Party Stories

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

lista tabletek z dniami tygodnia
Flickr/Sarah C/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia

Czy tabletki antykoncepcyjne to najlepsza metoda antykoncepcji?

Tabletki antykoncepcyjne uważane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Jednak już sam rzut oka na ulotkę wystarczy, żeby nabrać obaw, czy stosowanie ich jest bezpieczne. Tabletki antykoncepcyjne stanowią bowiem poważną ingerencję w sposób funkcjonowania układu hormonalnego. Przeanalizujmy zatem zalety i wady tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne uważane są za najskuteczniejszą metodę zapobiegania ciąży. Jednak już sam rzut oka na ulotkę wystarczy, żeby nabrać obaw, czy stosowanie ich jest bezpieczne. Tabletki antykoncepcyjne stanowią bowiem poważną ingerencję w sposób funkcjonowania układu hormonalnego. Przeanalizujmy zatem zalety i wady tabletek antykoncepcyjnych.krążki antykoncepcyjne

Zalety tabletek antykoncepcyjnych

Zacznijmy od zalet, bo to one z pewnością sprawiły, że zainteresowałaś się tą metodą antykoncepcji. Najważniejszą z nich jest wysoka skuteczność. Jeśli tabletki przyjmowane są regularnie, to ryzyko zajścia w ciążę jest znikome. Wiele kobiet zażywających tabletki zauważa u siebie wyraźną poprawę wyglądu cery i włosów. Pigułki antykoncepcyjne regulują też cykl, co może mieć znaczenie dla kobiet, których cykle są zbyt długie lub u których krwawienie pojawia się nieregularnie.

Wady tabletek antykoncepcyjnych

Niestety antykoncepcja hormonalna ma też swoje ciemne strony. Przede wszystkim jej skuteczność zależy od tego, czy tabletki są przyjmowane regularnie. Codziennie rano musisz więc przyjmować tabletkę, a jeśli przynajmniej raz o tym zapomnisz, będziesz musiała do końca cyklu dodatkowo zabezpieczać się przed ciążą. Po drugie dawka hormonów, którą będziesz dostarczała sobie regularnie, może poważnie odbić się na twoim zdrowiu.

 

Do najczęściej wymienianych zagrożeń należą:

  • spadek libido,
  • przybieranie na wadze,
  • zaburzenia nastroju,
  • zakrzepica żył.

 

Tabletek nie powinny przyjmować kobiety, które mają

  • cukrzycę,
  • nadwagę,
  • nadciśnienie,
  • problemy z układem krążenia,
  • wątrobą,
  • nerkami.

 

Jeśli zamierzasz zacząć brać tabletki antykoncepcyjne, powinnaś też rzucić palenie i ograniczyć alkohol, ponieważ połączenie pigułek i alkoholu bardzo obciąża wątrobę. Musisz też uważać, jeśli przyjmujesz antybiotyki, bo mogą one osłabiać działanie tabletek.

 

Wszelkie obawy związane ze stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych powinnaś konsultować z lekarzem ginekologiem. Jeśli zdecydujesz się na antykoncepcję hormonalną, to obserwuj swój organizm i badaj się regularnie. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko groźnych skutków ubocznych.

 

Zobacz także: krążki antykoncepcyjne


Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
prezerwatywy w opakowaniach
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jakie środki antykoncepcyjne można stosować po porodzie?
Antykoncepcja po porodzie to coś, o czym powinnaś pomyśleć zanim jeszcze wróci ci okres. Na rynku dostępne są skuteczne, bezpieczne dla karmiącej mamy i jej dziecka środki antykoncepcyjne.

Antykoncepcja po porodzie to coś, o czym powinnaś pomyśleć zanim jeszcze wróci ci okres. Na rynku dostępne są skuteczne, bezpieczne dla karmiącej mamy i jej dziecka środki antykoncepcyjne. Kiedy po porodzie wraca płodność? Jeśli niedawno urodziłaś dziecko, prawdopodobnie masz teraz na głowie dużo innych spraw niż planowanie dalszego potomstwa. Tymczasem w kolejną ciążę możesz zajść wcześniej niż ci się wydaje. Po urodzeniu dziecka jeszcze przez pewien czas pozostajesz niepłodna. To, jak długo trwa ten okres, zależy przede wszystkim od sposobu, w jaki karmisz swoje dziecko. Jeśli karmisz je wyłącznie piersią, często i regularnie, z dokładnością niemal co do minuty, a dobowy czas poświęcony na karmienie wynosi przynajmniej 100 minut, masz szansę na dosyć długo powstrzymać owulację. Płodność wraca jednak wraz z ograniczeniem karmienia piersią i włączeniem do diety dziecka innych pokarmów . Kiedy po porodzie zacząć stosować antykoncepcję? Owulacji, która pojawia się około dwóch tygodni przed okresem, możesz nie zauważyć. Dlatego, jeśli chcesz mieć pewność, że jesteś zabezpieczona przed kolejną ciążą, powinnaś rozpocząć stosowanie środków antykoncepcyjnych już na krótko po porodzie . Istnieje kilka metod antykoncepcji, które są bezpieczne dla matek karmiących piersią. Należą do nich: prezerwatywy, wkładki domaciczne, minipigułki oraz zastrzyki z progesteronu. Prezerwatywy Są najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym. Można kupić je bez recepty. Warunkiem ich skuteczności jest jednak prawidłowe stosowanie. Prezerwatywa musi być dokładnie założona na całą długość penisa. Nie może znajdować się w niej powietrze, musi zostać też trochę miejsca na nasienie. Prezerwatywa może być stosowana tylko raz, po użyciu należy zdjąć ją ostrożnie i wyrzucić do kosza na śmieci. Jej...

dziewczyna w swetrze tyłem
Flickr/dextroannie/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Styl życia
Plastry antykoncepcyjne – wady i zalety
Antykoncepcja długoterminowa to nie tylko tabletki. Jeśli masz problem z regularnością ich przyjmowania, zwróć uwagę na plastry antykoncepcyjne. Choć mają swoje wady, to ich skuteczność jest wyższa, a po jednorazowym naklejeniu działają aż 7 dni.

Antykoncepcja długoterminowa to nie tylko tabletki. Jeśli masz problem z regularnością ich przyjmowania, zwróć uwagę na plastry antykoncepcyjne. Choć mają swoje wady, to ich skuteczność jest wyższa, a po jednorazowym naklejeniu działają aż 7 dni. Plastry a tabletki antykoncepcyjne Plastry – tak jak pigułki – są długoterminową metodą antykoncepcyjną, o którą nie trzeba się martwić już podczas samego stosunku. Dostarczają do organizmu codzienną dawkę hormonów, które regulują cykl . Niepotrzebne jest tu przewodnictwo układu pokarmowego, więc żadne zatrucia ani infekcje, kończące się biegunką czy wymiotami, nie wpływają na skuteczność tej metody. Poza tym nie obciążają wątroby . W tym właśnie mają przewagę nad tabletkami antykoncepcyjnymi. Należy jednak pamiętać, że dawka dostarczanych hormonów jest tu większa, w związku z czym nie dla każdej z nas jest to metoda odpowiednia. Dlatego właśnie plastrów nie można kupić w sklepie. Dostępne są jedynie w aptece i muszą zostać przepisane przez ginekologa. Przeciwwskazania do stosowania plastrów Plastrów powinny unikać kobiety, u których istnieje prawdopodobieństwo ciąży. Nie mogą ich swobodnie stosować także te, które palą papierosy lub niedawno rzuciły palenie. Przeciwwskazaniami są również: otyłość, cukrzyca, choroby serca, migreny, zwiększone ryzyko zakrzepów oraz rak piersi, nawet wyleczony. Skutki uboczne plastrów antykoncepcyjnych Długa jest także lista skutków ubocznych. Spodziewać się można: trądziku i łojotoku, nudności, wzdęć, grzybicy pochwy, żylaków, choroby niedokrwiennej serca, wzrostu ilości cholesterolu we krwi, podwyższenia ciśnienia tętniczego czy powikłań zakrzepowo-zatorowych, które mogą zagrażać życiu. Wady plastrów antykoncepcyjnych...

tabletki natykoncepcyjne
Pixabay/Anqa/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a planowanie ciąży
Przez kilka lat brałaś tabletki antykoncepcyjne. Teraz zaczynasz myśleć o założeniu rodziny. Kiedy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych możesz zajść w ciążę?

Przez kilka lat brałaś tabletki antykoncepcyjne. Teraz zaczynasz myśleć o założeniu rodziny. Kiedy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych możesz zajść w ciążę? Skład i działanie tabletek antykoncepcyjnych Tabletki antykoncepcyjne to jeden z najlepszych środków zapobiegających ciąży. W składzie większości tabletek znajdziemy estrogeny i progestageny, które hamują owulację (komórki jajowe nie rozwijają się lub nie zostają uwalniane). Kiedy odstawić pigułki antykoncepcyjne przed planowanym zajściem w ciążę? Choć tabletki możesz przestać brać w każdym momencie, to lekarze zalecają, aby poczekać, aż skończy się zażywać całe opakowanie . Bardzo ważne jest uświadomienie sobie, że łykanie tabletek antykoncepcyjnych zachwiało naturalną równowagę organizmu. Rozsądnie jest zatem odczekać trzy miesiące, zanim zaczniecie z partnerem starać się o dziecko . W tym czasie dobrze jest wybrać inne metody antykoncepcyjne, np. prezerwatywy oraz zadbać o swoje zdrowie: wartościowo się odżywiać, rzucić palenie, łykać kwas foliowy. Objawy odstawienia pigułek antykoncepcyjnych Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych bardzo często pojawia się krwawienie, którego nie należy mylić z okresem. Przeciętnie owulacja zaczyna się po miesiącu od odstawienia tabletek. Jeśli miesiączka nie pojawi się przez 3 miesiące, koniecznie skonsultuj to z ginekologiem. Może okazać się, że jeden z partnerów ma problemy z płodnością, co tabletki antykoncepcyjne jedynie maskowały. Szanse na zajście w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych Wiele kobiet zastanawia się, czy zażywanie tabletek antykoncepcyjnych zmniejszy ich szanse na zajście w ciążę. Są to obawy zrozumiałe, choć niepotrzebne. Dobrze dobrane tabletki nie wpływają bowiem niekorzystnie na płodność kobiety po ich odstawieniu . Zdarzają się...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner