Test ciążowy
© Georgiy Pashin/Fotolia.com
Styl życia

Jaki test ciążowy wybrać?

Ciążowe testy domowe przeprowadzisz na podstawie badania moczu. Możesz zrobić to ok. 14 dni po stosunku, a ich skuteczność wynosi ok. 90%. Testy laboratoryjne są dużo bardziej wiarygodne, a wykonasz je z krwi lub moczu.

Ciążowe testy domowe przeprowadzisz na podstawie badania moczu. Możesz zrobić to ok. 14 dni po stosunku, a ich skuteczność wynosi ok. 90%. Testy laboratoryjne są dużo bardziej wiarygodne, a wykonasz je z krwi lub moczu.

 

Testy ciążowe są dobrą metodą, by szybko przekonać się o zapłodnieniu. Niektóre z nich wykonasz w laboratorium (kontrola krwi i moczu), inne przeprowadzisz samodzielnie w domu. Wiarygodność testów domowych oscyluje w granicach 90%, zatem nigdy nie możesz być pewna wyniku. Stuprocentową gwarancję zajścia w ciążę lub jej wykluczenia może dać ci tylko test laboratoryjny, pełny wywiad lekarski oraz badanie USG. Jednak testy ciążowe są dobrym rozwiązaniem w podróży, gdy chcesz szybko sprawdzić wynik lub gdy nie masz zaplanowanej wizyty u ginekologa.

Kiedy wykonać test ciążowy i jak on działa

Test ciążowy najlepiej wykonać ok. dwóch tygodni po stosunku. Twoją czujność powinien wzbudzić brak miesiączki oraz gorsze samopoczucie (np. bóle głowy i brzucha, nudności, zmęczenie, brak apetytu). Testy ciążowe wykrywają istnienie hormonów wyprodukowanych przez zarodek, czyli HCG (gonadotropina kosmówkowa). Badanie najlepiej przeprowadzić rano, przy pierwszym moczu na czczo. W przypadku testów domowego użytku dokładnie zastosuj się do wskazówek producenta, by nie popełnić błędu. Test ciążowy nie może być używany dwukrotnie ani po zakończeniu terminu ważności.

Laboratoryjny test krwi

Laboratoryjny test krwi możesz wykonać już po tygodniu od stosunku. Jest wiarygodny i bardzo czuły, a wystarczy zwykłe pobranie krwi. Test daje niemal 100% pewność co do wyniku. Jeśli chcesz sprawdzić, czy płód rozwija się prawidłowo, powtórz badanie po tygodniu. Przy zdrowym zarodku poziom HCG będzie rósł. Test krwi pomoże monitorować rozwój ciąży. Jest to świetne rozwiązanie dla kobiet, które doświadczyły poronień lub w przypadku, gdy w rodzinie występowały choroby genetyczne. Koszt testu waha się w granicach 20-40 zł i jest wykonywany w placówkach medycznych.

Laboratoryjny test moczu

Laboratoryjny test moczu również jest wiarygodny (ok. 99%), a wykonuje się go w gabinecie lekarskim na podstawie badania moczu. Wynik uzyskuje się po kilku godzinach. Test najlepiej przeprowadzić 10 dni po stosunku. Metoda ta jest tania (ok. 10-15 zł), jednak rzadko się ją stosuje. Laboratoryjny test moczu został wyparty przez domowe testy ciążowe.

Testy do użytku domowego

Ciążowe testy do użytku domowego mają najniższą wiarygodność, ale są łatwo dostępne i proste w użyciu. Kupisz je w aptekach oraz niektórych drogeriach za ok. 10-20 zł. Na rynku są dostępne trzy podstawowe rodzaje testów ciążowych do użytku domowego.

 

Wszystkie badania przeprowadza się na podstawie moczu.

 

  • Testy płytkowe – na początku należy oddać mocz do suchego pojemnika. Następnie za pomocą specjalnej sondy dołączonej do testu, nanosi się kroplę na oznaczoną płytkę testową.

 

  • Testy strumieniowe – oznaczoną końcówkę testu wkłada się pod poranny strumień moczu, tak, by cały się zmoczył. Wynik pojawia się po 5 minutach.

 

Testy paskowe – test zanurza się w moczu, który należy oddać do suchego, czystego pojemnika. Po kilku minutach pojawi się wynik. Dwie kreseczki na teście oznaczają ciążę, natomiast jedna jej brak.   


