©victosha/Fotolia

Jak kąpać yorka? Niezbędne produkty, przygotowanie do mycia, kąpiel i suszenie

©victosha/Fotolia

Przygotowując yorka do kąpieli, należy zatkać mu uszy wacikiem i pilnować, by woda nie dostała się do oczu. Naturalne suszenie psa powinno trwać nawet do dwóch godzin.

 

Yorkshire terriery, nazywane często yorkami, to rasa psów należąca do grupy miniaturowych terierów. Powstała w połowie XIX wieku, by tępić myszy i szczury w domach biednych robotników. Pies ten, jak wskazuje sama nazwa, został wyhodowany w Yorkshire, na północy Anglii.

Jak często można kąpać yorki?

Pierwsza kąpiel yorka powinna mieć miejsce po ukończeniu dziesiątego tygodnia życia. Dorosłe osobniki powinny być myte średnio co 7-14 dni, ale nie rzadziej niż raz w miesiącu.

Co trzeba mieć by wykąpać yorka?

Przed przystąpieniem do mycia yorka należy przygotować:

  • matę antypoślizgową – by pies nie ślizgał się w wannie,
  • szampon – najlepiej przeznaczony do kąpieli yorków,
  • balsam – do stosowania po myciu – ułatwia rozczesywanie i poprawia nawilżenie włosów psa,
  • ręcznik – do wycierania yorka,
  • preparat do rozczesywania – by łatwiej było szczotkować pieska,
  • oliwkę – do stosowania na podrażnioną skórę,
  • puder lub preparat w kroplach – przeznaczony do czyszczenia uszu psa,
  • szczotkę – do rozczesywania włosów,
  • suszarkę – by wysuszyć w całości yorka.

Kąpiel yorka – krok po kroku

Zanim yorka zanurzy się w wodzie należy nasypać mu do uszu specjalny puder, który pozwoli oczyścić uszy, zapobiec groźnym infekcjom, pchłom i wszom. Zmniejszy też ból podczas ewentualnego wyrywania włosów. Inną metodą czyszczenia uszu jest zakraplanie preparatu rozpuszczającego woskowinę i wycieranie małżowiny wacikiem. Wybierając kosmetyki do kąpieli dla yorka, warto pamiętać, by zawierały odpowiednie pH oraz składniki nawilżające. Psa można myć zarówno w wannie, jak i w umywalce, jednak w obu przypadkach dno należy wyłożyć matą antypoślizgową, by zapobiec ślizganiu się czworonoga.

 

Kąpiel yorka należy zacząć od polania psa ciepłą wodą i nałożeniu odrobiny szamponu. Następnie trzeba go dokładnie umyć (poprzez głaskanie i przeczesywanie palcami włosów) i spłukać. Pierwsze mycie przeprowadza się w celu oczyszczenia psa z brudu oraz tłuszczu. Nakładając szampon kolejny raz należy pamiętać, by spłukać go dokładnie podnosząc psa do góry. Dodatkowo nie wolno pozwolić, by woda nalała się do uszu i nosa czworonoga.

 

Yorka wyciera się poprzez odciskanie wody z włosów ręcznikiem. Nie można bezpośrednio pocierać skóry psa, by nie poplątać włosia i nie stworzyć kołtunów. Gdy włosy psa są wilgotne, warto nałożyć na nie balsam i preparat, który ułatwi rozczesywanie.

 

Susząc yorka suszarką, należy ją ustawić na chłodne powietrze i delikatny powiew. Włosy suszy się od góry do dołu (jeśli robi się to odwrotnie – włosie może się poplątać) jednocześnie czesząc je szczotką. Wąsy rozczesuje się gęstym, miękkim grzebykiem.

 

Po wysuszeniu warto nałożyć psu preparat natłuszczający lub oliwkę.


Więcej na temat zwierzęta domowe
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30