kobieta w ciąży trzymająca się za dół pleców
© imagesbyhope/Fotolia.com

Ból bioder w ciąży – skąd się bierze i jak można mu zaradzić?

kobieta w ciąży trzymająca się za dół pleców
© imagesbyhope/Fotolia.com

Ból bioder w ciąży to częsta dolegliwość kobiet w drugim lub trzecim trymestrze. Pojawia się na skutek działania hormonu – relaksyny i jest efektem rozluźniania więzadeł oraz stawu krzyżowo-biodrowego. Jest to naturalny proces przygotować organizmu do porodu.

 

Bóle bioder mają różne nasilenie, mogą uniemożliwiać nawet zasypianie lub poruszanie się. Bolesność bioder nasila się zazwyczaj wieczorem lub w nocy.

Przyczyny wywołujące ból bioder w ciąży

Ból bioder w ciąży jest wywołany przez relaksynę, którą wytwarzają łożysko oraz jajniki. Ten hormon przygotowuje ciało kobiety do porodu. Dzięki niemu dziecko łatwiej przedostanie się przez drogi rodne matki.

 

Relaksyna działa na zwiększenie ruchomości miednicy. Bólem bioder bywa nazywane również napięcie w stawie krzyżowo-biodrowym. Zmiany w miednicy podczas ciąży cofają się po około 3-6 miesiącach po urodzeniu dziecka. Obręcz biodrowa zwykle przyjmuje wtedy pierwotną budowę.

 

Kobiety w ciąży doświadczają większego obciążenia, ponieważ w ich miednicy rozwija się dziecko. Ból bioder oraz kręgosłupa pojawia się na skutek zmiany środka ciężkości. Bolesność nasila się również, jeśli przyszła mama ma nieprawidłową postawę.

Sposoby na ból bioder w ciąży

  • Na bóle bioder w ciąży na pewno pomoże odpoczynek i przerwy podczas wykonywanych w ciągu dnia obowiązków. Zbyt duża ilość zaplanowanych prac nie wpłynie korzystnie na biodra i kręgosłup.
  • Warto też zadbać o obuwie. Należy zrezygnować z butów na wysokich obcasach.
  • Wiele kobiet w ciąży odczuwa najmocniejszy ból w czasie snu. Ból bioder może zmniejszyć odpowiednie ułożenie poduszek. Warto wypróbować różne konfiguracje. Włożenie poduszki między kolana lub całą nogę będącą na górze podczas leżenia bokiem, a także pod brzuch powinno się sprawdzić. Dostępne są też poduszki specjalnie zaprojektowane i wyprofilowane dla ciężarnych. W czasie snu lepiej nie krzyżować nóg, ponieważ rano ból bioder może być silniejszy.
  • Odciążająco na stawy biodrowe działa ruch, np. aqua aerobik lub pływanie. Warto skorzystać z zajęć przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Bóle, nie tylko bioder, ale też kręgosłupa i nóg zmniejszy pilates bądź joga. Rozciąganie i wzmacnianie na miarę możliwości kobiety w ciąży wpłynie korzystnie na stawy, a także mięśnie przyszłej mamy.

Ból bioder w ciąży może być mniej dokuczliwy dzięki profesjonalnie wykonanemu masażowi ciała. Masaż dodatkowo zrelaksuje i poprawia samopoczucie. Warto pamiętać o tym, aby wybrać masażystę, który ma doświadczenie w masowaniu ciężarnych. Ważna jest również ciągła komunikacja podczas masażu i informowanie o pojawiających się w jego trakcie odczuciach.

 

Więcej na temat ciąża
Przeładuj

Zobaczymy Dodę w "The Voice of Poland"? Fani bardzo chcą, ona też... Czy pojawiła się propozycja?

zobacz 02:27