Para sprawdza test ciążowy
© WavebreakMediaMicro/Fotolia
Styl życia
Test ciążowy, aby był wiarygodny, należy zrobić po minimum 10 dniach od współżycia
Test ciążowy można wykonać z moczu lub z krwi. W obu tych płynach bada się stężenie hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Po jakim czasie test ciążowy jest wiarygodny? Wskazujący na ciążę poziom hCG po 10 dniach od zapłodnienia powinien zostać wykryty przez test.

Test ciążowy można wykonać z moczu lub z krwi. W obu tych płynach bada się stężenie hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Po jakim czasie test ciążowy jest wiarygodny? Wskazujący na ciążę poziom hCG po 10 dniach od zapłodnienia powinien zostać wykryty przez test. Testy ciążowe wykonywane przed upływem 10 dni od współżycia są niewiarygodne Po około 9-10 dniach zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w macicy i organizm zaczyna wydzielać większe ilości gonadotropiny kosmówkowej. Dlatego wcześniej wykonany test może być niewiarygodny i dać wynik fałszywie negatywny . Test ciążowy alarmuje o stężeniu hCG powyżej 10 mIU/ml, natomiast u zdrowych kobiet poza ciążą poziom tego hormonu nie przekracza 5 mIU/ml. Po jakim czasie test ciążowy da miarodajny wynik? Można go wykonać kilka dni po spodziewanej miesiączce , w zależności od tego, jak bardzo jest czuły. Dostępne na rynku testy płytkowe wykrywają ciążę już w drugim tygodniu, po minimum 10 dniach od zapłodnienia. Wynik testu może być fałszywie pozytywny lub fałszywie negatywny Jeśli test zostanie wykonany zbyt wcześnie po zapłodnieniu, może dać wynik fałszywie negatywny . Także test wykonany po 10 dniach od współżycia czasem może nie być wiarygodny, jeśli są wątpliwości co do tego, należy badanie powtórzyć po 14 dniach od stosunku. Fałszywie negatywny wynik daje także ciąża pozamaciczna na wczesnym etapie. Wynik testu ciążowego może być też fałszywie pozytywny. Czasem powodują to przyjmowane leki przeciwdepresyjne, choroby tarczycy albo nerek, jak również zaburzenia hormonalne związane z przekwitaniem. Fałszywie pozytywny test może wskazywać także na patologiczny rozrost w macicy zapłodnionych nieprawidłowych komórek – zaśniad groniasty. W takim wypadku stężenie hCG jest bardzo wysokie, o wiele wyższe niż w przypadku ciąży na jej początku. Gonadotropina...

Badania w ciąży
© Dmitriy Melnikov/Fotolia.com
Styl życia
Test potrójny w ciąży: badania, interpretacja i sprawdzalność wyników
Test potrójny polega na oznaczeniu poziomu alfa-fetoproteiny (AFP), wolnego estriolu (uE3) i gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Jest wykonywany u kobiet w ciąży - pomaga wykryć m.in.zespół Downa lub zespół Edwardsa.

Test potrójny polega na oznaczeniu poziomu alfa-fetoproteiny (AFP), wolnego estriolu (uE3) i gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Jest wykonywany u kobiet w ciąży - pomaga wykryć m.in.zespół Downa lub zespół Edwardsa.   Test potrójny wykonuje się w drugim trymestrze ciąży. Można go zrobić od 14. do 20. tygodnia. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać – nie ma znaczenia, czy kobieta jest na czczo czy też nie. Badanie polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej. Kiedy wykonuje się test potrójny? Test potrójny mogą wykonać kobiety, które nie zdążyły zrobić testu PAPP-A (badania prenatalnego określającego prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka zespołu Edwardsa , zespołu Downa lub zespołu Pateau) między 10. a 14. tygodniem ciąży.   Przeprowadzenie testu jest też zalecane, gdy: w rodzinie pojawiały się już choroby genetyczne, kobieta urodziła wcześniej dziecko z wadą ośrodkowego układu nerwowego (np. wodogłowiem), z wadą genetyczną (np. z zespołem Downa) lub też z chorobą metaboliczną, kobieta ma więcej niż 35 lat. Jak interpretować wyniki testu potrójnego? Wyniki badań prenatalnych nie powinny być analizowane samodzielnie i tylko w oparciu o jeden test . Lekarz bierze pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą wpływać na rezultat badania.   Test potrójny może świadczyć o ryzyku pojawienia się u dziecka np. rozszczepu kręgosłupa. Przy tej chorobie, a także przy wrodzonym zespole nerczycowym i wytrzewieniu, poziom AFP ( alfa-fetoproteiny) we krwi przyszłej mamy zwiększa się kilkukrotnie. Poziom AFP wzrasta także w przypadku prawdopodobieństwa wystąpienia u dziecka wady cewy nerwowej. Jeśli badanie wskazuje na zespół Downa , AFP i estriol jest wyższy o 30% niż zakłada norma, a stężenie HCG rośnie aż o...

Kobieta z krótkimi włosami
Flickr/CGehlen/CC BY-ND 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/
Styl życia
Test na owulację – kiedy płodność jest najwyższa
Testy owulacyjne wspomagają proces monitorowania jajeczkowania. W ten sposób łatwo określisz, kiedy rozpoczyna się owulacja i zaplanujesz optymalny termin zapłodnienia.

Testy owulacyjne wspomagają proces monitorowania jajeczkowania. W ten sposób łatwo określisz, kiedy rozpoczyna się owulacja i zaplanujesz optymalny termin zapłodnienia. Działanie testów owulacyjnych Sposób działania testów jest prosty – mają wykryć w moczu kobiety hormon luteinizujący LH, którego stężenie wzrasta na 24-36 godzin przed rozpoczęciem owulacji . Dokładne określenie dnia rozpoczynającego się jajeczkowania jest bardzo przydatne dla kobiet, które planują zajść w ciążę. Najbardziej miarodajny wynik otrzymamy, gdy test wykonamy wieczorem, ponieważ poziom hormonu LH jest wtedy najwyższy.   Testy przeprowadza się podobnie jak test ciążowy, nanosząc niewielką ilość moczu na specjalne płytki lub paski nasączone substancją aktywną. Testy należy przeprowadzać przez kilka kolejnych dni, przypadających na tę część cyklu, gdy powinno wystąpić jajeczkowanie. Owulacja, czyli właśnie jajeczkowanie, występuje między 12 a 18 dniem cyklu menstruacyjnego. Jako pierwszy dzień cyklu przyjmujemy pierwszy dzień ostatniego krwawienia miesiączkowego. Rodzaje testów owulacyjnych: Na rynku farmaceutycznym bez recepty dostępne są trzy rodzaje testów: strumieniowe – (pałeczki), w których końcówkę testu utrzymujemy kilka sekund pod strumieniem moczu; płytkowe – łatwe w wykonaniu i higieniczne, przy pomocy specjalnej pipety na płytce testowej należy umieścić kilka kropel moczu; wynik testu płytkowego pojawia się błyskawicznie; paskowe – najtańszy rodzaj testów, pasek testowy zostaje zanurzony w sterylnym pojemniku z moczem.   Ceny testów wahają się od 20 do 80 zł. Standardowe opakowanie zawiera 5 jednorazowych testów. Użycie testów owulacyjnych rozpoczynamy w połowie cyklu i trwa ono do pojawienia się dwóch...

Nasze akcje
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Newsy
Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Kasia Cichopek pozuje na huśtawce na swoim balkonie
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Moda uliczna z nowojorskiego tygodnia mody wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Modne fryzury wiosna 2021. Buttercream blonde to nowy trend dla fanek jasnych fryzur. Koloryzacja pasuje do większości karnacji
Marcelina Zielnik
Paul Costelloe wiosna/lato 2021
Fleszstyle
Te trzy trendy zdominowały makijaż na wiosnę i lato 2021
Marcelina Zielnik
Modelka z koloryzacją "terracotta hair"
Fleszstyle
Modne fryzury na wiosnę 2021. Koloryzacja "terracotta hair" to hit Instagrama. To najgorętszy trend
Anna Kusiak
Leonie Hanne
Fleszstyle
Ta fryzura to najgorętszy trend wiosny i lata 2021. Instagramerki ją uwielbiają
Marcelina Zielnik
Jessica Alba i soft bob
Fleszstyle
Modne fryzury na sezon wiosna-lato 2021. Soft bob odejmie ci minimum 10 lat
Anna Kusiak