©YakobchukOlena/Fotolia
Styl życia

Przyjazne człowiekowi rasy psów: labrador, golden retriever, buldog

Pies do domu powinien dobrze znosić ograniczenia przestrzeni i nie być zbyt głośny, aby np. nie irytować sąsiadów. Dodatkowo musi być łatwy do wyszkolenia. Najlepiej postawić na jedną z bardziej przyjaznych człowiekowi ras: labradora, golden retrievera, buldoga angielskiego, beagle, collie, pudla czy nowofundlanda.

Pies do domu powinien dobrze znosić ograniczenia przestrzeni i nie być zbyt głośny, aby np. nie irytować sąsiadów. Dodatkowo musi być łatwy do wyszkolenia. Najlepiej postawić na jedną z bardziej przyjaznych człowiekowi ras: labradora, golden retrievera, buldoga angielskiego, beagle, collie, pudla czy nowofundlanda.

 

Rodzinny, towarzyski, aktywny i przywiązany do domowników pies to członek rodziny i towarzysz codziennych zabaw. Istnieje kilka ras łagodnych i mało hałaśliwych psów, idealnie nadających się do niewielkich mieszkań i życia pod jednym dachem z innymi zwierzętami.

Pies do domu: jaka rasa jest najlepsza

Przy wyborze psa do domu lub mieszkania należy kierować się:

  • Metrażem powierzchni mieszkalnej. Na niewielkich powierzchniach duże rasy psów, takie jak owczarek niemiecki, dog czy bernardyn nie będą czuć się komfortowo. Ograniczenia przestrzeni mogą negatywnie wpłynąć na ich zachowanie, spowodować apatię bądź nadpobudliwość i niszczenie przedmiotów.
  • Posiadaniem dzieci. Najbardziej wytrzymałe i cierpliwe na okazywanie miłości przez dzieci są labradory, spaniele, maltańczyki, golden retrievery, buldogi angielskie, beagle, collie, pudle i owczarki niemieckie. Lubią zabawę, są wesołe, przywiązują się do opiekunów, są uległe, posłuszne i opiekuńcze.
  • Bliskością sąsiadów. Najgłośniejsze rasy psów to jamniki, sznaucery, terriery, pinczery. Natomiast jedne z najcichszych to najmniej szczekliwy bloodhound, nieuciążliwy rottweiler (duży pies obronny, agresywny wobec intruzów), mało hałaśliwy akita, dorosły golden retriever bądź zrównoważony nowofundland. Dobrze wyszkolone oszczędnie używają swoich strun głosowych, a zostawione same w domu nie sprawiają problemów.
  • Ilością czasu, jaki można psu poświęcić. Jeśli zapewnisz czworonogowi wystarczającą dawkę ruchu na świeżym powietrzu i nie będziesz go zaniedbywać także w czterech ścianach, przyzwyczai się choćby do małego mieszkania. W przeciwnym wypadku nawet duży dom nie rozwiąże problemu i dobrze znoszące ograniczenia przestrzeni takie jak phalene czy shar pei również będą się źle zachowywać.

Dzieci, kot i pies pod jednym dachem – jaką rasę psa wybrać

W dużym, tętniącym życiem domu, hałaśliwy, dokazujący i wiecznie ujadający pies nie pozwoli odpocząć. W takiej sytuacji, zwłaszcza, jeśli w domu są dzieci i inne zwierzęta, najlepiej adoptować lub kupić psa rasy charakteryzującej się cierpliwością, opanowaniem i potulnością w kontaktach. Golden retrievery oraz labradory akceptują inne zwierzęta domowe, nie są agresywne i bywają najlepszymi towarzyszami dziecięcych zabaw. Żywiołowy gryfonik belgijski uwielbia ludzi i najlepiej czuje się w pełnym domu, gdzie zawsze znajdzie się ktoś, za kim będzie mógł podążać krok w krok, do wspólnych harców i głaskania. Spokojne bernardyny uwielbiają zabawę z dziećmi i nie przeszkadza im obecność kotów czy mniejszych psów. Buldogi angielskie są dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi. Zawsze skore do zabawy lub wspólnego leżakowania, nie są hałaśliwe, za to lojalne - łatwo nawiązują kontakt i nie cechują się agresją. Dobroduszny nowofundland osiąga olbrzymie rozmiary, jest jednak przyjazny w stosunku do każdego, nie złości się i nie da się wyprowadzić go z równowagi. Beagle to z kolei rasa szybko ucząca się, aktywna fizycznie i przepadająca za zabawą (oraz dziećmi), zarówno na świeżym powietrzu, jak i w domu.


Owczarek niemiecki biegnie po trawie
©macgyverhh/Fotolia.com
Styl życia
Przegląd 12 najpopularniejszych ras psów: małych i dużych
Najpopularniejsze rasy psów są jednocześnie najinteligentniejsze – najłatwiejsze do wyszkolenia, tak jak owczarek niemiecki długowłosy czy labrador. Jeśli zapewni im się wystarczającą dawkę ruchu i rozrywek poza domem, w mieszkaniu nie będą sprawiały problemów czy głośno szczekały.

Najpopularniejsze rasy psów są jednocześnie najinteligentniejsze – najłatwiejsze do wyszkolenia, tak jak owczarek niemiecki długowłosy czy labrador. Jeśli zapewni im się wystarczającą dawkę ruchu i rozrywek poza domem, w mieszkaniu nie będą sprawiały problemów czy głośno szczekały.   Przy wyborze psa dla rodziny warto kierować się jego aktywnością . Ważna jest także zwierzęca potrzeba kontaktów towarzyskich oraz łagodność. Najpopularniejsze rasy dużych psów Do najbardziej rozpowszechnionych ras dużych psów na świecie należą przede wszystkim: Owczarek niemiecki długowłosy – najczęściej spotykana rasa psa na świecie, dobrze odnajdująca się w każdym otoczeniu. Jego silny charakter i inteligencja w połączeniu z posłuszeństwem oraz uległością wobec właściciela sprawiają, że owczarek jest idealnym psem policyjnym, wojskowym i stróżującym. Szybko się uczy, dobrze dogaduje się z dziećmi, przywiązuje się do człowieka, z którym chętnie współpracuje. Wymaga dużo ruchu i przebiegania kilku kilometrów dziennie. Labrador – potrzebujący dużo ruchu, energiczny pies myśliwski. Doskonale pływa, aportuje i jest posłuszny. Żywiołowy, skłonny do zabawy z innymi psami i dziećmi, w stosunku do których jest niezwykle cierpliwy. Jest inteligentny, wierny, tolerancyjny , kontaktowy, przyjazny – doskonały pies przewodnik. Border Collie (owczarek szkocki długowłosy) to najmądrzejsza, czyli najłatwiejsza do wytresowania rasa psa. Jako pies pasterski jest niezwykle aktywny poza domem, a we wnętrzach towarzyski. Posłusznie wykonuje polecenia, uwielbia kontakt z ludźmi i wspólne zabawy. Jest  łagodny, przywiązuje się do dzieci i nie znosi długiej samotności. Seter irlandzki – rodzinny i kontaktowy pies, łagodny, cierpliwy, dobrze dogaduje...

biegnący pies rasy border collie
© ksuksa/Fotolia.com
Styl życia
Ranking najmądrzejszych ras psów
Przez lata krzyżowano ze sobą różne gatunki psów, żeby stworzyć rasy o najbardziej pożądanych cechach wyglądu, temperamentu, a także inteligencji. Pojęcie psiej inteligencji różni się jednak od sposobu, w jaki rozumiemy je w odniesieniu do ludzi. Najmądrzejsze psy to zdaniem behawiorystów te, które najłatwiej wytresować. Do takich należą m.in. pudle.

Przez lata krzyżowano ze sobą różne gatunki psów, żeby stworzyć rasy o najbardziej pożądanych cechach wyglądu, temperamentu, a także inteligencji. Pojęcie psiej inteligencji różni się jednak od sposobu, w jaki rozumiemy je w odniesieniu do ludzi. Najmądrzejsze psy to zdaniem behawiorystów te, które najłatwiej wytresować. Do takich należą m.in. pudle.   Lista najmądrzejszych psich ras – na jakiej podstawie została ułożona Amerykański neuropsycholog, Stanley Coren uszeregował psy należące do 110 ras pod względem inteligencji. Stosowanym przez niego kryterium była liczba powtórzeń danego polecenia, jakiej psy potrzebowały, żeby je przyswoić i procent poprawności wykonania danego polecenia. Psy należące do czołowej dziesiątki rozumiały polecenie powtórzone mniej niż 5 razy i poprawnie wykonywały je przynajmniej w 95% przypadków. Oto te rasy. Interesujesz się psami, chcesz dowiedzieć się która rasa jest najmądrzejsza? Wykorzystaj Aros kody rabatowe i kup książkę o psach! Border Collie Pierwsze miejsce na liście Corena zajmuje border collie, wysoki na ok. 50 cm pies o biało-czarnym lub biało-czekoladowym umaszczeniu, najczęściej długowłosy. Jest to pies pasterski , bardzo aktywny, a jednocześnie przyjazny człowiekowi i uległy. Pudel Drugie miejsce na liście najinteligentniejszych psów zajmuje pudel. Jest to pies towarzyski i aktywny. Rasa ta została stworzona do polowań na wodne ptactwo. Pudle miniaturowe potrafią też wyszukiwać trufle. Owczarek niemiecki Owczarek niemiecki często jest „zatrudniany” jako pies policyjny i wojskowy, doskonale pełni też rolę psa obronnego . Jest przy tym łagodny dla dzieci . Najczęściej spotyka się owczarki niemieckie o umaszczeniu czarnym podpalanym i sierści krótkiej lub długiej. Golden Retriever...

Pies białoczarny
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Najbardziej cierpliwe psy dla dzieci
Istnieją rasy psów, które są szczególnie przyjazne i cierpliwe wobec dzieci. Zanim zdecydujesz się na zakup psa, wypisz plusy i minusy. Pamiętaj też o tym, że pies to nie maskotka, a żywe stworzenie, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji i miłości ze strony właścicieli.

Istnieją rasy psów, które są szczególnie przyjazne i cierpliwe wobec dzieci. Zanim zdecydujesz się na zakup psa, wypisz plusy i minusy. Pamiętaj też o tym, że pies to nie maskotka, a żywe stworzenie, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji i miłości ze strony właścicieli. Rasy psów dla dzieci. Jaki pies będzie odpowiedni dla dziecka? W Polsce występuje kilka ras, które są bezpieczne i cierpliwe wobec dziecka . Przed zakupem psa dla dziecka licz się z tym, że dojdą dodatkowe obowiązki. Pies nie może być traktowany przez dziecko jak zabawka i potrzebuje dużo ruchu.   1. Labrador – labradory uważane są za psy wodne, takie które lubią aportować i polować. Rasa wymaga dużo ruchu i wykorzystywana jest często jako psy przewodniki . Uważa się je za najbardziej przyjazne, cierpliwe i potulne w kontaktach z dziećmi.   2. Golden Retriever – te psy, tak samo jak labradory uwielbiają biegać i polować. Jednocześnie wymagają wiele ruchu. Jeśli dziecko lubi się bawić aktywnie , możesz zdecydować się na tę rasę psów. Są one energiczne i posłuszne, a w dodatku akceptują inne zwierzęta domowe.   3. Maltańczyk – jest małym pieskiem, który wymaga właściwej pielęgnacji. Jest przyjazny dla otoczenia i nie potrafi wyrządzić krzywdy. Zanim zdecydujesz się na kupno tej rasy, zastanów się czy dziecko będzie potrafiło odróżnić maltańczyka od zabawki. Często jest tak, że dzieci nie rozumieją co się do nich mówi i przenoszą pieska z kąta w kąt. Maltańczyki lubią zabawę z dziećmi i są wobec nich cierpliwe. Co najważniejsze, psy nie posiadają sierści, tylko włos, dlatego są one odpowiednie dla dzieci mających alergię na sierść.   4. Cavalier king charles spaniel - mały piesek, który bardzo lubi zabawę. Łatwo przywiązuje się do rodziny i jest świetnym towarzyszem. Twój maluch nie musi się nudzić wychodząc na...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner