Sok z czarnego bzu podawany regularnie dzieciom wzmacnia odporność, działa przeciwwirusowo, pomaga zwalczyć przeziębienie i grypę. Czarny bez występuje prawie w całej Polsce, kwitnie w sierpniu – wtedy warto zebrać owoce, które powinny być niemal czarne (te niedojrzałe zawierają szkodliwe substancje). Najlepiej wybierać krzewy, które rosną z dala od ruchliwych dróg. Dojrzałe owoce czarnego bzu to bogactwo witamin z grupy B i naturalne źródło witaminy C.

Reklama

Składniki:

  • kilogram czarnego bzu,
  • szklanka cukru,
  • sok wyciśnięty z jednej cytryny,
  • 2 szklanki wody.

Czas wykonania: 30 minut

Zobacz także

Stopień trudności: łatwe

Sposób przygotowania:

1. Umyj dokładnie owoce (przebierz - jeśli któreś są niedojrzałe, wyrzuć je).

2. Wsyp owoce do garnka.

3. Owoce czarnego bzu zasyp cukrem.

4. Do czarnego bzu dolej wody.

5. Gotuj przez kwadrans na dużym ogniu.

6. Kiedy owoce popękają, dodaj sok z cytryny.

7. Odcedź.

8. Przelej sok do wyparzonych szklanych butelek/słoików.

9. Butelki/słoiki z sokiem włóż do garnka, zalej je wodą, gotuj przez 20 minut, a następnie ustaw na blacie do góry dnem.

10. Gotowe – smacznego!

Sok z czarnego bzu – dawkowanie i przeciwwskazania

Sok z czarnego bzu należy podawać dzieciom dwa razy dziennie, po 5 ml jednorazowo. Nie stwierdzono przeciwwskazań i skutków ubocznych w przypadku zażywania czarnego bzu zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Właściwości czarnego bzu

Sok z czarnego bzu pomaga wyleczyć stany zapalne górnych dróg oddechowych u dzieci, działa napotnie, usuwa toksyny z organizmu, pozytywnie wpływa na pracę nerek i układu moczowego. Kwiat czarnego bzu ma działanie uspokajające, relaksacyjne. Jeśli dziecko nie może zasnąć, jest płaczliwe, sok z czarnego bzu podany przed snem może mu pomóc. Owoce czarnego bzu obniżają gorączkę i redukują kaszel – w im wyższej temperaturze jest pity sok, tym lepiej. Można nim płukać bolące gardło. Kwiaty czarnego bzu pomogą na częste u dzieci zapalenie ucha.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama