ciasto na talerzyku
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Jak radzić sobie z zajadaniem stresu?

Aby poradzić sobie z problemem zajadania stresu, można zacząć od uświadomienia sobie, dlaczego właściwie ten stres zajadamy.

Aby poradzić sobie z problemem zajadania stresu, można zacząć od uświadomienia sobie, dlaczego właściwie ten stres zajadamy.

 

Zajadanie stresu jest niekorzystne nie tylko ze względu na zdrowie fizyczne, ale również ze względu na higienę psychiczną: zagłuszone jedzeniem emocje pozostawione są same sobie.

Odkrycie przyczyn i okoliczności zajadania stresu

Nawyk zajadania stresu może mieć swoje źródła w przeszłości. Być może nawyki żywieniowe wyniesione z domu związane są z taką właśnie formą regulowania trudnych emocji. Na przykład płaczące dziecko uspokajane czymś do jedzenia tworzy w swoim umyśle prosty schemat: trudna emocja – jedzenie – ulga i ukojenie. Dorosły człowiek w momencie stresu pragnie odczuć ulgę, więc korzysta z dobrze znanego sobie schematu: jedzenie przyniesie ukojenie. Jedzenie może być również kojarzone z miłymi i szczęśliwymi chwilami: świętowanie osiągnięcia smacznym posiłkiem lub słodkościami, wspólne spędzenie czasu przy jednym stole itp. W każdej z tych sytuacji jedzenie będzie kojarzone jako sposób na osiągnięcie pożądanego stanu: ukojenia, rozluźnienia, zadowolenia. Uświadomienie sobie, jakie emocje mają się zmienić pod wpływem jedzenia, może być pomocą w radzeniu sobie z zajadaniem stresu.

Uświadomienie sobie, jaka jest funkcja jedzenia

Ćwiczenie uważnego jedzenia, czyli koncentrowania się na tym, co, kiedy i po co jemy, a także jak to naprawdę smakuje, może być pomocą w radzeniu sobie z zajadaniem stresu. Jeśli wypracuje się nawyk uważnego jedzenia, to jest duża szansa, że jedzenie spełni wówczas te funkcje, które powinno spełniać – zaspokoi głód i dostarczy energii oraz będzie okazją do delektowania się nim.

 

Przed sięgnięciem po przekąskę można zadać sobie pytanie: po co chcę to zjeść? Jeśli okaże się, że ma to ukoić nerwy, to każda z osób, która zajada stres wie, że jest to tylko efekt krótkotrwały, a co więcej powoduje potem poczucie winy, które może wpędzić w błędne koło: jestem zestresowana, więc coś zjem; zjadłam coś, co wcale nie było dla mnie dobre (wpływa na wagę, samopoczucie), więc czuję się z tym tylko gorzej; aby poczuć się lepiej choć przez chwilę sięgnę po coś do jedzenia itd. Uświadomienie sobie tego procesu i ćwiczenie uważnego jedzenia może być pomocą w przerwaniu tego zamkniętego kręgu.

Zastąpienie zgubnych nawyków nowymi

Kiedy już osoba uzmysłowi sobie, w którym momencie sięga po jedzenie ze względu na głód i realną potrzebę dostarczenia organizmowi energii do działania, a kiedy jest to kontrolowanie emocji za pomocą jedzenia, może świadomie kierować swoją uwagę na inne formy rozładowywania napięcia. Może to być relaksacja i medytacja, aktywność fizyczna, rozmowa z bliską osobą, delektowanie się ulubioną muzyką czy jakaś forma aktywności artystycznej – wybór nowego nawyku jest dość indywidualną sprawą.

 

W zmianie nawyku zajadania stresu pomocne będzie zadbanie o własną kondycję psychofizyczną: wystarczająca ilość snu, korzystanie ze wsparcia społecznego czy nauka relaksacji.

robienie kanapki z wieloma składnikami
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Jak sobie poradzić z jedzeniem w nocy?
Wpływ na nawyk nocnego podjadania może mieć zarówno sposób odżywiania się w ciągu dnia, jak i stres, dlatego dobrze zaplanowany jadłospis i relaksacja mogą pomóc.

Wpływ na nawyk nocnego podjadania może mieć zarówno sposób odżywiania się w ciągu dnia, jak i stres, dlatego dobrze zaplanowany jadłospis i relaksacja mogą pomóc.   Nocne podjadanie to problem wielu osób. Nie tylko niekorzystnie wpływa na sylwetkę, ale również zaburza rytm snu, co powoduje, że jest bardzo uciążliwym nawykiem. Regularne posiłki w ciągu dnia Pierwsza zmiana w nawykach żywieniowych osób, które podjadają w nocy powinna dotyczyć posiłków w ciągu dnia. Jeśli będą one urozmaicone i regularne – pięć do sześciu posiłków co około 3 godziny, organizm otrzyma w ciągu dnia niezbędną porcję energii i wartości odżywczych. Na nocne podjadanie może mieć wpływ brak właściwego, wartościowego śniadania – ten posiłek nie tylko pozwala na „obudzenie” metabolizmu, ale wpływa też na całodzienne funkcjonowanie. Zatem pierwszym krokiem powinno być zadbanie o pożywne śniadanie i przestrzeganie pory kolejnych posiłków. W ciągu dnia trzy posiłki powinny być obfite i dostarczać organizmowi porcji energii. Ostatni posiłek można zjeść około trzech godzin przed planowanym zaśnięciem i powinien on być bogaty w białko. Zatem nie trzeba obawiać się kolacji złożonej na przykład z kurczaka. Zaopatrzenie się w zdrowe, nieprzetworzone produkty Okazja czyni złodzieja i podobnie może być z nocnym podjadaniem. Łatwo dostępne smakołyki i przekąski są kuszące, można szybko po nie sięgnąć i ulec pokusie podjadania. Dlatego osoby, które mają problem z nocnym podjadaniem nie powinny przechowywać w domu zapasów tego typu niezdrowych produktów . Jeśli nie znajdzie się pod ręką nic łatwego do zjedzenia istnieje większe prawdopodobieństwo, że kilka łyków wody mineralnej wystarczy, by zaspokoić potrzebę sięgnięcia po przekąskę. A jeśli nie wystarczy woda, to chrupiąca marchewka będzie pochłonięta nocą z mniejszą szkodą dla...

kobieta patrzy na talerz wygłodniałym wzrokiem
©K.- P. Adler/Fotolia
Styl życia
Wilczy apetyt – jak go zahamować?
Nadmierny apetyt prowadzi do pochłaniania zbyt dużej liczby kalorii w stosunku do dziennego zapotrzebowania. Przyczynami „wilczego” apetytu może być niewłaściwie ułożona dieta, zawierająca dużo produktów o wysokim indeksie glikemicznym i zbyt mało błonnika, a także nadmierny stres.

Nadmierny apetyt prowadzi do pochłaniania zbyt dużej liczby kalorii w stosunku do dziennego zapotrzebowania. Przyczynami „wilczego” apetytu może być niewłaściwie ułożona dieta, zawierająca dużo produktów o wysokim indeksie glikemicznym i zbyt mało błonnika, a także nadmierny stres. Jedz produkty zawierające błonnik pokarmowy na zmniejszenie apetytu Postaraj się, żeby w diecie znalazło się dużo potraw zawierających błonnik pokarmowy . Zastąp białe pieczywo i makaron ciemnym, z pełnoziarnistej mąki. Jedz więcej warzyw i owoców oraz nasion roślin strączkowych, np. groch, fasolę, bób. Błonnik pęcznieje w żołądku i dzięki temu hamuje uczucie głodu.   Żeby oszukać głód i dostarczyć błonnika, możesz też dodawać do posiłków otręby. Wchłaniają one wodę i sprawiają, że potrawa jest bardziej sycąca. Utrzymuj prawidłowe stężenia cukru we krwi – zapobiegniesz atakom głodu Kiedy stężenie cukru we krwi spada, odczuwasz głód i gwałtowną potrzebę zaspokojenia go. Cukier spada wtedy, kiedy pomiędzy kolejnymi posiłkami mija dużo czasu. Jeśli na przykład jesz przed pracą śniadanie, a potem przez 8 godzin nic, oprócz batonika i kawy, to po powrocie do domu będziesz gotowy zjeść wszystko. Obiad, który zjesz po 8 godzinach bez żadnego posiłku, prawdopodobnie będzie dużo większy niż gdybyś zjadł go po 3 godzinach. Lepiej kaloryczność tego posiłku rozłożyć na dwie porcje. Staraj się jeść 5 niedużych posiłków dziennie co 2-3 godziny: o godzinie 7.00 – śniadanie, o 10.00 – drugie śniadanie, o 13.00 – obiad, o 16.00 – podwieczorek, a o 18.00 – kolację.   Jeśli chcesz zapobiec napadom głodu i najadać się na dłużej, wybieraj potrawy o niskim indeksie glikemicznym. Po dwóch godzinach od zjedzenia ich stężenie cukru we krwi nie wzrośnie tak gwałtownie, jak dzieje się w przypadku produktów o wysokim indeksie...

kobieta trzymająca wagę i jedząca jabłko
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czym jest diet coaching? Czy coach pomoże w schudnięciu?
Diet coaching, oprócz wprowadzenia zdrowszych nawyków żywieniowych, przewiduje też ćwiczenie nowych umiejętności radzenia sobie np. z trudnymi emocjami.

Diet coaching, oprócz wprowadzenia zdrowszych nawyków żywieniowych, przewiduje też ćwiczenie nowych umiejętności radzenia sobie np. z trudnymi emocjami.   Samo określenie  coaching  przeżywa prawdziwy rozkwit. Można znaleźć już life coaching, biznes coaching, coaching par i coaching duchowy. Również kwestia żywienia doczekała się coachingu. W Polsce prekursorką diet coachingu jest Urszula Mijakoska, coach, trener i dietetyk. Czym jest diet coaching według firm go oferujących? Diet coaching to połączenie spotkań coachingowych z wiedzą na temat  zdrowego stylu życia . Podczas rozmowy coach wspiera osobę biorącą udział w sesji w znalezieniu właściwego dla niej sposobu odżywiania, zmianie dotychczasowych nawyków żywieniowych i dopasowaniu nowego stylu życia do jej potrzeb i wartości.   O ile dietetyk skupia się na ułożeniu planu diety zgodnego z dziennym zapotrzebowaniem energetycznym i uwzględnieniem w jadłospisie wszystkich niezbędnych składników, o tyle  diet coach poświęca również uwagę na pracę nad emocjami  i sposobami radzenia sobie z potrzebą „zajadania” ich. Zmiana nawyków żywieniowych i świadome jedzenie Zmiana zgodnie z deklaracjami firm oferujących diet coaching dopasowana jest do potrzeb osoby zainteresowanej.  Dzięki indywidualnemu podejściu coach pomaga w ustaleniu, które z nawyków żywieniowych należy zmienić , jakie cele towarzyszą osobie podczas odchudzania i jakie ma priorytety, a także jakie bariery i przeszkody mogą się pojawić na drodze do wymarzonej wagi.   Kolejną ze zmian będzie także wzrost świadomości samego procesu jedzenia, gdyż koncentrowanie się na przyjmowanym pokarmie pozwala świadomie ocenić, czy jest to w tym momencie dobry i pożądany produkt, sprzyjający osiągnięciu zamierzonego celu, którym może być utrata kilogramów. Co może wzbudzić wątpliwości? Po pierwsze cena....

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner