Party Stories
Doda z mężem Emilem Stępniem
Krystian Ferretti z "Hotel Paradise 3"
Mężczyzna trzyma dziecko w chuście do noszenia dzieci
© Andrey Bandurenko/Fotolia.com
Styl życia

Chusty do noszenia dzieci – wady i zalety

Chusty do noszenia niemowląt pozwalają na ciągły kontakt dziecka z rodzicem. Fizjologicznie naturalne ułożenie ciała niemowlęcia w chuście stymuluje harmonijny rozwój. Czy chusty do noszenia niemowląt mają jakieś wady?

Chusty do noszenia niemowląt pozwalają na ciągły kontakt dziecka z rodzicem. Fizjologicznie naturalne ułożenie ciała niemowlęcia w chuście stymuluje harmonijny rozwój. Czy chusty do noszenia niemowląt mają jakieś wady?

Czym są chusty do noszenia niemowląt?

Chusta do noszenia dziecka to kawałek materiału o długości około 2,5 do 5 m i splocie krzyżowym lub żakardowym. Splot tkaniny ma duże znaczenie, dzięki niemu chusta - gdy jest umiejętnie zawiązana - nie wrzyna się w ramiona i nie powoduje dyskomfortu podczas użytkowania. Materiały, z których szyte są chusty do noszenia niemowląt to najczęściej bawełna z domieszką wełny, lnu lub kaszmiru. Najpopularniejsza długa chusta tkana może być wykorzystywana do noszenia dziecka w różny sposób: na biodrze, na plecach, z przodu, w pozycji kołyski. W takiej chuście dziecko może być noszone aż do wieku przedszkolnego.

 

Chusty wykonane z elastycznego materiału, nie muszą już być „dociągane”, czyli niepotrzebne jest już dopasowywanie całej konstrukcji w momencie, gdy dziecko już jest w niej ułożone.

 

Chusta kieszonkowa jest kupowana na wymiar, można jej więc używać tylko do czasu, gdy dziecko z takiej chusty nie „wyrośnie”.

Chusty do noszenia niemowląt – zalety

Wbrew pozorom wiązanie chusty nie jest trudne i z czasem nabiera się wprawy. Należy postępować zgodnie z zasadami zawartymi w informacji dołączonej przez producenta unikniemy wtedy ryzyka pojawienia się wad postawy u dziecka lub rodzica. Zaletą chust jest przede wszystkim to, że dziecko ułożone jest w pozycji fizjologicznej, naturalnej, nóżki są w odpowiedni sposób ustawione, a główka podparta. Masaż brzuszka, który wykonywany jest samoistnie podczas noszenia dodatkowo usprawnia pracę przewodu pokarmowego dziecka. Możliwość dyskretnego karmienia piersią, jest niewątpliwie atutem noszenia dziecka w chuście. Natychmiastowa reakcja na potrzeby dziecka, bliskość i kontakt to również argumenty przemawiające za używaniem chust. Chusta jest prosta w użytkowaniu, zajmuje mało miejsca po złożeniu. Są też chusty, które bez problemu można przekształcić w hamak.

Chusty do noszenia niemowląt – wady

Jakiekolwiek wady użytkowania chust do noszenia dzieci wynikają jedynie z ich złego użytkowania. Jeżeli chusta będzie zawiązana niezgodnie z instrukcją wówczas może być to nawet niebezpieczne. Poszczególne wiązania należy dobierać odpowiednio do wieku dziecka. Poza tym istotny jest też sposób prania i suszenia chusty, który nie jest skomplikowany, ale należy postępować zgodnie z instrukcja zawartą w ulotce. Latem noszenie dziecka w chuście może być kłopotliwe szczególnie podczas upałów, ponieważ obwiązanie i siebie i dziecka grubą tkaniną może być niekomfortowe ze względu na ciepło. 

 

Ważne jest, aby materiał, z którego jest wykonana chusta nie był szkodliwy dla zdrowia dziecka, dlatego, że niemowlęta wkładają wszystko do buzi, zdarza się że często ssają lub oblizują elementy chusty. 


