolność żylna czy zażywanie określonych substancji jak alkohol, nikotyna, leki przeciwdepresyjne mogą predysponować do rozwoju wtórnego zespołu niespokojnych nóg. Inne przyczyny drżenia nóg Do innych przyczyn powstawania drżenia...

chłopiec, któremu się coś śni
© gpointstudio/Fotolia.com
Styl życia
Zaburzenia snu u dzieci: ból, problemy z oddychaniem lub stres
Zaburzenia snu są skutkiem bólu, nieprawidłowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe czy wrodzonych chorób genetycznych. Często u dzieci występują parasomnie, czyli zaburzenia snu związane z wykonywaniem pewnych czynności, np. lunatykowaniem.

Zaburzenia snu są skutkiem bólu, nieprawidłowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe czy wrodzonych chorób genetycznych. Często u dzieci występują parasomnie, czyli zaburzenia snu związane z wykonywaniem pewnych czynności, np. lunatykowaniem.   Leczenie zaburzeń snu u dzieci powinno być przyczynowe. Fizyczne przeszkody można usunąć dzięki zabiegom chirurgicznym lub lekom (np. przy przeziębieniu). Psychiczne czynniki zaburzeń snu likwiduje się psychoterapią i niekiedy lekami (np. depresję). Fizyczne przyczyny zaburzeń snu u dzieci Problemy ze snem z powodu czynników fizycznych dotyczą dzieci w każdym wieku. Przyczynami zaburzenia snu u niemowląt mogą być kolki lub ząbkowanie. Wyżynanie zębów jest bolesne, utrudnia zasypianie i uniemożliwia spokojny sen przez całą noc. Kolki i bóle brzucha u niemowląt są częste i wynikają z tego, że podczas jedzenia do brzuszka malca dostaje się powietrze.   U dzieci w każdym wieku fizycznymi przyczynami zaburzeń snu mogą być: trzeci migdał utrudniający oddychanie ,  wrodzone wady anatomiczne nosa i gardła uniemożliwiające prawidłowy przepływ powietrza przez drogi oddechowe, zatkany nos, choroba objawiająca się gorączką, np. grypa, refluks żołądkowo-przełykowy, astma, bóle głowy.   Przeszkodą w zdrowym śnie mogą być też czynniki behawioralne, czyli związane z zachowaniem rodziców i dzieci w kontekście spania. Przed snem dziecko powinno się wyciszyć. W tym celu należy ograniczyć docierające do dziecka bodźce słuchowe i wzrokowe, nie rozpoczynać zabawy.   Ryzyko zaburzenia snu zmniejsza też wprowadzenie rytuału przygotowania do snu. Polega na codziennym powtarzaniu tych samych czynności przed położeniem dziecka do łóżka, np. kąpieli, myciu zębów czy czytaniu bajki . Czynności te powinny się rozpoczynać zawsze o tej samej godzinie i być wykonywane w...

Żylaki na nogach kobiety
©gwolters/Fotolia
Styl życia
Żylaki na nogach – zaburzenie krążenia krwi
Żylaki na nogach to nie tylko defekt kosmetyczny, lecz także oznaka choroby. Żylaki powstają na skutek poszerzenia się naczyń – gołym okiem widać poskręcane żyły, które wystają ponad skórę. Zwykle mają niebieski lub purpurowy kolor.

Żylaki na nogach to nie tylko defekt kosmetyczny, lecz także oznaka choroby. Żylaki powstają na skutek poszerzenia się naczyń – gołym okiem widać poskręcane żyły, które wystają ponad skórę. Zwykle mają niebieski lub purpurowy kolor. Żylaki na nogach – czynniki, które sprzyjają powstawaniu żylaków Według statystyk co trzecia kobieta w Polsce ma żylaki. Problem ten dotyczy częściej kobiet niż mężczyzn, ponieważ żeńskie hormony – estrogeny zmniejszają sprężystość ścian naczyń. Ryzyko pojawienia się żylaków na nogach zwiększają takie czynniki, jak:   podeszły wiek – wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków, otyłość , podłoże genetyczne – żylaki mogą być dziedziczne, praca siedząca lub stojąca, ograniczona aktywność ruchowa (długotrwale leżący w łóżku na skutek choroby), ciąża i poród, wady postawy, choroby ginekologiczne, przyjmowanie hormonów, noszenie butów na wysokich obcasach, przyjmowanie sterydów, chodzenie do solarium, palenie papierosów, zaparcia . Żylaki na nogach a inne choroby Żylaki na nogach mogą pojawić się na skutek przebytych chorób, np. zapalenia żył głębokich . W niektórych przypadkach żylaki są objawem innych chorób, np. niedoczynności tarczycy, miażdżycy, nadciśnienia.   Aby zdiagnozować przyczynę żylaków i podjąć właściwe leczenie, koniecznie należy zgłosić się do flebologa . Czym jest RLS? Poznaj  przyczyny, objawy i leczenie zespołu niespokojnych nóg . Bądź w dobrej formie! Wypróbuj  proste ćwiczenia na rozciąganie nóg . Problemy z przepływem krwi? Jakie są  przyczyny uczucia ciężkich nóg i jak sobie z nim radzić ? Masz wysuszoną skórę?  Jak zapobiegać i leczyć suchej skórze na nogach ? Dokuczają ci nocne bóle nóg? Jakie są  przyczyny i leczenie...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner