Kobieta trzymająca się za brzuch
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

Dlaczego czasami przyczyny poronienia są niezauważalne dla kobiety?

Przyczyny poronienia mogą być spowodowane czynnikami pochodzącymi od matki i płodu. Ok. 50% kobiet traci ciążę, nie wiedząc, że są brzemienne. Poronienie w rodzinie, która stara się o dziecko przez długi czas, jest bolesnym doświadczeniem.

Przyczyny poronienia mogą być spowodowane czynnikami pochodzącymi od matki i płodu. Ok. 50% kobiet traci ciążę, nie wiedząc, że są brzemienne. Poronienie w rodzinie, która stara się o dziecko przez długi czas, jest bolesnym doświadczeniem.

 

Poronienie to wydalenie płodu (bądź zarodka) w momencie, gdy nie jest wystarczająco rozwinięty, aby żyć poza ciałem matki. Jest to również śmierć zarodka w łożysku.

Przyczyny poronienia ze strony płodu (zarodka)

Główną przyczyną śmierci zarodka jest wada genetyczna jajeczka płodowego. Inne powody to:

 • puste jajeczko płodowe,
 • zaśniad – deformacja rozwijającego zarodka (nieprawidłowy rozwój lub jego zanik, zaburzenia chromosomalne, przekrwienie).

Przyczyny poronienia ze strony matki

Główną przyczyną śmierci zarodka jest niedobór hormonów kobiecych, które odpowiadają za utrzymanie ciąży, głównie progesteronu. Inne powody to:

 • niestabilny układ odpornościowy,
 • wada wrodzona macicy, która nie jest odpowiednim otoczeniem dla dziecka,
 • infekcje,
 • choroby przewlekłe – np. cukrzyca, wady serca,
 • złe odżywianie,
 • stres,
 • nadużywanie alkoholu i narkotyków, palenie papierosów,
 • przedwcześnie otwierająca się szyjka macicy,
 • zakażenie macicy.

 

Poronienie może mieć również psychiczne podłoże – istnieje teoria, że kobieta, która nie chce urodzić dziecka, doświadczy utraty dziecka. Odbywa się to na zasadzie zaburzeń psychosomatycznych, czyli psychika wpływa na organizm. Jest to jednak teoria niepotwierdzona badaniami, funkcjonuje jako hipoteza.

 

Młoda kobieta siedzi na kanapie i jest smutna.
©nikodash/Fotolia.com
Styl życia
Poronienie samoistne, czyli poważne powikłanie wczesnej ciąży. Objawy i czynniki prowadzące do poronienia
Poronienie samoistne występujące przed 12. tygodniem ciąży objawia się najczęściej krwawieniem z narządu rodnego i bólami podbrzusza. Późny rodzaj poronienia swoim przebiegiem przypomina poród. Towarzyszą mu skurcze, rozwarcie szyjki macicy i odejście wód płodowych.

Poronienie samoistne występujące przed 12. tygodniem ciąży objawia się najczęściej krwawieniem z narządu rodnego i bólami podbrzusza. Późny rodzaj poronienia swoim przebiegiem przypomina poród. Towarzyszą mu skurcze, rozwarcie szyjki macicy i odejście wód płodowych.   Poronienie samoistne jest poważnym powikłaniem pojawiającym się we wczesnej ciąży . Prowadzi do jej utraty i jest spowodowane przyczynami naturalnymi. Do poronienia samoistnego może dojść w wyniku zadziałania czynników zewnętrznych lub wewnętrznych.   Poronienie samoistne – czym jest?   Poronienie samoistne jest spontaniczną utratą ciąży , do której dochodzi przed 20. tygodniem. Występuje z przyczyn naturalnych, czyli bez ingerencji personelu medycznego. Istotą poronienia samoistnego jest oddzielenie się i wydalenie jaja płodowego poza organizm kobiety , co uniemożliwia dalszy rozwój płodu . Poronienie zaliczane jest do jednych z najpoważniejszych powikłań, które mogą wystąpić we wczesnej ciąży. Wyróżnia się dwa rodzaje poronienia samoistnego. Jednym z nich jest poronienie zupełne – występujące do 12. tygodnia ciąży. W tym przypadku jajo płodowe zostaje w całości wydalone poza organizm kobiety, dlatego nie wymaga się przeprowadzenia zabiegu łyżeczkowania macicy w celu jej oczyszczenia. Drugim rodzajem jest poronienie niezupełne. Dochodzi do niego najczęściej po 12. tygodniu ciąży. Charakteryzuje się pozostaniem w macicy elementów obumarłego płodu, dlatego konieczne jest wykonanie zabiegu oczyszczania macicy.   Jakie mogą być przyczyny poronienia samoistnego?   Poronienie samoistne może być spowodowane różnymi przyczynami naturalnymi. Czynniki wywołujące przedwczesną utratę ciąży dzieli się na zewnętrzne, czyli związane ze stylem życia i codziennym...