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
niebieskooki bobas
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Chusta do karmienia – wady i zalety
Chusta do karmienia pozwala na bezpośredni kontakt matki z dzieckiem. Kobieta staje się szczęśliwsza, bardziej spokojna i rozluźniona. Chusta do karmienia sprzyja laktacji – mniej stresu oznacza więcej pokarmu. Wszystko za sprawą oksytocyny – hormonu odpowiedzialnego między innymi za wypływanie pokarmu. W sklepach dostępne są różne rodzaje chust: kieszonkowe, kółkowe, tkane, wiązane, elastyczne. Kobieta może karmić dziecko swoim pokarmem lub wykorzystać do tego mleko modyfikowane. Chustę do karmienia nosić może także tata.

Chusta do karmienia pozwala na bezpośredni kontakt matki z dzieckiem. Kobieta staje się szczęśliwsza, bardziej spokojna i rozluźniona. Chusta do karmienia sprzyja laktacji – mniej stresu oznacza więcej pokarmu. Wszystko za sprawą oksytocyny – hormonu odpowiedzialnego między innymi za wypływanie pokarmu. W sklepach dostępne są różne rodzaje chust: kieszonkowe, kółkowe, tkane, wiązane, elastyczne. Kobieta może karmić dziecko swoim pokarmem lub wykorzystać do tego mleko modyfikowane. Chustę do karmienia nosić może także tata. Chusta do karmienia – zalety Chusta do karmienia umożliwia dziecku częste ssanie piersi , co jest korzystne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. W miejscach publicznych różna jest tolerancja dla matek karmiących, dlatego chusta może się wówczas szczególnie przydać – zapewnia matce intymność i dyskrecję . Kolejną zaletą chusty do karmienia jest odizolowanie dziecka od hałasu i światła, co ułatwia chociażby zaśnięcie. Chusta do karmienia pozwala zareagować natychmiast na potrzeby malucha. Chusta do karmienia - wady Chusta do karmienia może się nie sprawdzić w sytuacji, gdy dziecko jest bardzo energiczne. Dziecko, które niedawno nauczyło się chodzić będzie się nieustannie wiercić, męcząc siebie i matkę. Jeśli pociecha waży około 10 kilogramów, to noszenie dziecka jest obciążeniem dla kręgosłupa . Ciężar jest na tyle duży, że nie sposób jednocześnie nieść cokolwiek w rękach. Z dzieckiem w chuście do karmienia może być trudno usiąść, a kiedy mama pije coś gorącego istnieje dodatkowo ryzyko poparzenia malucha. Koszt chusty to wydatek średnio 200 złotych, najlepiej kupić kilka sztuk, chociażby ze względu na konieczność prania.   Chustę do karmienia warto kupić, kiedy dziecko jest małe i spokojne – jest to komfort dla mamy i...

Ramię w bandażu
lokomotiv48-/Fotolia
Styl życia
Temblak z chusty na złamaną lub zwichniętą rękę
Temblak z chusty odciąża obolałe mięśnie i stawy w momencie złamania lub zwichnięcia ręki. Temblak nie powinien być robiony z chusty ze śliskiego lub zniszczonego materiału. Najlepsza dla podtrzymania uszkodzonej ręki jest tkanina bawełniana, która dodatkowo pozwoli skórze oddychać.

Temblak z chusty odciąża obolałe mięśnie i stawy w momencie złamania lub zwichnięcia ręki. Temblak nie powinien być robiony z chusty ze śliskiego lub zniszczonego materiału. Najlepsza dla podtrzymania uszkodzonej ręki jest tkanina bawełniana, która dodatkowo pozwoli skórze oddychać.   Pamiętaj, że nie jest jednak najważniejsze, jaką chustę wybierzesz, tylko jaką techniką ją złożysz i jak zabezpieczysz złamaną lub zwichniętą rękę. Jest to przecież zabezpieczenie prowizoryczne i nie zastąpi fachowego opatrunku usztywniającego założonego przez lekarza.   Aby zrobić temblak potrzebujesz dużej, kwadratowej chusty - takiej, jaką nosiły babcie na głowie. Wykonać go możesz w prosty sposób: 1. Złóż chustę w trójkąt. 2. Zagnij róg chusty tak, aby otrzymała kształt równoramiennego trapezu. 3. Załóż jeden koniec chusty na ramię – jeżeli uszkodziłeś sobie prawą rękę, to załóż ją na lewe ramię i analogicznie – jeżeli uszkodzona jest lewa ręka , to temblak zakładasz na prawe ramię. 4. Zawiń temblak pod ręką i przyciągnij koniec do końca, który jest przy ramieniu. 5. Zawiąż supeł tak, aby ręka swobodnie zwisała w chuście, opierała się na niej swobodnie. 6.  Temblak musi być zawiązany solidnie w okolicach szyi. Nie powinien być zbyt luźny i niepewnie zawiązany w supeł, ponieważ stworzysz ryzyko, że uszkodzona ręka wypadnie bezwolnie z temblaka i spowodujesz jeszcze większe zagrożenie dla ręki niż złamanie czy zwichnięcie. Chusta do karmienia niemowląt umożliwia kontakt matki z dzieckiem. Dowiedz się,  czy warto kupić chustę .  Chusta do noszenia dzieci zyskuje coraz więcej zwolenników.  Poznaj plusy i minusy chusty .  Kolorowe szale ożywią stylizację. Owiń się w  modne apaszki, chusty i szale .  Chusta na głowie dodaje uroku. Sprawdź,  jak zawiązać ją na...

Kobieta z mężczyzną
Image by Lifetimestock.com
Fleszstyle
Różne stylizacje, różne metody, czyli jak wiązać chustę na głowie
Chustę na głowie można wiązać na wiele różnych sposobów – jako turban, formując kwiat czy wielką kokardę. Długość włosów ma drugorzędne znaczenie, natomiast wygląd udrapowanej chusty zależy w dużej mierze od tkaniny, z jakiej została wykonana, i jej koloru. Najlepiej sprawdzą się tkaniny mało sztywne.

Chustę na głowie można wiązać na wiele różnych sposobów – jako turban, formując kwiat czy wielką kokardę. Długość włosów ma drugorzędne znaczenie, natomiast wygląd udrapowanej chusty zależy w dużej mierze od tkaniny, z jakiej została wykonana, i jej koloru. Najlepiej sprawdzą się tkaniny mało sztywne. W stylu Bliskiego Wschodu – z chusty na głowie można stworzyć turban Arabski turban można wykonać z prostokątnej chusty. Długie włosy należy związać nisko i spiąć w kok . Chustę zakłada się tak, aby przykrywała cały tył głowy. Każdy z końców trzymanych z przodu przekręca się wewnętrzną stroną do wierzchu i krzyżuje nad czołem. Kolejnym krokiem jest skrzyżowanie końców chusty z tyłu głowy i ich zawiązanie. To, co odstaje, należy schować pod fałdy materiału. Taka baza wymaga jeszcze uformowania i zrobienia fałdek. Do wykonania turbanu z chusty najlepiej użyć miękkiej i wielobarwnej chusty, to zaakcentuje wschodni charakter wiązania. Wielka kokarda z chusty zawiązanej na głowie – szczegół przykuwający uwagę Aby zrobić wielką, ozdobną kokardę z chusty , nie potrzeba wiele wysiłku, a efekt może być niesamowity. Prostokątnie złożoną chustę należy zaczepić z tyłu głowy, a jej końce związać na tym boku głowy, na którym ma powstać kokarda. Następnie z końców chusty zawiązuje się kokardę i odpowiednio ją formuje. Wystające końcówki można schować w fałdy chusty przylegającej do głowy. Nakrycie głowy w stylu vintage, czyli jak zawiązać chustę na głowie w stylu lat 20.   Aby zawiązać chustę na głowie, by wyglądać niczym dama lat 20. minionego stulecia , wystarczy chustę założyć tak, by przykrywała cały tył głowy. Długie włosy koniecznie trzeba związać. Końce chusty ściąga się razem do miejsca, w którym ma powstać ozdoba „kapelusza”. Następnie skręca się je ciasno i zwija tak, by...

Nasze akcje
Jenny Fairy Midday Coctail
Newsy

Ten stylowy dodatek przeniesie cię w świat wakacji i słodkiego lenistwa!

Partner
piekna-kobieta-bella
Fleszstyle

Jak się czuć pewnie i wygodnie przez cały dzień? Stawiaj na jakość

Partner
huawei-6-band-opaska
Fleszstyle

Asystent i trener personalny w jednym?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

Czy zdrowe i wygodne dziecięce buty nie mogą być modne?

Partner
Kolekcja-wiosna-lato-CCC-2021
Fleszstyle

O tych butach marzy twoje dziecko!

Partner
catering-tajm
Fleszstyle

Pyszne, zdrowe i niebanalne dania z dostawą pod twoje drzwi?

Partner