Kobieta znajduje się w gabinecie lekarskim.
©missty/Fotolia.com
Styl życia
Wady budowy macicy: macica jednorożna i macica dwurożna – czy są groźne?
Nieprawidłowa budowa macicy może być poważnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży, a także główną przyczyną bezpłodności. Wyróżnia się wrodzone i rozwojowe wady macicy. Wśród nich można wymienić: macicę jednorożną i macicę dwurożną, które leczone są operacyjnie. Ich wczesne wykrycie daje dużą nadzieję na pełne wyleczenie.

Nieprawidłowa budowa macicy może być poważnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży, a także główną przyczyną bezpłodności. Wyróżnia się wrodzone i rozwojowe wady macicy. Wśród nich można wymienić: macicę jednorożną i macicę dwurożną, które leczone są operacyjnie. Ich wczesne wykrycie daje dużą nadzieję na pełne wyleczenie.   Macica jest narządem znajdującym się wewnątrz miednicy. Prawidłowo zbudowana macica swoim kształtem przypomina gruszkę i mierzy ok. 8 cm. Składa się ona z dwóch części: trzonu macicy, zbudowanego z mięśni gładkich, oraz szyjki macicy, która ułatwia zagnieżdżenie się zarodka .   Macica jednorożna   Macica jednorożna jest wadą budowy macicy, która pojawia się w wyniku nieprawidłowego rozwoju przewodu Mullera, z którego powstają żeńskie narządy płciowe . Nie jest to częsta nieprawidłowość w budowie macicy występuje ona u ok. 7% kobiet dotkniętych wadami macicy. Najczęściej wykrywana jest ona przypadkowo podczas badania USG . Wiele kobiet dowiaduje się o tej wadzie dopiero w trakcie ciąży.   Kobiety z macicą jednorożną najczęściej mają tylko jeden jajowód oraz niekiedy drugi róg macicy w początkowym stadium rozwoju. Tego typu wada w budowie macicy może być poważnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży. Może także utrudniać zajście w ciążę i przyczyniać się do bezpłodności. Jednakże w większości przypadków wada ta skutkuje powikłaniami, które związane są z nieprawidłowym ułożeniem dziecka lub hipotrofią ( spowolnieniem wzrostu płodu ). W przypadku, gdy macica jednorożna uniemożliwia zajście w ciążę oraz jest przyczyną poronień, zaleca się leczenie operacyjne .   Macica dwurożna   Macica dwurożna jest wrodzoną wadą macicy, polegającą na nieprawidłowej budowie...

Brzuch kobiety ciężarnej.
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Powikłania technik wspomaganego rozrodu, czyli in vitro
Zapłodnienie in vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza układem rozrodczym kobiety.

Zapłodnienie in vitro to metoda zapłodnienia pozaustrojowego. Polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika poza układem rozrodczym kobiety.   Ryzyko związane z próbą zapłodnienia metodą in vitro dotyczy kuracji hormonalnej oaz bezpośrednio samego zabiegu. Powikłania u kobiety – torbiele jajnika, zespół hiperstymulacji jajników Zabieg punkcji jajników (pobrania komórek jajowych) oraz stosowanie kuracji hormonalnej niosą ze sobą ryzyko powikłań. Należą do nich:    hiperstymulacja jajników – to nadmierna odpowiedź jajników na leki. Zaburzenie powstaje w chwili, gdy na jajniku tworzy się zbyt dużo pęcherzyków, które produkują hormony. Zespół hiperstymulacji jajników to efekt działania leków hormonalnych, które mają za zadanie wywoływanie owulacji. Specyfiką hiperstymulacji jajników jest znaczne powiększenie jajników. Zespół hiperstymulacji jajników dotyczy 20% kobiet (łagodna postać powikłania zapłodnienia in vitro) i poniżej 1% kobiet (postać ciężka).     torbiel jajnika – leki mogą powodować powstawanie torbieli na jajniku. Torbiele objawiają się zaburzeniami cyklu miesiączkowego, omdleniami, bólami głowy, krwawieniami poza miesiączką, bólami jajnika i mdłościami.    łożysko przodujące – powikłanie to polega na niskim, nieprawidłowym zagnieżdżeniu łożyska w macicy.    ciąża ektopowa – nazywana także ciążą pozamaciczną. Polega na implantacji jaja płodowego poza jamą macicy (np. w okolicy jajowodu).    inne powikłania to infekcje lub krwawienia bezpośrednio związane z wykonywaniem zabiegu.   Według opinii lekarzy wpływ stymulacji hormonalnej na rozwój chorób nowotworowych nie został dotąd jeszcze wykazany. Kwestia ta wymaga przeprowadzenia dokładnych, długoterminowych badań. Powikłania ciąży – ciąża bliźniacza lub ryzyko obumarcia płodu...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik